Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Spare parts και diy κατασκευες για 2217 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64722)

platy 11-09-12 00:27

Spare parts και diy κατασκευες για 2217
 
Καλησπέρα σε όλους...σε λίγες μερες θα έρθει στα χέρια μου ενα 2217 της eheim αλλα χωρίς λαστιχα κλπ ..μονο το φίλτρο..παρακαλώ οσους εχουν το ίδιο ή εστω όσους εχουν ασχοληθεί με πατέντες σε φίλτρα της eheim να μου πουν 2-3 πραγματάκια ...σκεφτομαι να χρησιμοποιήσω αλφαδολάστιχο για εισοδο έξοδο....επίσης...πώς μπορώ να φτιάξω τα ''μπαστουνια'' αλλα και το spraybar μονος μου?...βανάκια μπορώ να βάλλω ??για εισαγωγή στο μπαστουνι που θα εινια μεσα στο ενυδρειο τι μπορω να βάλλω μπροστα?(της εχαιμ εχει κατι σαν καλαθακι)...φυσικα μιλάω για diy κατασκευες ολα τα παραπάνω..αλλα αν εχετε και ιδεα που μπορώ να βρώ οικονομικά τα αυθεντικα προιοντα μην διστάσετε να γράψετε που(μαγαζια εντος ελλαδας)

cogarg 11-09-12 01:33

Μπορείς να πάρεις μερικές ιδέες απο εδώ: http://www.plantedtank.net/forums/sh...ad.php?t=87437

Αν έχεις πολύ μικρά ζωντανά, προσθέτεις και ένα σφουγγάρι στο σωλήνα πάνω απ'τις τρύπες.

Κάτι αντίστοιχο κάνεις και για την επιστροφή, αλλά εγώ θα χρησιμοποιούσα λάστιχο μεταξύ του pvc της επιστροφής και του spraybar για να μπορώ να το βγάζω πιο εύκολα.

Vangelis21 11-09-12 07:22

το 2217 ειναι ενα πολυ καλο φιλτρο αλλα τα προβληματακια του τα εχει σαν δομη. Ας πουμε κοιτα μη χασεις κανενα απο τα σιδερενια πιαστρακια που κλεινουν το καπακι ου γιατι αντε να βρεις μετα και ειναι και ακριβα. Επειτα προσεχε μη σπασεις την εισαγωγη κατω στον κουβα του γιατι αντιθετα με τα περισσοτερα φιλτρα, δεν εχει και την εισαγωγη και την εξαγωγη στο καπακι.

Αλφαδολαστιχο χρησιμοποιουμε ολοι και κανει πολυ καλη δουλεια. Διαφανο και βλεπεις και τι γινεται μεσα.

Εγω δε θα εμπαινα στον κοπο παντως για DIY , δε νομιζω οι τιμες να ειναι τοσο τραγικες να αγορασεις το spray bar και τα μπαστουνια

Nick74 11-09-12 11:18

Αν εχεις σχεση με Πειραια, πας στη Μαυρομιχαλη η στη Γουναρη και με ελαχιστο ψαξιμο βρισκεις ολα οσα θες.
Βανακια ποτισματος ειναι μια χαρα, αλλα αν βρεις κατι μαυρα που ειναι σε συσκευασια και ειναι καταλληλα για τροφιμα ακομα καλυτερα.
Επισεις στη Μαυρομιχαλη στον Αλεξανδρη θα βρεις και φλατζες, και διπλα βανακια (πες πως θες για τροφιμα γιατι εχουν ενα ειδικο πλαστικο ...δε θυμαμαι ποιο αλλα ξερουν)
Αν εχεις ενα dremel-ακι και ορεξη και ποιανουν τα χερια σου μπορεις να κανεις παπαδες οπως πχ να μεγαλωσεις το φιλτρο κοβοντας το και χρησιμοποιοντας σωληνα pvc (ενα 2213 το εκανα ενα μετρο υψος περιπου:D φυσικα με αυτη τη μοντα δε χανει απολυτως τιποτα, μονο κερδιζει)

jimbit22 11-09-12 13:13

Εαν βοηθάει εχω επισκευάσει καδο απο 2217 που του έλειπε ενα κοματι απο το χείλος του κάδου 2χ3 εκ λιγο πιο κάτω απο την φλατζα..
Έφτιαξα ενα καλούπι απο σιλικόνη απο το υπολοιπο χείλος που ηταν καλο και το τοποθετησα στο προβληματικό σημείο και το γεμισα με εποξικη και fiber glass..

cogarg 11-09-12 13:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 690925)
Αν εχεις ενα dremel-ακι και ορεξη και ποιανουν τα χερια σου μπορεις να κανεις παπαδες οπως πχ να μεγαλωσεις το φιλτρο κοβοντας το και χρησιμοποιοντας σωληνα pvc (ενα 2213 το εκανα ενα μετρο υψος περιπου:D φυσικα με αυτη τη μοντα δε χανει απολυτως τιποτα, μονο κερδιζει)

Αυτό είναι θέμα για μια αναλυτική παρουσίαση ! :smt047

platy 11-09-12 13:42

παιδια ..ο κάδος ειναι χωρίς προβλήματα..εγώ αυτό που ζητάω ειναι αν έχει κάποιος φωτό ή υπόψιν του με τί υλικά μπορώ να φτιάξω (για να μην αγοράσω) τα μπαστουνια εισαγωγής εξαγωγής νερου,το spraybar (για αυτα εχω βρεί κατι σχέδια αλλα ακουω γνώμες),βανάκια,και τους σωλήνες που μάλλον καταστάλαξα σε αλφαδολάστιχο..αυτα :) επίσης κάποιο σίτε που να εχει ανταλακτικά γιατι στο petcumulus που εψαχνα πρωτα δεν βλεπω και πολλα...!

Nick74 thx :)

cogarg 11-09-12 14:18

Αν δε σου αρέσει το pvc, υπάρχουν και άλλα υλικά...
http://www.plantedtank.net/forums/sh...ad.php?t=99443
http://www.aquascapingworld.com/thre...er-pipes.6231/

maikl 11-09-12 14:21

Με το αλφαδολαστιχο να μπαινει μεσα στο ενυδρειο και με τετοιες "καμπουρες"
http://www.ntenko.gr/product_info.ph...roducts_id=368
νομιζω θα κανεις δουλεια.Αν εχεις καλαθακι απο φυτα το προσαρμοζεις στη εισαγωγη.;)

Γιαννης Μ5 11-09-12 14:27

Τασο βανακια μπορεις να βαλεις ποτισματος.Το λαστιχο βαλε οτι θες και ταιριαζει(εγω εχω ποτισματος σε ενα 2213).Το spraybar παρε σκληρο λαστιχο μαυρο(το σκληρο που ειναι για μπεκ ποτισματος),βαλε ταπα στην μια ακρη και ανοιξε οπως και οσες τρυπες θες με ενα ζεστο καρφι(με ιδιο λαστιχο κανε και την εισαγωγη του νερου).Για τα σημεια που κανουν κουρμπα τα σωληνακια μπορεις να αγορασεις γωνιες υδρευσης(για το μαυρο λαστιχο που θα αγορασεις).Παντως για μενα τραβα στο water inn και παρε τι χρειαζεσαι.Εγω που το εκανα ετσι πηγα στο πρακτικερ και πηρα οτι χρειαζομουν και εκει την πατησα.Ειχε μονο gardena και μου ηρθε σχεδον μια η αλλη...

platy 11-09-12 14:37

:D+-3+-3:smt040

Nick74 11-09-12 15:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από cogarg (Μήνυμα 690981)
Αυτό είναι θέμα για μια αναλυτική παρουσίαση ! :smt047


το ξερω, αλλα θελω να ανεβασω και φωτογραφιες κι εχω παθει μια μικρη ζημια :D (οχι με το φιλτρο, με το φακο του κινητου ...εσταξε βερνικι ζωγραφικης πανω του και τις βγαζει πολυ θολες)

Τεσπα, θα κανω μια παρουσιαση και φωτος θα ανεβασω αργοτερα

platy 13-09-12 21:43

παιδιά επανέρχομαι..βανάκια έχει το φίλτρο τελικα (σημερα ηρθε στα χέρια μου)...αυριο θα πάω να πάρω αλφαδολάστιχο για την εισαγωγή μονο (γιατι για την εξαγωγή κανει η διατομη που εχω)...το θεμα ειναι ..υπαρχει κανείς που να εχει κατασκευάσει μονος του τα μπαστούνια εισαγωγης-εξαγωγής?? αυριο θα περάσω απο την αγορά να δώ τι μπορώ να αγοράσω..!!

Γιαννης Μ5 13-09-12 21:49

Μπορεις να παρεις αυτο που εβαλε ο maikl πιο πανω και να περασεις το λαστιχο(και δεν θα γωνιαζει) ή μπορεις να παρεις γωνιες για λαστιχο(2 για καθε μπαστουνι)ενωμενες μεταξυ τους με 5 ποντους σκληρο λαστιχο(μαυρο αν γινεται).Το αποτελεσμα ειναι σαν τα μαυρα μπαστουνια της eheim.Kαπως ετσι δηλαδη
http://fish.aquaristic.net/Eheim-Installationset-1.html

platy 13-09-12 21:54

εχεις πμ τζον :D :D

Γιαννης Μ5 13-09-12 22:05

1 Συνημμένο(α)
Δες εδω τι λεω.

platy 13-09-12 22:06

ωραιαα..πολυ ωραια..τώρα κατάλαβα τι εννοούσες..πολύ χρήσιμο φίλε..σε ευχαριστώ πάρα πολύ...!!! περιμένω και τις τελευταίες πληροφορίες (στο πμ ) και αυριο θα ανέβει σχετικο θέμα DIY εισαγωγή εξαγωγη...με φωτος xexe

Γιαννης Μ5 14-09-12 04:54

2 Συνημμένο(α)
Εδω δες το βανακι και το spraybar.

platy 14-09-12 11:58

να σαι καλα ρε τζον...+1

harris samos 14-09-12 12:21

το αλφαδολαστυχο για μενα δεν ειναι καλο με τη ζεστη πετρονι λαστυχα και σπρει μπαρ νομιζο θα βρεις στην αθηνα εχει παντου τα βανακια σικονουν πατεντα αλλα το ματσουκι για την εισαγογη αγορασετο καλυτερα

platy 15-09-12 00:06

χαρη,βανάκια έχει τα δικά του :) και στην εισαγωγή και στην εξαγωγή..πήρα τα υλικά και ξεκινάω ...θα ανεβάσω φωτός..
-------------------------
ξερει κανείς να μου πεί γιατι δεν σταματάει να κάνει θόρυβο??..εχει αέρα σίγουρα αλλα οσο και να το κουνάω τπτ...μάλιστα σταματάει και η ροή καποια στιγμη..!!!!!! ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ../?

Nick74 15-09-12 00:10

πρεπει να βρεις τροπο να κατεβασει νερο το ενυδρειο για να γεμισει.
παρε το σωληνακι εξαγωγης, ρουφα λιγο με σβηστο φιλτρο, μετα βαλε το σε λειτουργεια και βαλε να αδειασει λιγο σε ενα κουβαδακι (χαμηλο μανομετρικο) και μετα βαλτο στη θεση του κανονικα

platy 15-09-12 00:12

το εχω κάνει επίσης απειρες φορές..το φίλτρο ειναι σχεδον γεμάτο..(βλεπω την εισαγωγη της φτερωτής να ειναι μεσα στο νερό,αλλα λίγος αέρας υπάρχει στο φίλτρο...επίσης υπάρχει που και πού λίγος αέρας μεσα στα λάστιχα...φταίει αυτό??..επίσης μήπως φταίει το οτι το λάστιχο εισαγωγής αλλάζει απο μικρή διάμετρο σε μεγάλη απότομα και δεν προλαβαινει το νερο να ερθει με πίεση?..τι να πω..ενώ κάνει θόρυβο,πετάει νερό κανονικά το σπρέυ μπαρ με πίεση..αλλα κάνει θόρυβο..

Nick74 15-09-12 00:15

ωπς αναποδα το πας...
απο χοντρο σε λεπτο δεν πειραζει, απλα δινει παραπανω πιεση, αλλα απο στενο σε χοντρο, πρεπει να βρεις τροπο στραγκαλισμου στο τερμα

platy 15-09-12 00:17

κοιτα τι εννοώ ''φιλτρο-βανακι-λαστιχο 16-22 συνδεσμος-ακαμπτο 12ρι λαστιχο γωνία-εισαγωγη νερού...λές να φταίει αυτό??.δεν νομιζω τοσο

Nick74 15-09-12 00:22

αφου ξαναστενευει οχι γιατι στραγκαλιζει κανονικα...
Απλα εχει αερα και πρεπει να βγει...

platy 15-09-12 00:24

πως?ειμαι ασχετος απο εξωτερικά φιλτρα :P

Nick74 15-09-12 00:30

συνηθωςαρκει να το γειρουμε για λιγη ωρα

platy 15-09-12 00:50

παω να δοκιμάσω..και θα πω..
-------------------------
τιποτα..δυστηχως...

Nick74 15-09-12 01:08

γειρτο κι αλλο (μονο προσεχε μη βγει ολη η μπιχλα στο ενυδρειο, καλυτερα με εξαγωγη σε κουβα) και περιμενε να φυγει ο αερας


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02403 seconds with 11 queries