Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=105)
-   -   πληροφοριες! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44204)

stavaigi 28-09-10 17:57

πληροφοριες!
 
καλησπερα σας, μηπως θα μπορουσαατε να μου πειτε που θα βρω πληροφοριες γισ την κατασκευη paludarium,vivarium? θα με ενδιεφερε να φτιαξω ενα για να φιλοξενησω καποιο ειδος βατραχου!

AQUA PURA 29-09-10 20:53

Καλησπέρα φίλε μου, θες πληροφορίες για την εξωτερική κατασκευή τoυ vivarium-paludarium π.χ. (γυάλα) η για το εσωτερικό του? Ένα πολύ όμορφο paludarium είναι του φίλου Γιώργου (frits) όπου φιλοξενεί ένα ζευγάρι red eye frogs μπορείς να δεις και να πάρεις κάποιες ιδέες….για όποια απορία μπορούμε να συζητήσουμε εδώ....;):)

stavaigi 30-09-10 13:17

εχω ενα ιδιοκατασκευης με σηρομενα τζαμακια που ειχα μεσα ενα ιγκουανα, θα ανεβασω συντομα φωτος, ειναι αρκετα μεγαλο πανω απο 160 λ. θελω να δω πως θα το φτιαξω μεσα? πως θα το διαμορφωσω και ιδεες γενικα, και εγω για τα red eye ενδιαφερομαι

frits 03-10-10 14:51

Δες εδώ για να πάρεις μερικές ιδέες

http://www.wildsky.net/vivarium/evivariu.htm

Επίσης πάτα μία στο google "paludarium-vivarium" και θα βρεις πάρα πολλά, το ίδιο και στο youtube ;)

stavaigi 25-10-10 11:40

ευχαριστω πολυ! ωραιες ιδεες και απιστευτα ειναι ολα !
ψαχνω να βρω πληροφοριες για την κατασκευη τεχνιτης βροχης.
θα πρεπει να εχω και νερο μεσα στο vivarium σε στηλ λιμνης η δεν ειναι απαραιτητο?
τροποι κατασκευης της πλατης πχ. με αφρο πολυαιρεθανη?
και υλικα για το υποστρωμα τυρφη?

kingrim 25-10-10 11:59

εαν δεν κανω λαθος ο αφρος θελει μετα να το περασεις με ειδικα χρωματα μη τοξικα κλπ κλπ κλπ

tsilojohn 25-10-10 12:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stavaigi (Μήνυμα 498066)
ευχαριστω πολυ! ωραιες ιδεες και απιστευτα ειναι ολα !
ψαχνω να βρω πληροφοριες για την κατασκευη τεχνιτης βροχης.
θα πρεπει να εχω και νερο μεσα στο vivarium σε στηλ λιμνης η δεν ειναι απαραιτητο?
τροποι κατασκευης της πλατης πχ. με αφρο πολυαιρεθανη?
και υλικα για το υποστρωμα τυρφη?

Υπαρχουν και ετοιμα συστηματα για τεχνητη βροχη περιπου στα 80 ευρω που κατα την γνωμη μου ειναι βασικος εξοπλισμος για ενα viv με ζωντανους οργανισμους ,απο'κει και περα υπαρχουν διαφοροι τροποι για να κανεις τεχνιτη βροχη,οπως να βαλεις μπεκακια που θα βρεις σε φυτωριο τοποθετημενα σε λαστιχο(αυτο που βαζουμε στις αεραντλιες) και με μια αντλια που θα εχεις μεσα σε ενα κουβα με νερο να στελνεις το νερο στα μπεκ.
Η λιμνουλα δεν ειναι απαραιτητη.
Μπορεις να κατασκευασης πλατη απο πολυουρεθανη και μετα να κολλησεις πανω με σιλικονη ενυδρειου πχ χουμους ανακατεμενο με σκουρα αμμο.
Υποστρωμα εγω εχω βαλει κατω leca balls απο πανω λεπτη σιτα για να μην περασει κατω το χωμα και απο πανω τυρφωχωμα.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 498072)
εαν δεν κανω λαθος ο αφρος θελει μετα να το περασεις με ειδικα χρωματα μη τοξικα κλπ κλπ κλπ

Οταν στεγνωση η πολυουρεθανη ειναι ουδετερη δεν ειναι τοξικη.

kingrim 25-10-10 12:18

οκ δεν το γνωριζα οποτε την βαφουν για λογους αισθητικους....

tsilojohn 25-10-10 12:30

Το εψαχνα και εγω για την τοξικοτητα της πολυουρεθανης και αλλοι λενε οτι ειναι τοξικη και αλλοι οτι δεν ειναι μεχρι που το δοκιμασα και το διαπιστωσα μονος μου.
Και ο frits χρησιμοποιει αφρο ο οποιος ειναι μεσα στο νερο μονιμα αλλα δεν εχει κανει ακομα παρουσιαση το νεο paludarium :mad:

stavaigi 26-10-10 10:15

οι leca balls κρατανε υγρασια γιαυτο τις βαζουνε? τις βρησκω σε φυτωριο? τυρφη μπορω να παρω απο φυτωριο η θελει ενυδρειακο χωμα?
και απο φωτισμο τι θα χρειαστω ?
-------------------------
φυτα για τα viv που μπορω να βρω ?
-------------------------
θα χρειαστω και fooger και τεχνιτη βροχη ?
την θερμοκρασια πως θα την κρατησω σταθερη?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01908 seconds with 11 queries