Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Εύρεση Σιλικόνης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10761)

iki28 13-02-06 12:32

Εύρεση Σιλικόνης
 
:rolleyes: Λοιπον μετα απο παρα πολλες ωρες αναζητησης σε παρα πολα μαγαζια βρηκα μαγαζι στον Πειραια που εχει συλικονη ΜΟΝΟ για ενυδρεια.:rolleyes: :rolleyes:

AQUA - SILICONE αυτη ειναι




Αφοι Δασκαλακη: Ελ.Βενιζελου 44 Πειραιας Τηλ: 210 4113928 / 210 4123415

filoxenos 13-02-06 12:55

Aqua Silicone και στο Παγκράτι...
 
Επίσης μπορείτε να τη βρείτε και στο Παγκράτι:
Αγ. Φανουρίου 4 Παγκράτι
ΑΒΡΑΜΙΔΗΣ - Χρώματα/σιδηρικά
Τηλ.: 2107017087 & 2107010939.
5 ευρώ το τεμάχιο, με σήμα ενυδρείο...

Strahos 13-02-06 16:24

στη θεσσαλονίκη ξέρει κανείς που θα την βρούμε?

andreasp 13-02-06 16:32

Για Βορεια προαστια, θα την βρειτε στο Χρωματοπωλειο "Μπαμπης", στη Λ.Ηρακλειου στο Ν.Ηράκλειο, ακριβως απεναντι απο το Δημοτικο Cinema "3 Αστέρια".

mikenuke 13-02-06 17:00

Στην Θεσσαλονικη θα βρειτε σιλικονη καταλληλη για ενυδρεια στο Praktiker Με το ονομα Profi 4000 και την επισημανση 100% καθαρη σιλικονη. στα 2,60€ !!! και σε μαυρη και σε διαφανη.

laskarino 13-02-06 19:03

Η profi 4000 υπάρχει και στα Καρφούρ.
Οσοι περνάνε από Μεσογείων στην Αγ.Παρασκευή ο Μαλλάς έχει της Den Braven +- 3,5euro.

GIOSTAF 29-04-06 08:54

Καλημέρα.Η PROFI ΔΕΝ εχει σιλικόνη για ενυδρεία.Και η σιλικόνη της DEN BRAVEN με τα 3,5 ευρω δεν είναι ενυδρείου.Του ενυδρείου Den Braven την έχω στο μαγαζι μου 6 ευρω αγορασμένη μεσα απο την Den Braven.Οσο για την μαύρη σιλικόνη απο οτι με έχουν ενημερώσει μεσα απο την Den Braven δημιουργεί τοξικότητα και την έχου καταργήσει.

γαυρος 29-04-06 09:18

γιατι ταλαιπωρειστε ηθελα να ηξερα.:smt102

δοκιμασμενη με πολυ καλα αποτελεσματα - για μενα η κορυφαια-
logo 1000 !!

filoxenos 29-04-06 22:06

Η DEN BRAVEN βγάζει την: AQUA SILICONE (άσπροκιτρινοπράσινο σωληνάριο), που είναι ειδική για ενυδρεία, χωρίς τοξικότητα και εγγυημένη, που είναι ότι πρέπει για τα ενυδρεία μας.
Τιμή = 5 ευρώ στον:
ΑΒΡΑΜΙΔΗΣ - Παγκράτι
Αγ. Φανουρίου 4
210.7017087

;) :cool:

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 29-04-06 22:10

profi 4100.
 
Πηρα και εγω σημερα μια Profi 4100 απο το Μακρο,4000 δεν ειχε, εινε 100% καθαρη σιλικονη οπως αναγραφη,η ασπρη βεβαια λεει made in Greece :( , ενω η μαυρη ειναι made in Germany :p ,επισεις και οι δυο λενε μονο ημερομηνια παραγωγης ,ληξης οχι, δεν ληγη η σιλικονη ?

lasal 30-04-06 02:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GIOSTAF
Καλημέρα.Η PROFI ΔΕΝ εχει σιλικόνη για ενυδρεία.Και η σιλικόνη της DEN BRAVEN με τα 3,5 ευρω δεν είναι ενυδρείου.

Η profi ειναι δοκιμασμένη και μάλιστα σε αρκετά ενυδρεία.
Οπως και η den braven, αρκεί να αναγράφουν 100% σιλικόνη.

GIOSTAF 02-05-06 10:17

Η Den Braven λήγει 18 μήνες μετα την ημερομηνια παραγωγης.Αποφύγετε τις μαυρες.

Ιορδάνης 02-05-06 16:45

Καλησπέρα οι μαύρες είναι καλύτερες γιατί σου δείχνουν καλύτερα κατά πόσον έχει κολλήσει σωστά το τζάμι σου.Αν έχει φουσκάλα π.χ.αντί το κλασικού μαύρου χρώματος θα είναι γκρι οπότε ναι στις μαύρες.
Φιλικά Ιορδάνης.

mikenuke 02-05-06 22:39

Σχετικα με τις μαυρες....οσες εχω χρησιμοποιησει στεγνωνουν πιο αργα απο τις διαφανες.

Ιορδάνης 03-05-06 17:50

Μιχάλη μου θα διαφωνίσω μαζί σου κάνει το πιο απλό τεστ,βάλε λίγη σιλικόνη διαφανή και λίγη μαύρη και ένωσε 2 κομάτια γιαλιού και παρατήρησε τον χρόνο θα δεις ότι είναι το ίδιο.Συν τοις άλλοις προτιμώ να βάλω μαύρη γιατί όπως προανέφερα είναι και παράλληλα δείκτης του κατά πόσον καλά κόλλησε η επιφάνεια που έχω προς κόλληση.
Φιλικά Ιορδάνης.

γαυρος 03-05-06 17:54

αγαπητε τζορνταν μολις πηρες κιτρινη καρτα!! :smt075
επειδη εγω το εχω κανει να σε πληροφορησω οτι αν η διαφανη κανει 2 ωρες να στεγνωσει, η μαυρη θα κανει 4 .
και φυσικα μιλαω για την ιδια μαρκα ...

Ιορδάνης 03-05-06 17:57

Φίλτατε Φίλε Γαύρε μπορεί όπως λές να κάνω λάθος και το δέχομαι αλλά νομίζω κατά την ταπεινή μου άποψη ότι σαν δείκτεις είναι καλύτερη η μαύρη τι λες και εσύ;
Φιλικά Ιορδάνης.

γαυρος 03-05-06 21:13

αλλο αυτο ιορδανη μας.
αν και αυτο ειναι υπο συζητηση, γιατι...:rolleyes:
αν δεις το τζαμι απο την κοψη του, το χρωμα ασχετου παχους,
ειναι σκουρο πρασινο.
θα υπηρχε προβλημα αν ηταν διαφανο.:smt120

παντως για καποιον που δεν εχει πειρα στα κολληματα η μαυρη ειναι καλυτερη
μια και θα κανει μπαμ σημειο που εχει προβλημα.:smt031

στο γλυκανα στο τελος ε? :D:smt056

melitropos 23-05-06 13:50

και μια ακομα...
 
λοιπον εγω πηρα μια της SIMSON professional τυπος BSR 50-12 με ενα σχεδιακη ενυδρειου στο σωληναριο... προελευση Βελγιο...310ml 5 ευρο....και ειναι σουπερ (ημιδιαφανη, μη τοξικη) απο καταστημα επι της οδου Αθηνας -χρωματα μονο εχει-....μην βαρατε αλλο τον Ιορδανη αδικα...καθενας με την σιλικονη του πλεον!!!:D


:smt026

radis 23-05-06 17:02

Στη Θεσσαλονίκη έχει σίγουρα στο petshop Quicky λίγο παρακάτω απο τα ΙΚΕΑ. Νομίζω 7-8E (μόνο για ενυδρεία!!)

crazyio 23-05-06 18:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zoyzoynidio
λοιπον εγω πηρα μια της SIMSON professional τυπος BSR 50-12 με ενα σχεδιακη ενυδρειου στο σωληναριο... προελευση Βελγιο...310ml 5 ευρο....και ειναι σουπερ (ημιδιαφανη, μη τοξικη) απο καταστημα επι της οδου Αθηνας -χρωματα μονο εχει-....μην βαρατε αλλο τον Ιορδανη αδικα...καθενας με την σιλικονη του πλεον!!!:D


:smt026

την ίδια έχω και εγώ .....
τουλάχιστον έχει και ενυδρίο πάνω της και λέει και Aquarium :D
με την μόνη διαφορά οτι ενώ εσύ στην Αθήνα την πήρες 5 ευρώ εγώ στην Χαλκίδα την είχα πάρει 7,70 ευρω .....
2,70 ευρώ παραπάνω απο την Επαρχια στην πρωτεύουσα ... αυτά ειναι :smt014 :smt014 :smt014

lasal 24-05-06 01:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από radis
Στη Θεσσαλονίκη έχει σίγουρα στο petshop Quicky λίγο παρακάτω απο τα ΙΚΕΑ. Νομίζω 7-8E (μόνο για ενυδρεία!!)

Και αν πας στο πρακτικερ θα την βρείς ακόμα ποιο φθηνά.

mikenuke 25-05-06 08:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Στην Θεσσαλονικη θα βρειτε σιλικονη καταλληλη για ενυδρεια στο Praktiker Με το ονομα Profi 4000 και την επισημανση 100% καθαρη σιλικονη. στα 2,60€ !!! και σε μαυρη και σε διαφανη.

Τα παμε, 7-8 € ειναι πολλα, τριπλασια τιμη!

kefallinos 06-07-06 16:44

χαζη ερωτιση:αν μας πεσει σιλικονη στο τζαμι,πως βγενει?υπαρχει προβλημα αν ξεραθει?

soza 06-07-06 16:48

Με μια ξυστρα τζαμιων.. θα βγει.

Nik25 10-07-06 03:05

Εγω χρησιμοποιω την Aqua silicone Den Braven και ειμαι πολυ ευχαρηστημενος.Απολυτη εγγυηση.Με αυτην κολλησα ενυδρειο 350 λιτρα!ΣΤην Θεσσαλονικη την πουλανε στη Φραγκων ,τιμη 5.4 ευρω.Επισης για να καθαρισω τα τζαμια χρησιμοποιω σετ απο φαλτσετες για ξυσιμο και μετα καλο καθαρισμα μονο με ασετον.

Gioutsos 12-10-06 04:09

εχει ακουσει κανεις την silirub AQ?γραφει aquarium...........5 EURA:confused::confused::confused:

netblues 12-10-06 10:06

Απο τη στιγμη που γραφει aquarium σημαινει οτι δεν εχει αλλα προσθετα.
Απο εκει και περα, ολες οι καθαρες σιλικονες ειναι λιγο πολυ το ιδιο..

newfish 22-10-06 10:08

Πριν από κάνα μήνα, αποφάσισε ένας φίλος, συνχομπίστας να βα΄λει στο ιαττρείο του ένα ενυδρείο διαστάσεων 105χ40χ70 (70 ατο ύψος).

Παραγγείλαμε τα τζάμια, τα κολήσαμε και μετά από 3 ημέρες το γεμήσαμε.
Μέσα σε 3-4 ώρες το ένα από τα 2 μεγάλα τζάμια της πρόσοψη, άνοιξε σαν τριαντάφυλλο. Τα 270 λίτρα νερό που περιείχε γέμισαν τον χόρο.
Υποψιαστίκαμε ότι κάποιο ελλάτομα θα είχε το τζάμι.
Παραγγείλαμε νέο τζάμι και πρίν από δύο εβδομάδες το ξαναφτιάξαμε.
Το αφήσαμε 1 εβδομάδα να στεγνώση και την τρίτη το γεμίσαμε με νερό.
Μέχρι σήμερα όλα πήγεναν καλά. Όταν όμως αποφασήσαμε να το αδειάσουμε και να το μεταφέρουμε στην θέση του, στο ιατρείο του φίλου, παρατήρησα ότι η σιλικόνη από στο άλλο μεγάλο τζάμι έχει γίνει άσπρη στο μεγαλύτερο μέρος της.
Φυσικά δεν το μεταφέραμε στο ιατρείο.
Προσπαθόντας να βρούμε τη δεν πήγε καλά, και η σκέψη μου πήγε στην σιλικόνη.
Silirub AQ for Aquarium. Το κακό βέβαια δεν είναι στην σιλικόνη, αλλά σε εμάς που δεν σκεφτήκαμε το αυτονόητο. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ 11/2005.....
Η σιλικόνη αγοράστηκε μέσα Σεπτεμβρίου από ένα χρωματοπωλείο.

Ηθικών δίδαγμα: ΠΑΝΤΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΙΛΙΚΟΝΗ.

mikenuke 26-10-06 17:33

καλο ειναι να περνουμε φρεσκιες σιλικονες... παρ'ολα αυτα εγω εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες ληγμενες και ποτε δεν ανοιξε κανενα ενυδρειο μου και εχω φτιαξει πολλα ενυδρεια.
Η δικη μου ιδεα, που εχω σχηματισει μεχρι τωρα, ειναι οτι η ημερομηνια αναφερεται στο γεγονος οτι μπορει να εχει στεγνωσει η σιλικονη και να μην μπορειται να την δουλεψετε.Οποτε αν ειναι καλα φυλαγμενη αυτο μπορει να μη συμβει ποτε.
Το πρωτο ενυδρειο που κολλησα, το κολλησα με μια σιλικονη που η μιση ειχε στεγνωσει (*ειναι μια μεγαλη ιστορια πως βρεθηκε στα χερια μου) και δεν ειχα κανενα προβλημα , ουτε αυτος που το πηρε μετα απο μενα.

Στη δικη σας περιπτωση πιστευω οτι ειναι πολυ πιθανο να μην ειχατε καθαρισει με ασετον τις επιφανειες οπου μπηκε σιλικονη στα τζαμια και λογω λαδιων και λιπους απο τα χερια, να μην εγινε η κολληση.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02450 seconds with 11 queries