Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   DIY πατεντα για πολυωρη μεταφορα ψαριων με αμαξι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=101955)

akvariym 04-01-19 19:18

DIY πατεντα για πολυωρη μεταφορα ψαριων με αμαξι
 
Εχω σκεφτει μια πατεντα την οποια θα υλοποιήσω τελη του μηνα για να μεταφερω καποια ψαρια.

Σε εναν κουβα 50λιτρο ψηλό,βαζω 30 λιτρα νερο με σωστους παραμετρους.
Μεσα βαζω εναν θερμοστατη 50w,ενα εσωτερικο φιλτρο 3,6w και μια αεραντλια 2,5w.

Ολα αυτα συνδεονται με εναν inverter 100w αυτοκηνιτου και στην μπαταρια του αυτοκινητου.
Νωμιζω και 2-3 μερες αντεχουν ανετα τα ψαρια.

Τι λετε?
γνώμες?

Tanganyiκας 04-01-19 22:22

Μια χαρά θα αντέξουν, θα ναι σαν ενυδρείο καραντίνα!

Κλεόβουλος 04-01-19 22:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akvariym (Μήνυμα 1049785)
..
Τι λετε?
γνώμες?

τι είδους ψάρια και πόσα?

Artemisia 05-01-19 00:41

Και εγω την ίδια απορία με τον Κλεόβουλο έχω ....

akvariym 05-01-19 00:55

Ο αριθμός των ψαριών εξαρτάται απο το μέγεθος τους και την συμβατοτητα,αλλά όσα και να βάλεις καλύτερα θα είναι από πλαστική σακούλα.

Προσωπικά θέλω να μεταφέρω δίσκους.

Artemisia 05-01-19 01:40

χμ στην θέση σου θα έκανα κάθε μερα μια με δύο αλλαγές νερού μεχρι να πάνε τα ψάρια στο ενυδρείο ;)
καλα δεν το συζητάμε για σακούλα .....
Πόσοι δίσκοι ?? Μέγεθος ?

akvariym 05-01-19 01:43

5-6 μικροί. Καλά οι αλλαγές νερού είναι αυτονόητες,όπως κ το ότι δ ταΐζουμε,κ σκεπασμένος ο κουβάς για να μην υπσρχει στρες

Artemisia 05-01-19 01:49

Μια χαρά θα είναι πιστεύω απλά να έχεις το νου σου ;)
Έχω κρατήσει ψάρια και σε σακούλα, 1 σε κάθε μια , με 3 αλλαγές την ημέρα και βιολογικό και μετά αεροπλάνο για 8 ώρες πτήση αλλά μεγάλη ταλαιπώρια ....

Γιώργος Κ 05-01-19 06:59

Απο που θα ερθουν και θα κανουν τοσες μερες? Δε γινεται να μικρυνεις τον χρονο που θα ταξιδεψουν?
Προσωπικα εχω στειλει Αλεξανδρουπολη και σε αλλες περιοχες της Ελλαδας δισκους σε σακουλες (ο καθενας τη δικη του) με το περισσότερο μια μερα στο δρομο χωρις καποιο προβλημα ...


Απο την αλλη εχω μεταφερει δισκους απο Εξαρχεια στο Χολαργο ολα μαζι σε κουβα και ηταν καταστροφη! Τα πιο πολλα δεν επιβιωσαν καθως χτυπιοντουσαν μεταξυ τους σαν τρελα και βγηκαν απο το κουβα σε αθλια κατασταση ολοι!

Οι δισκοι ειναι φοβιτσιαρηδες και μονο και το στρες μπορει να τους τσακισει! Θελει μεγαλη προσοχη το ολο εγχείρημα ... Στη θεση σου θα τους εστελνα με Κτελ η αεροπλανο με διπλες σακουλες και heat pack μεσα σε κουτι απο φελιζολ ... Εντος Ελλαδος μερικες ωρες θα κανουν ταξιδι!

akvariym 05-01-19 10:35

1 Συνημμένο(α)
θα χρειαστει να ταξιδεψουν 24-30 ωρες,και σε σακουλες θα χασουν την θερμοτητα και το οξυγωνο.Για την θερμοτητα πες θα ειναι μεσα στο αμαξι με καλοριφερ κατι γινετε,και το οξυγονο?
Αθηνα-Παξους διαδρομη,πρεπει να τα παρω την μια μερα το μεσημερη και να φτασουν την αλλη μερα το απογευμα.

ο κουβας θα ειναι μεγαλος 50λιτρα,δεν θα χτυπιουνται.

Diskus fan 01-02-19 01:16

Αφού θα μεταφερθούν με αυτοκίνητο... θα πρότεινα το καπάκι να ΜΗΝ είναι ερμητικά κλειστό.
Το τοποθετείς πίσω από το κάθισμα (πχ. του συνοδηγού)... το δένεις με ιμάντα για να είναι σίγουρο ότι ΔΕΝ θα μετακινηθεί και φροντίζεις να μπαίνει φρέσκος αέρας (πχ. του έχεις κάνει μερικές τρύπες ή βάζεις κάτι στο "χείλος" (πχ. ένα κομμάτι πανί) για να ΜΗΝ κλείνει τελείως το καπάκι).
Για τις σακούλες μεταφοράς που ανέφερες... υπάρχουν ταμπλέτες οξυγόνου και θερμαντικά pad. Πως νομίζεις ότι γίνονται οι αποστολές ψαριών... από την μια στην άλλη πλευρά του πλανήτη;
Με τους δίσκους θέλει μεγάλη προσοχή στην θερμοκρασία... διαφορά όχι μεγαλύτερη των 2 βαθμών είναι ικανοποιητική για να γίνει ΧΩΡΙΣ προβλήματα η προσαρμογή τους.-


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01498 seconds with 11 queries