Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Ενας αλλα.......ΝαποΛΕΩΝ!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10690)

sak 07-02-06 20:20

Ενας αλλα.......ΝαποΛΕΩΝ!!!!
 
7 Συνημμένο(α)
Καλησπερα απο Πατρα.Ειμαι πλεον σε θεση να σας πω μερικα καλα νεα.Αν θυμαστε εχω ενα ενυδρειο 400 και ενα 120 λιτρων με δισκους.Καποτε ειχα 7 δισκους απο τους οποιους οι 5 μου βγηκαν στην πορεια θυληκοι και γεννουσαν συνεχως.Ο έκτος ετρωγε τα αυγα αυτων που γεννουσαν (αρα μαλλον και αυτος θυληκος) και ο εβδομος ηταν μικρος για να τεκνοποιησει.Πριν απο ενα μηνα εντοπισα εναν ενηλικο malboro red σε ενα πετσοπ και τον ανταλλαξα με το μικρο και με καποια χρηματα.Δυστυχως και αυτος μαλλον θυληκος ειναι.Μεσα στην "απελπισια" μου βρεθηκε ο Theokyr ο οποιος ειχε εναν αρσενικο και προθυμοποιηθηκε να μου τον δωσει.Ο αρσενικος αυτος δισκος ειναι ο ΝΑΠΟΛΕΩΝ (βαπτισμενος απο τον Θεοφιλο).
Το ψαρι ηρθε απο Αθηνα την Παρασκευη και τοποθετηθηκε μετα απο πολυ καλη προσαρμογη στο μεγαλο ενυδρειο μαζι με ολες τις κυριες μου.
Ο Ναπολεων εχει προσαπμοστει πλεον και βολταρει στο ενυδρειο ενω εχει φαει απο την αρχη και μαλιστα απο το χερι μου.Ειναι αρκετα μεγαλυτερος απο τα θυληκα και αρχικα τα φοβισε αλλα πλεον ολα εχουν ομαλοποιηθει.
Ετσι λοιπον σας στελνω μερικες φωτο(μολις εμαθα να ανεβαζω).Επισης δεχομαι και στοιχηματα για το ποια κυρια θα διαλεξει ο Ναπολεων αν και προς το παρον δειχνει αδιαφορος.

ΥΓ.Ενα πολυ μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στο Θεοφιλο (Theokyr).

soza 07-02-06 20:32

Πανεμορφοι δισκοι..:) :)
ο Ναπολεων ποιος ειναι ? Ο τελευταιος ?

Takis 07-02-06 20:59

Αντε Σακη να δουμε τωρα τι θα γινει, αφου πλεον εχεις βεβαιωμενο αρσενικο.
Αν και τωρα δεν γινει τιποτα, θα εχει :smt075
:D :D :D :D

Theokyr 08-02-06 10:10

Σάκη πρώτα από όλα υπομονή... και υπομονή... Ο Ναπολέων είναι σίγουρα καρπερός ακόμα και στις πιο αντίξοες συνθήκες. Απλά είναι επιλεκτικός και θέλει τον χρόνο του.

Εγώ αναγκάστικα να τον δώσω όταν έγινε πολύ κυριαρχικός (σε σημείο επικίνδυνο) σε ένα ζευγάρι που προσέθεσα και κυριώς στον αρσενικό. Αποτέλεσμα το ψάρι μετά από 5 μέρες απουσίας του Ναπολέωντα να είναι ακόμα στρεσαρισμένο. Μόλις συνέλθει θα ανεβάσω φωτό...

Θεόφιλος

ΥΓ. Ο Ναπολέων είναι στην 3η φωτό από το τέλος, ο μεσαίος.

soza 08-02-06 12:20

Κουκλος σκετος ο Ναπολεων

Theokyr 08-02-06 16:50

Το έχουμε στο σόι :D Ξέχασα να αποδώσω και εγώ με την σειρά μου τα εύσημα στον Γιάννη (accnt) καθώς το ψάρι είναι δική του αναπαραγωγή. Κούκλος σκέτος και ο Γιάννης :D

Θ.

anasios 11-02-06 22:35

Μπράβο Σάκη, υπομονή τώρα.
Ελπίζω να΄ναι ΑΞΙΟΣ ο Ναπολέων ...
Αναμένουμε στην οθόνη...

sak 14-02-06 00:01

4 Συνημμένο(α)
Νεες εξελιξεις!!!!
Εδω και δυο μερες ο Ναπολεων εχει τοποθετηθει στο μικρο μου ενυδρειο μαζι με το μεγαλυτερο θυληκο το οποιο απο την αρχη εδειξε εντονο ενδιαφερον.Πιο συγκεκριμενα εδιωχνε ολες τις αλλες θυληκες και πηγαινε διπλα στο Ναπολεοντα και τρεμουλιαζε και τεντωνοταν.
Ενω ομως το φλερτ απο τη θυληκια συνεχιζεται και στο νεο ενυδρειο,ο Ναπολεων αδιαφορει.Η θυληκια μεχρι και τσιμπηματα επιστρατευει φια να τον "ξυπνησει" αλλα αυτος τιποτα.
-Λες να....
-Μπαα δε....
-Κι αν θα....
-ΕΕΕΕΕΕ τοτε.....(το πιασες Θεοφιλε ετσι;)

Ερωτω λοιπον περα απο την πλακα.
Μηπως βιαστηκα;;;
Να τους αφησω οπως ειναι η να τους επανατοποθετησω στο μεγαλο;;
Οι συνθηκες στα δυο ενυδρεια ειναι ιδιες με νερο βρυσης.
ΥΓ.Στη δευτερη φωτο φαινεται η θυληκια να ειναι τεντωμενη (βλ.τα δυο κατω πτερυγια) και να κολλαει στο Ναπολεοντα και εκεινος να σκυβει το κεφαλι.
ΥΓ.Το κιτρινπ "πραγματακι"στο ενυδρειο ειναι το εσωτερικο απο κουβαρι που χρησιμοποιειται στις ραπτομηχανες και το οποιο παιζει το ρολο κωνου αναπαραγωγης (εχουν γεννησει πολλες φορες πανω του).
Ευχαριστω προκαταβολικα.

anasios 14-02-06 01:09

Φίλε , Σάκη , νομίζω ότι βιάζεσαι.Πρέπει να θέλει η νύφη και ο γαμπρός.Νομίζω ότι είναι νωρίς για τον Ναπολέων,ίσως ακόμη να μην έχει προσαρμοστεί εντελώς.
Πιστεύω ότι δεν έπρεπε να τα χωρίσεις αλλά να άφηνες να γίνει κάποιο ζευγάρι μόνο του.
Εξάλου ο Ναπολέων μπορεί να προτιμάει καμιά μικρούλα , πού ξέρεις;

Theokyr 14-02-06 11:45

από την κική και την κοκό ποια να διαλέξω???
 
Το σήριαλ συνεχίζεται... Λες ο Ναπολέων τώρα που κατέβηκε στην Πάτρα, να την είδε αλλιώς??? :d

Σάκη μου φαίνεται ότι από υπομονή... μηδέν. Όταν είναι έτοιμα τα ψάρια, θα γεννήσουν στο κοινόβιο ενυδρείο. Άσε τα πρώτα να ηρεμήσουν, να φάνε καλά, να επιλέξουν το ζευγάρι τους και τότε τα βάζεις στο ενυδρείο αναπαραγωγής. Με άλλα λόγια, άσε πρώτα να γίνει μία γέννα μέσα στο μεγάλο (να σιγουρευτείς ότι έχεις ζευγάρι) και ύστερα τα ξαναβάζεις στο μικρότερο. Μπορεί να γίνει αύριο, μπορεί και σε δύο μήνες...

Όταν προσπαθούμε για κάτι πολύ, συνήθως δεν μας... κάθεται. Μήπως να προσπαθούσες λίγο λιγότερο???

Θεόφιλος

ΥΓ. Βέβαια τώρα που τα έβαλες εκεί... εγώ θα έλεγα να τα αφήσεις για κανένα ΜΗΝΑ. Πρόσεχε γιατί θα έρθω να στον πάρω πίσω...

anasios 06-03-06 23:50

Τι κάνει ο ΝΑΠΟΛΕΩΝ ;;;

sak 07-03-06 13:42

Τα ιδια Θαναση.Καμια εξελιξη.Η θυληκια ολο τρεμει αλλα ο Ναπολεων ακομα το σκεφτεται....Για οτι νεοτερο θα ενημερωσω εγκαιρως.

Theokyr 07-03-06 13:48

Σάκη μήπως κάτι έχει το νερό στην Πάτρα??? Εγώ έχω GH 9 και pH 7.6.

Αν του έβαζες άλλη μία θηλυκιά? :D

Θεόφιλος

sak 07-03-06 14:18

Θεοφιλε δεν εχω μετρησει το νερο τωρα τελευταια αλλα το pH ειναι ελαφρως μεγαλυτερο αν δεν κανω λαθος.Γυρω στο 8.
Οσο για το Ναπολεοντα εχω δοκιμασει να του βαλω και δευτερη θυληκια αλλα την κυνηγουσαν συνεχεια και τα δυο ψαρια.Μετα επειδη το ενυδρειο του καρφουρ ειναι στενο και κοντο θεωρησα οτι αυτο τον ενοχλει και τα επανατοποθετησα στο μεγαλο.Εκει αμεσως πιανουν μια συγκεκριμενη θεση δεν αφηνουν αλλο ψαρι να πλησιασει αλλα μονο η θυληκια καθαριζει ενα ξυλο και τρεμει συνεχως.Ο φιλος μας τιποτα.
Προφανως κατι θα τον ενοχλει και μεχρι να συνηθισει το νεο περιβαλλον αναμενει.
Αλλα αυτη η αναμονη σπαει κοκκαλα...
Ας ελπισουμε να το παρει αποφαση συντομα.

PascM 16-03-06 15:18

Μην βιάζεσε φίλε μου! Πάντος το Ph 8 δεν είναι ότι καλύτερο! Ας μιλήσουν οι εμπειρότεροι αλλά από αυτά που έχω διαβάσει νομίζω οτι πρέπει να το κατεβάσεις!

Giorgos 17-03-06 23:35

Σάκη, κάποια στιγμή θα χρειαστεί οπωσδήποτε να μαλακώσεις το νερό. Έχεις αποφασίσει με ποιον τρόπο θα το πετύχεις αυτό (τύρφη, Α/Ο);

sak 17-03-06 23:46

Γιωργο περιμενω αρχικα να βγει το ζευγαρι και μετα να φτιαξω τις συνθηκες στο μικρο ενυδρειο με δανεικο νερο απο α.ο. ενος φιλου.Οσο για αγορα α.ο. ο "αργυρης" (τσεπη) ειναι βαρια αρρωστος.Μολις συνελθει κατι θα κανουμε.Οσο για τα ψαρια προς το παρον δε κουνιεται φυλλοοοοοοοο.Ο Ναπολεων ειναι ακομα τα ζωα μου αργαααααααα.:(

Theokyr 20-03-06 10:43

Σάκη βλέπω ότι ακόμα παιδεύεσαι. Το ψάρια τα έχεις βάλει πίσω στο μεγάλο ενυδρείο? Αν όχι θα πρότεινα να το κάνεις και να αφήσεις για καιρό εκεί (μέχρι να τελειώσεις την ειδικότητά σου)

Επίσης, ως γνωστό οι δίσκοι δεν είναι ρομποτάκια οπότε μην απελπίζεσαι.

Μία ιδέα θα ήταν πάντως να κάνεις κάτι με το νερό μήπως θέλουν κάποιου άλλου είδους ερέθισμα.

Θεόφιλος

sak 08-04-06 00:48

5 Συνημμένο(α)
Συντροφοι χαιρεται.Ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας ενημερωσω οτι εδω και λιγη ωρα ο Ναπολεων φανηκε ανταξιος των προσδοκιων μας και ζευγαρωσε με τη γνωστη θυληκια που εδω και μηνες του "κολλαγε".
Η διαδικασια ηταν συγκλονιστικη αν και την ειχα παρακολουθησει πολλες φορες μεταξυ θυληκων.Τωρα ομως ειχε αλλη γλυκα.Ας ειναι καλα ο Λεων.
Το ζευγαρι ειναι τοποθετημενο στο μεγαλο ενυδρειο με αλλους δυο δισκους.Δυο (απο τους συνολο 8 που ειχα) εχουν δοθει σε φιλο ενω αλλοι δυο τοποθετηθηκαν στο μικρο ενυδρειο γιατι ενοχλουσαν το Ναπολεοντα.
Πραγματι μετα την απομακρυνση τους εκδηλωθηκε ο φιλος μας.
Δεδομενου οτι υπαρχουν αρκετα αλλα ψαρια στο ενυδρειο και οτι οι συνθηκες του νερου απεχουν πολυ απο τις καταλληλες για την περισταση,δεν ειμαι πολυ αισιοδοξος για την εξελιξη των αβγων.
Το βασικο ηταν που απεκτησα ζευγος σε πρωτη φαση και τα αλλα με υπομονη,τυχη και τη δικη σας βοηθεια πιστευω θα ερθουν.
Γεια σου βρε ΘΕΟΦΙΛΕ με τον αντρακλα που μου εδωσες!!!!!!!
Παραθετω μερικες φωτο του ζευγους επι το εργον.
Για καθε νεοτερο θα ενημερωσω.

sak 08-04-06 20:41

Παιδες τζιφος.Ουτε που προλαβα να τα χαρω!!!!Μια μερα μετα και τα αβγα εφαγωθησαν απο τους γονεις τους.
Απο δευτερα θα φτιαξω το νερο στο μικρο ενυδρειο με μεγαλη αλλαγη απο αο και θα τοποθετησω το ζευγος.Η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια.....

klaz 09-04-06 14:47

καλη συνεχεια στο δυσκολο εργο σου...:smt038:smt038

sak 10-04-06 12:29

Ευχαριστω πολυ klaz.Ειναι πραγματικα δυσκολο να τα καταφερω αλλα και μονο η προσπαθεια εχει μεγαλο ενδιαφερον.

Theokyr 10-04-06 14:36

Γεια Σου Παικταρα Μου... Τι Κανεισ Ρε @ @ Κ@???
 
Σάκη ξέρεις τι μου θυμίζεις??? Τον οπαδό που την μία βρίζει την παιχτάρα που έχει η ομάδά του και μόλις βάλει ένα γκόλ λέει "ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΙΚΤΑΡΑ ΜΟΥ ΕΣΥ!!!". Αν κάνει καμία λάθος πάσα άντε πάλι "ΡΕ @ @ @ ΞΥΠΝΑ!!!" :D

Τώρα μου ήρθε: Δεδομένου ότι έχεις απωθημένο να κάνεις αναπαραγωγή απορώ πως δεν έχεις ήδη φτιάξει ήδη το ph και το ΚΗ...

¶ντε και στην επόμενη...

Θεόφιλος

sak 10-04-06 15:27

Πολυ ευστοχο το σχολιο Θεοφιλε αλλα ειμαι λιγο παρορμητικος και ανυπομονος πιο πανω απο το κανονικο.;) ;) ;)
Οσο για την ερωτηση σου δεν το εκανα γιατι κυριως δεν ειχα οικονομικη δυνατοτητα να ρυθμισω τις συνθηκες του νερου σε 400 λιτρα ενυδρειο.
Επισης δεν ειχα και ζευγαρι για να το προσπαθησω.Τωρα που εχω θα κανω την αποπειρα στο μικρο μου ενυδρειο που μπορω πιο ευκολα και πιο οικονομικα να τους εξασφαλισω τις απαραιτητες συνθηκες.

anasios 10-04-06 23:18

ΑΞΙΟΣ - ΑΞΙΟΣ ¶ξιος ο Ναπολέων. Σάκη , πιστεύω ότι θα είναι πιο καλά στο μεγάλο ενυδρείο σου με τα πολλά λίτρα, παρά στο μικρό.
Μην τους αλλάξεις τώρα που άρχισαν.Συμβαίνει και στα καλίτερα .... σπίτια οι γονείς να τρώνε τα αυγά στις πρώτες γέννες.¶λλαξε νερό αρκετό και θα ξαναγεννήσουν καπάκι, τουλάχιστο από ότι έχω διαβάσει.
Πιστεύω πως επειδή είναι μόνοι τους και σε τόσα λίτρα λειτούργησαν φυσιολογικά.

sak 18-04-06 16:29

4 Συνημμένο(α)
Γεννησαμε παλι!!!!!!!!!!!
Τα ψαρια τοποθετηθηκαν στο μικρο ενυδρειο και εγινε αλλαγη νερου απο αο.Το pH εγινε 6,5 ενω η γενικη σκληροτητα 5,2 μετρημενα με ηλεκτρονικο pHμετρο.
Σημερα λοιπον γεννησαν και "ειναι πολλα τα αβγα Αρη".
Ελπιζω να παμε καλυτερα απο την προηγουμενη φορα αφου πλεον οι συνθηκες ειναι σχετικα καλες.
Και μερικες φωτο.....

Pritanis 18-04-06 16:55

Φτου φτου..... Αντε να δουμε κανα δισκακι γιατι πολυ ταραμα εχουμε κανει τελευταια......

PascM 19-04-06 10:18

Μπράβο φίλε SAK άντε με το καλό να δούμε και ουρίτσες!!! φτου φτου :smt050

Takis 19-04-06 16:53

Αντε να ετοιμασουμε ενυδρεια για να γεμισουμε την Πατρα δισκους!!!
Καλη επιτυχια στη συνεχεια Σακη!!!

sak 19-04-06 17:00

Ευχαριστω συντροφοι αλλα εχουμε πολυ δρομο ακομα.
Προς το παρον ολα πανε καλα.Την προηγουμενη φορα τα αβγα ειχαν φαγωθει πριν συμπληρωθει 24ωρο ενω τωρα ειναι στη θεση τους και μαλιστα οι γονεις εχουν καθαρισει και αυτα που ασπρισαν.
Πιστευω οτι εχουν καταλαβει οτι εχουμε Αγιες μερες και καθονται φρονιμα!!!!!!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02322 seconds with 11 queries