Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ποιο ψάρι να επιλέξω απο το Pet Shop (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91715)

Elena Petrou 11-04-16 11:46

Ποιο ψάρι να επιλέξω απο το Pet Shop
 
Σκέφτηκα πως ένας συχνός λόγος που ένας αρχάριος αποτυγχάνει και απογοητεύεται είναι ότι δεν διαλέγει υγιές ψαράκι απο το Pet Shop. Ή ακόμα χειρότερα του δίνουν επίτηδες κάποιο αδύναμο για να το ξεφορτωθούν. Όλοι γνωρίζουμε και έχουμε δει άσχημες καταστάσεις σε Pet Shop, μονομάχους σε ποτήρια, νεκρά ψαράκια δίπλα σε ζωντανά κλπ , κλπ... Δεν λέω ότι όλα τα Pet Shop είναι έτσι, αλλά σίγουρα ένας σημαντικός αριθμός τους είναι.

Θα παραθέσω μερικούς κανόνες που βρήκα για το πως να επιλέξουμε υγιές ψαράκι και παρακαλώ πάρα πολύ, τα έμπειρα μέλη να διορθώσουν τυχόν λάθη μου και να συμπληρώσουν τυχόν παραλέιψεις μου.

Σημάδια που ίσως υποδεικνύουν άρρωστο/στρεσαρισμένο ψαράκι είναι τα εξής :

  1. Κόκκινες γραμμές στα πτερύγια είναι σημάδια στρές.
  2. Στίγματα στο σώμα πιθανώς δείχνουν ασθένεια.
  3. Σχισμένα πτερύγια ίσως υποδηλώνουν στρές ή ασθένεια.
  4. Θολά μάτια είναι σίγουρα κακό σημάδι.
  5. Όταν το ψάρι δεν είναι κινητικό ή δείχνει να τρέμει.
  6. Ένα ψάρι που μόλις έφτασε απο ταξίδι στο κατάστημα είναι πιθανον στρεσαρισμένο και ευάλωτο σε ασθένειες.
Επίσης αποφευγουμε με εικονες (credits to Delta66) :
Σημάδια που ίσως υποδεικνύουν πως ένα Pet Shop δεν το ενδιαφέρουν τα ψαράκια είναι τα εξής :

  1. Χημικές οσμές σε συνδιασμό με ενυδρεία χωρίς καπάκια.
  2. Νεκρά ψάρια. Όσο περισσότερα τόσο το χειρότερο.
  3. Χρωματισμένο νερό στα ενυδρεία, που δείχνουν θεραπεία άρα άρρωστα ψαράκια.
  4. Προσωπικό που δεν μπορεί να απαντήσει στις απλές ερωτήσεις μας.
  5. Αν παίζει δυνατή μουσική που στρεσάρει τα ψαράκια.
  6. Κρούστα βρωμιάς στα τζάμια του ενυδρείου.
  7. Ενυδρεία με σαπισμένα φυτά.

Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για πιθανά λάθη μου.

odin79 11-04-16 15:05

μπραβο pin it up

κ.ω.σ.τ.α.ς. 12-04-16 14:42

:smt023:smt023

delta66 12-04-16 16:43

Μακρυα απο περιεργα ρουφηγμενες κοιλιες (οχι απλα αδυνατα ψαρια απο λιγο ταισμα) αλλα και το αντιθετο, τουμπανιασμενα.
Μακρυα απο τρυπιτσες στο κεφαλι.
Λεπια υγιη γιαλυστερα και οχι πεταχτα.
Εννοειται μακρυα και απο ψαρια με εμφανη συμπτωματα ασθενειων οπως στιγματα, μυκητες, φαγωμενα πτερυγια, φουσκωμενα ματια, βραγχια με περιεργο χρωμα εσωτερικα και σαν φθαρμενα και οχι υγιη φωτεινο κοκκινο και συμπαγη (εννοειται εξωτερικα τα καπακια των βραγχιων να ειναι καθαρα και οχι σαν ματωμενα) κλπ

Elena Petrou 20-04-16 12:38

Σε ευχαριστω παρα παρα πολυ Σπυρο, θα ενσωματώσω την απαντηση σου στο αρχικο μου post. Παρακαλω τους συγχομπιστες να σχολιασουν, αν εχουμε ξεχασει κατι ή αν υπαρχει καποια διαφορετική αποψη.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01411 seconds with 11 queries