Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Tanganyika (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=117)
-   -   Αρτέμια σε Ταγκανίκα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40903)

frits 01-06-10 17:51

Αρτέμια σε Ταγκανίκα
 
Καλησπέρα σε όλους!
Είχα λίγο χρόνο τη Κυριακή και κάθησα κι έφτιαξα αρτέμια για τα julis και τα multi μου. Ένα φακελλάκι της sera έβγαλε πάρα πολύ και σκέφτομαι κάνει να το ρίξω όλο ή δε θα το φάνε και θα μείνει να σαπίζει? Σημειωτέον δεν έχω μικρά, απλά είπα να προσφέρω στα ενήλικα λίγο ποικιλία στο φαγητό. Έχω 2 julis και καμιά 12αριά multis και επειδή είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με ταγκανίκα είπα να ρωτήσω όσους είναι πιο έμπειροι ;)

Μίμης 01-06-10 18:15

να την ριξεις ολη αν θες..δεν υπαρχει προβλημα.αν δε τη φανε ολη αμεσως θα την φανε σε λιγη ωρα.. δε παθαινει τιποτα δε σαπιζει..θα ζησει μεσα στο ενυδρειο για λιγη ωρα και θα σπαρταραει τραβοντας την προσοχη των ενηλήκων και θα την φανε με ευχαριστηση:p
παλι μπορεις να κρατησεις τη μιση ας πουμε στο δοχειο με μια αεροντλια και να την ταισεις αυριο ;)

platy 01-06-10 18:28

εξαρταται φυσικα και το μεγεθος...αν ειναι νεοεκολαφθεισα για παραδειγμα
αμφιβαλλω αν θα την φανε τα ψαρακια σου ..τα ενηλικα ψαρακια θελουν την αρτεμια σε μεγεθος οπως την κατεψυγμενη...για να την βλεπουν...δεν χανεις να δοκιμασεις με λιγη....ΥΓ αποψη μου ..αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος

tsilojohn 01-06-10 18:42

Για την αρτεμια δεν ξερω να σου απαντησω, αν και εχω διαβασει οτι δεν κανει να μενει στο ενυδρειο(νεκρη) γιατι ανεβαινουν νιτρικα και αμμωνια.Αλλα αν θες ποικιλια στην διατροφη οπως λες μπορω να σου δωσω grindal...;)

frits 01-06-10 18:51

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, έριξα λίγη και τη τσάκισαν, ίσως κρατήσω ότι έμεινε με την αεραντλία για αύριο
Και για γκρίνταλ δε θα έλεγα όχι :rolleyes:

Γιώργος Κ 01-06-10 19:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από frits (Μήνυμα 452030)
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, έριξα λίγη και τη τσάκισαν, ίσως κρατήσω ότι έμεινε με την αεραντλία για αύριο
Και για γκρίνταλ δε θα έλεγα όχι :rolleyes:

Κρατα την για 3-4 ημερες θα ειναι ενταξει ... ;)

frits 01-06-10 19:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 452037)
Κρατα την για 3-4 ημερες θα ειναι ενταξει ... ;)

αυτό σκέφτομαι να κάνω κι εγώ, χρειάζεται να αλλάζω και νερό? την έχω μόνο με αεραντλία σε πλαστικό ταπεράκι 5-6 λίτρων

Γιώργος Κ 01-06-10 20:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από frits (Μήνυμα 452051)
αυτό σκέφτομαι να κάνω κι εγώ, χρειάζεται να αλλάζω και νερό? την έχω μόνο με αεραντλία σε πλαστικό ταπεράκι 5-6 λίτρων

Στις αρτεμιες? Οχι μην αλλαξεις ...

frits 01-06-10 20:13

οκ ευχαριστώ :)

almost 02-06-10 07:52

Μπορείς να την βάλεις στην κατάψυξη.

Την μαζεύεις, την ξεπλένεις και την βάζεις σε καθαρό νερό.
Βάζεις το νερό με την αρτέμια σε παγοκύστες.

Και έχεις για 4-5 ημέρες ζωντανή αρτέμια στην κατάψυξη.
Όποτε θες να ταίσεις, πετάς ένα "παγάκι" μέσα και καθάρισες.


Αν μείνεις σε δοχείο με αεραντλία, θα βάλεις πολύ λίγο αέρα, 1 bubble/sec περίπου. Το δυνατό ρεύμα θα τις κουράσει και αν δεν ταίσεις θα ψοφήσουν.
Επίσης, δεν τις βάζεις σε πολύ φωτεινό σημείο, γιατί ακολουθούν το φως και κουράζονται (το φως το βάζεις για να εκκολαφθούν και μετά το βγάζεις).

frits 02-06-10 10:55

ευχαριστώ για τις συμβουλές.
όταν λες ζωντανή αρτέμια στη κατάψυξη εννοείς πως όταν ρίξω το παγάκι στο ενυδρείο η αρτέμια θα ζωντανέψει? ακούγεται πολύ πρακτικό :)

Μίμης 02-06-10 11:36

μπα δε το νομιζω αυτο..αν και δε ξερω βεβαια αλλα δε νομιζω απο την καταψυξη που θα εχει παγωσει μολις τη ριξουμε στο ενυδρειο να ειναι παλι ζωντανη.
φιλικα
Μίμης

almost 02-06-10 13:13

Αν η αρέμια έχει μεγαλώσει (8 ημέρες μετά, ταίζοντάς την) μπορείς να την ταίσεις και να την βάλεις στο ψυγείο.

Η χαμηλή θερμοκρασία αλλάζει τον μεταβολισμό της και παραμένει ζωντανή.

Δεν κρατάω πλέον στο ψυγείο, ταίζω με το που βγαίνει: η νεοκολαφθήσα αρτέμια έχει 23% λιπαρά και 45% πρωτείνες ενώ η ενήλικη έχει 7% λιπαρά και 63% πρωτείνες.

Για να κρατήσει περισσότερες ημέρες πρέπει να την βάλεις σε αλατόνερο 7-8 ppt.

Αν είναι μικρή, δοκίμασε να την βάλεις στο ψυγείο και όχι στην κατάψυξη.

Μίμης 02-06-10 13:35

ααα οκ σε αυτο εχεις δικιο;)
απλα ελεγες καταψυξη γι αυτο παραξενευτικα :P

fishme1 02-06-10 16:36

την αρτεμια αν την ριξεις ολη απλα θα μολυνεις το νερο αφου η περισσοτερη θα ρουφηχτει απο το φιλτρο

ο σωστος τροπος ειναι να κλεινουμε το φιλτρο για μιση ως μια ωρα και να ριχνουμε τοση ποσοτητα οση μπορουν να φανε σε αυτον τον χρονο αν θελουμε να ξαναταισουμε ταιζουμε σε μερικες ωρες παλι

η νεοεκκολαφθεισα ειναι πιο θρεπτικη απο την ενηλικη οσο εχει τον λεκκιθικο σακκο της , που ειναι διατροφικη βομβα μετα δεν εχει θρεπτικη αξια ιδιαιτερη


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01624 seconds with 11 queries