Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Βλάβη φίλτρου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=99723)

Gmar 06-02-18 02:06

Βλάβη φίλτρου
 
Καλησπερα σε ολους!
Εδω και 20 ημερες ειμαι στη διαδικασια στρωσιματος ενος μεταχειρισμένου ενυδρείου που πηρα και το έστησα απο την αρχη. Ενω ολα έβαιναν καλως αποψε συνειδητοποίησα οτι το φίλτρο σταματησε να λειτουργεί κι ενω το ανοιξα και το καθάρισα αρκετες φορες μαλλον δεν επανέρχεται με τιποτα!
Ετσι εχω πλεον μονο την παροχή οξυγόνου και τη θέρμανση σε λειτουργία ενω συνεχιζω να ριχνω τροφή κανονικα. Λογικα θα καταφερω να βαλω νεα αντλία σε 15-20 ημερες περιπου η μπορει να παω κατευθειαν στη λυση του εξωτερικου φίλτρου. Θα ηθελα απλα καποια γνωμη για το τι να κανω ετσι ωστε να μην παει στράφι ο κύκλος του αζώτου και χρειαστει να ξεκινησω απο το μηδέν !
Ευχαριστω εκ των προτέρων.

stanisalus18 06-02-18 06:26

Καλημερα. Ποια μεθοδο στρωσιματος ακολουθεις; Για δωσε μερικες πληροφοριες παραπανω για το ενυδρειο σου. Ποιες ειναι οι διαστασεις του, τι ψαρια σκοπευεις να βαλεις κτλ κτλ....

Κλεόβουλος 06-02-18 09:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gmar (Μήνυμα 1035543)
.....θα καταφερω να βαλω νεα αντλία σε 15-20 ημερες περιπου η μπορει να παω κατευθειαν στη λυση του εξωτερικου φίλτρου. Θα ηθελα απλα καποια γνωμη για το τι να κανω ετσι ωστε να μην παει στράφι ο κύκλος του αζώτου και χρειαστει να ξεκινησω απο το μηδέν !
....

Συνέχισε να κάνεις αυτό που κάνεις και ο κύκλος προχωράει έτσι κι αλλιώς.
Χρειάζεσαι όμως και τα βιολογικά υλικά του φίλτρου για να αναπτυχθεί επαρκής αριθμός ωφέλιμων βακτηρίων.
Μια λύση, μέχρι να βρεις την αντλία του φίλτρου, είναι να χρησιμοποιήσεις μια άλλη εξωτερική αντλία που θα συνδέσεις στα λάστιχα του φίλτρου για να έχεις κυκλοφορία νερού διαμέσου των υλικών. Ας είναι και μικρότερη.

Gmar 06-02-18 10:59

Το ενυδρείο ειναι 180lt και ακομα δεν ξερω τι ψαρια θα βαλω. Για το στρώσιμο έριχνα βακτήρια και τροφή καθημερινα και πλεον που εχω μηδενική αμμωνία ριχνω μονο τροφή και μια φορα την εβδομαδα βακτήρια μεχρι να μηδενιστούν και τα νιτρώδη.
Δυστυχως δεν εχω καποια εναλλακτικη αντλία σαν λυση οποτε μαλλον θα συνεχισω κανονικα μεχρι να αγορασω την καινουρια και να δω τοτε με τις μετρήσεις σε τι φαση ειναι. Τα βιολογικά υλικα δεν τα εχω πειραξει καιολου ειναι μεσα κανονικα

WiSe 06-02-18 11:06

τι βλαβη παρουσιαζει? δεν ακους τη προπελα να γυρναει? θες να μας στειλεις καμια φωτο λυμμενο?

Gmar 07-02-18 01:10

Ναι δε γυριζει η προπέλα κι ετσι δεν υπαρχει ροη στο νερο. Δυστυχως δε μπορω να στειλω καποια φωτογραφια προσπαθω αλλα μου βγαζει ενα προβλημα στο upload.
-------------------------
Εαν βαλω νεο εξωτερικο φίλτρο με τα δικα του υλικα θα χρειαστει στρώσιμο απο την αρχη;

WiSe 07-02-18 01:16

Αν ακούς το μοτερ κ δε γυριζει η προπελα βγαλτη και καθαρισε την. Λογικά μαγνητική ειναι.

Sent from my PRO 7 using Tapatalk

Dimitra_ 07-02-18 01:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gmar (Μήνυμα 1035621)
Ναι δε γυριζει η προπέλα κι ετσι δεν υπαρχει ροη στο νερο. Δυστυχως δε μπορω να στειλω καποια φωτογραφια προσπαθω αλλα μου βγαζει ενα προβλημα στο upload.
-------------------------
Εαν βαλω νεο εξωτερικο φίλτρο με τα δικα του υλικα θα χρειαστει στρώσιμο απο την αρχη;

Γιατί δεν βάζεις αυτά που εχεις στο τώρα ;

Gmar 07-02-18 01:46

Ναι μαγνητική ειναι την καθάρισα αρκετες φορες την έλυσα ως εκει που δεν πηγαινε αλλο! Δεν ακουω ουτε το μοτέρ οποτε λογικα τετελεσται!
Εψαχνα γενικα την αγορα και ειδα ενα εξωτερικο φίλτρο το οποιο νομιζω πως θα κανει πολυ καλυτερη δουλεια τελικα. Επειδη ειμαι αρχάριος στο χόμπι τωρα τα μαθαινω σιγα σιγα εαν το αγοράσω και μπορω να βαλω τα υλικα που εχω αυτο θα κανω!

NikosKoul 07-02-18 01:56

Εξωτερικό φίλτρο και υλικά του εσωτερικού η μόνη λύση

Diskus fan 08-02-18 00:19

Ποίο φίλτρο έχεις;
Τσέκαρε μήπως έχει ξεκολλήσει ο μαγνήτης της φτερωτής και ΔΕΝ κοντράρει (γυρνάει χωρίς stop η φτερωτή).-


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01604 seconds with 11 queries