Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Γέννησε το Guppy μου, τι να κάνω; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90318)

fairy_georgia 18-02-16 12:32

Γέννησε το Guppy μου, τι να κάνω;
 
Γειά σας!!!!
Θα μπω κατευθείαν στο ψητό.
Έχω ένα 60λιτρο ενυδρείο με 4 guppy 3 θηλυκά και 1 αρσενικό.Τα είχα αγοράσει μαζί από ένα pet shop και οι θηλυκές ήταν ήδη έγκυες. Σήμερα το πρωί που ξύπνησα βρήκα 7 μικρουλια να κολυμπάνε στο ενυδρείο.
Και η ερώτηση είναι η εξής:
Να τα αφήσω μέσα στο μεγάλο ενυδρείο ή να τα βάλω σε ένα 12λιτρο που έχω;

Α! Και κάτι ακόμα. Τι να τα ταιζω; Έχω διαβάσει ότι υπάρχουν ειδικές τροφές για τα μωράκια όμως όταν πήγα σε ένα pet shop να ζητήσω είπε ότι δεν μου χρειάζεται και τελικά έφυγα χωρίς να πάρω τίποτα.
Τι να κάνω; Εάν μπορείτε (και θέλετε) πείτε καμία καλή ιδέα.
Ευχαριστώ!!!

Πάνος 18-02-16 12:44

Αν τα αφησεις στο κυριως ενυδρειο, ειτε μπορεις να αγορασεις τροφη σε σκονη για μωρα ειτε μπορεις ένα μερος της βασικης τροφης να το τριβεις εσυ σε σκονη όταν ταιζεις. Θα είναι καλυμμενα.

Φυσικα όπως ισχυει και για τους γονους αλλων ειδων αν μπεις στη διαδικασια να εκκολάπτεις αρτέμια η αναπτυξη τους θα είναι καλυτερη-ταχυτερη. Αν όμως δε θελεις να ασχοληθείς επιπλέον τοτε κανε το πρωτο.

Να εχεις αρκετες κρυψωνες στο κυριως ενυδρειο για να κρυβονται τα μωρα από τα ενηλικα και να νιωθουν ασφαλεια. Φυσικα ακομη καλυτερα θα ηταν αν τα εβαζες στο 12λιτρο με στρωμενο φιλτρο και νερο από το κυριως ενυδρειο αρχικα, οποτε και θα μπορουσες να ταιζεις ακομη καλυτερα χωρις να φοβάσαι για την επιβαρυνση του νερου μιας και θα μπορουσες να κανεις πολύ συχνες αλλαγες.

Το θεμα είναι όμως ότι πολλαπλασιάζονται ραγδαια...οποτε η επιβιωση του συνολου του γονου δε ξερω κατά ποσο είναι θεμιτη στα ζωοτοκα.

puntomad 18-02-16 13:10

Στην αρχή είχα πανικοβληθεί και εγώ. Θα σου πω ότι μου έλεγαν και μένα τότε και ας μου φαινόταν περίεργο.

Μην κανείς τίποτα.
Βάλε κανα φυτό (κερατοφυλλο κάνει θαύματα ) να κρύβονται.
Όταν ταΐζεις λιώνε με το χέρι μια ποσότητα τροφής.

Σε λίγο καιρό δεν θα έχεις τι να τα κανείς τα μικρά από τι γέννες. Κάποια τρώγονται κάποια επιζούν.
Το όλο θέμα-θέαμα όμως είναι εντυπωσιακό και σε κρατάει δυνατά εκεί να παρατηρείς αλλαγές και να θαυμάζεις το σύνολο.

tsala 18-02-16 15:25

Πολυ σωστα.
Τριψε τα flakes με το χερι και θα φανε..
Βαζεις κερατοφυλλο κι οχι μονο...
Ολα τα φυτα θα βοηθησουν

fairy_georgia 18-02-16 15:36

Οκ ευχαριστώ πολύ!!!!!!!

fairy_georgia 20-02-16 13:19

Άμα μαζευτούν πάρα πολλά μικρουλια λέω να τα πουλήσω σε κανένα pet shop, εσείς τι λέτε;

tsala 20-02-16 15:58

Να τα χαρισεις σε καποιον χομπιστα με καταλληλο ενυδρειο

fairy_georgia 20-02-16 17:02

Εάν βρεθεί κάποιος κοντά στην περιοχή όπου μένω πολύ ευχαρίστως να του δώσω όσα θέλει, εάν όμως είναι μακριά θα πρέπει να έρθει αυτός εδώ διότι δεν γίνεται να τα στείλουμε (υπάρχει και μια οικονομική κρίση😛😛).

tsala 20-02-16 17:37

Δεν θα του πληρωσεις και τα μεταφορικα:D
Παντως το πετσοπ ειναι λαθος για μενα..
Τα ψαρακια ειναι καταδικασμενα.

ozgur_hfo 20-02-16 17:55

Έτσι και αλλιώς δε νομίζω κανένα πετσοπ να αγοράζει απο χομπιστα.

tsala 20-02-16 20:09

Σιγουρα, λεφτα δεν θα δωσει.. Καμια τροφη, κανενα ψαρι , τετοιες τραμπες μονο.

fairy_georgia 20-02-16 20:38

Ο pet shopas είπε άμα γεννησουν και δεν έχω τι να τα κάνω να του τα πάω.
Τώρα τι θα κάνω ένας θεός ξέρει :-/ :-/ :-/

Τάκης 21-02-16 09:33

Για να τα πάρει τσάμπα και μετά να τα πουλήσει, βρήκε τσάμπα προμηθευτή :)

Cohiba 21-02-16 16:21

Να σου ζησουν!!!!! καλη αρχη !

η αληθεια ειναι πως να τα χαρισεις κι εμενα μου αρεσει πιοτερο σαν πραξη ...
Τωρα αν για διαφορους λογους θες να τα πουλησεις ,μπορεις να το κανεις απευθειας στον ενδιαφερομενο εκτος κι αν ο πετσοπας ειναι συνειδητοποιημενος και δεν τον ενδιαφερει μονο το κερδος αλλα και η οσο το δυνατον καλυτερη συνεχεια του ψαριου εκει που θα παει....

Παντως απ οτι διαβαζω οι γεννες σε αυτα τα ειδη ειναι και ευκολες και πολλαπλες με ο,τι αυτο συνεπαγεται ....

Αααααααα.....μπορεις να κανεις ενα ενυδρειακι 3000λτ και να καμαρωνεις την στρατια σ :-P:-P:-P

rozela120 21-02-16 17:54

το σωστο ειναι εφοσων εχεισ γεννητουρια αυτο που πρεπει να κανεισ ειναι να μας βγαλεις ολους του gab εξω να μας κερασεις!!!αλλα τελος παντων ..

delta66 21-02-16 18:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rozela120 (Μήνυμα 923674)
το σωστο ειναι εφοσων εχεισ γεννητουρια αυτο που πρεπει να κανεισ ειναι να μας βγαλεις ολους του gab εξω να μας κερασεις!!!αλλα τελος παντων ..

:smt041:smt041:smt041-+9-+9-+9-+9:smt023

fairy_georgia 22-02-16 22:12

😂😂😂😂 Σωστό....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01554 seconds with 11 queries