Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   ΚΑΦΕ ΘΟΛΟΥΡΑ ΛΟΓΩ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΩΝ ΞΥΛΩΝ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6228)

sakis 07-09-04 11:15

ΚΑΦΕ ΘΟΛΟΥΡΑ ΛΟΓΩ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΩΝ ΞΥΛΩΝ
 
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.ΠΡΙΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΓΟΡΑΣΑ 2 ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΑ ΞΥΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΟΥΝ 2-3 ΜΕΡΕΣ.ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 3/9 ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΜΕΣΑ ΑΦΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 1/9 ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΕΝΑ ΚΑΦΕ ΧΡΩΜΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΝΑ ΤΑ ΕΧΩ ΕΤΣΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 3/9.ΟΜΩΣ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΗΤΑΝ ΟΛΟ ΚΑΦΕ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΨΑΡΙΑ(60ΛΤ-ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ) ΚΑΙ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΗΣΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΦΟΥ ΠΛΥΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΜΕΤΡΟΥΣΕ 10 ΗΜΕΡΕΣ.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΕΡΙ ΞΥΛΩΝ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΕΙΣΕΙ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. :cry: :cry: :cry:

nkarvounis 07-09-04 11:53

Μπήκες τσάμπα σε τόσο κόπο τα ξύλα σταματούν να βγάζουν χρώμα μετά από 1,5 μήνα περίπου ή και περισσότερο, σταδιακά βέβαια μειώνεται.

Μαζί με τα ξύλα που υποθέτω θα ξαναβάλεις , βάλε στο φίλτρο και λίγο άνθρακα (active Carbon), για να σου καθαρίσει το νερό.

Πάντως το καφέ αποτέλεσμα είναι μόνο αισθητικό, δεν επηρεάζει κάτι.

Gorgi 07-09-04 11:59

Φιλε Σακη καλη σου μερα. Οταν αγοραζουμε ξυλα για το ενυδρειο μας καλο ειναι να τα αφηνουμε γυρο στις 7 με 10 μερες μεσα σε νερο για να βγαλουν οτι βρομια εχουν (αλλαζοντας και το νερο καθε 2 μερες) . Αν το μεγεθος του ξυλου το επιτρεπει μπορουμε και να τα βρασουμε για να καθαρισουν καλυτερα και γρηγοροτερα αλλα ετσι χανουμε το περισσοτερο μερος απο τις τανινες του ξυλου. Στην περιπτωση σου μαλλον βιαστηκες να τα βαλεις στο ενυδρειο σου το οποιο αν καταλαβα καλα ειναι στην διαδικασια του στρωσιματος και με το αδειασμα και πλυσιμο που του εκανες τωρα ξεκιναει παλι απο την αρχη. Θα μπορουσες να κανεις απλα μια μεγαλη αλλαγη νερου (πχ 50%) με μοναδικο μειονεκτιμα την μικρη καθυστεριση του στρωσιματος για το ενυδρειο σου. Αναλογα με τα ψαρια που σκοπευεις να βαλεις (φανταζομαι οτι τα χρυσοψαρα τα εβαλες για το στρωσιμο) κανονιζεις και το περιβαλον/διακοσμο.
Κανε μια αναζητηση στο forum για ξυλο και θα βρεις αρκετα να διαβασεις οπως και σιγουρα υπαρχουν πολυ πιο εμπειρα μελη για να σου λυσουν τις οποιες αποριες σου.
Καλως ηρθες

sakis 07-09-04 13:31

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ .ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΝΑ ΘΟΛΟ ΚΑΦΕ ΝΕΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

lasal 07-09-04 13:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sakis
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ .ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΝΑ ΘΟΛΟ ΚΑΦΕ ΝΕΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

Υπομονή ;)
Πολλοί το έχουμε ζήσει.
ΥΓ.
Υπάρχουν και χειρότερα
Καλώς ήρθες σε αυτό το πανέμορφο χόμπι

johnny98130 07-09-04 13:54

Παράθεση:

Μαζί με τα ξύλα που υποθέτω θα ξαναβάλεις , βάλε στο φίλτρο και λίγο άνθρακα (active Carbon), για να σου καθαρίσει το νερό.
Σωστό απλά μετά το τέλος της χρήσης του άνθρακα να μην ξεχάσεις να τον βγάλεις από το φίλτρο σου.

yiobi 08-09-04 10:58

όταν λές
Παράθεση:

ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΗΣΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΦΟΥ ΠΛΥΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΜΕΤΡΟΥΣΕ 10 ΗΜΕΡΕΣ.
τι ακριβώς εννοείς: Άδειασες το νερό? Με το στρώσιμο τι έκανες :?: :?: :?:

sakis 08-09-04 16:46

ΝΑΙ ΤΟ ΑΔΕΙΣΑ ΑΛΛΑ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΩ.ΤΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΦΙΛΟΞΕΝΗΘΗΚΑΝ ΣΕ ΓΥΑΛΑ ΓΙΑ 24 ΩΡΕΣ

sakis 16-09-04 13:26

Παιδια καλημερα .Τα ξυλα που εχω ακομα μουλιαζουν-3 εβδομαδες- περασαν και ακομα τιποτα.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??????????

jpatou 16-09-04 13:38

Αυτό που έκανα και είχα πολύ καλά αποτελέσματα είναι για 3 μερες τα είχα σε μια λεκάνη και καθε 3-5 ώρες άλλαζα το νερό. Το νερό ήταν βραστό και έτσι καθάρισαν σχετικά γρήγορά. Επαναλαμβάνεις την διαδικασία μέχρι να δείς ότι το νερό που βάζεις μέσα δεν αλλάζει χρώμα.
Αλήθεια πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου και τί φίλτρο/α έχεις? Πόσα λίτρα φιλτράρει ανά ώρα? Τι υλικά έχεις μέσα στο φίλτρο?

sakis 17-09-04 13:37

Ειναι 60λ με φιλτρο ρενα το οποιο δεν παιρνει ανθρακα.

jpatou 17-09-04 14:49

Το φίλτρο Rena έχει μέσα από το σφουγκάρι ένα άσπρο πλαστικό.
Σε αυτό βάζεις τον άνθρακα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01550 seconds with 11 queries