Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζήτηση στο Δίκτυο Αλληλεγγύης GAB (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=230)
-   -   Ξε-κολλημα ενυδρείου και επανακόλληση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=102069)

Γιώργος Κ 20-01-19 21:31

Ξε-κολλημα ενυδρείου και επανακόλληση
 
Ζητείται ατομο/α -με αντίστοιχη εμπειρία να ξεκολλήσουμε ενυδρείο Elite 1800, 181*51*70 (απο Καπανδρίτι)
και να το ξανακολλήσουμε (σπίτι μου στον Κολωνό) :grin:

Επί πληρωμή - φυσικά!

Αν μπορούμε να το μεταφέρουμε μαζί με τη βάση του (1,82*52*85) και το σαμπ (150*40*40) θα ήταν καλύτερα αλλιώς θα κανονίσω με αντίστοιχους επαγγελματίες :grin:

stanisalus18 20-01-19 21:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 1050577)
Αν μπορούμε να το μεταφέρουμε μαζί με τη βάση του (1,82*52*85) και το σαμπ (150*40*40) θα ήταν καλύτερα αλλιώς θα κανονίσω με αντίστοιχους επαγγελματίες :grin:

Γιωργο, σε αυτο ειμαι μεσα αν χρειαζεσαι βοηθεια στο κουβαλημα (αν μπορω βεβαια εκεινη τη στιγμη) με μεγαλη μου χαρα να βοηθησω. Χωρις χρηματα φυσικα.

Για το πρωτο που ζητας δυστυχως δεν μπορω να βοηθησω, μονο μικρες γυαλες εχω καταφερει να διαλυσω και να κολλησω μεχρι στιγμης :D

Επειδη το κοστος φανταζομαι ξεφευγει προς τα πανω με τους "αντιστοιχους επαγγελματιες" μηπως να νοικιαζες ενα βανακι για μια μερα μονο?

https://www.vanrent.gr/

Εχω νοικιασει δυο φορες παλιοτερα απο δω σε εξυπηρετησεις αλλων και ηταν πολυ καλα. Με το V5, το καλυπτει και το απλο διπλωμα αυτοκινητου που εχουμε. Δεν γνωριζω αν βρισκεις σε καλυτερες τιμες αλλου, δεν το εχω ψαξει.

rottbea 20-01-19 22:00

Για ξεκολλημα κόλλημα ειμαι μεσα.Για βοηθεια στη μεταφορα αν υπαρχει μεσον παλι μεσα ειμαι.Αν ταιριαζουν τα ωραρια φυσικα.

Harris1 21-01-19 11:10

να πω για την μεταφορά αν τελικά χρειαστεί. Οτι έχω γνωρίσει ένα καλό τύπο Χολαργό με μεταφορική, τον οποίο μπορείς να καλέσεις και να σου πει τιμές για μεταφορά αν χρειαστεί.

Αναφέρω εδώ το όνομα: Ονομάζεται Μουτεβέλης βρίσκεται στο Χολαργό. Θα βρεις προσοχή και τύλιγμα με κουβέρτες, φαντάζομαι ένα τέτοιο ευπαθές προιον ακόμα καλύτερα θα το προσέξει. Θα τους βλέπεις άλλωστε - αν θες - αν μπορεις κοίταξε σε google, vrisko.gr γιατί τώρα τα τηλέφωνα του δεν τα βρισκω ευκαιρα

Γιώργος Κ 21-01-19 15:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 1050578)
Γιωργο, σε αυτο ειμαι μεσα αν χρειαζεσαι βοηθεια στο κουβαλημα (αν μπορω βεβαια εκεινη τη στιγμη) με μεγαλη μου χαρα να βοηθησω. Χωρις χρηματα φυσικα.

Για το πρωτο που ζητας δυστυχως δεν μπορω να βοηθησω, μονο μικρες γυαλες εχω καταφερει να διαλυσω και να κολλησω μεχρι στιγμης :D

Επειδη το κοστος φανταζομαι ξεφευγει προς τα πανω με τους "αντιστοιχους επαγγελματιες" μηπως να νοικιαζες ενα βανακι για μια μερα μονο?

https://www.vanrent.gr/

Εχω νοικιασει δυο φορες παλιοτερα απο δω σε εξυπηρετησεις αλλων και ηταν πολυ καλα. Με το V5, το καλυπτει και το απλο διπλωμα αυτοκινητου που εχουμε. Δεν γνωριζω αν βρισκεις σε καλυτερες τιμες αλλου, δεν το εχω ψαξει.

Ευχαριστω που εισαι παντα προθυμος! Καλη ιδεα το φορτηγακι ... θα το ψαξω! Αν και δεν εχω διπλωμα :D:D:D
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 1050579)
Για ξεκολλημα κόλλημα ειμαι μεσα.Για βοηθεια στη μεταφορα αν υπαρχει μεσον παλι μεσα ειμαι.Αν ταιριαζουν τα ωραρια φυσικα.

Σε ευχαριστω που προσφερεσαι :p:p:p ... δε νομιζω να μπορεσω να το ξεκολλησω ποσο μαλλον να το ξανακολλησω χεχε ... θα τα κανουμε να ταιριαζουν τα ωραρια!! :grin::grin::grin:
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Harris1 (Μήνυμα 1050587)
να πω για την μεταφορά αν τελικά χρειαστεί. Οτι έχω γνωρίσει ένα καλό τύπο Χολαργό με μεταφορική, τον οποίο μπορείς να καλέσεις και να σου πει τιμές για μεταφορά αν χρειαστεί.

Αναφέρω εδώ το όνομα: Ονομάζεται Μουτεβέλης βρίσκεται στο Χολαργό. Θα βρεις προσοχή και τύλιγμα με κουβέρτες, φαντάζομαι ένα τέτοιο ευπαθές προιον ακόμα καλύτερα θα το προσέξει. Θα τους βλέπεις άλλωστε - αν θες - αν μπορεις κοίταξε σε google, vrisko.gr γιατί τώρα τα τηλέφωνα του δεν τα βρισκω ευκαιρα

Θα τους παρω το απογευμα να μου πουν ... Σε ευχαριστω :smt020

stanisalus18 21-01-19 19:48

Κανε την ερευνα σου πρωτα, μαθε τιμες, συγκρινε και αποφασισε. Για το βανακι, δεν υπαρχει θεμα, το αναλαμβανω και εγω αν χρειαστει ;)

Αφου προσφερθηκε ο Δημητρης εδω για το κολλημα ξεκολλημα, θα βοηθησω και σε αυτο το κομματι οπου μπορω.

freedomman 23-01-19 15:45

φίλε μου έχω ένα nisssan almera εάν ρίξουμε τα καθίσματα πιστεύω θα χωρέσουν. για το κόλλημα δεν νομίζω ότι είμαι ειδικός για να σε βοηθήσω. μένω Καπανδρίτι εάν θες οποιαδήποτε βοήθεια για τη μεταφορά μου λες.

Kostas G. 23-01-19 16:43

Και εμείς είμαστε μέσα για βοήθεια Γιώργο, το ξέρεις ;)

Γιώργος Κ 25-02-19 06:13

Θα πρεπει να ζητησω και δημοσια ενα μεγαααααααλο ευχαριστω για την βοηθεια του rottbea, stanisalus18, Kostas G., freedomman, Αρτεμισια, Raven και φυσικα στο yiannis59 (το ιδιο ολους - τυχαια η σειρα :D) που μου εδωσε το ενυδρειο ... Πραγματικα χωρις εσας δε θα ειχε γινει τιποτα!!!

Η μεταφορα εγινε το Σαββατο σπιτι μου παρα τον καιρο και οτι αλλες αναποδιες τα καταφεραμε! Δεν το ξεκολλησαμε τελικα - προς το παρον το εχω γεμισει με νερο και δεν εχει χασει ουτε σταγονα - παρα τη ταλαιπωρια που εφαγε και αυτο! Μεχρι και ορθιο το βαλαμε να μπει στο ασανσέρ :D:D Τελικα νοικιασα βανακι που οδηγουσε μεσα στη βροχη ο Γιαννης (stanisalus18 - πιλοτος ο ανθρωπος!!! :cool:

Ειναι συγκινητικό που υπαρχουν ανθρωποι που βοηθανε τους αλλους - τα πιο πολλα δε φαινονται δημοσια και για αυτο θελω να πω σε ολους οτι η κοινότητα μας μπορει να το κανει πολυ πιο συχνα ... :p

Για την εξελιξη και των 2 πια ενυδρειων θα ανοιξω θεματα στις αντιστοιχες κατηγοριες!

Kostas G. 25-02-19 09:14

Χαρά μας Γιώργο! :) Να το χαίρεσαι!!! Ανυπομονώ να δω φωτό του καθώς θα το στήνεις :)

rottbea 25-02-19 09:20

Δικη μας η χαρα!Το διασκεδασαμε.Περιμενουμε νεα απο την εξελιξη.

Κλεόβουλος 25-02-19 11:02

Μπράβο σε όλους!!!!:smt038:smt038:smt038
Ένα μεγάλο κομμάτι αυτού του χόμπι είναι να μοιράζεσαι, γνώση, βοήθεια, συναισθήματα!

stanisalus18 25-02-19 11:17

:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041

kostasagk 25-02-19 11:53

να ρωτησω και κατι σχετικο με τις σιλικονες. ποσα χρονια εχουν αντεξει από τοτε που το προτοβαλατε σε λειτουργια ?

Artemisia 25-02-19 12:56

Να είσαι καλά Γιώργο να το χαρείς !!! :D:D:D
Μου ήταν τεράστια χαρά που σας είδα όλους !! :D:D

Γιώργος Κ 26-02-19 04:16

Παράθεση:

ποσα χρονια εχουν αντεξει από τοτε που το προτοβαλατε σε λειτουργια ?
Νομιζω πως ήταν 2-3 χρονια χωρίς νερό ... :rolleyes:
Το θέμα ειναι ότι είχε παρουσιάσει στο παρελθόν διαρροή και ειχε γίνει resealing ...

Kostas G. 26-02-19 08:52

Έχουμε ενυδρεία που λειτουργούν 16χρόνια τώρα ενώ άλλα που οι σιλικόνες έχουν αχρηστευτεί νωρίτερα. Όλα έχουν να κάνουν με την ποιότητα της σιλικόνης και την ποιότητα κατασκευής. Κανονικά τα 10χρόνια τα έχουν άνετα τα ενυδρεία και κανονικά αν δεν εκτίθενται σε ακραίες συνθήκες, δεν χρειάζονται τίποτα για πολύ παραπάνω

Tanganyiκας 26-02-19 09:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 1051815)
Έχουμε ενυδρεία που λειτουργούν 16χρόνια τώρα ενώ άλλα που οι σιλικόνες έχουν αχρηστευτεί νωρίτερα. Όλα έχουν να κάνουν με την ποιότητα της σιλικόνης και την ποιότητα κατασκευής. Κανονικά τα 10χρόνια τα έχουν άνετα τα ενυδρεία και κανονικά αν δεν εκτίθενται σε ακραίες συνθήκες, δεν χρειάζονται τίποτα για πολύ παραπάνω

:smt023



Ενυδρείου που ήταν σε αποθήκη καμιά 10ετία άδειο, δουλεύει εδώ και 3 χρόνια χωρίς καμία διαρροή!

akvariym 26-02-19 23:02

Καλοτάξιδο να ειναι!!
Περημενουμε με ανυπομονησία να δουμε πως θα τα κανεις Γιωργο!!!

kostasagk 27-02-19 11:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 1051815)
Έχουμε ενυδρεία που λειτουργούν 16χρόνια τώρα ενώ άλλα που οι σιλικόνες έχουν αχρηστευτεί νωρίτερα. Όλα έχουν να κάνουν με την ποιότητα της σιλικόνης και την ποιότητα κατασκευής. Κανονικά τα 10χρόνια τα έχουν άνετα τα ενυδρεία και κανονικά αν δεν εκτίθενται σε ακραίες συνθήκες, δεν χρειάζονται τίποτα για πολύ παραπάνω

ευχαριστω,το ριο 400 το εχω 11χρονια σε συνεχη λειτουργια...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01948 seconds with 11 queries