Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Κίνδυνος Δηλητηρίασης; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13260)

bakogiannisd 13-09-06 07:47

Κίνδυνος Δηλητηρίασης;
 
Καλημέρα σας
Εχθές πήγα σε ένα pet shop (το οποίο είναι και κτηνιατρείο) για να αγοράσω άμμο για πουλιά(τριμμένα κοχύλια αν δεν κάνω λαθος), την οποία θα έβαζα στο νέο ενυδρείο με malawi, μαζί με την άμμο θαλάσσης σε αναλογία 1/3 ή 1/4. ο ιδιοκτήτης του καταστήματος μου το απαγόρευσε με την αιτολογία ότι θα δηλητηριαστούν τα ψάρια, λόγω ότι τα οστρακα αποτελλούνται απο ανθρακικό ασβέστιο το οποίο μώλις αντιδράσει με το νερό θα απελευθερώσει παρα πολυ διοξίδιο του άνθρακα. ισχύει κάτι τέτοιο ή να προχωρήσω στην αγορά της άμμου; Ευχαριστώ

malawi 13-09-06 08:09

εμενα προσωπικα χωρις να ξερω την απαντηση στο ερωτημα σου, μου αρεσε που δε σου πουλησε ενω θα μπορουσε. γιατι οπως καταλαβα θα μπορουσε ανετα να πουλησει..:eek: και λαθος να κανει δειχνει να το διπλοσκεφτεται για το τι πουλαει οποτε τον εγκρινω σαν επαγγελματια

netblues 13-09-06 08:18

Αμμος με τριμμενο οστρακο κυκλοφορει εδω και καιρό σε πετσοπ για ενυδρεια, χωρις κανενα πρόβλημα.
Ακομα και να ελευθερωθει διοξειδιο, συνηθως οταν βαζουμε υποστρωμα και γεμιζουμε το ενυδρειο δεν υπαρχουν ψαρια, και ειναι γνωστο οτι το διοξειδιο φευγει πολυ ευκολα από το νερό, μετα απο λίγο. Ασε που σε ενυδρειο malawi με το εντονα αλκαλικο ph η περιπτωση crash ειναι τελειως αδύνατη...
Επιπλεον, την αμμο θα την πλυνεις πρωτου τη βαλεις, οποτε κατα το πλυσιμο, οτι ειναι να αντιδρασει... θα αντιδρασει...

Αν θες να βεβαιωθεις προσωπικα ειναι ευκολο...
Γεμιζεις ενα κουβα με την αμμο.. Ριχνεις λιγο νερό, το αφηνεις 1 ωρα να φυγει ο αερας και βλεπεις.
Α. Αν υπαρχουν φυσαλιδες που αναβλυζουν (απιθανο)
Β. Μετρας Ph και KH και προσδιοριζεις βαζει πινακα το επιπεδο διοξειδιου.
Οτιδηποτε κατω απο 30-35ppm Co2 ειναι τελειως ασφαλες ετσι κιαλλιως.

Επισης, το γεγονος οτι ειναι για πουλια, σημαινει οτι δεν εχει καποιο αλλο χημικό. (Τα πουλια καταπινουν το σπασμενο κοχυλι γιατι τα βοηθάει στην πεψη, μεταξυ άλλων).


Αν παντως εχεις βρει υποστρωμα που να εκλειει διοξειδιο έχω κατι φοβερες ιδεες για φυτεμένο....
:D:D

bakogiannisd 13-09-06 08:41

Ευχαριστώ, θα προχωρήσω στην αγορά της άμμου.

george 13-09-06 08:46

Υπάρχει λευκή άμμος για πουλιά που έχει μέσα κάποια πρόσθετα (κάτι περίεργους μαύρους κόκκους ) καθώς και αρωματικά για να μην μυρίζουν οι ακαθαρσίες τους.
http://www.vitakraft.de/en/ar/si/siprfr.htm

Προσοχή λοιπόν !

bakogiannisd 13-09-06 09:23

η άμμος που είχε δεν ήταν αυτής της εταιρίας αλλά είχε μέσα κάτι μαύρους κόκους. ήταν σε ένα πλαστικό άσπρο μπουκάλι. άρα δεν είναι κατάλληλη η συγκεκριμένη; αν όχι πως πρέπει να ζητήσω αυτήν που με ενδιαφέρει;
ευχαριστώ

george 13-09-06 09:48

'Ασπρο μπουκάλι με κόκκινη τάπα και φωτογραφία κάτι πουλιά ;
Το χρησιμοποιούσα στα παπαγαλάκια μου.
Εγώ δεν θα το έβαζα. Αν το μυρίσεις...είναι αρωματικό !

bakogiannisd 13-09-06 09:57

Αν θυμάμαι καλά αυτό είναι. άρα τι άμμο να ζητήσω; έχετε κάποιο παράδηγμα κάποιας εταιρίας;

george 13-09-06 10:01

Γιατί να μην βάλεις σκέτη άμμο θαλάσσης :confused:

bakogiannisd 13-09-06 10:12

Για να ανεβάσω την σκληρότητα του νερού μιάς και θα φιλοξενηθούν κιχλιδες malawi.

SpyrosK 13-09-06 10:20

Γιατι δεν πας στον "λούρο" μα μαζέψεις όση άμμο θέλεις και αφού την καθαρήσεις καλά την βάζεις στο ενυδρείο σου?!

bakogiannisd 13-09-06 10:23

:D :D Τέτοια μάζεψα!

george 13-09-06 10:30

Μέτρησεις στο νερό της βρύσης σου έκανες ;

bakogiannisd 13-09-06 11:35

οχι δυστηχώς δεν έχω κάνει καμία μέτρηση. ποιά ποσοστα μετρήσεων είναι τα ιδανικότερα δια το είδος του ενυδρείου μου;

george 13-09-06 11:41

Aγόρασε υγρά τεστ (ΝΗ3/ΝΗ4 - ΝΟ2 - ΝΟ3)... θα σου χρειαστούν και μετά καθώς θα στρώνεις το ενυδρείο.

Μέτρησε το νερό της βρύσης σου ( Ph - Kh - Gh ) ... μια χαρά θα είναι για αφρικάνες.

mikenuke 14-09-06 22:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues
Αν παντως εχεις βρει υποστρωμα που να εκλειει διοξειδιο έχω κατι φοβερες ιδεες για φυτεμένο....
:D:D

το κλειδι της υποθεσης ειναι εδω...!!!!!:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01550 seconds with 11 queries