Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Κοράλλια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=176)
-   -   Ερώτηση με ανεμώνα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24912)

Iann_is 11-05-08 18:55

Ερώτηση με ανεμώνα
 
5 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα,
μου έκανε δώρο την παρασκευή η κοπέλα μου μία ανεμώνα. Της έκανα προσαρμογή 1-1,5 ώρα και τοποθετήθηκε στο ενυσρείο σε σημείο με καλό φώς και μέτρια ροή. Μέχρι την επόμενη το πρωί είχε περπατήσει στο πίσω μέρος μέσα σε μία σπηλιά και καθόταν ανάποδα κολημένη στην οροφή της σπηλιάς.
Μετά απο συμβουλή φίλου την έβγαλα απαλά και την τοποθέτησα μπροστά μπροστά στο ενυδρείο. Το πρωί την βρήκα μέσα σε μία τρύπα ανοιχτή και τώρα έχει κλείσει κιόλας.
Τί να κάνω? Να αρχίσω να φοβάμαι? Απο μετρήσεις είμαι οκ.
Παραθέτω φώτο απο την τωρινή της θέση και απο το πώς ήταν το πρωί.

PascM 11-05-08 19:05

Με τιν λιγοστή μου πείρα και μέχρι να απαντήσουν οι μαιτρ θα σου πω οτι εφόσον έκλεισε μην ανησυχείς, αύριο θα ανοίξει κανονικά.

Από την άλλη δεν ξέρω αν με γελάνε οι φωτογραφίες σου αλλά έχω την εντύπωση οτι δεν έχεις ρυθμίσει τις ροές σου σωστά, βλέπω κύανο?
Επίσης αντιφώς έχεις βάλει??? Πως είσαι από ΡΟΡ4 και ΝΟ3?
Ακόμη στην θέση σου είχα προσθέσει μεγαλύτερη ποσότητα άνθρακα όταν είχα βάλει την 1η μου ανεμώνη μέσα (η οποία έχει γίνει 4 τώρα) για τον φόβο του χημικού πολέμου που μπορεί αυτή να εξαπολύσει.

Iann_is 11-05-08 21:31

Άντε κανένας έμπειρος ρε παιδιά!!!!
Κάθομαι και την κοιτάω...

klaz 11-05-08 21:35

εμενα μου φαινεται αρκετα στρεσαρισμενη,ασε που εχει χαμενα βασικα της συστατικα και προφανως γιαυτο ειναι και λευκου χρωματος...
δες λιγο τα νιτρικα σου,και η ανεμωνες δεν θελουν πολλη ροη...αλλα αντιθετα θελουν πολυ καλο φως.
συμπερασμα,ασε το ζωο να ηρεμησει,και συνεχιζεις την παρατηρηση.

nikman 11-05-08 23:00

Εμένα σαν θέση που είναι στη φωτογραφία μου αρέσει.
Τώρα το χρώμα της είναι λίγο ανοιχτό που σημαίνει ότι θέλει περισσότερο τάισμα, αλλά μη το παρακάνεις. θα σου πρότεινα ανά δύο-τρεις μέρες μία μικρή γαρίδα κομμένη σε μικρά κομματάκια ή μίσις όταν είναι ανοιχτή. Μη βιαστείς να πάρεις κάποιο κλόουν αν δεν έχεις.
Να σου ζήσει. :D

stathis200 12-05-08 07:11

Γενικά οι ανεμώνες περνάνε διάφορες φάσεις.
Θέλει τον χρόνο της για να βρεί την θέση της, και να προσαρμοστεί.
Τάισε την αύριο-μεθαύριο λίγο κατεψυγμένο mysis.
Mην την ξαναενοχλήσεις, και μη σ' ανυσηχεί.
Καλορίζικη.:rolleyes:

accnt 12-05-08 08:31

Άσπρες ανεμώνες στην φύση δεν υπάρχουν. Η συγκεκριμένη έχει μείνει για αρκετό καιρό σε σκοτεινό ενυδρείο ή με πολύ περιορισμένο φωτισμό. Και γι΄ αυτό χάνουν την ζωοξανθέλη τους με αυτόν τον άσχημο τρόπο. Δηλαδή αυτό γίνεται επίτηδες από τους «εκτροφείς».

Η δικιά σου λοιπόν, έχει στρεσαριστεί αρκετά με τις νέες συνθήκες που βρέθηκε. Και γι΄ αυτό πήγε την πρώτη φορά στο σημείο.
Γενικά η ανεμώνη θα πάει εκεί που θέλει. Όταν το αποφασίσει δεν αλλάζει τπτ.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν τα καταφέρει, θα «σκουρύνει» αρκετά…

Πρέπει να αποφεύγουμε να αγοράζουμε τέτοιου είδους ζώα.

Iann_is 12-05-08 09:04

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Με μία έρευνα που έκανα είδα οτι μάλλον πρόκειται για την Contylactis Anemone.
Απο ότι διαβάζω είνα απο τις σχετικά "εύκολες" ανεμώνες αλλα δεν αποτελεί host για κανένα clown fish. Έχει την τάση να μεταναστεύει συχνά με αποτέλεσμα να δημιουργεί προβλήματα στα reef πολλές φορές... Η διατροφή της είναι η ίδια με τις υπόλοιπες και είναι λίγο πιό ανεκτική σε όχι τέλειες συνθήκες νερού.
Και να το δίλημμα... Μήπως να μεταναστέψει μία και καλή πίσω στο pet shop μέχρι να είμαι έτοιμος για να την συντηρήσω? Απο την άλλη 1ον μ'αρέσει πάρα πολύ σαν ζώο και 2ον είναι δώρο και θα στεναχωρήσω πάρα πολύ την κοπέλα μου... :(

Και πάλι σας υπερ ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές...

PeLeCaN 12-05-08 09:55

Κώδικας:

OFFTOPIC:Εγώ ψηφίζω να μείνει εκει που είναι. Μην στεναχωρείς την κοπέλα σου :p

Iann_is 12-05-08 10:14

Μην το γελάς καθόλου...
Τα μικροπράγματα είναι που κάνουν τους ανθρώπους ευτυχισμένους.
Η χαρά που μου έδωσε με την ανεμώνη, όχι για το κόστος ή την διαδικασία αγοράς, είναι τεράστια. Δεν μου αγόρασε κάτι απλά. Ενδιαφέρθηκε για το χόμπι μου, έψαξε βρήκε αυτό που ήθελα. Άρα η ανεμώνη εκτός απο ένας ζωντανός οργανισμός είναι και ένα σύμβολο για μένα...

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 12-05-08 10:19

και ειναι και ενας λογος παραπανω να δημιουρησεις τελειες συνθηκες διαβιωσης ωστε να μην παθει τιποτα και στεναχωρεθητε και οι δυο μαζι.

PeLeCaN 12-05-08 10:45

Σου χαλάω το θέμα βέβαια αλλα θέλω να το πω. Εγώ που σας γνώρισα θέλω να σας πω οτι είστε πολύ τυχεροί που μοιράζεστε τα ίδια ενδιαφέροντα και καταλαβαίνει την αγάπη σου πράγμα που της δημιουργεί και της κοπέλας σου αγάπη για το αντικείμενο. Εγώ πάλι να δεις τι τραβάω... Τώρα ειδικά που έφτασα στα τρία ενυδρεία είναι θάνατος η δουλειά...

Iann_is 12-05-08 11:28

condylactis passiflora συγκεκριμένα τελικά.
Ατλαντικός (0 clown εκεί) αλλα το θετικό είναι οτι τα clown μου είναι tank bread οπότε έχω 1% να μπούνε.
Θα δείξει...

PascM 12-05-08 11:28

Τα χόμπυ γενικώς ενώνουν τους ανθρώπους ΙΜΗΟ.

xontros 12-05-08 11:46

Μια και το κανιβαλίσαμε κι αυτό το post.. Να πώ κι εγώ ότι είναι πολύ όμορφη η χειρονομία της κοπέλας σου! Μακάρι να δεχόμαστε όλοι τέτοια όμορφα δώρα! Και το βασικότερο, το είπες μόνος σου:
Παράθεση:

Τα μικροπράγματα είναι που κάνουν τους ανθρώπους ευτυχισμένους.

Kotsos 12-05-08 12:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 261237)
Τα χόμπυ γενικώς ενώνουν τους ανθρώπους ΙΜΗΟ.

Τόσο καιρό διαβάζω ΙΜΟ ΙΜΟ ΙΜΟ και ενώ έχω σκάσει από την περιέργεια δεν ρωτάω τι σημαίνει... Αυτό το ΙΜΗΟ τώρα τί είναι???:D:D:D:D

PascM 12-05-08 12:56

Ιn My Honest Opinion

crazyio 12-05-08 12:59

IME = In my Experience

έτσι απλά στην περίπτωση που υπάρχουν και άλλες ερωτήσεις ...
:D

Iann_is 12-05-08 12:59

ΙΜΤΑΗΟ είναι πολύ βολικά αυτά τα cut version...

crazyio 12-05-08 13:05

ΙΜΗΟ βοηθάνε πάρα πολύ ...
φυσικά αν θές κάτι ASAP σε δυσκολεύουν για να βγάλεις ένα νόημα ..
ΟΤΟΗ γράφεις πιο γρήγορα ...
Αρκεί να είσαι νυφάλιος και να μην έχεις πάρει ΛΝ και γράφεις αρλούμπες που είναι ΓΤΠΚ....

Kotsos 12-05-08 13:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Iann_is (Μήνυμα 261260)
ΙΜΤΑΗΟ είναι πολύ βολικά αυτά τα cut version...

Αρκεί να υπάρχει και κάποιο υπόμνημα ΙΜΟ:D:D

xontros 12-05-08 13:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 261264)
αρλούμπες που είναι ΓΤΠΚ....

:D:D:D

Celda 12-05-08 13:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 261258)
Ιn My Honest Opinion

μήπως:
In My Humble Opinion? :rolleyes: :D

PascM 12-05-08 13:49

Άντε και από αυτό!!:D:D

Γιάννη μετά από όλα αυτά η ανεμώνη ζωντάνεψε? και άνοιξε? και τώρα μήπως ετοιμάζετε να αναπαραχθεί κιόλας? :grin:

accnt 12-05-08 15:02

Aν τελείωσατε με τα ...... πείτε το να τα σβύσω.....zw

Iann_is 12-05-08 15:14

Μιας και μας διάβασες δεν μας δίνεις και μία γνωμούλα?
Είναι όντως αυτή ή λάθος η έρευνα μου? Να προσέχω κάτι γενικά?
Διάβασα άπειρα για την συγκεκριμένη...

accnt 12-05-08 22:25

Δεν απάντησα?

Στη θέδη σου θα την έδινα πίσω, θα διάβαζα περισσότερο τι ακριβώς χρειάζονται, θα έστηνα σωστά το ενυδρείο μου (δεν θυμάμαι αν και τι έχεις κάνει) και θα αγόραζα και μια πιο ωραία ανεμώνη η οποία θα κάνει σίγουρα host κάποιον κλόουν....

Iann_is 13-05-08 09:12

accnt, η απάντηση μου είχε πάρα πολύ θετική διάθεση που πήγαζε από το κλίμα που είχε δημιουργηθεί.
Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκε...

Παράθεση:

Στη θέδη σου θα την έδινα πίσω
Προς τα εκεί τείνω και γώ παρόλο που έχω σοβαρότατους λόγους να μην το κάνω όπως ανέφερα και παραπάνω...

Παράθεση:

θα διάβαζα περισσότερο τι ακριβώς χρειάζονται
Στα πλαίσια και της υπερβολής έχω διαβάσει άπειρα άρθρα, forum, FAQ κτλ απο την πρώτη στιγμή που μου την έφερε η κοπέλα μου . (και δεν μιλάω και για το διάβασμα που ήδη είχα ρίξει μέχρι τότε...)

Δεν έχω την εμπειρία να κρίνω αν το έχω στήσει σωστά. Τα βήματα σας ακολούθησα, είτε απο τις άμεσες απαντήσεις είτε απο παλαιότερα post και απο όλα όσα έχω διαβάσει στο Net.


ΥΓ: Μπορεί τελικά να μην έχω διαβάσει τπτ για την συγκεκριμένη τελικά, γιατι ακόμα δεν είμαι 100% σίγουρος οτι είναι αυτή... Είναι?...

accnt 13-05-08 11:17

Εννοείτε οτι δεν έχω παρεξηγηθεί.....

Ελπίζω να είναι αυτή που λες και να μην είναι αυτή που περιγράφω στην αρχή....

Iann_is 14-05-08 10:00

6η μέρα η ανεμώνη στο ενυδρείο μου.
Χθές έκανα την εβδομαδιαία αλλαγή νερού, και σήμερα το πρωί, με μεγάλη μου χαρά, είδα την ανεμώνη να ζωντανεύει. Έχει ανοίξει διάπλατα τα πλοκάμια της και "λιάζεται" σε μία θέση καταπληκτική, που ούτε εγώ δεν φανταζόμουν πόσο θα της ταίριαζε...

ΥΓ: Επειδή θα παραγγείλω κάποια πράγματα απο το συγκεκριμένο κατάστημα, να πάρω και αυτό το skimmerάκι?
Εννοείτε ότι δεν είναι μόνιμη λύση, απλά για δοκιμή και μέχρι να έρθει (το μοναδικό που έχω βρει στο μέγεθος που θέλω) το skimmer της Boyu.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02293 seconds with 11 queries