Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Fish Only (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=204)
-   -   απο δισκαδικο σε fish only (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=95273)

kalmichalis 28-12-16 13:06

απο δισκαδικο σε fish only
 
καλησπερα.
θα ηθελα μερικες πληροφοριες για ητν κατασκευη ενος ενυδρειου fish only..
το ενυδρειο που κατεχω ειναι το rio300
εχω δυο φιλτρα fluval 405 κ 406
εχω ελεγτες θερμοκρασιας ανεημηστηρες οσμοση κλπ μια και αυτο αυτην τη στιγμη τρεχει ως δισκαδικο...

θα ηθελα να ρωτησω τι επιπλεον χρειαζομαι....οσον αφορα τη βιολογια θα ηθελα να κρατησω τα φιλτρα μου και να μην βαλω sub...

συμφωνα με αυτα που ειδα ειδα οτι χρειαζομαι(και εδω χρειαζομαι τη βοηθεια σας)

κυκλοφοριτες πόσους?
σκιμμερ εξωτερικο κρεμαστο?
ρεφρακτόμετρο

τι ειναι το φιλτρο αμμου?εξτρα φιλτρο?

τωρα με το βραχο ζωντανο-νεκρο, αραγωνιτη τι παιζει? σε τι αναλογια? στα φιλτρα μεσα τι θα βαλω?θα κρατησω το siporax ή βραχο? δεν εχω ιδεα...και σε τι ποσοτητα?
θα ηθελα να εχω βραχο στο ενυδρειο μου για κρυψωνες των ψαριων και για ομορφια...
ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

εχω και ενα φιλτρο eheim 2215 και uv

corsar7 28-12-16 14:00

ποσες και ποσες φορες το εχω σκεφτει!!!θα παρουκολουθω ταυτοχρονα το θεμα σου

voas 28-12-16 14:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis (Μήνυμα 987576)
καλησπερα.
θα ηθελα μερικες πληροφοριες για ητν κατασκευη ενος ενυδρειου fish only..
το ενυδρειο που κατεχω ειναι το rio300
εχω δυο φιλτρα fluval 405 κ 406
εχω ελεγτες θερμοκρασιας ανεημηστηρες οσμοση κλπ μια και αυτο αυτην τη στιγμη τρεχει ως δισκαδικο...

καλησπερα φίλε Μιχάλη και χρόνια πολλά με υγεία!


θα ηθελα να ρωτησω τι επιπλεον χρειαζομαι....οσον αφορα τη βιολογια θα ηθελα να κρατησω τα φιλτρα μου και να μην βαλω sub...

Το σαμπ θα σε βοηθήσει να έχεις όλο τον εξοπλισμό μέσα εκεί,να έχεις περισσότερες επιλογές στην αγορά εξοπλισμού(πχ σκιμμερ),αλλά και να αυξήσεις τα συνολικά λίτρα σου!
συμφωνα με αυτα που ειδα ειδα οτι χρειαζομαι(και εδω χρειαζομαι τη βοηθεια σας)

κυκλοφοριτες πόσους?με 2 rw8 για αρχή πιστεύω είσαι κομπλε!
σκιμμερ εξωτερικο κρεμαστο?αναγκαστικά εάν δεν κάνεις σαμπ(mce 600)
ρεφρακτόμετρο ναι
επίσης θα χρειαστείς αυτ. αναπλήρωση,δοχείο προετ. νερού με ένα μικρο κυκλοφοριτη για να σπας το αλάτι,τεστακια salifert,υλικό ενεργού και αντιφως!

τωρα με το βραχο ζωντανο-νεκρο, αραγωνιτη τι παιζει?
με 20-25 κιλά βράχο στο σύνολο νομίζω θα είσαι οκ!
σε τι αναλογια? ξεκίνα με νεκρό,φτιάχνοντας έτσι και το aquascape πιο άνετα και στην συνέχεια βάλε και 2-3 κιλά ζωντανού για να επισπεύσεις την διαδικασία σε συνδυασμό προσθήκης βακτηρίων!
αραγωνιτη με 2 δάκτυλα είσαι μια χαρά!
στα φιλτρα μεσα τι θα βαλω?θα κρατησω το siporax ή βραχο? δεν εχω ιδεα...και σε τι ποσοτητα?
στα φίλτρα θα βάλεις μέσα ενεργό άνθρακα και αντιφωσφορο έτσι ώστε να λειτουργούν σαν ριακτορες!
θα ηθελα να εχω βραχο στο ενυδρειο μου για κρυψωνες των ψαριων και για ομορφια...
με τον νεκρό θα πειραματιστεις πιο εύκολα για να φτιάξεις το επιθυμητό αποτέλεσμα!
ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

εχω και ενα φιλτρο eheim 2215 και uv

καλή συνέχεια και ότι χρειαστείς εάν ξέρουμε κα με πολύ χαρά θα σε βοηθήσουμε!

kalmichalis 28-12-16 14:30

για τα λεφτα που εχω χαλασει(το ξερεις κι εσυ) καλυτερα θαλασσινο!!

voas 28-12-16 14:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από corsar7 (Μήνυμα 987581)
ποσες και ποσες φορες το εχω σκεφτει!!!θα παρουκολουθω ταυτοχρονα το θεμα σου

δεν είναι τίποτα δύσκολο φίλε μου,τηρούμενων των αναλογίων!

Sakisdraminos 28-12-16 14:31

Φίλτρα δεν χρειαζεσαι .....
Σκιμμερ λογικά deltec mce600
15-20 κιλά βράχο αλλά τόσα αραγωνιτη .
θερμαντήρα και δύο κυκλοφορίτες jebao rw8.
με αυτά από εξοπλισμό είσαι κομπλέ.

μερικά τεστ θα είναι ph no3 po4 και ρεφρακτομετρο γα την προετοιμασία.
Αν βάλεις κανένα κοράλλι κάποιο φωτιστικό και επιπλέον τεστ kh mg Ca.
από αναλώσιμα άνθρακα που θα το βάζεις στο σκιμμερ άμα πάρεις αυτοαυτού σου είπα.

kalmichalis 28-12-16 14:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 987586)
καλή συνέχεια και ότι χρειαστείς εάν ξέρουμε κα με πολύ χαρά θα σε βοηθήσουμε!

ευχαριστω πολυ για την γρηγορα ανταποκριση
χρονια πολλα!!!

για κυκλοφορητες μου ειπες rw8. υπαρχουν αλλοι κυκλοφορητες πιο οικονομικοι...? η θελει να εχουν κατι παραπανω περαν τις κυκλοφοριας? πχ αυξομειωση της κυκλοφοριας...

για σκιμμερ βλεπω παιζει πολυ το mce 600. σε αυτο βαζουμε κατι μεσα? η απλα λειτουργει και το καθαριζουμε?

μου ειπες οτι:
"στα φίλτρα θα βάλεις μέσα ενεργό άνθρακα και αντιφωσφορο έτσι ώστε να λειτουργούν σαν ριακτορες"
δηλαδη η βιολογια του ενυδρειου μου που θα γινεται? με τον νερο βραχο? και λιγο με τον ζωντανο? θα επαρκει?
στα φιλτρα μου μεσα θα εχω στο ενα αντιφωσφορο και στο αλλο ενεργο ανθρακα? αυτα θα τα αλλάζω(καθαριζονται-εχουν οριο ζωης)? σφουγγαρια θα εχουν?...προφανως το σιποραξ δεν χρειαζεται σε θαλασσινο(αν καταλαβα σωστα και μπαινει στη θεση του ενεργος ανθρακας και αντιφωσφορος...)

το φιλτρο αμμου τι ειναι? το χρειαζομαι?

leonardos 28-12-16 14:46

καλη αρχη να σου ευχιθω και εγω στα αλατια!!

το φυλτρο αμου δεν ειναι τπτ παραπανω απο τον αραγωνιτη που βαζουμε στον πατο. η χρησεις του ειναι για να κρυβονται καποια ειδη σαλιγκαριων η ψαριων, η για εμφανιση η για την δυμηουργια ανιξικων συνθυκων για την αναπτυξη αναεροβοιων βακτιριων. σε γενικες γραμμες ονος μπορεις και να το παραλιψεις.

voas 28-12-16 14:56

[QUOTE=kalmichalis;987590]ευχαριστω πολυ για την γρηγορα ανταποκριση
χρονια πολλα!!!

για κυκλοφορητες μου ειπες rw8. υπαρχουν αλλοι κυκλοφορητες πιο οικονομικοι...? η θελει να εχουν κατι παραπανω περαν τις κυκλοφοριας? πχ αυξομειωση της κυκλοφοριας...

υπάρχουν αλλά σε βάθος χρόνου θα βγεις ζημιωμένος!

για σκιμμερ βλεπω παιζει πολυ το mce 600. σε αυτο βαζουμε κατι μεσα? η απλα λειτουργει και το καθαριζουμε?
όταν γεμίσει το δοχείο το αδειάζεις!
το καλό με αυτό είναι οτι έχει χώρο και για να βάζεις μέσα ενεργό και αντιφωσφορο σε τούλι έτσι δεν θα χρειαστείς τα φίλτρα για αυτήν την δουλεία!

μου ειπες οτι:
"στα φίλτρα θα βάλεις μέσα ενεργό άνθρακα και αντιφωσφορο έτσι ώστε να λειτουργούν σαν ριακτορες"
δηλαδη η βιολογια του ενυδρειου μου που θα γινεται? με τον νερο βραχο? και λιγο με τον ζωντανο? θα επαρκει?
μια χαρά!
στα φιλτρα μου μεσα θα εχω στο ενα αντιφωσφορο και στο αλλο ενεργο ανθρακα? αυτα θα τα αλλάζω(καθαριζονται-εχουν οριο ζωης)? σφουγγαρια θα εχουν?...προφανως το σιποραξ δεν χρειαζεται σε θαλασσινο(αν καταλαβα σωστα και μπαινει στη θεση του ενεργος ανθρακας και αντιφωσφορος...)
μπορείς στο ένα φίλτρο να βάλεις και τα δυο υλικά!
150γραμ έκαστος και αλλαγή μια φορά τον μήνα!

leonardos 28-12-16 15:00

η βοιολογια του αλμυρου βασιζεται στον ζωντανο βραχο. επιπλεων φιλτρα μακροπροθεσμα μονο κακο μπορουν να κανουν (βοιολογικα και αλλα)

kalmichalis 28-12-16 15:09

μπερδευτικα τελικα φιλτρα χρειαζομαι η οχι? διοτι θα εχω το σκιμμερ
μεχρι στιγμης καταλαβαινω οτι θα εχω ενα σκιμμερ με ενεργο ανθρακα(ποσα γρ σε τουλι? που θα το αλλαζω μια φορα το μηνα) και ενα φιλτρο που θα εχω μεσα ενεργο ανθρακα και αντιφωσφορο 150γρ οπου θα το αλλαζω μια φορα το μηνα

ο αραγωνιτης πρεπει να ειναι ζωντανος σωστα? διοτι ειδα οτι υπαρχει και νεκρος


τελικως πρεπει που τι συντηρηση το μηνα βγαινει ?
ζουμια, ενεργο ανθρακα και αντιφωσφορο? ΚΑΙ ΑΛΑΤΙ?

voas 28-12-16 15:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis (Μήνυμα 987596)
μπερδευτικα τελικα φιλτρα χρειαζομαι η οχι? διοτι θα εχω το σκιμμερ χαχαχαχαχαχα....έχεις δίκιο.
με το mce600 δεν χρειάζεσαι φίλτρο μιας και έχει χώρο για υλικά το συγκεκριμένο!
μεχρι στιγμης καταλαβαινω οτι θα εχω ενα σκιμμερ με ενεργο ανθρακα(ποσα γρ σε τουλι?που θα το αλλαζω μια φορα το μηνα) και ενα φιλτρο που θα εχω μεσα ενεργο ανθρακα και αντιφωσφορο 150γρ οπου θα το αλλαζω μια φορα το μηνα
150 ενεργό άνθρακα και 150 αντιφωσφορο είτε στο σκιμμερ αυτό ειτε σε ενα φιλτρο!
ο αραγωνιτης πρεπει να ειναι ζωντανος σωστα? διοτι ειδα οτι υπαρχει και νεκρος
νεκρο να πάρεις καλύτερα,τζάμπα λεφτά θα δώσεις!


τελικως πρεπει που τι συντηρηση το μηνα βγαινει ?
ζουμια, ενεργο ανθρακα και αντιφωσφορο? ΚΑΙ ΑΛΑΤΙ?

ανάλογα με τον τρόπο λειτουργίας του!
υλικά θα πάρεις από εδώ....http://waterwaves.gr/index.php?dispa...ategory_id=168 που είναι ο πιο οικονομικός!

leonardos 28-12-16 15:27

ο αραγωνιτης δεν χρειαζεται να ειναι ζωντανος θα ζωντανεψει μονος του σιγα σιγα :D

kalmichalis 28-12-16 22:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonardos (Μήνυμα 987601)
ο αραγωνιτης δεν χρειαζεται να ειναι ζωντανος θα ζωντανεψει μονος του σιγα σιγα :D

σοβαρα τωρα?χιιιιιιχιχιιι


ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...

αλλαγες να φανταστω 100λτ την εβδομαδα σωστα? οπως οι δισκοι...
τελικα σφουγγαρια στο φιλτρο θα εχω? ποσα λιτρα ειναι τα 150γρ που λεμε να εχει το φιλτρο απο Εν.Ανθρ και αντιφωσφορο?

οι κυκλοφοριτες, δυο rw8 με 8000 l/h κυκλοφορια ο ενας δεν ειναι υπερβολη? δηλαδη 16000λιτρα/ωρα στο ριο300 δεν ειναι υπερβολη???
οι κυκλοφορητες πρεπει να ειναι διακοπτομενοι ή να δουλευεουν συνεχεια(χωρις να ειναι διακοπτομενοι)?
-------------------------
το skimmer deltec mc 500 δεν κανει?
ειναι λιγο λετε?
-------------------------
Να ρωτήσω κάτι παραπάνω... Μπορώ να βάλω κοράλλια χαμηλών απαιτήσεων? Soft? Θελει κατι παραπανω?

voas 28-12-16 23:53

Το 20% των συνολικών λίτρων σου για εβδομαδιαία αλλαγή ειναι μια χαρά!
Σφουγγάρια οχι!
Η αναλογία λίτρου με κιλό ειναι σχετική λόγο πυκνότητας του εκάστοτε υλικού,κατα προσέγγιση!
Οχι δεν ειναι υπερβολή αν τελικά αποφασίσεις να βάλεις soft & lps για αρχη!
Εαν πρεπει να κανεις καπου την υπέρβαση στον εξοπλισμό,αυτή να ειναι στο σκίμμερ,ειναι κατι που στην πορεία θα καταλάβεις την αξία του!
Φυσικά και μπορεις να βάλεις κοραλλακια χαμηλών απαιτήσεων οπως και sps στην πορεία εαν το θελήσεις!
Καλη συνεχεια φιλαρακι!

kalmichalis 28-12-16 23:57

Για να πάω στα κοράλλια που είπες μπορώ να τα βάλω αμέσως μόλις στρώσει η θέλω και τπτ άλλο? Ζουμιά ρίσκαρα κλπ? (για χαμηλών απαιτήσεων πάντα)

voas 29-12-16 00:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis (Μήνυμα 987686)
Για να πάω στα κοράλλια που είπες μπορώ να τα βάλω αμέσως μόλις στρώσει η θέλω και τπτ άλλο? Ζουμιά ρίσκαρα κλπ? (για χαμηλών απαιτήσεων πάντα)

Μπορεις να βάλεις οταν έρθουν σε ισορροπία οι τιμές σου!
Δοσομετρικη ή ριακτορας ασβεστίου στην πορεία και αν θέλεις να το ανεβάσεις επίπεδο!
Μέχρι τότε με ενα reefplus θα εισαι κομπλέ!

kalmichalis 29-12-16 00:09

Τι είναι το reefplus?

leonardos 29-12-16 00:35

αν δεν κανω λαθος ο Νικος αναφερεται σε τροφη για κοραλια

αν αποφασισεις για κοραλια θα χρειαστεις και ενα καλο φωτιστικο αλλα αυτο οταν ερθει η ωρα!

kalmichalis 29-12-16 08:22

να ρωτησω, εστω οτι θελω να φτιαξω ενα sump 30λιτρα(το επιπλο δεν εχει χωρο για μεγαλυτερο) για να βαλω εκει ενα εσωτερικο σκιμμερ για να μην εχω ολοκληρη γκουμουτσα να φαινεται...
οι σωληνες πως πρεπει να πανε χωρις να τρυπησω το ενυδρειο? μπορει να ξεκιναει απο πανω κοντα στην επιφανεια να πηγαινε στο σαμπ και μετα με αντλια πανω? υπαρχει καποιο κολπο για την "μηχανικη των ρευστων"? υπαρχει κανενα οικονομικο εσωτερικο σκιμμερ η δεν αξιζει τον κοπο?

voas 30-12-16 00:37

Εγω θα σου πρότεινα να φτιάξεις μια βάση για το ενυδρείο και μεσα εκει να βάλεις ενα κανονικό σαμπ!
30 λίτρα και στο ύψος θα ειμαι μη λειτουργικό!

kalmichalis 30-12-16 13:49

ναι καταλαβαινω...
να ρωτησω επιπροσθετως κατι

α. επιδη κλεινω στο να παρω το mce600 και ελεγα να καταργησω το φιλτρο αφου ολη τη δουλεια την κανει το συγκεκριμενο σκιμμερ.... αν κραταγα το φιλτρο μεσα θα μπορουσα να λαβω σφουγγαρια μπλε για την κατακρατηση βρωμιας και βραχο για βιολογια η δεν αξιζει?

β. διαβασα καπου οτι πρεπει η κυκλοφορια στο θαλασσινο να ειναι καπου 20l/h για καθε λιτρο
απο τη στιγμη που εγω εχω 300λιτρα γτ να εχω κυκλοφορια 16000l/h ?

γ.ειναι καλο οι κυκλοφοριτες να ειναι συνεχομενοι ή διακοπτομενοι με προγραμμα οπως οι rw8?

ευχαριστω πολυ για τις κατατοπιστικες πληροφοριες

voas 30-12-16 14:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis (Μήνυμα 987945)
ναι καταλαβαινω...
να ρωτησω επιπροσθετως κατι

α. επιδη κλεινω στο να παρω το mce600 σωστος;) και ελεγα να καταργησω το φιλτρο αφου ολη τη δουλεια την κανει το συγκεκριμενο σκιμμερ.... αν κραταγα το φιλτρο μεσα θα μπορουσα να λαβω σφουγγαρια μπλε για την κατακρατηση βρωμιας και βραχο για βιολογια η δεν αξιζει?
σφουγγάρια σε θαλασσινο δεν βάζουμε!

β. διαβασα καπου οτι πρεπει η κυκλοφορια στο θαλασσινο να ειναι καπου 20l/h για καθε λιτρο
απο τη στιγμη που εγω εχω 300λιτρα γτ να εχω κυκλοφορια 16000l/h ?
για να στο προτείνουμε κάτι παραπάνω πρέπει να ξέρουμε,η επιλογή είναι δική σου όμως!
γ.ειναι καλο οι κυκλοφοριτες να ειναι συνεχομενοι ή διακοπτομενοι με προγραμμα οπως οι rw8?
οι διακοπτομενοι παρέχουν την λειτουργία αυτή έτσι ώστε να μην μονοτονει η ροή στον ύφαλο και να πλησιάζει ακόμα περισσότερο την φύση!
είναι όμως ευάλωτοι και επιβαρύνονται έτσι με ότι συνεπάγεται!

ευχαριστω πολυ για τις κατατοπιστικες πληροφοριες

να είσαι καλά φίλε!

kalmichalis 30-12-16 14:07

ναι ασφαλως!!!

ωραια, τοτε στο φιλτρο μπορω να βαλω βραχω για βιολογια η καλυτερα να μην το εχω καθολου, μην παμε για μαλλι και βγουμε κουρεμενοι

κανενας αλλος κυκλοφοριτης πλην του rw8 υπαρχει πιο αξιοπστος/.?

voas 30-12-16 14:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis (Μήνυμα 987950)
ναι ασφαλως!!!

ωραια, τοτε στο φιλτρο μπορω να βαλω βραχω για βιολογια η καλυτερα να μην το εχω καθολου, μην παμε για μαλλι και βγουμε κουρεμενοι

:D:D:D

κανενας αλλος κυκλοφοριτης πλην του rw8 υπαρχει πιο αξιοπστος/.?

υπάρχει αλλά οι τιμές τους είναι απαγορευτικες....http://aquariumshop.gr/shop/eksoplis...smart-mp10-es/

kalmichalis 30-12-16 14:20

ο TURBELLE STREAM 6085 ???

voas 30-12-16 14:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis (Μήνυμα 987953)
ο TURBELLE STREAM 6085 ???

μια χαρά,στα λεφτά αυτά όμως παίρνεις κοντά στους 3 rw8!

kalmichalis 30-12-16 14:26

με τοση κυκλοφορια που βλεπω να εχουν τα θαλασσινα... θα το πω στους δισκους μου(που παραμενουν ακινητοι) και θα αυτοκτονησουν δια πνιγμου....:cool::D

SpirosLo 31-12-16 00:35

απο δισκαδικο σε fish only
 
χαιρομαι ιδιαιτερα που κανεις φισ ονλυ. εγω ερχομαι απο φροντοζαδικο προς τα αλατια . καλη αρχη σου ευχομαι και οτι κανεις τωρα απο εδω και περα να εχεις παντα στο νου σου , να το κανεις με την μιση ταχυτητα απο το δισκαδικο. αρχαριος και εγω , ευτυχως τα παιδια εδω μεσα εχουν γνωσεις αλλα και ορεξη να της μοιραστουν , οποτε μην ανησυχεις για τπτ . μονο υπομονη και διαβασμα ....
τωρα , περι σκιμμερ , παιδια το bubble magus curve ειναι της προκοπης ? το εχει δοκιμασει κανεις ?

kalmichalis 31-12-16 02:39

Αυτούς τους κυκλοφορητες τους παίζω τσίτα? Τέρμα? Γτ πχ ο rw8 δίνει 8000l/h ενώ η vortech mp10es δίνει 6000


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02577 seconds with 11 queries