Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Το πρώτο ενυδρείο όχι και τόσο καλό... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36457)

stefanos9 29-12-09 18:47

Το πρώτο ενυδρείο όχι και τόσο καλό...
 
2 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!

Έχω αποκτήσει από τις 19 Νοεμβρίου ένα ενυδρείο 60 L. Για να μην κουράζω σας λέω ότι το pet shop θεώρησε σωστό να μου δώσει δυο guppies μετά την πρώτη βδομάδα που προσέθετα υγρό από τη Sera "Bio Nitrivec" για τα βακτήρια.

Ξέρω ότι έμαθα αργά για το site και τώρα που τα έψαξα τα βρήκα γραμμένα, αλλά θεωρούσα ότι από to pet shop, μετά από προτροπή φίλης, δε θα μου έλεγαν ό,τι να 'ναι...

Αποτέλεσμα:
1o: Από τις 21 Δεκεμβρίου άρχισα για πρώτη φορά να μετράω 0,30 ppm αμμωνία και χθες η τιμή ήταν κοντά, αλλά μικρότερη, στο 1 ppm. Χρησιμοποιώ τα υγρά test της Api "Freshwater Master Test Kit". Τα νιτρικά και νιτρώδη στο 0 ppm.

2ο: Το ένα από τα δύο guppies είναι ετοιμοθάνατο. Δεν έχει δύναμη να κολυμπήσει και το παρασέρνει το νερό από την αντλία. Κάνει κάποια ξεσπάσματα ώρες ώρες αλλά δεν το βλέπω να τη βγάζει. Παρόλα αυτά το βλέπω να ανασαίνει ακόμα.

3ο: Στα φύλλα έχουν αρχίσει να εμφανίζονται κάποιες κηλίδες (παραθέτω φωτογραφίες από όλα) και στο τζάμι και το πλαστικό πίσω μέρος κάποια σημεία με ανοιχτό κίτρινο χρώμα.

Το θέμα είναι ότι το άλλο το ψαράκι δεν μπορώ να το επιστρέψω ή να το δώσω κάπου γιατί δεν το δέχονται. Τι μπορώ να κάνω; Σκέφτηκα για μπόλι αλλά δεν έχω κανέναν. Εγώ είμαι στην Μεταμόρφωση Αττικής. Μπορεί να με βοηθήσει κανένας;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια βοήθεια.

(Ζητώ ειλικρινά συγνώμη που θα είμαι offline για το επόμενο 2ωρο αλλά έχω μία σημαντική δουλειά να κάνω...)

Serafeim 29-12-09 18:57

Κάνε ένα πόστ με τίτλο : Ζητείται μπόλι στη Μεταμόρφωση και θα βρεις. Μέχρι τότε, μια γενναία αλλαγή νερού 50-60% άμεσα και μετά τακτικές, μήπως παραταϊζεις κιόλας ?? γιατί με δύο μόνο γκάπυ μέσα, είναι πολύ ποσοστό

stefanos9 29-12-09 21:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Serafeim (Μήνυμα 399877)
Κάνε ένα πόστ με τίτλο : Ζητείται μπόλι στη Μεταμόρφωση και θα βρεις. Μέχρι τότε, μια γενναία αλλαγή νερού 50-60% άμεσα και μετά τακτικές, μήπως παραταϊζεις κιόλας ?? γιατί με δύο μόνο γκάπυ μέσα, είναι πολύ ποσοστό

Όχι δεν τα παραταΐζω (2 φυλλαράκια μέρα παρά μέρα το ψάρι), αλλά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να επηρεάστηκε το νερό από την ταμπλέτα που έριξα λόγω του ότι έλειπα για 5 μέρες. Έριξα μία της Sera Holiday. Άλλαξα σήμερα το νερό σε 30% και λέω αύριο να κάνω πάλι τεστάκια...
Το ετοιμοθάνατο ψαράκι τι να το κάνω; Να το βλέπω να αργοπεθαίνει; Εννοώ μήπως έχει κάτι άλλο και γι' αυτό ή φταίει τελικά η αμμωνία;
-------------------------
Κάτι που ξέχασα να αναφέρω. Το ph που μέτρησα είναι στο 7,8. Μήπως φταίει αυτό τελικά για το πρόβλημά μου; Πόσο περίπου θα πρέπει να είναι για τα guppies; Και γενικά πως να το μεταβάλλω;

Παρόλα αυτά διάβασα ότι το ph πάνω του 7 είναι οκ για guppies. Πόσο πάνω του ph 7 όμως;

Παραθέτω το κείμενο:
"Στην Ελλάδα σχεδόν παντού το νερό βρύσης είναι αλκαλικό (Ph>7) άρα με ευκολία κρατάμε με νερό βρύσης αφρικάνικες κιχλίδες, γκάπυ κ.λ. "

Γιώργος Κ 29-12-09 21:57

Μια χαρα ειναι το ph σου ... το προβλημα ειναι η αμμωνια ;)

stefanos9 29-12-09 22:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 399905)
Μια χαρα ειναι το ph σου ... το προβλημα ειναι η αμμωνια ;)

Και εγώ αυτό πιστεύω... Όπως το ξέρεις ήδη είμαι σε αναζήτηση για μπόλι άρα πιστεύω ότι θα καταφέρω να σώσω το άλλο το guppy...

kwstas_original 29-12-09 22:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stefanos9 (Μήνυμα 399908)
Όπως το ξέρεις ήδη είμαι σε αναζήτηση για μπόλι

αχ που ησουνα το πρωι και θα μπολιαζα 5 ενυδρεια με αυτα που εβγαλα:D

stefanos9 30-12-09 04:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 399909)
αχ που ησουνα το πρωι και θα μπολιαζα 5 ενυδρεια με αυτα που εβγαλα:D

Η βλακεία είναι ότι σήμερα το συνειδητοποίησα ότι θα μπορούσα να βάλω μπόλι... Σε ευχαριστώ πάντως...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01521 seconds with 11 queries