Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=183)
-   -   Πείτε μου ότι αυτό δεν είναι cladophora algae (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88898)

Alexandros88 21-11-15 15:50

Πείτε μου ότι αυτό δεν είναι cladophora algae
 
http://images.tapatalk-cdn.com/15/11...c631d8e89c.jpg
-------------------------
http://images.tapatalk-cdn.com/15/11...833a328b65.jpg

johnreta 21-11-15 16:06

για thread algae μου κάνει.
αλλα η πρωτη φωτο με προβλιματιζει...

σιγουρα παντως εχεις thread :D

kgf12345 21-11-15 16:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alexandros88 (Μήνυμα 907554)
Πείτε μου ότι αυτό δεν είναι cladophora algae

ειναι κλαδοφορα αλγη:D
τουλαχιστον η πρωτη φωτο ετσι μου φαινεται.

Alexandros88 21-11-15 16:44

Και από τι διαβάζω πρέπει οι συνθήκες να είναι σωστές για Να αναπτυχθεί έτσι?
-------------------------
Εννοώ για τα υπόλοιπα φυτά

jiasou 21-11-15 18:47

Δώσε μερικά στοιχεία για το ενυδρείο.. φωτισμός, ρουτίνες κλπ?

Alexandros88 21-11-15 20:28

125lt
Αμμωνία 0
Ph 6,5-7
Gh 6
Kh δε θυμάμαι και τελείωσε το τεστ πριν από 5 μέρες
Φωτισμός 2 Juwel hilite 25watt me ανακλαστηρες
Co2 προσωρινά το κιτ της τετράγωνο που είναι για ενυδρεία μέχρι 120lt
-------------------------
Επίσης τελειώνω τον 2ο μήνα στρωσιματος. Αλλαγές 1φορα τη βδομάδα μια μικρή και 1φορα το μήνα μια μεγάλη. Λίπανση σταμάτησα. Έβαζα flourish απλό . τέλος να σημειώσω ότι το πρωί που φεύγω για δουλειά και το βράδυ που γυρίζω είναι σβηστα τα φώτα με 8 ώρες φωτισμού. Μπορώ και παρατηρώ τις αλλαγές καλά το σαββατοκύριακο

G_AQUA 21-11-15 21:37

Cladophora είναι αν και κακώς την άφησες να ξεφύγει έτσι γιατί τώρα θα σε παιδέψει. Δεν είναι εύκολη άλγη γιατί σε σχέση με όλες τις άλλες, αυτή λειτουργεί πολύ περισσότερο σαν φυτό. Αυτό που δεν φαίνεται είναι η έκταση που έχει πάρει στο υπόλοιπο ενυδρείο.
Φωτισμό δεν έχεις πολύ αλλά σε πρώτη φάση βγάλε τους ανακλαστήρες και μείωσε την φωτοπερίοδο σου στις 6 ώρες. Κλείσε το φίλτρο και με μια παλιά οδοντόβουρτσα ξεκίνα να την αφαιρείς τυλίγοντάς την στην βούρτσα. Κοίτα να το κάνεις με απαλές κινήσεις γιατί σπάει και μικρά κομμάτια της μεταφέρονται εύκολα σε άλλα σημεία του ενυδρείου. Κόψε όσα φύλλα ή μέρη φυτών δεν μπορούν να καθαριστούν.
Από την Cuba θα βρεις ζόρια να την αφαιρέσεις. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις excel, να το ρίξεις δηλαδή τοπικά με μια σύριγγα. Δουλειά κάνει και το οξυζενέ αλλά πολλά φυτά δεν το αντέχουν. Όπως πχ η Cuba...
Αν σου έχει απλωθεί σε όλο το ενυδρείο, θα χρειαστεί αρκετή υπομονή και επιμονή τώρα...

Alexandros88 21-11-15 21:43

Δεν απλώστε πολύ.. Είναι σε?τρια- τέσσερα σημεία. Ή θα ξηλωσω 2ματσακια Cuba kai θα κόψω φύλλα ή θα ριξω οξυζενε
-------------------------
Είναι προτιμότερο να τα θυσίασω τώρα? Γιατί δεν βγαίνει τελειως

Τάκης 21-11-15 22:00

παρε μια οδοντοβουτσα, περασε την πάνω απο την αλγη και γυρισέ την να πιαστει η άλγη και βγάλτην

G_AQUA 21-11-15 22:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alexandros88 (Μήνυμα 907592)
Δεν απλώστε πολύ.. Είναι σε?τρια- τέσσερα σημεία. Ή θα ξηλωσω 2ματσακια Cuba kai θα κόψω φύλλα ή θα ριξω οξυζενε
-------------------------
Είναι προτιμότερο να τα θυσίασω τώρα? Γιατί δεν βγαίνει τελειως

Ότι δεν βγαίνει με την βούρτσα, κόφτο. Στην cuba όχι οξυζενέ, θα την κάψει.

Alexandros88 21-11-15 23:10

ΟΚ θα κάνω με ρεμπέτικα! Αν και από ότι κατάλαβα δε θα φύγει τελείως ποτέ.. Υπάρχει και κάποιος ζωντανός οργανισμος που την τρώει?? Γαριδαδικο ήθελα να το κάνω αλλά μάλλον θα περιμένει

G_AQUA 21-11-15 23:44

Ποιος σου είπε ότι δεν θα απαλλαγείς ποτέ; Μην τρελαίνεσαι! Από την στιγμή που δεν είναι σκορπισμένη παντού μπορείς να την διώξεις. Τους τρόπους τους είπαμε...
Αν μας έβαζες και μια φωτο ολόκληρο το ενυδρείο θα εκτιμούσαμε και καλύτερα την όλη κατάσταση. Και όχι μόνο για τις άλγες...

Alexandros88 22-11-15 18:29

Λοιπόν τα καλά νέα είναι οτι εχω πολύ υπομονη να ακολουθήσω ολες τις οδηγίες. Τα κακά νεα ειναι οτι μαλλον δεν εχω μονο ενα είδος αλγης και μαλλον εχω ανισορροπία co2 φωτισμού και συστατικων:
http://images.tapatalk-cdn.com/15/11...8df2511b3c.jpg
http://images.tapatalk-cdn.com/15/11...c0a3296e3d.jpg
http://images.tapatalk-cdn.com/15/11...33ffce56cd.jpg
http://images.tapatalk-cdn.com/15/11...716b0993b2.jpg
Επισης απο την κουβα δεν βγαίνει χωρις να ξηλωθει και το ματσάκι

Μια ολόκληρη του ενυδρειου
http://images.tapatalk-cdn.com/15/11...2749571450.jpg

Υ. Σ. Ειδα οτι καποιες λέξεις που γραφω δεν βγαζουν νοημα ειναι απο την αυτόματη διορθωση.

Themis_aqua 23-11-15 11:25

.
 
Φιλε μου αυτα τα μαυρα στιγματακια που βλεπω στις τελευταιες φωτο ειναι κλαδοφορα;:rolleyes:Μηπως ειναι bba;Αλλα ισως να κανω και λαθος..Ωραιο το ενυδρειο σου παντως:p

Τάκης 23-11-15 12:40

Και εγω για ΒΒA τη βλέπω.
Βάλε και κανα ramshorn μέσα (φαγώθηκα με τα ramshorn εγώ :) )

Alexandros88 23-11-15 15:15

Μεσα πρεπει 90% να μεγαλώνουν ramshorn εχω 3 μικρα sae που τρωνε την
bba αποσο ξερω. Θελω να βαλω amano που δεν βρίσκω και neocaridina

Themis_aqua 23-11-15 15:42

..
 
Βαλε ramshorn, εγω ειχα bba πολυ σε μερικα φυτα,εκανα θεραπεια με excel για 2 βδομαδες και μετα εβαλα αυτα τα σαλιγκαρια την τελειωσαν μιλαμε δεν υπαρχει ουτε για δειγμα που λεμε..:pΒεβαια να κατανοησεις πρωτα ειναι το θεμα γιατι εμφανιστηκε η οποια αλγη, που ειναι το "λαθος" στο ενυδρειο σου.Δες και το δικο μου θεμα με τη bba ισως σε βοηθησει.

G_AQUA 23-11-15 15:43

Ωραίο το ενυδρείο σου αλλά- εκτός από τις άλγες που σίγουρα δεν είναι μόνο κλαδοφόρα- έχει και κάποια λαθάκια που καλό είναι να τα διορθώσεις τώρα πριν βάλεις μέσα ψάρια.
Το ότι έχεις τις πέτρες πάνω από τα ξύλα, θεωρώ ότι το κάνεις για να βυθιστούν. Πόσο καιρό τα έχεις μέσα κι ακόμα δεν βυθίστηκαν;.
Τα pteropus μοιάζουν φυτεμένα στο χαλίκι. Αν όντως είναι, βγάλε το οριζόντιο ρίζωμά τους πάνω από αυτό γιατί αργότερα μπορεί να σου σαπίσουν. Γενικά τα pteropus καλύτερα να τα δένουμε σε πέτρες ή ρίζες. Επίσης, επειδή μεγαλώνουν πρωτίστως σε πλάτος και όχι προς τα πάνω, κάποια που έχεις στην πλάτη, βγάλτα και μετακίνησέ το αλλού. Το ίδιο και με το χορταράκι, μου διαφεύγει τώρα ποιο είναι. Κάποιες ρίζες του τις έχεις φυτέψει κάτω από μεγαλύτερα φυτά που όταν πυκνώσουν, θα το καλύψουν και θα του κρύψουν το φως. Βάλτο μπροστά ή τέλος πάντως, στην μέση σε κενά σημεία.

Σε ότι αφορά τις άλγες, σίγουρα έχεις τουλάχιστον άλλες δύο. Και σποτ έχεις και πιθανά bba. Γενικά κάποια φυτά σου δείχνουν σε κακή κατάσταση.
Εγώ στην θέση σου θα έβγαζα όλα τα φυτά (πλην cuba) που έχουν άλγη και θα τα βούταγα σε ένα διάλυμα χλωρίου/νερού. Στην συνέχεια θα τα έτριβα απαλά να φύγει η άλγη και σε όσα φύλλα παρέμενε, θα τα έκοβα και θα τα πέταγα. Μετά αποχλωρίωση και πίσω στο ενυδρείο. Θα κλάδευα τα μεγαλύτερα κοτσάνια στα δύο και θα τα φύτευα το ένα δίπλα στο άλλο. Αν έβρισκα από εδώ κι από εκεί περισσότερα εύκολα φυτά γρήγορης ανάπτυξης θα τα έβαζα γιατί θα βοηθούσαν πάρα πολύ. Θα έκανα ένα μια καλή σούπα βυθού και μια όσο μεγαλύτερη αλλαγή νερού μου επιτρέπει ο κύκλος του στρωσίματος.

Θα ξεκινούσα το ενυδρείο χωρίς ανακλαστήρες, με 5,5- 6 ώρες φωτοπερίοδο και θα παρατηρούσα. Αν όλα πήγαιναν καλά, κάθε 10 μέρες θα ανέβαζα κατά μισή ώρα τον φωτισμό μέχρι να φτάσω στο επιθυμητό. Αν ενδιάμεσα κάποια φυτά παρουσίαζαν ελλείψεις, θα έσπαγα μια ταμπλέτα γενικής λίπανσης σε 2-3 κομμάτια και θα έβαζα απο ένα βαθιά στο χαλίκι, πλάι στην ρίζα του κάθε φυτού.

Την cuba που αν την τραβήξεις με οδοντόβουρτσα ή αν της ρίξεις οποιοδήποτε χημικό θα χαλάσει, θα την έβγαζα τελείως. Για 15-20 μέρες θα την λειτουργούσα emersed για να φύγουν οι άλγες και μετά θα την επέστρεφα στο ενυδρείο. Αν δεν ξέρεις πως μπορεί να γίνει αυτό, ρώτα να σου πούμε…

Alexandros88 23-11-15 16:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA (Μήνυμα 907870)
Ωραίο το ενυδρείο σου αλλά- εκτός από τις άλγες που σίγουρα δεν είναι μόνο κλαδοφόρα- έχει και κάποια λαθάκια που καλό είναι να τα διορθώσεις τώρα πριν βάλεις μέσα ψάρια.
Το ότι έχεις τις πέτρες πάνω από τα ξύλα, θεωρώ ότι το κάνεις για να βυθιστούν. Πόσο καιρό τα έχεις μέσα κι ακόμα δεν βυθίστηκαν;.
Τα pteropus μοιάζουν φυτεμένα στο χαλίκι. Αν όντως είναι, βγάλε το οριζόντιο ρίζωμά τους πάνω από αυτό γιατί αργότερα μπορεί να σου σαπίσουν. Γενικά τα pteropus καλύτερα να τα δένουμε σε πέτρες ή ρίζες. Επίσης, επειδή μεγαλώνουν πρωτίστως σε πλάτος και όχι προς τα πάνω, κάποια που έχεις στην πλάτη, βγάλτα και μετακίνησέ το αλλού. Το ίδιο και με το χορταράκι, μου διαφεύγει τώρα ποιο είναι. Κάποιες ρίζες του τις έχεις φυτέψει κάτω από μεγαλύτερα φυτά που όταν πυκνώσουν, θα το καλύψουν και θα του κρύψουν το φως. Βάλτο μπροστά ή τέλος πάντως, στην μέση σε κενά σημεία.

Σε ότι αφορά τις άλγες, σίγουρα έχεις τουλάχιστον άλλες δύο. Και σποτ έχεις και πιθανά bba. Γενικά κάποια φυτά σου δείχνουν σε κακή κατάσταση.
Εγώ στην θέση σου θα έβγαζα όλα τα φυτά (πλην cuba) που έχουν άλγη και θα τα βούταγα σε ένα διάλυμα χλωρίου/νερού. Στην συνέχεια θα τα έτριβα απαλά να φύγει η άλγη και σε όσα φύλλα παρέμενε, θα τα έκοβα και θα τα πέταγα. Μετά αποχλωρίωση και πίσω στο ενυδρείο. Θα κλάδευα τα μεγαλύτερα κοτσάνια στα δύο και θα τα φύτευα το ένα δίπλα στο άλλο. Αν έβρισκα από εδώ κι από εκεί περισσότερα εύκολα φυτά γρήγορης ανάπτυξης θα τα έβαζα γιατί θα βοηθούσαν πάρα πολύ. Θα έκανα ένα μια καλή σούπα βυθού και μια όσο μεγαλύτερη αλλαγή νερού μου επιτρέπει ο κύκλος του στρωσίματος.

Θα ξεκινούσα το ενυδρείο χωρίς ανακλαστήρες, με 5,5- 6 ώρες φωτοπερίοδο και θα παρατηρούσα. Αν όλα πήγαιναν καλά, κάθε 10 μέρες θα ανέβαζα κατά μισή ώρα τον φωτισμό μέχρι να φτάσω στο επιθυμητό. Αν ενδιάμεσα κάποια φυτά παρουσίαζαν ελλείψεις, θα έσπαγα μια ταμπλέτα γενικής λίπανσης σε 2-3 κομμάτια και θα έβαζα απο ένα βαθιά στο χαλίκι, πλάι στην ρίζα του κάθε φυτού.

Την cuba που αν την τραβήξεις με οδοντόβουρτσα ή αν της ρίξεις οποιοδήποτε χημικό θα χαλάσει, θα την έβγαζα τελείως. Για 15-20 μέρες θα την λειτουργούσα emersed για να φύγουν οι άλγες και μετά θα την επέστρεφα στο ενυδρείο. Αν δεν ξέρεις πως μπορεί να γίνει αυτό, ρώτα να σου πούμε…

Θα τα εφαρμοσω ολα και θα εποικοινωνησω παλι. Εχω δει βιντεακια για emerced. Μπορω να το κανω σε πλαστικό με μεμβράνη απο πανω και χωμα για κανονικα φυτά? Επίσης τι φωτισμό να βαλω στην Κούβα που θα ειναι εκτος?
-------------------------
Οι ριζες ειναι κανα 2μηνο αλλα ακομα σηκώνονται

G_AQUA 23-11-15 16:07

Θα πάρεις ένα πλαστικό (κατά προτίμηση διάφανο) ταπεράκι. Θα βάλεις 2 πόντους είτε απλό χώμα είτε χαλίκι του ενυδρείου. Θα ρίξεις νερό ίσα που να μουσκέψει καλά το χώμα και να την φυτέψεις. Θα καλύψεις το τάπερ απο πανω με ένα wrap στο οποίο θα ανοίξεις μια μικρή τρυπούλα στην άκρη και θα το τοποθετήσεις μέσα στο σπίτι σε ένα παράθυρο που έχει απ' ευθείας φως αρκετή ώρα την ημέρα.
Καθημερινά θα ψεκάζεις τόσο νερό όσο χρειάζεται για να παραμένει υγρό το χώμα. Μόλις φύγουν οι άλγες θα προσθέσεις όσο νερό χρειάζεται μέχρι να καλυφθεί όλο το φυτό. Θα την αφήσεις εκεί άλλες 3-4 μέρες και μετά θα την βάλεις πίσω στο ενυδρείο...

Alexandros88 23-11-15 16:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA (Μήνυμα 907877)
Θα πάρεις ένα πλαστικό (κατά προτίμηση διάφανο) ταπεράκι. Θα βάλεις 2 πόντους είτε απλό χώμα είτε χαλίκι του ενυδρείου. Θα ρίξεις νερό ίσα που να μουσκέψει καλά το χώμα και να την φυτέψεις. Θα καλύψεις το τάπερ απο πανω με ένα wrap στο οποίο θα ανοίξεις μια μικρή τρυπούλα στην άκρη και θα το τοποθετήσεις μέσα στο σπίτι σε ένα παράθυρο που έχει απ' ευθείας φως αρκετή ώρα την ημέρα.
Καθημερινά θα ψεκάζεις τόσο νερό όσο χρειάζεται για να παραμένει υγρό το χώμα. Μόλις φύγουν οι άλγες θα προσθέσεις όσο νερό χρειάζεται μέχρι να καλυφθεί όλο το φυτό. Θα την αφήσεις εκεί άλλες 3-4 μέρες και μετά θα την βάλεις πίσω στο ενυδρείο...

Είσαι πολύ κατατοπιστικός! Ευχαριστώ!

G_AQUA 23-11-15 18:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alexandros88 (Μήνυμα 907875)
Οι ριζες ειναι κανα 2μηνο αλλα ακομα σηκώνονται

Τώρα το είδα αυτό. Δυο μήνες και να μην βυθίζονται, δεν είναι φυσιολογικό. Υπάρχουν βέβαια κάποια ανοιχτού καφέ/κόκκινου χρώματος ελαφριά ξύλα που όντως αργούν να βυθιστούν.
Αφού δεν έχεις ζωντανά μέσα δεν πειράζει, άστες με τις πέτρες απο πάνω. Αν όμως βάλεις ψάρια, δεν παίζει να μείνουν έτσι. Αν εξακολουθούν να σηκώνονται μέχρι τότε, πόσταρε να σου πω τι θα κάνεις για να τα κρατήσεις στον βυθό...

Alexandros88 26-11-15 17:20

Αύριο θα γινει το εγχείρημα. Εχω μια ερώτηση οσον αφορα την cuba. Το οξυζενε την καιει, το exel τοπικά θα την πειράξει? Το ρωταω γιατί ριζωθηκε καλα και πριν την βαλω emerced θελω να εξαντλησω ολες τις επιλογές μου

G_AQUA 26-11-15 18:37

Δεν γνωρίζω αν η απ'ευθείας χρήση του excel την πειράζει ή όχι όπως δεν γνωρίζω αν έχει αποτέλεσμα στην αντιμετώπιση της κλαδοφόρας.

Αν κάποιος άλλος γνωρίζε ας απαντήσει. Αλλιώς ρίξε excel μόνο σε ένα θαμνάκι, δες τι αποτέλεσμα έχει σε 3-4 μέρες κι αν δείχνει κάλα, ρίξε και στα υπόλοιπα...

Τάκης 26-11-15 18:58

Οταν είχα βάλει οξυζενε, η κλαδοφορα δεν επάθε το παραμικρό, με οδοντοβουρτσα μηχανικα την εβγαλα και ευτυχως δεν ξαναβγηκε


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02754 seconds with 11 queries