Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Κάθε πότε τα τέστ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57640)

Sandrea 18-11-11 17:53

Κάθε πότε τα τέστ?
 
Χαίρετε παιδιά έχω ένα νεο στιμένο ενυδρείο που το στρώνω ακόμη. Θέλω να ρωτίσω, αφού στρωθεί και βάλω ψάρια... Κάθε πότε πρέπει να κάνω μετρήσεις για PH/Gh/Kh/No2/No3 (testripes 5 in 1) και Νh3/Nh4? επίσης εάν θέλω να βάλω 8 γκάπυ, πως να τα βάζω? 1 γκάπυ κάθε μέρα ξερω γω? Ευχαριστώ :)

Γιώργος Κ 18-11-11 18:03

βασικα μετρησεις θα πρεπει να κανεις ακομα και πριν βαλεις ψαρια!

Πως στρωνεις το φιλτρο? Ακολουθα αυτο: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656 ;)

Sandrea 18-11-11 18:04

ε ναι θα κάνω μετρήσεις πριν βάλω ψαρια

Γιώργος Κ 18-11-11 18:05

Πως στρωνεις το φιλτρο?? :confused:

janickrules 18-11-11 18:09

ζητα μπολι για να το στρωσεις και αμεσως ζητα γκαπυ απο χομπιστα!

delta66 19-11-11 03:36

Για αρχη μετρα και κατα το στρωσιμο για να τσεκαρεις αν εξελισεται ομαλα
1. ανοδος ΝΗ3
2. ανοδος ΝΟ2 + μηδενισμος ΝΗ3
3. ανοδος ΝΟ3 + μηδενισμος ΝΟ2
Αφου στρωσει (μηδεν ΝΗ3 μηδεν ΝΟ2 και πανω απο μηδεν ΝΟ3) κανεις αλλαγη νερου με νερο στην ιδια ή λιγο πιο χαμηλη θερμοκρασια απο του ενυδρειου, τοσο οσο να πεσουν τα ΝΟ3 σε ασφαλη επιπεδα κατω απο 25 ppm ή ιδανικα 5-10 ppm).
Mετα κανεις μετρησεις ανα 2-3 μερες για τσεκ οτι ολα πανε καλα και μετα κανε καθε εβδομαδα πριν την αλλαγη νερου, για να τσεκαρεις ποια ειναι η χειροτερη κατασατση που μπορει να ερθει το νερο, και ετσι να καθορισεις και το ποσοστο αλλαγης στις ρουτινες σου.
Αργοτερα (μετα απο μερικους μηνες) που θα ωριμσασει το ενυδρειο και θα εισαι και πιο εμπειρος να καταλαβαινεις τα προβληματα του νερου και χωρις τεστ, μπορεις να αραιωσεις κι αλλο τις μετρησεις.

Sandrea 19-11-11 13:48

Βασικά σημερα ειναι η 2η μέρα λειτουργείας του ενυδρείου, χωρίς ψάρια, με μια ανούμπια και λιγα κερατόφυλλα, το φίλτρο και το θερμαντήρα. Έχω ρίξει απο εχτές αντιχλώριο και βακτήρια Seachem Prime και Seachem Stability αντίστοιχα. Το ενυδρείο μπορεί να στρωθεί έτσι? να ρίχνω δηλαδή απο εδώ και πέρα λιγα βακτήρια κάθε μέρα (όπως λεει το μπουκαλάκι της Seachem Stability) και το ενυδρείο να είναι έτοιμο για τα γκάπυ? :)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 631057)
Πως στρωνεις το φιλτρο?? :confused:

Δεν χρησιμοποιώ κάποια μέθοδο.. με το τρόπο που είπα παραπάνω δε θα στρωθεί?

Γιώργος Κ 19-11-11 14:05

Αν βαλεις ψαρια χωρις να το εχεις στρωσει το φιλτρο θα τα ταλαιπωρησεις χωρις λογο! Μπορεις να βαλεις μπολι και να ξεκινησεις αμεσως να βαλεις ψαρια η να στρωσεις με αμμωνια (στο λινκ που εβαλα παραπανω αλλα κανει ενα μηνα περιπου!)

Sandrea 19-11-11 15:48

Τι ειναι μπόλυ? με τον τρόπο που το κάνω δηλαδή δεν στρόνετε το φίλτρο?

delta66 19-11-11 17:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 631265)
Αν βαλεις ψαρια χωρις να το εχεις στρωσει το φιλτρο θα τα ταλαιπωρησεις χωρις λογο! Μπορεις να βαλεις μπολι και να ξεκινησεις αμεσως να βαλεις ψαρια η να στρωσεις με αμμωνια (στο λινκ που εβαλα παραπανω αλλα κανει ενα μηνα περιπου!)

Απο την αλλη, αν βαζει βακτηρια χωρις να βαλει ψαρια, δεν θα στρωσει χωρις ρυπους για τροφη των βακτηριων. Τα βακτηρια θα τα βαζει και θα πεθαινουν χωρις "τροφη".

Μια καλη λυση για να μη ταλαιπωρησεις/χασεις ψαρια, ειναι το οπως ειπε ο Γιωργος, το μπολιασμα και αμεση εισαγωγη ενος μικρου αριθμου ψαριων (αναλογα και το ποσο δυνατο μπολιασμα εγινε)
Αλλιως πρεπει να βαζεις βακτηρια σε αδειο απο ψαρια ενυδρειο και να τα ταιζεις τεχνητα μονος σου με ρυπους πχ με ψαροτροφη, εχω χρησιμοποιησει ταμπλετα viformo για γατοψαρα, με καλα αποτελεσματα χωρις να μουχλιαζει.

Διαβασε για το μπολιασμα εδω
Το περιβοητο "μπολι"
Μπολιασμα : προετοιμασία και διαδικασία.

Και για το κυκλο του αζωτου που εχει αμεση σχεση με ολα
Κατανοώντας τον κύκλο του αζώτου

Και "μυστικα" για καλη διαβιωση και αναπτυξη της βιολογιας (νιτροποητικα βακτηρια).
Νιτροποίηση και οι παράγοντες που την επηρεάζουν.

Καλη μελετη.
Για οτι δεν καταλαβεις, ρωτα.

Sandrea 19-11-11 19:45

Λοιπον για τα τα βάλουμε λίγο σε μια σειρά...

Έχω το ενυδρείο που λειτουργεί απο εχτες με 2 φυτα μέσα και
Ρίχνω απο χτες βακτήρια της Seachem, Stability

Και ξανα ρωτώ γιατι ακόμη σαφίς απάντηση δε πήρα...Δε μπορώ να στρώσω το ενυδρείο καιτ οφίλτρο μονο με τα βακτήρια? Ρίχνωντας δηλαδή βακτήρια για καμια 10-14 μέρες, δε θα στρώσουν ενυδρείο και φίλτρο?

janickrules 19-11-11 20:06

τα βακτηρια πρεπει να "φανε"!
αν τα ριχνεις χωρις να τα ταιζεις θα πεθαινουν!οποτε οχι,δεν στρωνεις ετσι ενυδρειο!

ριχνε και τροφη,ωστε να ανεβαζεις αμμωνια και να καταναλωνεται απο τα βακτηρια!

αν διαβασεις τα λινκ που σου εδωσαν τα παιδια απο πανω,θα τα καταλαβεις ολα!
πρεπει να κατανοησεις πληρως τον κυκλο του αζωτου για να συνεχισεις σωστα!

αυτο που σου λενε τα παιδια,ειναι οτι αντι να ταλαιπωρεισαι με τα υγρα βακτηρα του εμποριου,μπορεις να βαλεις "βρωμια" (βακτηρια δηλ) απο ενα αλλο,ηδη στρωμενο,ενυδρειο!
το πλεονεκτημα ειναι οτι θα στρωθει σιγουρα το ενυδρειο και θα βαλεις (πρεπει να βαλεις) αμεσως ψαρια!
αυτα θα "ενεργουνται" και με αυτο τον τροπο θα ταιζουν τα βακτηρια του φιλτρου σου!

ελπιζω να βοηθησα!

Sandrea 20-11-11 02:07

Δεν εχω να παρω νερό απο κάποιο αλλο στημενο ενυδρείο...

Εαν συνεχίσω να ρίχνω βακτήρια και βάλω και ένα χρυσόψαρο θα ειμαι οκ?

delta66 20-11-11 02:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sandrea (Μήνυμα 631422)
Δεν εχω να παρω νερό απο κάποιο αλλο στημενο ενυδρείο...

Εαν συνεχίσω να ρίχνω βακτήρια και βάλω και ένα χρυσόψαρο θα ειμαι οκ?

Ποιος σου μιλησε για νερο?
Στο νερο υπαρχουν ελαχιστα νιτροποιητικα βακτηρια.
Τα βακτηρια κατοικουν πανω στα υλικα του φιλτρου.
Δεν διαβασες τα λινκ.
Αν περιμενεις με τα ποστ εδω να μαθεις .....
Δεν γινεται να γραφουμε αρθρα σε ποστ.
Διαβασε πρωτα και μετα ρωτα οτι δεν καταλαβεις.

Το στρωσιμο με χρυσοψαρο γραφτηκε επισταμενα και επαλειμμενα και πιο πανω, οτι ειναι βαρβαρο και αντιχομπιστικο.
Δεν νομιζω να βρεις καποιον χομπιστα να σε βοηθησει σε αυτη τη διαδικασια.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από janickrules (Μήνυμα 631384)
(πρεπει να βαλεις) αμεσως ψαρια!
αυτα θα "ενεργουνται" και με αυτο τον τροπο θα ταιζουν τα βακτηρια του φιλτρου σου!

Σωστα τα λες, εδω ομως παρε την πληροφορια οτι οι ρυποι σχεδον ολων των ειδων ψαριων, προερχονται κατα συντριπτικο ποσοστο απο τα βραγχεια, οπου βγαζουν απευεθειας αμμωνια.

Sandrea 20-11-11 11:25

Ωραία, απλός δεν είχα και πολύ χρόνο χτες και δεν τα διάβασα αλλα διάβασα σήμερα αυτα

το περιβοητο "μπολι"
Μπόλιασμα : προετοιμασία και διαδικασία
Κατανοώντας τον κύκλο του αζώτου


και απαντώ.. Δεν έχω κάποιο ενυδρείο γνωστού που να μπορώ να παρω μπόλι για το φίλτρο μου..Τι μπορώ να κάνω?

exelix 20-11-11 11:45

Βάζεις αγγελία: http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=26

Και μέχρι να απαντήσει κάποιος ακολουθείς τον αργό τρόπο: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656

Sandrea 20-11-11 12:27

Εντάξει παιδια βρήκα μπόλυ τελικά θα βάλω την τετάρτη, ευχαριστώ για την βοήθεια

delta66 20-11-11 16:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 631471)
Βάζεις αγγελία: http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=26

Και μέχρι να απαντήσει κάποιος ακολουθείς τον αργό τρόπο: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656

ή
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 631324)
Αλλιως πρεπει να βαζεις βακτηρια σε αδειο απο ψαρια ενυδρειο και να τα ταιζεις τεχνητα μονος σου με ρυπους πχ με ψαροτροφη, εχω χρησιμοποιησει ταμπλετα viformo για γατοψαρα, με καλα αποτελεσματα χωρις να μουχλιαζει.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sandrea (Μήνυμα 631475)
Εντάξει παιδια βρήκα μπόλυ τελικά θα βάλω την τετάρτη, ευχαριστώ για την βοήθεια

Ωραια το καλυτερο.
Ηρεμα τωρα και πρεσεκτικα.
Κανε και τις μετρησεις σου για σιγουρια.
Καλη συνεχεια.

janickrules 26-11-11 21:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 631425)
Σωστα τα λες, εδω ομως παρε την πληροφορια οτι οι ρυποι σχεδον ολων των ειδων ψαριων, προερχονται κατα συντριπτικο ποσοστο απο τα βραγχεια, οπου βγαζουν απευεθειας αμμωνια.


ωωω!για ακομη μια φορα σε ευχαριστω πολυ για την πληροφορια!
δεν το ηξερα!



(τωρα το ειδα!:D)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02062 seconds with 11 queries