Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   210lt Light Reef (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93207)

mixalis1708 11-08-16 22:00

210lt Light Reef
 
Καλησπέρα σε όλους, με χαρά σας παρουσιάζω το πρώτο μου ενυδρείο θαλασσινού νερού.. Είναι κάτι που έβλεπα στον ύπνο μου και σιγά σιγά γίνεται πραγματικότητα οπότε δεν μπορώ παρά να είμαι πολύ χαρούμενος. Πρίν ξεκινήσω θα ήθελα να πω ενα μεγάλο ευχαριστώ απο καρδιάς στα παιδιά που με βοήθησαν (ξέρουν αυτοί) γιατί χωρίς αυτους θα είχα φτάσει μέχρι τα τζάμια! Ξεκινάμε λοιπόν...


Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (Μ*Π*Υ): 0,60*0,50*0,50
Σαμπ (Μ*Π*Υ): 0,50*0,38*0,35
Συνολικά Λίτρα: 210lt

Κάτοικοι του Ενυδρείου
Ψάρια: όχι ακόμα
Κοράλια: όχι ακόμα
Άλλα είδη: όχι ακόμα

Διακόσμηση Ενυδρείου
Φόντο: Μπλέ αυτοκόλλητο
Βράχος(Kg):13kg
Είδος Βράχου(Ζωντανός/Νεκρός): 11kg νεκρός / 2 kg ζωντανός (στο σάμπ)
Υπόστρωμα: Seachem marine pearl beach 10kg

Φωτισμός
Είδη φωτισμού: LED
Διάρκεια φωτισμού: 4 ώρες

Εξοπλισμός Ενυδρείου
Φίλτρανση(Εξ.-Εσ. Φίλτρο/ Sump/ 'Άλλο: Sump 60lt
Skimmer: Tunze 9004
Αντλίες/Κυκλοφορητές: Jebao DCS-3000 / Jebao RW-4
Θέρμανση/Θερμοκρασία (°C): - / 26

'Εξτρα Παροχές
Ψύξη: Aνεμηστηράκια υπολογιστή
Αντίστροφη Όσμωση: Ναί


Παράμετροι Νερού
pH: 8,1
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 12,1
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Ασβέστιο (Ca):
Μαγνήσιο (Mg):
Φωσφορικά (Po4):


Είναι η πρώτη μου προσπάθεια στα αλάτια και ήταν ολα βουνό καθώς αποφάσισα να τα κάνω όλα μόνος, να κολλήσω το ενυδρείο, να φτιάξω τη βάση,υπερχείλιση κτλ και ακόμα και η παραμικρή λεπτομέρια με μπλόκαρε οταν δεν έχεις κάποιον δίπλα να σου δίχνει πράγματα που μπορεί να είναι το πιο απλό πράγμα στο κόσμο αλλά ευτυχώς υπάρχουν κάποια παιδιά που και μέσο internet βοηθάνε που χωρίς αυτούς θα ηταν ακατόρθωτο.

Παρ ολα αυτά αν και το ενυδρείο μου δεν ειναι τίποτα τρομερό κατασκευαστικά είμαι υπερήφανος για αυτό και έχει άλλη ''γλύκα'' οταν τα εχεις κάνει ολα μόνος σου..

Προβληματάκια υπάρχουν ακόμα που προσπάθησα να λύσω αλλα δεν τα κατάφερα οπως η τρύπα στη πλάτη του ενυδρείου που τελικά έγινε μικρή με αποτέλεσμα να δουλεύει η αντλία μου στη μικρότερη ένταση ή στο δεύτερο σκαλοπάτι με το ζόρι. Το skimmer ειναι μάλλον μικρό για τα λίτρα μου αλλά μέχρι εκει ηταν το μπάτζετ και πήρα ενα επώνυμο με τη λογική οτι θα έχει καλύτερη μεταπωλητική αξία αν πάω σε μεγαλύτερο στο μέλλον.

Σε φωτογραφίες δεν έχω και πολλά να σας δείξω ακόμα καθώς στο ενυδρείο μπήκε νερό τη Κυριακή που μας πέρασε 06/08, έβαλα τον αραγωνίτη αφου γέμισε και στην συνέχεια περίμενα να ξεθολώσει αφου ξεθόλωσε έσπασα το αλάτι και σήμερα με κλειστό σαμπ και wavemaker ξεκίνησα βακτήρια.

Φωτογραφίες:

Ετσι ξεκίνησε ο σχεδιασμός πριν περίπου 3 μήνες :

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psoicppzgb.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psjpovglxw.jpg

και κατέληξε εδώ:

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psbxx0kxy0.jpg


Αυτό ειναι λοιπόν μετά απο σχεδόν 12 ώρες που ξεθόλωσε, το βοήθησα με ενυδρειακό βαμβάκι που έχω αλλάξει ήδη 2 φορές :grin:

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psiajjq8u2.jpg


Στο σάμπ προσπαθώ ακόμα να δω τι γίνεται και να βρω την ιδανική στάθμη για να ρυθμίσω την αναπλήρωση, εχω προσθέσει αντιφώσφορο και άνθρακα και έβαλα και μια γεννήστρα που είχα απο τα γλυκά με ενα μικρό φωτάκι στα 6500kelvin απο πάνω για να βάλω μέσα chaeto.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps8d980gyi.jpg


Προσωρινά έχω κολλήσει πάνω στο σαμπ τα κοντρόλερ αλλα εχω μελετήσει να τα μεταφέρω σε άλλο σημείο μόλις βάλω τις μελαμίνες στη βάση.


http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psrlkocoj3.jpg


Και μετά απο λίγη απλή χημεία ... Βουαλά...


http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psw1uhlu0f.jpg


Θα ήθελα να κάνετε τις παρατηρήσεις σας και κάθε συμβουλή δεκτή ειμαι αρχάριος αλλα διαβάζω και περιμένω με χαρά τα σχόλια σας ...

Sakisdraminos 11-08-16 22:16

Καταρχήν καλή αρχή !
χαιρόμαστε πολύ που θα να μοιραστείς την πορεία του ενυδρείου σου μαζί μας!

Παρατήρησης τώρα!
Τώρα που είναι νωρίς να κάνεις και άλλη τρύπα βασικά δυο την μια να την μεγαλώσεις και να κάνεις άλλη μια ίδια !
Κυκλοφορία θα χρειαστείς σίγουρα άλλο ένα wavemaker π.χ. μια RW8

Giwrgos P. 11-08-16 22:24

καλή αρχή σου εύχομαι κι εγω με μεγάλη υπομονή σ οτι κανεις. εγω θέλω να σε ρωτήσω για το φωτιστικό ειναι έτοιμο η εσυ το έφτιαξες? αν το φτιαξες εσυ μπορεις να αναλύσεις την κατασκευή του και το κόστος του?

mixalis1708 11-08-16 22:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 957796)
Καταρχήν καλή αρχή !
χαιρόμαστε πολύ που θα να μοιραστείς την πορεία του ενυδρείου σου μαζί μας!

Παρατήρησης τώρα!
Τώρα που είναι νωρίς να κάνεις και άλλη τρύπα βασικά δυο την μια να την μεγαλώσεις και να κάνεις άλλη μια ίδια !
Κυκλοφορία θα χρειαστείς σίγουρα άλλο ένα wavemaker π.χ. μια RW8

Ευχαριστω πολυ ...

Για να γινει αυτο που λες Σακη πρεπει να το αδειασω απο την αρχη με οτι μπορει να σημαινει αυτο και απο την αλλη πως θα το τρυπησω ;; Δεν εχω ουτε τα εργαλεια αλλα ουτε τα χρηματα να τα αγορασω για μια τρυπα ή 2... Επισης το ρισκο να σπασει και να παω παλι στο μηδεν προσπαθωντας να κανω τις τρυπες φανταζει εφιαλτης.. Για το wave maker εχεις δικιο θα ειναι τα επομενα χρηματα που θα δωσω...


giorginakos Το φως που αναβει τωρα ειναι ενα προσορινο μικρο φωτιστικο που ειχα αλλα περιμενω απο ebay αυτο :

http://www.ebay.co.uk/itm/ViparSpect.../172146127727?

Giwrgos P. 11-08-16 22:58

φαίνεται πολυ καλο γι αυτα τα λίτρα. πως και δεν επέλεξες δική σου κατασκευή για πιο σίγουρη λύση?

mixalis1708 11-08-16 23:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorginakos (Μήνυμα 957804)
φαίνεται πολυ καλο γι αυτα τα λίτρα. πως και δεν επέλεξες δική σου κατασκευή για πιο σίγουρη λύση?

Δεν εχω καθολου γνωση πανω στο θεμα και ετσι εψαχνα εξ αρχης κατι ετοιμο και led για λογους οικονομιας και θερμοκρασιων, ετσι βρηκα αυτο που ηταν και οικονομικο και ειπα να ξεκινησω μ αυτο και στη πορεια βλεπω.

voas 11-08-16 23:53

καλως ορισες φιλε και από εμενα!
καταρχήν θελω στείλω τους θερμούς χαιρετισμους μου στην πανέμορφη Ιεράπετρα και σε ολους τους φίλους που εχω εκει όπως και σε ολη την Κρητη!
καλη πορεία να έχεις και σιγά σιγά να το καμαρώσεις όπως το ονειρευόσουν!
βλέπω ότι ξεκίνησες αρμονικά με μετρημένες κινήσεις και με ένα πλανο!
προσωπικά μου αρεσει η λογικη αυτή!
οποτε μπορείς βαλε καμία φωτο από την υπερχείλιση να δουμε πως τρεχει από πισω μέχρι το σαμπ!κατι θα γίνετε;)
ενεργο άνθρακα & αντιφωσφορο να παρεις αν μπορείς!
επισης το βαμβάκι δεν νομίζω να χρειάζεται!
αν ο ζωντανος είναι καθαρος και οκ καλύτερα ανέβασε τον πανω στο ενυδρείο και τοποθέτησε τον διάσπαρτο πανω στον νεκρο,ετσι θα επισπεύσεις το ζωντάνεμα του νεκρού!
καλο είναι σιγα σιγα να παίρνεις τεστακια αμμωνίας νο2 νο3 για αρχη και στην συνεχεια κχ ασβέστιο μαγνήσιο και φωσφορικά!
Μιχάλη σου εύχομαι καλη αρχη!
για οποιοδήποτε προβληματισμο η' απορια εχεις,οι μοδ του φόρουμ αλλά και εμείς θα χαρούμε ολοι να βοηθήσουμε!

mixalis1708 12-08-16 00:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 957813)
καλως ορισες φιλε και από εμενα!
καταρχήν θελω στείλω τους θερμούς χαιρετισμους μου στην πανέμορφη Ιεράπετρα και σε ολους τους φίλους που εχω εκει όπως και σε ολη την Κρητη!
καλη πορεία να έχεις και σιγά σιγά να το καμαρώσεις όπως το ονειρευόσουν!
βλέπω ότι ξεκίνησες αρμονικά με μετρημένες κινήσεις και με ένα πλανο!
προσωπικά μου αρεσει η λογικη αυτή!
οποτε μπορείς βαλε καμία φωτο από την υπερχείλιση να δουμε πως τρεχει από πισω μέχρι το σαμπ!κατι θα γίνετε;)
ενεργο άνθρακα & αντιφωσφορο να παρεις αν μπορείς!
επισης το βαμβάκι δεν νομίζω να χρειάζεται!
αν ο ζωντανος είναι καθαρος και οκ καλύτερα ανέβασε τον πανω στο ενυδρείο και τοποθέτησε τον διάσπαρτο πανω στον νεκρο,ετσι θα επισπεύσεις το ζωντάνεμα του νεκρού!
καλο είναι σιγα σιγα να παίρνεις τεστακια αμμωνίας νο2 νο3 για αρχη και στην συνεχεια κχ ασβέστιο μαγνήσιο και φωσφορικά!
Μιχάλη σου εύχομαι καλη αρχη!
για οποιοδήποτε προβληματισμο η' απορια εχεις,οι μοδ του φόρουμ αλλά και εμείς θα χαρούμε ολοι να βοηθήσουμε!

Ευχαριστω πολυ! Αν εχεις φιλους εδω σιγουρα θα εχουμε καποιους κοινους ολοι εδω πανω κατω γνωριζομαστε..

Τωρα στο θεμα μας, εχω τοποθετησει τον ανθρακα και τον αντιφοσφωρο απο την πρωτη μερα στο σαμπ στα κλασικα μαυρα καλτσακια επισης δεν θελω να βαλω ζωντανο πανω γιατι ειναι αρχη και φοβαμαι για pests..

Τεστακια εχω προμηθευτει της salifert καποια και καποια αλλα της ΑΡΙ (δεν τα βρηκα ολα της ιδιας εταιριας) και εχω αυτα :

NH4/NH3
NO2
PH
KH/ALK
NO3
GH

Φωτογραφιες απο την υπερχειλιση θα ανεβασω με τη πρωτη ευκαιρια καθως και το βραχο που μπηκε σημερα ..

H διαθεση σας για μια καλη κουβεντα αλλα και οι συμβουλες σας ειναι πολυ σημαντικες !

voas 12-08-16 11:19

οκ!θα τα πούμε καποια στιγμή!
μια χαρά είσαι σε όλα!
βαδίζεις όμορφα χωρίς βιασύνες και είμαι σιγουρος με βάση τα εως τωρα δεδομένα οτι θα πας πάρα πολυ καλα!
καλή συνεχεια!!!

kostas82 12-08-16 14:31

Καλή αρχή και από εμένα Μιχάλη, μελετημενο το βλέπω το έγκλημα χαχαχα
Θα συμφωνισω με τον φιλο Σακη οσον αφορά τις τρύπες, υπαρχουν επαγγελματιες που κανουν αυτή την δουλειά , δεν χρειάζεται δε να αδειασεις ολο το ενυδρειο αρκει να χαμηλωσεις την στάθμη, κανε λθγο κράτει τωρα που ειναι αρχή και θα δεις οτι θα γλυτωσεις απο αρκετους πονοκέφαλους αργότερα .

mixalis1708 12-08-16 15:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 957847)
Καλή αρχή και από εμένα Μιχάλη, μελετημενο το βλέπω το έγκλημα χαχαχα
Θα συμφωνισω με τον φιλο Σακη οσον αφορά τις τρύπες, υπαρχουν επαγγελματιες που κανουν αυτή την δουλειά , δεν χρειάζεται δε να αδειασεις ολο το ενυδρειο αρκει να χαμηλωσεις την στάθμη, κανε λθγο κράτει τωρα που ειναι αρχή και θα δεις οτι θα γλυτωσεις απο αρκετους πονοκέφαλους αργότερα .

Κωστα σε ευχαριστω, εδω στην επαρχεια δεν υπαρχουν επαγγελματιες σ αυτα και αναγκαστικα τα κανουμε ολα μονοι μας.. Απο την αλλη αυτο που λες οτι δεν θα χρειαστει να αδειασει ειναι ενθαρυντικο και θα προσπαθησω, εχω ενα γνωστο τζαμα που εχει το ποτηρακι κοπης και θα του πω να προσπαθησει αν και απο μια συντομη κουβεντα που καναμε μου ειπε οτι υπαρχει περιπτωση να σπασει και μονο που το ακουσα εφυγα τρεχοντας ...

mixalis1708 14-08-16 16:08

Σημερινές μετρήσεις :

Αλατότητα = 1.027
KH/ALK = 7,0/2,50
NH4/NH3 = 1mg/l
NO2 = 0
PH = 8
NO3 = 12,5ml/l

Tι λέτε ξεκίνησε σιγά σιγά ; Κλείνουμε 1 εβδομάδα σήμερα ειναι φυσιολογικές οι μετρήσεις ;

Sakisdraminos 14-08-16 16:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalis1708 (Μήνυμα 958137)
Σημερινές μετρήσεις :

Αλατότητα = 1.027
KH/ALK = 7,0/2,50
NH4/NH3 = 1mg/l
NO2 = 0
PH = 8
NO3 = 12,5ml/l

Tι λέτε ξεκίνησε σιγά σιγά ; Κλείνουμε 1 εβδομάδα σήμερα ειναι φυσιολογικές οι μετρήσεις ;

Άμα δεν μηδενίσεις σε αμμωνία μην βάλεις καλύτερα!

mixalis1708 15-08-16 18:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 958139)
Άμα δεν μηδενίσεις σε αμμωνία μην βάλεις καλύτερα!

Ναι ναι δεν ειμαστε ακομα για ψαρια, υπομονη κια παλι υπομονη ..

voas 15-08-16 22:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalis1708 (Μήνυμα 958331)
Ναι ναι δεν ειμαστε ακομα για ψαρια, υπομονη κια παλι υπομονη ..

μια χαρα τα πας μιχαλη!:p
ότι σου είπε και ο σακης!:cool:
έχεις πολύ ομορφη λογικη και πιστεύω θα πας καλα!:)
μην ξεχνάς τις φωτο γιατί μια εικονα = χίλιες λεξεις!:D
-------------------------
βακτήρια βαζεις καθόλου?

mixalis1708 15-08-16 22:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 958344)
μια χαρα τα πας μιχαλη!:p
ότι σου είπε και ο σακης!:cool:
έχεις πολύ ομορφη λογικη και πιστεύω θα πας καλα!:)
μην ξεχνάς τις φωτο γιατί μια εικονα = χίλιες λεξεις!:D
-------------------------
βακτήρια βαζεις καθόλου?

Nαι μολις εχω κατι καινουργιο να δειξω να βαλω φωτο εννοειτε και εμενα μ αρεσει πολυ να βλεπω φωτο στα θεματα..

Εβαλα στην αρχη αμπουλες biodigest και pristine αλλα δεν εχω ξανα βαλει τιποτα απο τοτε, πριν 2-3 μπηκε ζωντανος βραχος στο σαμπ περιπου 2kg και εριξα και λιγο νερακι απο αλλαγη νερου που εκανε φιλος..

voas 15-08-16 22:19

[QUOTE=mixalis1708;958347]Nαι μολις εχω κατι καινουργιο να δειξω να βαλω φωτο εννοειτε και εμενα μ αρεσει πολυ να βλεπω φωτο στα θεματα..

Εβαλα στην αρχη αμπουλες biodigest και pristine αλλα δεν εχω ξανα βαλει τιποτα απο τοτε, πριν 2-3 μπηκε ζωντανος βραχος στο σαμπ περιπου 2kg και εριξα και λιγο νερακι απο αλλαγη νερου που εκανε φιλος..[/QUOTE
τι ενυδρείο εχει ο φίλος σου?
ποσο καιρό τρέχει?

mixalis1708 15-08-16 22:25

[QUOTE=voas;958349]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalis1708 (Μήνυμα 958347)
Nαι μολις εχω κατι καινουργιο να δειξω να βαλω φωτο εννοειτε και εμενα μ αρεσει πολυ να βλεπω φωτο στα θεματα..

Εβαλα στην αρχη αμπουλες biodigest και pristine αλλα δεν εχω ξανα βαλει τιποτα απο τοτε, πριν 2-3 μπηκε ζωντανος βραχος στο σαμπ περιπου 2kg και εριξα και λιγο νερακι απο αλλαγη νερου που εκανε φιλος..[/QUOTE
τι ενυδρείο εχει ο φίλος σου?
ποσο καιρό τρέχει?

Light reef εχει που τρεχει κανενα χρονο, βλακεια εκανα;

voas 15-08-16 23:14

[QUOTE=mixalis1708;958352]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 958349)

Light reef εχει που τρεχει κανενα χρονο, βλακεια εκανα;

αμα το εμπιστεύεσαι όχι δεν είναι κακο μπορεί να κανει και πολύ καλο!
πες τον φιλο σου αν θέλεις να κανει εγγραφή στο φορουμ,θα ήταν χαρα μας να κανει μια παρουσίαση στο light reef!
καλο είναι να παρεις ένα μπουκαλάκι βακτήρια Special blend και να βάλεις τις δοσολογίες στρωσίματος ,πιστεύω θα σου κανει καλη δουλεία!

Sakisdraminos 16-08-16 08:08

Φιλαράκι θα σου προτείνω χωρίς να ξέρω τον φίλο σου να μην βάζεις από αλλού άμα δεν είσαι 100% σίγουρος ότι είναι το ενυδρείο καθαρό από τα πάντα .

σε δεύτερη φάση πάρε βακτήρια να ρίχνεις.
Εδώ θα σου πρότεινα να μην βάλεις αμπούλα αλλά να είναι σε μπουκάλι για να ρίχνεις καθημερινά μικρές ποσότητες .
Υπάρχουν αρκετά προϊόντα special blend , micro bacter7 κ.α.
Αλλαγές νερού βοηθάνε αρκετά .

Σε τρίτη φάση πιστεύω ότι πρέπει να πεις τον φίλο σου να κάνει και αυτόςμια ππαρουσίαση.
Να βλέπουμε και το δικό του ενυδρείο ...

leonardos 17-08-16 12:31

καλος ηρθες στα αλατια και απο μενα!!

σε βλεπω υπομονετικο και τακτικο και αυτο μονο σε καλο μπορει να σου βγει!!!

κατα τη γνωμη μου (αν και εγω δεν το εκανα) μαζεψε πρωτα το μεγαλητερο μερος του εξοπλησμου και μετα βαλε ζωντανα γιατι και προβληματα θα γλυτωσεις αλλα και μετα δεν θα εχεις κατι να ανυσιχεις παρα το τι ψαρακι η κοραλι θα βελεις!!!

για αντιφωσφορο και ανθρακα καλο ειναι να βαλεις καποιο ριακτορακι και να μην τον αφισεις μονο στην ρωη εκτος αν μπορεις να εξασφαλισεις καλο περασμα του νερου απο μεσα του!!

mixalis1708 17-08-16 22:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonardos (Μήνυμα 958587)
καλος ηρθες στα αλατια και απο μενα!!

σε βλεπω υπομονετικο και τακτικο και αυτο μονο σε καλο μπορει να σου βγει!!!

κατα τη γνωμη μου (αν και εγω δεν το εκανα) μαζεψε πρωτα το μεγαλητερο μερος του εξοπλησμου και μετα βαλε ζωντανα γιατι και προβληματα θα γλυτωσεις αλλα και μετα δεν θα εχεις κατι να ανυσιχεις παρα το τι ψαρακι η κοραλι θα βελεις!!!

για αντιφωσφορο και ανθρακα καλο ειναι να βαλεις καποιο ριακτορακι και να μην τον αφισεις μονο στην ρωη εκτος αν μπορεις να εξασφαλισεις καλο περασμα του νερου απο μεσα του!!


Ενταξει πιστευω ειμαι καλα για αρχη με τον εξοπλισμο αν βεβαια ερθει και το φως απο το ebay για κανενα ζευγάρι κλοουνάκια και κανενα ζωανθους (σε κανένα δεκαήμερο ακόμη), το wave maker θα ειναι η επομενη αγορα και βλέπουμε ..

Ριακτορακι χρειαζονται κι αυτα ε ; Εχεις να προτύνεις κατι ;;

leonardos 18-08-16 01:53

εχω!!!

θα σου πω τι εκανα εγω!
πειρα ενα μπουκαλι του νερου (500ml) του εκοψα τον πατο και τον γεμησα τρυπες, μετα τον εβαλα αναποδα μεσα στο μπουκαλι και τον κωλησα. στο καπακι εκανα μια μεγαλη τρυπα ετσι ωστε να θυλικωνει σε μια μικρη αντλια (400lt/h). εβαλα μεσα στο ενα σετ αντοφωσφωρο και στο αλλο ανθρακα. για να μην χυθουν σε καμια τουμπα εβαλα λιγο τουλι απο πανω και το συγκρατησα με ενα λαστιχακι.
δυστυχος φωτο δεν εχω αλλα με την πρωτη ευκερια θα βγαλω
αν δεν καταλαβες κατι πες το!!!

mixalis1708 18-08-16 15:04

Εν τελει αυτο ειναι το scape... Ωφειλω ενα μεγαλο ευχαριστω στο φιλο Γιαννη που του ανηκει αποκλειστικα το δημιουργικο κομματι..

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psu1u8m8sj.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps6eigxdb5.jpg

Στο σαμπ εχουμε διαφορα που εχουν ερθει με το ζωντανο βραχο και εχω ξεκινησει μια λιστα βαση καταλογων με pests που βρικα στο internet και με τη βοηθεια φιλων..

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psp62dgbms.jpg

Ηρθανε και οι πρωτοι 2 κατοικοι :grin: με το κλεισιμο των δεκα ημερων ισως λιγο νωρις αλλα... Καταραμμενη υπομονη...

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps41gxl3i7.jpg

kostas82 18-08-16 16:06

Συγχαρητήρια πες στον φίλο σου τον Γιάννη, ωραίο το φτιάξατε το φαντάζομαι κιόλας με όμορφες ακροπόρες επάνω ;)
Το σκουλίκι μην πας και το πιάσεις με τα δάχτυλα είναι γεμάτο αγκάθια :smt091

mixalis1708 18-08-16 19:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 958783)
Συγχαρητήρια πες στον φίλο σου τον Γιάννη, ωραίο το φτιάξατε το φαντάζομαι κιόλας με όμορφες ακροπόρες επάνω ;)
Το σκουλίκι μην πας και το πιάσεις με τα δάχτυλα είναι γεμάτο αγκάθια :smt091

Ακροπορες ;;; Εχουμεεεεε πολυ καιροοοο να φτασουμε εκειιιιιι ... :)

Sakisdraminos 18-08-16 19:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalis1708 (Μήνυμα 958828)
Ακροπορες ;;; Εχουμεεεεε πολυ καιροοοο να φτασουμε εκειιιιιι ... :)

Περνάει ο καιρός και δεν το παίρνεις χαμπάρι......:D:D:D:D

kostas82 18-08-16 20:42

ισχύει χαχαχα

voas 18-08-16 23:15

μιχαλη πολύ όμορφο και μινιμαλ το aquascape!:p
να σε ρωτήσω κατι? τα νησάκια που εκανες εάν κρίνουμε από το υψος και την περίμετρο που εχουν και εάν αναλογιστείς ότι βάζοντας άλλη μια κυκλοφορία στο μελλον φοβάμαι μην εχεις κάποιο πρόβλημα ευστάθειας με κάποια δυνατη ροη!
μήπως να έβαζες κανενα κομματι ακομα χαμηλά δημιουργώντας και καμία σπήλια η' ανοιχτά περάσματα έτσι ώστε να είσαι σίγουρος!
εσυ πως το βλέπεις το κεντρο βαρους που έχουν?

Samian 18-08-16 23:41

Ή και το ένα λίγο πιο μπροστά από το άλλο.....

Για να μπερδεύονται οι ροές του νερού μεταξύ των σχηματισμών - νησιών...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03559 seconds with 11 queries