Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   ΑΓΟΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89671)

ChocolatePuma 15-01-16 08:45

ΑΓΟΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
 
Καλημέρα σε όλους
Είμαι στη διαδικασία να αγοράσω καινούργιο ενυδρειο κι έχω αρχίσει το ψάξιμο
Δεν ενδιαφέρομαι για μεταχειρισμένο εκτός κι αν είναι σε εξαιρετικά καλή κατάσταση

Θα ήθελα τη γνώμη, όσων διαθέτουν κάποιο ενυδρείο με τις παρακάτω προδιαγραφές ή την άποψη όσων είδαν κάτι ενδιαφέρον σε κάποιο πετ σοπ

Λίτρα : Από 300 εώς 500
Διαστάσεις : > 1,20 μήκος
Είδος : Γλυκού Νερού
Βάση : Ναι
Χρώμα : Σκούρο καφέ ή μαύρο

πχ χαλβαδιάζω το anubias a1500 στα 500 ευρώ περίπου αλλά θα ήθελα κι άλλες προτάσεις με τα συν και τα πλην της καθεμιάς...
Ή το Rehau 300
Επειδή είμαστε ενήλικες και δεν ντρεπόμαστε, όποιος δεν βαριέται βάζει και λινκ της πρότασης του

no_name 15-01-16 10:49

Καλημέρα Σάκη,

δεν σε ενδιαφέρει η κατασκευή DIY ενυδρείου???

ChocolatePuma 15-01-16 11:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από no_name (Μήνυμα 914848)
Καλημέρα Σάκη,

δεν σε ενδιαφέρει η κατασκευή DIY ενυδρείου???

Καλημέρα
Οχι, θέλω κάτι εργοστασιακό (έτοιμο) με βάση

Αν παίζει καμια καλή αποψη για 300αρι plus, περιμένω...

redman 15-01-16 11:47

δες τα aquatlanic evasion. ειναι πολυ στυλατα!

G_AQUA 15-01-16 12:08

Εγώ Anubias έχω δύο. Ένα μαύρο 350 άρι με βάση κι ένα καφέ 180 άρι χωρίς βάση. Βέβαια αυτή τη στιγμή δεν τα λειτουργώ.
Το 350 άρι το έχω 7 χρόνια, το 180 άρι τρία. Και τα δύο είναι μια χαρά ενυδρεία. Προσεγμένα, με καλό φινίρισμα και καλή τιμή. Προσωπικά τα anubias τα θεωρώ από τα καλύτερα που κυκλοφορούν σε ότι αφορά την σχέση τιμή/ποιότητα...

ChocolatePuma 15-01-16 12:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman (Μήνυμα 914855)
δες τα aquatlanic evasion. ειναι πολυ στυλατα!

Αν εχεις λινκ (για ελληνικο καταστημα) θα βοηθησει
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA (Μήνυμα 914862)
Εγώ Anubias έχω δύο. Ένα μαύρο 350 άρι με βάση κι ένα καφέ 180 άρι χωρίς βάση. Βέβαια αυτή τη στιγμή δεν τα λειτουργώ.
Το 350 άρι το έχω 7 χρόνια, το 180 άρι τρία. Και τα δύο είναι μια χαρά ενυδρεία. Προσεγμένα, με καλό φινίρισμα και καλή τιμή. Προσωπικά τα anubias τα θεωρώ από τα καλύτερα που κυκλοφορούν σε ότι αφορά την σχέση τιμή/ποιότητα...

Θενκς για τις πληροφορίες. Εξαιρετικά χρήσιμες - ειδικά το 7 χρονια που το τρέχεις

Kostas12 15-01-16 12:26

Για τα ενυδρεία Anubias που έχουν περάσει από τα χέρια μου μπορώ να πω ότι είναι άριστα σε σχέση ποιότητας και τιμής.

ChocolatePuma 23-01-16 21:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 (Μήνυμα 914869)
Για τα ενυδρεία Anubias που έχουν περάσει από τα χέρια μου μπορώ να πω ότι είναι άριστα σε σχέση ποιότητας και τιμής.

Κώστα ευχαριστώ για τη βοήθεια

Τάκης 23-01-16 22:27

Σάκη οι πέτρες σίγουρα θα πιάσουν άλγη, πράσινη ή καφε , και θα φάνε και λίτρα.
Σιγουρα ειναι πανεμορφο αλλα φοβάμαι πως δεν θα μεινει για πολύ ετσι

ChocolatePuma 23-01-16 22:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 916280)
Σάκη οι πέτρες σίγουρα θα πιάσουν άλγη, πράσινη ή καφε , και θα φάνε και λίτρα.
Σιγουρα ειναι πανεμορφο αλλα φοβάμαι πως δεν θα μεινει για πολύ ετσι

Sorry εκανα χαζομαρα κι εσβησα το λινκ
https://www.youtube.com/watch?v=9zi-Wn5nKi8

Κι εγώ έτσι νομίζω - πως αργά η γρήγορα θα χαθεί η "τελειότητα" που βγάζει!

tsoui 23-01-16 23:48

Αν ειναι πρασινη μια χαρα θα ειναι!
Καλως επανηλθες Σακη!

stanisalus18 03-02-16 23:03

επεστρεψες βλεπω σακη ε? πολυ καλο αυτο χαρηκα πολυ. τωρα για τα ενυδρεια. προσωπικα αναμεσα στα Rehau και στα Anubias θα διαλεγα τα δευτερα. τα εχω παρατηρησει αρκετες φορες και τα δυο. ποιοτικα νομιζω οπτικα ειναι καλυτερα τα Anubias. Στα Rehau απο το 180 και πανω εχω προσεξει οτι στο πλαστικο γυρω γυρω που υπαρχει (εκει που βγαινουν οι σωληνες των φιλτρων) ειναι ακαλυπτο δλδ οχι οπως στην φωτογραφια εδω.

http://s28.postimg.org/5s6bb7331/anubias_rehau.jpg

μπορουν να μπουν νερα σκονη μεσα και ποιος ξερει τι αλλο. δεν ξερω πως να το εξηγησω καλυτερα αλλα αν δεις τα μεγαλα Rehau απο πισω στο κομματι αυτο θα καταλαβεις. Στα Anubias ειναι ενταξει σε αυτο. Δεν εχω ουτε ειχα στην κατοχη μου Anubias ή Rehau, μονο Juwel Rio και DIY ενυδρεια.

ChocolatePuma 10-02-16 14:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 916286)
Αν ειναι πρασινη μια χαρα θα ειναι!
Καλως επανηλθες Σακη!

:D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 918417)
επεστρεψες βλεπω σακη ε? πολυ καλο αυτο χαρηκα πολυ. τωρα για τα ενυδρεια. προσωπικα αναμεσα στα Rehau και στα Anubias θα διαλεγα τα δευτερα.

Thanks ;)

tsala 10-02-16 21:12

Σακη με το καλο να βρεθει το ενυδρειο..
Παντως αυτο το νταμαρι προσωπικα δεν μ αρεσει καθολου για χρυσοψαρα..
Το βλεπω και περιμενω να δω ποτε θα πεταχτει το demasoni :D

Artemisia 10-02-16 21:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 916281)
Sorry εκανα χαζομαρα κι εσβησα το λινκ
https://www.youtube.com/watch?v=9zi-Wn5nKi8

Κι εγώ έτσι νομίζω - πως αργά η γρήγορα θα χαθεί η "τελειότητα" που βγάζει!

Σάκη με το καλό να βρείς το ενυδρείο που ψάχνεις και να το στήσεις όπως σου αρέσει :)
Κάνω σφήνα στο θέμα σου , με αφορμή το βίντεο :D αυτό το pom pom goldfish blackmoor τι ωραίο που είναι .... (αν και έχει πρόβλημα το καημένο) λοιπόν παιδια αν βρείτε pom pom στειλτε μου ένα μήνυμα κάτι . Ευχαριστώ :D:D:D
Συγνώμη Σάκη :D:D:D

ChocolatePuma 12-04-16 08:20

Τελικά κατέληξα στο Rehau 300 - ελπιζω να μην εχω κανει λαθος επιλογη!

Για το anubias μου τα μασανε ως προς τους χρονους παραδοσης και βαρεθηκα να ασχολουμαι!

alexis cosmo 12-04-16 08:32

Αντε καλοριζικο και καλογεμιστο.

Λάμπρος.Τ 12-04-16 08:33

Φίλε Σάκη καλημέρα, το ίδιο έχω και εγώ.
Το πήρα πριν από 2 μήνες και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Μετάνιωσα μόνο που δεν πήρα το 600 (:()
Απλά να τους ζητήσεις και τις οδηγίες συναρμολόγησης γιατί δεν τις έχουν μέσα στην βάση.
επίσης να ξέρεις ότι αν πληρώσεις μετρητά, κοίτα να τους ζητήσεις κάποια έκπτωση ή κάποια δωροεπιταγή για άλλη αγορά.

Artemisia 12-04-16 08:38

Kαλογέμιστο Σάκη :Dνα το χαρείς με τα χρυσόψαρα :D:D

tsala 12-04-16 08:40

Αντε καλογεμιστο!;)

Τάκης 12-04-16 11:04

Αντε Σάκη με το καλό να το γεμίσεις :)

kostas66 12-04-16 11:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 914837)
Λίτρα : Από 300 εώς 500

Μίλαγα χθες με συγγενή που είχε αγοράσει ένα 450lt προ κρίσης (το 2009) και του πήραν 2.000 € με τοποθέτηση.
Παραπονιόταν ότι σήμερα οι τιμές έχουν πέσει κατακόρυφα και με αυτά τα λεφτά που είχε δώσει τότε, σήμερα θα αγόραζε 3 ενυδρεία...

Καλορίζικο φίλε!

ΔημήτρηςΤ 12-04-16 13:41

Νομίζω 500λτ σ προσφορά ήταν σ γνωστο πετ,με βάση κοπλε στα 380 ευρώ.δεν είδα μάρκα.

kostas66 13-04-16 11:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ (Μήνυμα 937060)
Νομίζω 500λτ σ προσφορά ήταν σ γνωστο πετ,με βάση κοπλε στα 380 ευρώ.δεν είδα μάρκα.

Αυτά τα πούλαγαν εναμισι χιλιάρικο πριν την κρίση..
Εμένα στην περιοχή μου έκλεισαν όλα τα ενυδρειακά καταστήματα τα τελευταία χρόνια. Μόνο ένα έχει μείνει που υπολειτουργεί και δεν βλέπω να ξεκαλοκαιριάζει...
Αν θέλεις να ασχοληθείς και έχεις λίγα χρήματα διαθέσιμα, αξίζει σήμερα να κυνηγήσεις προσφορές και να φτιάξεις ενυδρείο με πολύ λιγότερα χρήματα απ ότι πριν μερικά χρόνια... ;)

ΔημήτρηςΤ 13-04-16 12:58

Το ενυδρείο μου ιδιοκατασκευη 400αρι με βάση έκανε το 90 1.800.000δρχ χαχαχαχαχαχαχα Καλό Ε;βεβαια αφού δεν έχει αδειάσει ποτέ τουλάχιστον κάναμε καλή δουλειά.

kostas66 13-04-16 13:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ (Μήνυμα 937273)
Το ενυδρείο μου ιδιοκατασκευη 400αρι με βάση έκανε το 90 1.800.000δρχ χαχαχαχαχαχαχα Καλό Ε;βεβαια αφού δεν έχει αδειάσει ποτέ τουλάχιστον κάναμε καλή δουλειά.

Ήταν πολύ must τα ενυδρεία προ κρίσης και τα πουλούσαν πανάκριβα... Τώρα υπάρχουν ζόρια και βλέπεις προσφορές καλές.. Αλλά τώρα δεν υπάρχουν λεφτά.

ChocolatePuma 14-04-16 11:19

Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές!


Προτάσεις για βυθό σε χρυσοψαράδικο
Χρώμα : ?
Είδος : ?
Κοκομετρία : ?

Προτάσεις για διακόσμηση :
Πέτρες :?
Ξύλα : ?
Άλλο : ?

tsala 14-04-16 11:33

εγω προτιμω μαυρο βασαλτη.
ψιλοκκοκο χαλικι ή χοντροκκοκη αμμο , πες το οπως θελεις :D
πετρες δεν βαζω σε χρυσοψαρα πλεον γιατι μου κοβουν λιτρα αν ειναι μεγαλες..
κανα 2 ριζες redmoor , απαραιτητες για τις ανουμπιες, το αγαπημενο μας φυτο!:D

delta66 14-04-16 13:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 937490)
Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές!


Προτάσεις για βυθό σε χρυσοψαράδικο
Χρώμα : ?
Είδος : ?
Κοκομετρία : ?

Προτάσεις για διακόσμηση :
Πέτρες :?
Ξύλα : ?
Άλλο : ?

Αμμο χαλαζιακη απο τη Χωματοτεχνικη (παραδρομος εθνικης οδου, υψος γεφυρας της βαρυμπομπης, ρευμα προς Αθηνα - το βλεπεις κι απο μακρυα απο την ταμπελα).
(πολυ οικονομικη, αλλα θελει καλο πλυσιμο πολλα νερα σε κουβα μεχρι να βγαινει καθαρο το νερο, θα σου φυγει η μεση)
Δεν θα συνιστουσα την ασπρη. Τη μαυρη την πιο λεπτη απο τις δυο.
30 κιλα θες για το 300αρι. Μη γινει και ψηλος ο βυθος. 4-5 εκ φτανουν.
Πετρες θα βρεις εκει. Να μην ειναι μονο αιχμηρες ή να αγκυλωνουν, γιατ πανε και χωνονται ψαχνωντας για τροφη και χανουν λεπια.
Αναλογα το νερο σου και την ποσοτητα των πετρων, μπορεις να επιλεξεις αναμεσα σε ασβεστολιθικες ή μη. Αν δλδ εχεις μαλακο νερο για χρυσοψαρα (κατω απο 9-10), δεν θα εκαναν κακο λιγες ασβεστολιθικες. Μαλλον καλο. Να μην αλλαξουν πολυ ομως τις σκληροτητες και εχεις προβλημα αποτομων μεταβολων στις αλλαγες νερου.
Ιδιο ειδος/χρωματισμο πετρες. Να μην γινει τουρλου το ενυδρειο.

Ξυλα, δεν ειναι αναγκαια.
Νη μην ειναι λεπτα μονο και καρφωθουν πουθενα.
Δεσε καμια ανουμπια με δεματικο (tire up), για λιγη πρασιναδα.
Μαζι με τις πετρες μπορεις να τα βαλεις.

Γενικα οχι πολυ διακοσμηση και σε ολο το ενυδρειο. Σε μια μερια φτανει.
Ασε πολυ ελευθερο χωρο για κινηση. Το εχουν μεγαλυτερη αναγκη. Δεν ειναι σαν αλλα ψαρια που εχουν αναγκη τη διακοσμηση για κρυψωνες κλπ. Πιο πολυ εμποδιο ειναι για αυτα.
Και τις πετρες, οχι διασπαρτα.
Μια μικρη συσταδα στη μια μερια κανε, χωρις τρυπες να χωρανε τα ψαρια, σφηνωνε και μια ανουμπια και ενταξει.
Πιο πολυ δλδ για να χωνονται εκει μεσα τα ramshorn να γεννανε, μηπως και γλυτωνει κανενα μικρο, και ισως να βρισκουν εκει μεσα και λιγη τροφη, αν γλυτωνει τιποτα απο τα ψαρια.

Τάκης 14-04-16 13:34

Εχω κάνει σχεδόν ότι λέει ο Σπύρος, μαύρη άμμο από βασάλτη (την λένε χαλαζιακή ενώ μαύρη χαλαζιακή δεν υπάρχει, είναι το ίδιο ουδέτερη όμως)
Δεν έβαλα πέτρες παρά μερικά βότσαλα μόνο, δεν έβαλα ξύλα.
Εχω βαλισνέριες και εγκερια που δεν ενοχλουν όμως τα ψάρια που κουρνιάζουν από πισω αν θέλουν ή περνάνε ανάμεσα σαν να μην υπάρχουν


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02739 seconds with 11 queries