Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Φαγητό δίσκων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16767)

Noni 16-04-07 11:28

Φαγητό δίσκων
 
Γεια σε όλους,
Θα ήθελα παρακαλώ πολύ την γνώμη σας.
Τι φαγητό να ταίζω τους δίσκους μου?
Μέχρι τώρα τους δίνω D-50 Plus της Tropical flakes , discus special complete food flakes της εταιρείας Wave, και προχθές έκανα την συνταγή με την καρδιά μοσχαριού.
Την έβαλα στην καταψιξη και τους τάισα.
Πόσο πρέπει να τους ταίζω, πόσες φορές την ημέρα και τι θα ήταν καλό?
Εχω προς το παρόν 9 δίσκους. Οι δισκοι μου είναι οι πιο πολλοί 5cm και 2 δίσκοι 7cm ένας 10cm.

Ευχαριστώ πολύ:) :) :)
Νόνη

klaz 16-04-07 11:33

κατ'αρχας καλως ηρθες στην παρεα μας..!!!
μια χαρα τροφες τους ταιζεις,και με συνδιασμο τις συχνες αλλαγες νερου,θεωρω οτι προσεχοντας αυτα τα βασικα μαζι με τις υπολοιπες συνθηκες νερου δεν θα αντιμετωπισεις καποιο προβλημα.
το προτιμοτερο ειναι να μαθουνε την ετοιμη ξηρα τροφη,ετσ ιωστε ακομη και αν χρειαστει να λειψεις για καποιο διαστημα,να αναλαβει τη διατροφη τους καποια αυτοματη ταιστρα..
επισης η κατεψυγμενη τροφη καλο θα ειναι να τους δινεται φειδωλα...για τους λογους που πιθανολογω οτι θα σου εξηγησει ο αντιστοιχος μοδερατορας....:rolleyes::p

Noni 16-04-07 11:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 168317)
κατ'αρχας καλως ηρθες στην παρεα μας..!!!
μια χαρα τροφες τους ταιζεις,και με συνδιασμο τις συχνες αλλαγες νερου,θεωρω οτι προσεχοντας αυτα τα βασικα μαζι με τις υπολοιπες συνθηκες νερου δεν θα αντιμετωπισεις καποιο προβλημα.
το προτιμοτερο ειναι να μαθουνε την ετοιμη ξηρα τροφη,ετσ ιωστε ακομη και αν χρειαστει να λειψεις για καποιο διαστημα,να αναλαβει τη διατροφη τους καποια αυτοματη ταιστρα..
επισης η κατεψυγμενη τροφη καλο θα ειναι να τους δινεται φειδωλα...για τους λογους που πιθανολογω οτι θα σου εξηγησει ο αντιστοιχος μοδερατορας....:rolleyes::p

Τι είναι η φειδώλα?
Την καρδιά μοσχαριού πόσες φορές να ταίζω? Μόνη της η να βάζω και flakes?

PascM 16-04-07 11:50

φειδωλά θέλει να πει ο φίλος Klaz "λιγο"

Pritanis 16-04-07 12:10

Νονι καλωςηρθες.....απο την Ισπανια!!!!! Το καλυτερο ειναι να παρεχεις στα ψαρια σου τη μεγαλυτερη δυνατη ποικιλια στη διατροφη τους...... Οι νιφαδες της τροπικαλ ειναι μια χαρα και τις χρησιμοποιω και εγω , τις αλλες που αναφερεις δεν τις εχω δει...... Τωρα οσο αφορα τη μοσχαροκαρδια οπως θα διαβασες στα ποστ ειναι αρκετα αμφιλεγομενη τροφη , αλλα τη χρησιμοποιουμε οι περισσοτεροι..... Ειδικα για να μεγαλωσεις γρηγορα τα πιτσιρικια σου ειναι ο,τι πρεπει..... Εγω θα σου προτεινα να ταιζεις καρδια 3 φορες την εβδομαδα και ποσοτητα οση τρωνε μεσα σε 2-3 λεπτα....... Επισης καλη τροφη ειναι η αρτεμια αλλα και η σπιρουλινα...... Προσωπικα χρησιμοποιω 6-7 διαφορετικες τροφες τις οποιες μουλιαζω σε βιταμινες και σκορδοζουμι και μετα ταιζω τα ψαρια μου...... Καθημερινες ταιζω μια φορα και Σαββατοκυριακα δυο φορες........


ΥΓ περιμενουμε και παρουσιαση του ενυδρειου σου που αν κρινω απο τα ψαρια του αβαταρ σου σιγουρα θα ειναι πολυ ενδιαφερον......

PascM 16-04-07 13:29

Καλώς ήρθες και από εμένα!
Εν αναμονή της παρουσιασής σου! Μια και οι διαστάσεις του ενυδρείου σου έχουν κεντρίσει πολύ το ενδιαφέρον μου!

mios 16-04-07 18:55

Χρησιμοποιώ την ASTACOLOR της TROPICAL επικουρικά και είδα πολύ καλή βελτίωση του κόκκινου .Πήρα ένα αδελφό-ή του πρώτου μου Pigeon και έχουν μεγάλη διαφορά .Ξέρω "ήταν σε κατάστημα " κτλ αλλά πιστέξτε με στο κατάστημα από όπου τους πήρα ήταν σε τέλειες συνθήκες .Σ'αυτό τους "βγάζω το καπέλο"

Pritanis 16-04-07 19:03

περιεχει ασταξανθινη που βοηθα πολυ το κοκκινο χρωμα.... Αντιστοιχα αποτελεσματα μπορεις να εχεις αν στο μειγμα καρδιας προσθεσεις βρασμενο παντζαρι και καροτο!!!! Επισης το μειγμα καρδιας πρεπει να περιεχει οσο το δυνατο περισσοτερα λαχανικα και βιταμινες για να προσφερουμε στο ψαρι μας μια ισορροπημενη διατροφη (εγω προσθετω σπανακι, παντζαρι, σκορδο, καροτο, μπανανα, γαριδα, πολυβιταμινη, μπιζελι)

mios 16-04-07 19:54

Για τα έτοιμα παρασκευάσματα κατεψυγμένης καρδιάς τι γνώμη έχεις?Βρήκα ένα με σπανάκι.Αν προσθέσεις τα συστατικά που γράφεις είναι ΟΚ?(εννοείται στο κομάτι κάθε φορά που αποψύχεις).

geokary 16-04-07 20:41

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι? Το κατεψυγμένο krill τι λέει;

Pritanis 16-04-07 20:55

αυτο που λες πρακτικα δεν γινεται..... Αν εισαι μερακλης δοκιμασε να το φτιαξεις μονος σου δεν ειναι δυσκολο, θα σου βγει τζαμπα, θα εχεις αποθεμα για κανα εξαμηνο και βαλε και θα εισαι σιγουρος για το περιεχομενο της τροφης σου.......

johnny98130 17-04-07 13:55

Εγώ φίλε μου δεν σου προτείνω να ταίσεις με τροφή που περιέχει καρδιά μοσχαριού. Ειναι γεγονός ότι χρησιμοπιείται ευρέως αλλα κατα την γνώμη μου είναι μέθοδος που χρησιμοποιούν οι αναπαραγωγείς για γρηγορότερα αποτελέσματα. Προτίμησε "φιλικότερες" προς τη φυσιολογία του δίσκου τροφές όπως γαρίδα, γλώσσα κτλ..

Noni 18-04-07 09:50

Σας ευχαριστώ πολύ όλους...
 
Καλημέρα σε όλους..

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια και τις συμβουλές σας.
Με ενημερώσατε πολύ καλα όσον αφορά την διατροφή των δίσκων μου.
Νάστε καλά.
Πολύ σύντομα θα σας κάνω και μια παρουσίαση του ενυδρείου μου.

Νόνη


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01586 seconds with 11 queries