Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Νεο ενυδρείο malawi.... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21414)

imichal 09-12-07 15:23

Νεο ενυδρείο malawi....
 
Είμαι στο στησιμο ενός νεου ενυδρείου malawi....... Αυτή τη στιγμή επιλέγω πέτρες για την τοποθετηση τους στο ενυδρείο. Εχω ήδη βάλει νερό και ενα πολύ ψιλόκοκκο χαλίκι χρώματος μπεζ. Μετά απο διάβασμα διαφόρων post θα τοποθετήσω και ενα φελιζολ 2.5 εκ στο πατο για να ειμαι πιο ησυχος....
Από φυτά σκέφτομαι να βάλω 1-2 anubias και 1-2 vallisneria.
Τώρα παμε στα δυσκολα...... Εχω μεχρι τωρα αποφασίσει να βαλω labidochromis caeruleus (yellow) και pseudotropheus acei.....
Επειδή δεν εχω εμπειρια καθολου απο αυτα τα ψαρια μπορει καποιος να μου πει πόσα από το καθε ειδος ? Καθώς και αναλογία αρσ.-θηλ.
Το ενυδρειο μου ειναι το juwel 240....
Επισης υπάρχει δυνατοτητα να μπουν και melanochromis maingano ?

Stelios_Rjk 09-12-07 16:23

Ενα ωραιο setup ειναι 4labs (1m-3f), 4acei (1m-3f) και 4maingano παλι (1m-3f). Αν θες μπορεις να αλλαξεις ενα θηλυκο acei με ενα θηλυκο maingano. Εγω σε 180 λιτρα εχω 3labs, 4maingano και 2acei. Μικρο προβλημα βλεπω μονο μεταξυ των acei οπου αρσενικος ταραζει τη θυληκια στο κυνηγι κατα διαστηματα. Σημαδια τραυματισμων δε φαινονται αλλα υπαρχει καποιο ζορι. Θα σου ελεγα οτι χαρεμακια κι αν βαλεις να μην πεσεις κατω απο την αναλογια 1m-2f για τα παραπανω ειδη, με μονη εξαιρεση ισως τα labs που επειδη ειναι τα ειρηνικοτερα μπορει να μην υπαρχουν ζορισματα.

imichal 09-12-07 17:34

Tα aulonocara hansbaenschi τι λενε ?

andreas K 09-12-07 19:45

Καλυτερα μην μπλεξεις mbuna με haps.

biothanasis 20-01-08 13:46

Γεια σε όλους,

Το φελιζόλ σε τι χρησιμεύει?????????? Μέσα στο ενυδρείο θα το βάλεις ή από κάτω (για να μην κάνει θόρυβο)?

soza 20-01-08 13:48

Ακουμπας εκει τις πετρες , για να μην ερχονται σε αμεση επαφη με τον πατο του ενυδρειου...
Δε θελουμε να ξυπνησεις κανα πρωι και να βρεις τη μπουχαρα μεσα στο νερο... :D :D

πλυμμήρας 20-01-08 13:49

Αν το ψάξεις λίγο στην κατηγορία των rift lakes θα δεις πολλές αναφορές για την χρησιμότητα του φελιζόλ...

orck 20-01-08 22:37

το φελιζολ μπαινει ΜΕΣΑ στο ενυδρειο στον πατο για να ακουμπησεις τις πετρες σου η πιο σημαντικη χρηση του ειναι εαν πεσει καποια πετρα να μην χτυπησει το γυαλι αλλα το φελιζολ

στην αρχη βαζεις το φελιζολ μετα τις πετρες να πατησουν καλα και μετα την αμμο

αν το ενυδρειο ειναι φτιαχτο βαζουμε και φελιζολ και απο κατω ενω αν ειναι αγοραστο κανουμε οτι λεει ο κατασκευαστης (πχ στο rio 240 που εχει ο imichal η juwel λεει κατηγορηματικα να ΜΗΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ κατω απο το ενυδρειο, κατευθειαν πανω στο επιπλο)

imichal περιμενουμε φωτογραφιες ετσι;

imichal 20-01-08 22:59

2 Συνημμένο(α)
Μια που το ξεθαψατε....:D :D

andreas K 20-01-08 23:10

Το εχεις παρουσιασει;

imichal 20-01-08 23:15

οχι ακομα.....Δεν εχω τελειωσει....

orck 21-01-08 12:49

αυτην η κιτρινη οψη που βλεπω απο τις φωτογραφιες δεν μου αρεσει καθολου
μου φαινεται δυσκολο να εχεις κιτρινη λαμπα στο ενυδρειο και ετσι πιστευω οτι κατι δεν κανεις καλα με την ισοροπια του λευκου στην φωτογραφικη σου μηχανη (white balance)

imichal 21-01-08 13:21

ναι η αληθεια ειναι οτι με τις φωτογραφικες μηχανες δεν τα παω καλα....
Δεν ειναι κιτρινο το φως βεβαια.....

orck 03-02-08 08:41

αλλη μια ερωτηση
διβαζω εδω και σε ολα τα θεματα που αφορουν malawi οτι πρεπει να εχουμε χαρεμια 1 αρσενικο 3-4 θυληκα (ετσι οπως θα επρεπε να ειναι και στους ανθρωπους αλλα αυτο ειναι αλλη συζητηση :))
η αγορα πως γινεται; παω στο καταστημα και του λεω 1 αρσενικο 3-4 θυληκα τα ξεχωριζει η τα βαζει στην τυχη και εαν δεν πετυχει τοτε χαριζεις τα επιπλεον αρσενικα;

Moutralewn 03-02-08 10:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 234024)
αλλη μια ερωτηση
διβαζω εδω και σε ολα τα θεματα που αφορουν malawi οτι πρεπει να εχουμε χαρεμια 1 αρσενικο 3-4 θυληκα (ετσι οπως θα επρεπε να ειναι και στους ανθρωπους αλλα αυτο ειναι αλλη συζητηση :))
η αγορα πως γινεται; παω στο καταστημα και του λεω 1 αρσενικο 3-4 θυληκα τα ξεχωριζει η τα βαζει στην τυχη και εαν δεν πετυχει τοτε χαριζεις τα επιπλεον αρσενικα;

Αναλόγως το μέγεθος και το είδος του ψαριού αλλά και πάλι δεν μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος.

Κατά βάση, παίρνεις μερικά και βλέπεις απο τις συμπεριφορές και δίνεις τους επιπλεόν αρσενικούς.

biothanasis 03-02-08 17:26

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία... Θα το εφαρμόσω και στο δικό μου που προορίζεται για ταγκανικα... :D
(δημοσίευση και ανάλυση την κατάλληλη στιγμή και στο ανάλογο thread, βρίσκεται στα "σκαριά" ακόμη...)

Stelios_Rjk 04-02-08 01:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Moutralewn (Μήνυμα 234033)
Κατά βάση, παίρνεις μερικά και βλέπεις απο τις συμπεριφορές και δίνεις τους επιπλεόν αρσενικούς.


Εμενα η απορια μου ειναι το ποιος τους παιρνει εφοσον ολοι μας ψαχνουμε για θηλυκες:smt017:?:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02104 seconds with 11 queries