Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   αντλία juwel πρόβλημα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56325)

j.p. 02-10-11 17:33

αντλία juwel πρόβλημα
 
στα καλά των καθουμένων πρίν από λίγο σταμάτησε η αντλία από το εσωτερικό φίλτρο της juwel(600λ/ω), είμαι για νέο φίλτρο?

Alex_Salonica 02-10-11 17:56

Καταρχάς καλό θα ήταν να τη βγάλεις και να την κάνεις ένα καλό καθάρισμα αν δεν την έχεις κάνει ποτέ.

Ισχύει ακόμα η εγγύηση; Αν όχι πας για καινούρια αντλία(πωλείται και μόνη της, δεν είναι απαραίτητο η αγορά ολόκληρου του φίλτρου).

alphonse 02-10-11 19:37

αν με το καθαρισμα δεν εγινε η δουλεια σου βαλτην σε ενα κουβαδακι με νερο,μετα μπριζα και αρχισε τα ψιλοχτυπηματακια στα τοιχοματα του κουβα συνηθως ξεκολαει.αν δεν βαλει μυαλο μαλωσε την και ξεκινα τα τα πιο δυνατα χωρις να το παρακανεις:smile:
στο καθαρισμα αφου βγαλεις το τσουνι που εχει απο κατω δες με μια μπατονετα μην εχει κολησει τιποτα στην προπελιτσα
καλη τυχη

j.p. 02-10-11 19:50

ευχαριστώ πολύ παιδιά, να είστε καλά
θα κάνω μια προσπάθεια ακόμα, και αυριο θα παραγγείλω άλλη. έχει μείνει και το ενυδρείο χωρίς φίλτρο.

HLIASKR 02-10-11 20:39

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου?Αν θες μπορεις να βαλεις και την πιο μεγαλη 1000λ/ω.

j.p. 02-10-11 20:43

το ριο180 έχω . δεν είχα πρόβλημα με την ροή καλά ήταν, νομίζω πως το 1000 θα είναι πολύ.

δοκίμασα με όλους τους τρόπους. η αντλία είναι νεκρή....

HLIASKR 02-10-11 21:21

Οταν την βαζεις στο ρευμα ακους κανενα βουιτο?Εχεις αλλο φιλτρο στο ενυδρειο?Αν δεν εχεις θα ηταν καλη ευκαιρια να βαλεις την 1000 δες τι θα σου πουν και οι αλλοι!

j.p. 02-10-11 21:25

νεκρα απόλυτη...
έχω άλλο 1 μικρό για να κάνει ανατάραξη επιφάνειας, και θα βάλω άλλο ένα μικρό μέσα στο φίλτρο μπας και σωσω τη βιολογία.

Alex_Salonica 02-10-11 21:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από HLIASKR (Μήνυμα 621826)
Οταν την βαζεις στο ρευμα ακους κανενα βουιτο?Εχεις αλλο φιλτρο στο ενυδρειο?Αν δεν εχεις θα ηταν καλη ευκαιρια να βαλεις την 1000 δες τι θα σου πουν και οι αλλοι!

Μεγαλύτερη ροή δεν σημαίνει πάντα και περισσότερη βιολογία, ο όγκος του βιολογικού υλικού έχει σχέση με τη ροή.
Γενικότερα με χαμηλότερη ροή πετυχαίνουμε καλύτερη βιολογία.

Ειδικά για τα juwel οι Γερμανοί το μελέτησαν και βάζουν την αντλία με τα λίτρα που πρέπει.

HLIASKR 02-10-11 21:30

Εγω θα σου ελεγα να παρεις την 1000 και να βαλεις την γωνια που θα ειναι στην συσκευασια της καινουριας να βλεπει προς τα πανω και θα εχεις καλη αναταραξη στην επιφανεια μετα μπορει να χρειαστει να το βγαλεις το μικρο που εχεις.

j.p. 02-10-11 21:45

ίσως, αφού θα την αλλάξω που θα την αλλάξω, θα το ψάξω.φοβάμαι μη μου το κάνει πλυντήριο.
πάω να κάνω μια προσπάθεια με αυτή που έχω(ίσως να την κοπανήσω στον τοίχο:):))

tsoui 03-10-11 01:14

Αν δεν το εχεις δοκιμασει ακομα πιασε αυτο που ειναι με τα φτερακια (impeller) τραβα το εξω και καθαρισε τον μαγνητη αν δεν φτιαξει και με αυτο πας για καινουργιο τωρα για μεγαλυτερη ροη και εγω δε νομιζω οτι εχει νοημα (αν χωραει κιολας) γιατι η χωρητικοτητα της βιολογιας παραμενει η ιδια οποτε πιο το νοημα

delta66 03-10-11 01:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 621779)
Ισχύει ακόμα η εγγύηση;

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

j.p. 03-10-11 12:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 621873)
:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

όχι παιδιά δεν έχει εγγύηση... κάνω παραγγελία τώρα, θα πάρω πάλι την 600αρα.
έχω βάλει μια μικρή αντλία στο κέντρο του φίλτρου μπας και κρατήσω τη βιολογία. και μέχρι να έρθει η νέα αντλία λέω να μην ταίζω.
ευχαριστώ όλους γαι της απαντήσεις σας.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01535 seconds with 11 queries