Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Λιπάσματα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12528)

leonm 04-07-06 19:56

Λιπάσματα
 
Επειδή σκέφτομαι να αλλάξω κάποια από τα λιπάσματα της seachem μερικές ερωτήσεις.
Για Κ εκτός από ΚΝΟ3 (μέχρι να βρω πιο αξιόπιστο τεστ για ΝΟ3 απο αυτό της sera) βρήκα θειοθειικό κάλιο που περιέχει Κ2Ο 36% ΚΑΙ S 25%.Είναι εντάξει η ή μεγάλη περιεκτικότητα σε θείο είναι πρόβλημα;
Για χηλικό σίδηρο βρήκα 2.Ενα υγρό το Μεταλοζειτ με 5% σίδηρο και 6% άζωτο σε μορφή ουρίας και ένα σε σκόνη το Tradecorp που δεν περιέχει άζωτο.Με το πρώτο υπάρχει πρόβλημα με την ουρία ή εξαρτάτε και από τα ΝΟ3 που έχω δηλ αν είναι χαμηλά μπορώ να βάλω;Για το δεύτερο μπορώ να το ανακατέψω με νερό και να έχω έτοιμο μίγμα ή κάθε φορά που θα βάζω θα πρέπει να κάνω τη μίξη;
Για το Ρ το fleet enema από ότι έχω διαβάσει αρκούν κάποιες σταγόνες αφου είναι πολύ πυκνό-καμιά ιδέα για το πόσο θαξεκινήσω στα 400l έχοντας ΡΟ4 0,1 ή δοκιμάζοντας και βλέποντας με τα τεστ;

lasal 05-07-06 01:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonm
Επειδή σκέφτομαι να αλλάξω κάποια από τα λιπάσματα της seachem μερικές ερωτήσεις.
Για Κ εκτός από ΚΝΟ3 (μέχρι να βρω πιο αξιόπιστο τεστ για ΝΟ3 απο αυτό της sera) βρήκα θειοθειικό κάλιο που περιέχει Κ2Ο 36% ΚΑΙ S 25%.

Το θειοθειικό κάλιο πρώτη φορά το ακούω
Το K2OS αναλυεται ως εξής
Κ2=61,93%
Ο=12,68%
S=25,39%
Που βρήκες αυτά τα ποσοστά?
Εχεις κάποιο λινκ ή φωτογραφία του προιόντος?

leonm 05-07-06 07:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lasal
Το θειοθειικό κάλιο πρώτη φορά το ακούω
Το K2OS αναλυεται ως εξής
Κ2=61,93%
Ο=12,68%
S=25,39%
Που βρήκες αυτά τα ποσοστά?
Εχεις κάποιο λινκ ή φωτογραφία του προιόντος?

Θα ανεβάσω φωτογραφία μόλις μπορέσω

leonm 05-07-06 14:45

φωτογραφια
 
1 Συνημμένο(α)
Είναι εντάξει με το S;
Για σίδηρο τι λέτε;

halvas69 05-07-06 16:11

Μια χαρά είναι, αλλά εγώ το ήξερα σαν Θειικό Κάλιο.

leonm 06-07-06 11:33

Για το σίδηρο τι λέτε;;;

klaz 06-07-06 12:04

αποριαααααα.......
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonm
Είναι εντάξει με το S;
Για σίδηρο τι λέτε;

συγνωμη ρε φιλαρακια αλλα εδω υπαρχει μια απορια........διαβαζω την συνθεση,και διαπιστωνω οτι τα βασικα συστατικα ειναι περιπου το 60% του σκευασματος.....το υπολοιπο 40%.....τι ειναι.....???:confused: :confused: λεω τωρα,και αναρωτιεμαι.......ειναι ασφαλες....?????:smt108 :smt108 :smt108

Apostolis 06-07-06 12:31

Σωστή η απορία του klaz... φοβάμαι μήπως είναι τίποτα φωσφωρικά και γίνει ΠΑΝΙΚΟΣ!!! Τα γεωπονικά, ΔΕΝ τα εμπιστεύομαι... μόνο ΚΑΘΑΡΑ χημικά απο προμηθευτές φαρμακείων...!!!

leonm 06-07-06 22:28

Φωσφορικά γράφει ότι δεν έχει καθόλου και τα τεστ που κάνω αυτό δείχνουν και έτσι προσθέτω σχεδόν κάθε μέρα.Τώρα τι είναι το υπόλοιπο 40% -αγνωστο.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonm
Για χηλικό σίδηρο βρήκα 2.Ενα υγρό το Μεταλοζειτ με 5% σίδηρο και 6% άζωτο σε μορφή ουρίας και ένα σε σκόνη το Tradecorp που δεν περιέχει άζωτο.Με το πρώτο υπάρχει πρόβλημα με την ουρία ή εξαρτάτε και από τα ΝΟ3 που έχω δηλ αν είναι χαμηλά μπορώ να βάλω;Για το δεύτερο μπορώ να το ανακατέψω με νερό και να έχω έτοιμο μίγμα ή κάθε φορά που θα βάζω θα πρέπει να κάνω τη μίξη;

Η ουρία είναι το ΝΗ4;;;

Apostolis 06-07-06 23:24

Τα τεστ δεν μετράνε ΟΛΗ την γκάμα των φωσφωρικών... Παρακολούθησέ τα ψάρια, τα φυτά και τις άλγες και κράτησέ μας ενήμερους... γιατί όμως κατεφυγες σ'αυτό το παρασκέυασμα τη στιγμή που υπάρχουν πιο σίγουρα?

leonm 06-07-06 23:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apostolis
γιατί όμως κατεφυγες σ'αυτό το παρασκέυασμα τη στιγμή που υπάρχουν πιο σίγουρα?

Αυτό βρήκα για Κ εκτός του ΚΝΟ3.Το ΚΝΟ3 δεν το πήρα γιατί με καθημερινά τεστ που κάνω τα ΝΟ3 παίζουν από 0 ως 10. Κ βάζω κάθε μέρα και ΝΟ3 όταν χρειάζεται.

Apostolis 06-07-06 23:38

Αν πρόκειται για φυτεμένο, εγώ ρίχνοντας ΚΝΟ3 κρατάω τα νιτρικά περίπου στο 20-30... 0-10 είναι λίγο επικίνδυνο για BGA... τώρα για Κ, υπάρχει και το Seachem potassium που είναι ΣΙΓΟΥΡΟ για ενυδρειακή χρήση...

genetix 06-07-06 23:44

Παράθεση:

Η ουρία είναι το ΝΗ4;;;
Όχι, αλλά η ουρία μεταβολίζεται σε NH4.
Όταν πας σε τουαλέτα που μυρίζει άσχημα λόγω "ουρίας", όπως πχ σε δημόσια ουρητήρια ή σε τουαλέτες στρατού(μπλιαχ:smt087...) , αυτό που σου μυρίζει δεν είναι η ουρία, αλλά το προϊόν της διάσπασής της, δηλαδή η αμμωνία.

klaz 07-07-06 00:23

ψιλοξεφευγετε μου φαινεται ομως απο το θεμα......συναδελφε πως ριχνεις μεσα στο ενυδρειο ενα σκευασμα που δεν ξερεις ολη του τη συσταση...??η μηπως βρηκατε το ....40%..τι ακριβως περιεχει......:rolleyes::rolleyes::rolleyes::confu sed::confused::confused::smt108:smt108:smt108:smt1 08


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01703 seconds with 11 queries