Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ερωτηση για φωτισμο!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50051)

\/ag 03-03-11 18:49

Ερωτηση για φωτισμο!!
 
Καλησπερα σε ολους!

Γνωριζοντας οτι το ενυδρειο χρειαζεται φωτισμο γυρω στις 8 ωρες μου εχει γεννηθει μια απορια!στις 8 ωρες που χρειαζονται μετραμε και τις ωρες που δεν ειναι αναμενη η λαμπα αλλα πεφτει απεξω φως;δεν γινεται να αναβω την λαμπα απο τις 9 το πρωι που ξυπναω γιατι ετσι δεν θα το χαιρομαι λογω του οτι μετα φευγω και γυρναω απογευμα!και αναβω τοτε το φως..

manos_samos 03-03-11 18:52

θα βαλεις εναν χρονοδιακοπτη και θα αναβει μονο του το φως.. οχι δεν συμπεριλαμβανονατι οι ωρες που χτυπαει το φως απ εξω... εγω επειδη γυρναω στις τρεις εχω βαλει την φωτοπεριοδο απ τις 14:00 - 23:00..... μπορεις να κανεις κατι αναλογο....

\/ag 03-03-11 19:13

Δεν με ανησυχεί το θέμα του χρονοδιακοπτη γιατί πάντα είναι κάποιος σπίτι να ανάψει το φως!απλά το ενυδρειο στην ουσία έχει φως απτις 9 το πρωί!και εγώ αναβω την λαμπα 4-12 το βράδυ!να μην με ανησυχεί δηλαδή το φως που μπαίνει απτό παράθυρο;;γιατί έτσι τα ψάρια έχουν σκοτάδι μόνο 9 ώρες..

Πάνος 04-03-11 23:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από \/ag (Μήνυμα 561458)
γιατί έτσι τα ψάρια έχουν σκοτάδι μόνο 9 ώρες..

αρκετες ειναι για να ηρεμουν. φροντισε μονο το ηλιακο φως να μη πεφτει απευθειας πανω στο ενυδρειο γιατι προκαλει πολλες φορες προβληματα (ασταθειες στη θερμοκρασια, αλγες κ.τ.λ.)

supermanx 04-03-11 23:47

βαγγελάκι καλό είναι να βάλεις ένα χρονοδιακόπτη για να έχουν τα ψάρια μια στανταρ ώρα που ανάβει το φως και να μν παιδεύεσαι και συ με το άνοιξε κλείσε κάθε μέρα....
και οταν βγάλω φυτά θα σου στείλω:smt081

\/ag 05-03-11 00:13

Δηλαδή 9 ώρες περίπου απόλυτο σκοτάδι τους αρκεί;;

supermanx 05-03-11 00:36

ναι ειναι μια χαρα!!!

diaton101 05-03-11 10:28

Συμφωνω με τον supermanx για τον χρονοδιακοπτη.
Δεν ειναι μονο τα ψαρια που θελουν συγκεκριμενες ωρες φωτισμου (αυτα ισως λιγοτερο) αλλα και τα φυτα τα οποια εχουν ενα συστημα "βιοχημικου ρολογιου" που ελεγχει ολες τις λειτουργιες και επηρεαζεται απο παραγοντες οπως η διαρκεια και ο χρονισμος ψωτισμου

\/ag 05-03-11 10:51

Παιδιά αυτό το γνωρίζω..και το φως ανοίγει και κλείνει πάντα στάνταρ ώρες!η ερώτηση μου ήταν αν μετράμε μέσα στις ώρες φωτισμού και όταν είναι κλειστή η λαμπα αλλα μπαίνει φως στο ενυδρειο από έξω!εγω τα αναβω 4-12 αλλα απο τις 9-10 το πρωί μπαίνει φως!δηλαδή 9 ώρες σκοτάδι!σας το λέω αυτο γιατί η ερώτηση μου δεν έχει να κάνει με τον χρονοδιακοπτη..

Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις πάντως..

amangos 05-03-11 10:52

Εγώ άναβα την λάμπα από τις 8 το πρωί μέχρι τις 10 το βράδυ. Τώρα έβαλα χρονοδιακόπτη.

Επειδή 8 με 9 το πρωί μου αρέσει να είναι φωτισμένο, και επειδή απότι κατάλαβα οι ώρες φωταψίας ήταν πολλές, πειράζει να το ανάβω μια ωρίτσα το πρωί, και μετά 10 ώρες από τις 1 μέχρι τις 11 το βράδυ?

Ή πρέπει να είναι συνεχόμενες οι ώρες?

diaton101 05-03-11 12:19

Vag
Ο "φυσικος" αυτος φωτισμος απο το πρωι ως τις 4 μμ που παιρνει μπρος το δικο σου φως ειναι πολυ μικρης εντασης. Αλλα οντως τα ψαρια και φυτα παιρνουν το "σημα". Εννια ωρες σκοταδι δεν ειναι ασχημα κατ' εμε. Αλλα εξαρταται κι απο το τοπο καταγωγης των φαριων σου κι απο το κατα ποσο προσαρμοζονται σε αλλες συνθηκες. Οσο πιο κοντα στον ισημερινο τοσο πιο πολυ αρεσκονται προς το 12:12. Και φυσικο ειναι να επηρεαζονται ενδεχομενως καποιες λειτουργιες τους με κατι αρκετα διαφορετικο (πχ αναπαραγωγη κλπ).


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01428 seconds with 11 queries