Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Ομαδικος ξαφνικος θάνατος ψαριών. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74456)

ilias ts 30-09-13 13:20

Ομαδικος ξαφνικος θάνατος ψαριών.
 
Χθες Κυριακή, έκανα την προγραμματισμένη αλλαγή νερού στο 60 αρι ενυδρειο με τα μουλτις. Ακολουθήθηκε όλη η πρεπουσα διαδικασία. Σήμερα, όμως , το πρωί είδα γύρω στα δέκα ψάρια νεκρά, από τα περίπου είκοσι, εικοσιπεντε που συνολικά υπήρχαν. Μερικά από τα εναπομείναντα ζωντανά ψάρια παρεπεαν και βρίσκονταν στην επιφάνεια, παράξενο για μουλτις, σαν να προσπαθούσαν να πάρουν αέρα. Έκανα αμέσως αλλαγή του 50% του νερού και τα ψάρια φαίνεται να "πήραν " ανάσα. Φαίνεται πως η κατάσταση ομαλοποιηθηκε, αλλά έχει κανείς κάποια ιδέα για το τι μπορεί να συνεβει;

rottbea 30-09-13 13:25

Μπορεις σε παρακαλω να μας περιγραψεις ολη την χθεσινή διαδικασια αλλαγης νερου?

kixlidatos 30-09-13 13:29

Τεστ νερου κανεις?Οταν λες 25 ψαρακια σε κανονικο μεγεθος η γονος?

ilias ts 30-09-13 13:34

Το σύνολο των ψαριών αποτελούνταν από περίπου 8 ενήλικα και τα υπόλοιπα γόνο.

kixlidatos 30-09-13 13:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ilias ts (Μήνυμα 789018)
Το σύνολο των ψαριών αποτελούνταν από περίπου 8 ενήλικα και τα υπόλοιπα γόνο.

Τεστ κανεις?δεν ειναι και λιγα.

ilias ts 30-09-13 13:57

Αυτό που είναι περίεργο είναι το ότι, όλα έγιναν μετά την αλλαγή νερού. Μετά και την καινούργια αλλαγή , όχι δεν έχω κάνει μετρήσεις.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 789021)
Τεστ κανεις?δεν ειναι και λιγα.

Εννοείς πως τα οκτώ ψάρια είναι πολλά για τα λίτρα;

platy 30-09-13 14:03

ειναι πολλα τα ψάρια....οξυγονοση επαρκή εχεις? ,μηπως κουνηθηκε το υποστρωμα με τον τρόπο που εβαλες το καινουριο νερο?

ilias ts 30-09-13 14:09

Το φίλτρο αναταράσσει την επιφάνεια αρκετά ,και η οξυγόνωση είναι ικανοποιητική. Τώρα για το υπόστρωμα κουνήθηκε ενδεχομένως, κάπως, αλλά όχι κάτι το εξαιρετικό και διαφορετικό από τις άλλες φορές.

kixlidatos 30-09-13 14:10

Αν δεν εχεις κανει τεστακια,κανεις δεν μπορει να σου πει κατι,δεν μπορει να ειναι απο ανακατεμα του βυθου,γιατι αυτα τα ψαρακια δεν κανουν και τιποτα αλλο ,απο το να ανακατευουν την αμμο.Μαλλον πρεπει να εχεις αμμωνια,απο μεγαλη ιχθυοφορτωση,αφαγωτη τροφη κτλ.

Μηπως εβαλες βατηρια κατα την αλλγη και σου επεσαν πολλα?


Παρε τεστακια

ilias ts 30-09-13 14:17

Ναι, έβαλα βακτήρια. Και αυτό κατά λάθος. Καθώς ετοίμαζα το νερό , στο δοχείο αλλαγής έριξα βακτήρια , αντί για αντιχλώριο. Μετά είδα πως είχα χρησιμοποιήσει λάθος μπουκάλι. Πιστεύεις, όμως πως αυτή μπορεί να είναι η αιτία, καθώς η ποσότητα δεν ήταν μεγάλη. Πάντως πρώτη φορά έριξα βακτήρια.

jimbit22 30-09-13 14:59

Το νερό ήταν θολό όταν τα ψάρια ήταν στην επιφάνεια;

Έχω χάσει μουλτις απο bacterial bloom..

ilias ts 30-09-13 15:09

Ναι , ήταν αρκετά θολό. Ασυνήθιστα θολό.
-------------------------
Πριν λίγο άλλαξα ακόμη μια ποσότητα νερού καθώς η θολούρα συνεχίζεται.

ChocolatePuma 30-09-13 15:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 789016)
Μπορεις σε παρακαλω να μας περιγραψεις ολη την χθεσινή διαδικασια αλλαγης νερου?

Αν απαντήσεις αναλυτικα σ αυτο που σε ρώτησε ο rottbea...ισως βρεθεί ακρη ;)

kixlidatos 30-09-13 15:33

Μαλλον εκει την πατησες ,και επαθες την ζημια.Η υπερβολικη δοση βακτηριδιων κανει μεγαλη ζημια,αλλαγες νερου,αλλα παρε και τεστακια,για να σιγουρευτουμε

rottbea 30-09-13 17:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 789057)
Αν απαντήσεις αναλυτικα σ αυτο που σε ρώτησε ο rottbea...ισως βρεθεί ακρη ;)

Εγω φωναζω απο την αρχη...........
Μετα φταινε οι γιατροι!!
Εδω μας λεει οτι αντι για αντιχλωριο εβαλε βακτηρια-+10
Βαλε μια σειρα και πες μας για να σε βοηθησουμε.

ChocolatePuma 30-09-13 20:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 789092)
Εγω φωναζω απο την αρχη...........
Μετα φταινε οι γιατροι!!
Εδω μας λεει οτι αντι για αντιχλωριο εβαλε βακτηρια-+10
Βαλε μια σειρα και πες μας για να σε βοηθησουμε.

Καλά κάνεις και "φωναζεις"!! Ειπα να "φωναξω" κι εγω, μηπως ακουστεις...:D

Ηλία πες μας τι ακριβώς έκανες χθες, βημα βήμα...
Συνηθως η αιτία ειναι μπροστά μας :neutral:

ilias ts 01-10-13 16:59

Καλησπέρα παιδιά. Δεν χρειάζεται να φωνάζετε, και σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον που δείχνετε. Δεν αναφέρθηκα λεπτομερώς στη διαδικασία αλλαγής νερού, γιατί κατά τη διάρκειά της έγιναν τα ίδια που που γίνονται κάθε φορά. Σε δοχείο, προστέθηκαν δέκα λίτρα νερού, στο οποίο προστέθηκε αντιχλώριο, tetra aqua safe. Το νερό προστέθηκε στο ενυδρείο δύο ώρες, περίπου, μετά και αφού είχε φτάσει στην ίδια θερμοκρασία με αυτή ρου νερού του ενυδρείου. Δεν είπα ποτέ πως έριξα βακτήρια, αντί για χλώριο. Προστέθηκαν και βακτήρια. Συγκεκριμένα 5 ml tetra safe start. Απαιτούνται πέντε ml για κάθε έξι λίτρα νερού αλλαγής. Δηλαδή έπεσε αρκετά μικρότερη ποσότητα από την αναγκαία (και σίγουρα από την επιτρεπόμενη). Τέλος θέλω να πω πως η ευγένεια κάτι αυτονόητο. Πάντα οι συζητήσεις μου υπερβαίνουν το αυτονόητο, και γενικότερα , και στο σοβαρό αυτό forum.

ChocolatePuma 01-10-13 17:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ilias ts (Μήνυμα 789031)
Ναι, έβαλα βακτήρια. Και αυτό κατά λάθος. Καθώς ετοίμαζα το νερό , στο δοχείο αλλαγής έριξα βακτήρια , αντί για αντιχλώριο. Μετά είδα πως είχα χρησιμοποιήσει λάθος μπουκάλι. Πιστεύεις, όμως πως αυτή μπορεί να είναι η αιτία, καθώς η ποσότητα δεν ήταν μεγάλη. Πάντως πρώτη φορά έριξα βακτήρια.

Ηλία απ το συγκεκριμένο ποστ, δεν συμπεραινει καποιος ευκολα πως έριξες ΚΑΙ αντιχλωριο, γι αυτό νομίζω γράφτηκε ότι γράφτηκε (εγω πχ καταλαβα πως εριξες μονο βακτηρια :rolleyes:)

Επιπλεον ο γραπτός λόγος κάποιες φορές δυσκολεύει την επικοινωνία
Είτε σ αυτά που θες να πεις, είτε στο χιουμορ που θες να κάνεις

Στο θέμα μας :D : Υπάρχει ενδεχόμενο τα βακτήρια να είναι ληγμένα?

rottbea 01-10-13 17:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 789016)
Μπορεις σε παρακαλω να μας περιγραψεις ολη την χθεσινή διαδικασια αλλαγης νερου?

Ευγενικοτητα σε ρωτησαμε κατι,που αν το ειχες απαντησει ακριβως σπο την αρχη θα ειχε λυθει ολο αυτο...

ilias ts 01-10-13 17:12

Όχι δεν είναι ληγμένα. Μάλιστα τα αγόρασα πριν από λίγες μέρες μόνο και τα χρησιμοποίησα για πρώτη φορά. Πάντως, μετά από αρκετές αλλαγές νερού, η θολούρα σχεδόν εξαφανίστηκε, και σταμάτησαν οι θάνατοι των ψαριών. Ελπίζω να ξεπεραστεί το πρόβλημα. Θα δούμε. Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον.

jimbit22 01-10-13 17:20

Συμπέρασμα.. Bacterial bloom το οποίο μίας και δεν βρήκαμε από που το έπαθες μάλλον θα το ξανά πάθεις..

ilias ts 01-10-13 17:28

Τι θα λέγατε να μεταφέρω τα ψαράκια σε άλλο ενυδρείο για μία μέρα, ώστε να καθαρίσω καλά το δικό τους; To θέμα είναι πως στο άλλο υπάρχουν ήδη αρκετά guppies. Είναι δηλαδή στημένο στα μέτρα τους (των guppies). Είναι 300 περίπου λίτρων. Αξίζει τον κόπο η προσπάθεια ή θα έχουμε τα αντίθετα αποτελέσματα;

michael151 01-10-13 17:41

Η αποψη μου ειναι να κανεις ξανα αλλαγες νερου, χωρις προσθηκη βακτηριδιων και σαφως με αντιχλωριο! Το να το αδειασεις και να το καθαρισεις, ειναι σαν να το στηνεις απο την αρχη. Αρα απεφυγε το. Τα δεκα ψαρια που απεβιωσαν ηταν οι γονοι ή τα μικρα? Στα 300 λιτρα γκαπυς?! Εντυπωσιαστηκα τωρα! Κανε μετρησεις, βαλε και οξυγονο και βλεπεις αναλογα..

ilias ts 01-10-13 18:00

Άσε, τα guppies είναι το μεγάλο κόλλημα του πατέρα μου, και δεν μπορεί κανείς να τα πειράξει. Τι να πεις; Μετά από 12 χρόνια απουσίας μου από το σπίτι...... όπως τα βρίσκεις τα πράγματα. Τα ψάρια που πέθαναν ήταν κυρίως γόνος αλλά και μεγάλα.

evina 01-10-13 18:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ilias ts (Μήνυμα 789283)
Όχι δεν είναι ληγμένα. Μάλιστα τα αγόρασα πριν από λίγες μέρες μόνο και τα χρησιμοποίησα για πρώτη φορά. Πάντως, μετά από αρκετές αλλαγές νερού, η θολούρα σχεδόν εξαφανίστηκε, και σταμάτησαν οι θάνατοι των ψαριών. Ελπίζω να ξεπεραστεί το πρόβλημα. Θα δούμε. Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον.

Απλά πρόσεξε γιατί σε κάποια καταστήματα μπορεί να δείς ληγμένα στο ράφι..;)
Μου έχει τύχει με τροφές..

sunsity 02-10-13 00:54

Ελπίζω να μην ξαναχάσεις ψάρια και τα υπάρχοντα να σου είναι πάντα υγιέστατα.
Και κάτι τελείως άσχετο αλλά ειμαι πολυ περίεργος να δώ το 300λιτρο με τα guppies (φώτο και video !!!

ilias ts 02-10-13 15:33

Ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά. Όταν μπορέσω θα κάνω μια παρουσίαση του γκαποενυδρείου.

ilias ts 10-10-13 22:29

Πάντως αυτό που τελικά κατάφερα, ήταν να χάσω πάνω από τα δύο τρίτα του πληθυσμού των ψαριών μου.

bouboulas 10-10-13 23:11

Να σε ρωτήσω και εγώ κάτι. Σε τι θερμοκρασία ήταν το ενυδρείο όταν βρήκες τα ψαράκια. Επίσης αν δεν νομίζω, μήπως έχεις παροχή co2 στο ενυδρείο και μάλιστα DIY. Αν και multies και φυτεμένο δεν……..

ilias ts 11-10-13 14:45

Η θερμοκρασια ειναι παντα σταθερη στους 25+-0.5 βαθμους. Co2 δεν εχω καθως βεβαια δεν υπαρχουν και καθολου φυτα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02299 seconds with 11 queries