Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   ηρεμηστικα... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=100627)

oreonymos 24-05-18 19:30

ηρεμηστικα...
 
ειχα παρακολουθησει ενα ντοκυμαντερ,οπου οι εκτροφεις κατα την προετοιμασια για την αποστολη των ψαριων,εβαζαν καποιο ηρεμηστικο εκτος των αλλων για το ταξιδι!μηπως υπαρχει καποιο αναλογο προιον και για τα δικα μας ψαρια?περιοδος προσαρμογης,αν θελουμε να τα μεταφερουμε κτλ

Κλεόβουλος 24-05-18 20:17

Φίλε Δημήτρη δεν θα συνιστούσα χρήση ηρεμιστικών για μεταφορά ψαριών όταν μιλάμε για εντός Ελλάδας. Οι εκτροφείς ή οι εξαγωγείς από τις χώρες προέλευσης των ψαριών στέλνουν ψάρια σε πολύ μεγάλες αποστάσεις και μεγάλης διάρκειας ταξίδι.
Με σωστή προετοιμασία και πακετάρισμα, τα ψάρια φτάνουν ασφαλή σε μια διαδρομή περ. 48 ωρών max.
Η χρήση ηρεμιστικών ίσως είναι απαραίτητη σε ειδικές περιπτώσεις πχ πολύ μεγάλα ψάρια.
Δεν θεωρώ σκόπιμο να γράψω μια χημική ουσία και να αρχίσουν κάποιοι να κάνουν αλόγιστη χρήση.

*δεν θυμάμαι αν έχουμε κάποιο άρθρο για την σωστή διαδικασία αποστολής ψαριών :confused: θα το ψάξω κι αν χρειαστεί γράφουμε κάτι ;)

Artemisia 24-05-18 20:31

Δεν χρειάζεται τίποτα , υπάρχουν και breathable bags για μεταφορά ;) απλά δεν κανει να ακουμπούν με υλικα που δεν αναπνέουν :D


https://www.youtube.com/watch?v=h1FXS_U6TWg

oreonymos 24-05-18 20:36

αν ειναι...
 
αν ειναι ετσι,ουτε εγω θελω να ξερω.εγω το ρωτησα για καλυτερα για τα ψαρακια!ακομα και απο σπιτι σε σπιτι περνανε καποιο στρεσ!δεν ειχα σκεφτει αυτη την επικινδυνοτητα!ευχαριστω νατο σβησουμε το θεμα μην βαλουμε ιδεες!

ΔημήτρηςΤ 24-05-18 20:47

Πάντως παιδιά όποτε επερνα ψάρια τους έβλεπα να τους βάζουν κατι σταγόνες, που έλεγαν ότι είναι ηρεμιστικό για απόσταση 20 λεπτών.

Artemisia 24-05-18 20:50

Έλεος ! Εμένα δεν μου έχει τύχει .

Μήπως ήταν κανενα stress coat ?

oreonymos 24-05-18 20:51

και...
 
και στα ιχθυοτροφεια ριχνουν.αλλα ο δασκαλος εχει δικιο.αν πει θα αρχισουν ολοι να ριχνουν!

Κλεόβουλος 24-05-18 20:52

Έχω στείλει ψάρια πολλές φορές και σε αποστάσεις αρκετά μεγάλες (πχ Θεσ/νίκη-Κρήτη, Έβρο-Κρήτη) και με μακακίες στα κτελ με άσκοπες καθυστερήσεις,
χωρίς καμιά σχεδόν απώλεια και χωρίς κανένα φάρμακο ;)

Artemisia 24-05-18 20:53

Δημητρη για τις ιχθυοκαλλιεργειες λές?

oreonymos 24-05-18 21:01

ναι...
 
ναι αυτο το ηξερα απο τα παλια χρονια.ευχομαι να το εχουν σταματησει .τρομαζαν λεει τα λαβρακια απο τους καραυνους,και εσκαγαν!αν προσθεσεις αντιβιωτικα,φορμαλδεινη αν τη γραφω σωστα αστα να πανε!:(

Artemisia 24-05-18 21:03

Δεν είναι μόνο για αυτες τις "χαζομάρες" εκεί παίζει πολύ αντιβίωση ..... Βράστα !!

tsala 24-05-18 21:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1042046)
Έχω στείλει ψάρια πολλές φορές και σε αποστάσεις αρκετά μεγάλες (πχ Θεσ/νίκη-Κρήτη, Έβρο-Κρήτη) και με μακακίες στα κτελ με άσκοπες καθυστερήσεις,
χωρίς καμιά σχεδόν απώλεια και χωρίς κανένα φάρμακο ;)

Μια απ τα ιδια.
Και με κουριερ εχω στειλει και λαβει, δλδ 24+ ωρες στην σακούλα.

Αν γινει σωστο πακεταρισμα, μεγαλη σακουλα, μπολικος αερας, δεν χρειάζεται τίποτε αλλο

Artemisia 24-05-18 21:53

Δεν παθαίνουν τίποτα , δεν χρειάζονται φαρμακα .
Τώρα που το σκέφτομαι είχα στείλει Κόι (μωρά) σε ένα φίλο στην Μυτιλήνη , τα είχα αφήσει απλά νηστικά για 4 μέρες μπήκαν σε σακούλα (διπλή ) το κάθε ένα με 2-3 κομματάκια άνθρακα και έκαναν 48 ώρες ταξίδι.
Τα ψάρια είναι μια χαρά και το παιδί που τα έχει τα λατρεύει!

Ο Dimis είχε φέρει απο εξωτερικό σε breathable, νομίζω μου είχε πει 15 μέρες ταξίδι .


Ακόμα και για άλλα κατοικίδια (σκυλους - γάτες) οι κτηνίατροι δεν συστήνουν χάπια σε ταξίδι .

arklaga2525 24-05-18 22:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από oreonymos (Μήνυμα 1042042)
αν ειναι ετσι,ουτε εγω θελω να ξερω.εγω το ρωτησα για καλυτερα για τα ψαρακια!ακομα και απο σπιτι σε σπιτι περνανε καποιο στρεσ!δεν ειχα σκεφτει αυτη την επικινδυνοτητα!ευχαριστω νατο σβησουμε το θεμα μην βαλουμε ιδεες!

Δεν ειναι τοσο καλο να σβηνουμε ποστ. καποιοι μαθαινουν! οπως συνεβη με εμενα στην συγκεκριμενη περιπτωση.
Ερώτηση οσο αφορα την μεταφορα. Υπαρχει καποια συγκεκριμενη κάλλιστη επιλογη? Απο οσο μπορω να φανταστω εκεινες οι σακουλες που μας δινουν τα ψαρια στο pet city ειναι καλες?

oreonymos 24-05-18 22:57

απαντησε...
 
απαντησε η αρτεμισια, και ο τσαλα.εγω το ρωτησα αυτο γιατι οι κιχλιδες ειναι λιγο νευρικες,ειδα και στο ντοκυμαντερ και ειπα να ρωτησω το δασκαλο!:smt020

Diskus fan 04-06-18 00:02

Το υλικό (το οποίο ΔΕΝ θα ονοματίσω) μπαίνει, για να μένει το ψάρι ήρεμο... αφού κοιμάται.
Νομίζω πως όλοι γνωρίζουμε ότι με το άγχος που του προκαλεί η μεταφορά (λόγω περιορισμένου χώρου) ανεβαίνουν οι ρυθμοί της αναπνοής, με ότι αυτό συνεπάγεται στο ελάχιστον νερό, της σακούλας μεταφοράς.-

alexkotsis 04-06-18 10:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 1042040)
υπάρχουν και breathable bags για μεταφορά ;)


http://www.kordon.com/kordon/product...ags#suppliers!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01745 seconds with 11 queries