Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Μονομάχοι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19022)

dream_gr 20-08-07 12:10

Μονομάχοι
 
Γεια σας, έχω ακούσει πολλά για τους μονομάχους… τελικά…. Πόσοι μονομάχοι μπορούν να μπουν μαζί μέσα σε ένα ενυδρείο; Αν τελικά μπορούν να μπουν περισσότεροι από ένας, πόσοι αρσενικοί και πόσοι θηλυκοί στα 18O λίτρα;

lucy 20-08-07 13:13

Μόνο ένας χωρίς παρέα, όχι άλλα ψάρια, ούτε καν γαρίδες. Σε περίπτωση ζευγαρώματος και μόνο εκείνη την περίοδο, μπορεί να μείνει με ένα θυληκό.
Αλλιώς σκοτώνονται στην κυριολεξία!

Steve 20-08-07 13:20

εγω σε 40 λετρα ειχα 4 θυληκα και 1 αρσενικο χωρις καυγαδες...

PascM 20-08-07 13:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από grigoriou_s (Μήνυμα 194254)
εγω σε 40 λετρα ειχα 4 θυληκα και 1 αρσενικο χωρις καυγαδες...

Σταύρο αυτό που λες έτυχε! Δεν σημαίνει οτι είναι σωστό!
Ακόμη και με το ενυδρείο γεμάτο κρυψώνες σίγουρα στα 40 λίτρα (μεικτά υποθέτω) θα υπάρξει πρόβλημα κάποια στιγμή!

Steve 20-08-07 13:47

εγω ξερω οτι τα θυληκα ειναι συμβατα μεταξυ τους αντιθετα με τα αρσενικα...
τωρα αν ετυχε να μεινουν με αρσενικο χωρις τσακωμους δεν ξερω ....πιστευω οτι δεν ηταν απλα τυχη...

PascM 20-08-07 13:49

Ας μην ασχοληθούμε άλλο γιατί είσαι αδιάβαστος εντελώς!
π.χ. έβλεπες τις γραμμές που δηλώνουν το στρες επάνω στα ψάρια?

Steve 20-08-07 13:52

γραμμες δεν εβλεπα....
ισως να ηταν τυχη.....
το μονο προβλημα ηταν , οτι επειδη το καπακι ηταν ανοιχτο , τα ψαρια πηδηξαν ολα εξω......γνωστη συνηθεια των μονομαχων......

Tolis 20-08-07 13:53

Ειδικα οταν ειναι στρεσσαρισμενα τα ψαρια απο το κηνυγητο...

Steve 20-08-07 13:55

δεν κυνηγιονταν.....
τι αρσενικο ηταν το πρωτο που πηδηξε, και ακολουθουν μετα ενα ενα τα λλα....

stav 20-08-07 13:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από grigoriou_s (Μήνυμα 194270)
δεν κυνηγιονταν.....
τι αρσενικο ηταν το πρωτο που πηδηξε, και ακολουθουν μετα ενα ενα τα λλα....

Ο χορος του Ζαλογγου:p

Tolis 20-08-07 13:57

Βγηκαν να παρουν καθαρο αερα....

jimfytakis 20-08-07 14:09

H αληθεια ηταν οτι ειχα διαβασει στο fishbase.com οτι μπορουν να συνηπαρξουν θηλυκα με ενα αρσενικο αρκει τα θηλυκα να μην εχουν ζευγαρωσει και να ειναι απο την ιδια γεννα.Ειχα ανοιξει ενα ποστ στη κατηγορια μονομαχων.Τωρα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει.Εγω προσωπικα εχω αρσενικο και θηλυκο μαζι αλλα στα 400λιτρα.Ουτε καν ανταμονωνται και οταν αυτο συμβαινει ο αρσενικος την αγνοει

deMetrIs 20-08-07 20:49

μπορούν να συνυπάρξουν θηλυκά που να είναι αδερφές αλλά να μην έχουν ζευγαρώσει ποτέ!
αποκλείεται 5 μονομάχοι να μην μάλωναν ! οι 4 θηλυκές θα έπρεπε να ανταγωνίζονται για το ποια είναι η ισχυρότερη για να πάει με τον αρσενικό και ο αρσενικός έπρεπε να προστατεύει συνεχώς τη περιοχή του δλδ πες μας τι συμπεριφορά είχαν ?

dream_gr 21-08-07 02:10

Ξέρω τι έγινε!!!
 
Λοιπόν το αρσενικό βαρέθηκε τα συγκεκριμένα θηλυκά και είπε να πάει μια βόλτα να δει τι άλλο παίζει στον έξω κόσμο. Το πρώτο θηλυκό full ερωτευμένο μαζί του τον ακολούθησε γιατί ήθελε να προστατέψει τον “δικό της” από οποιαδήποτε άλλη. Το δεύτερο θηλυκό βγήκε απλά για να πάει στο Hondos Center γιατί άκουσε για κάποιες προσφορές στα καλλυντικά. Το 3 είχε κανονισμένο ραντεβού στο κομμωτήριο, και το τέταρτο θηλυκό βαρέθηκε την μοναξιά και ακλούθησε το παράδειγμα του αρσενικού!!!:p

PascM 22-08-07 08:03

....Αυτά τα κομωτήρια μας έχουν καταστρέψει!!! :grin: :grin:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01645 seconds with 11 queries