Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Διακοπή Ρεύματος μέχρι και 8 ώρες, τι κάνω? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71286)

danny 24-04-13 23:08

Διακοπή Ρεύματος μέχρι και 8 ώρες, τι κάνω?
 
αύριο στην περιοχή μου - νότια προάστια θα υπάρξει διακοπή μέχρι και 8 ώρες απο ΔΕΗ. συνηθως η διακοπή είναι γύρω στις 3-4 ώρες, απλά η ΔΕΗ κολλάει το χαρτάκι γιατι καμμια φορά μπορεί και να τις συμπληρώσει.

έχω ένα ενυδρείο 72 λίτρων με μονομάχο. απο την στιγμή που θα γίνει διακοπή και το φίλτρο θα σταματήσει να δουλευει τι κάνω? θα αντέξει το φίλτρο τόση ώρα χωρίς ρεύμα?

πρεπει να βάλω οποσδήποτε αεραντλια με μπαταρία (είναι ακριβές?)

η μπορώ να κάνω μια αλλαγή νερού και απο κει και πέρα να περιμένω να επανέλθει το ρεύμα? επίσης είναι και το θέμα του θερμοστάτη αλλα ευτυχώς το σπίτι έχει καλη θερμοκρασία.

Stefanos098 24-04-13 23:15

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα έχεις θέμα κάνε την αλλαγή και περίμενε
Καλύτερα ομως περιμενε και την γνωμη των άλλων...

in the pond 24-04-13 23:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από danny (Μήνυμα 758301)
αύριο στην περιοχή μου - νότια προάστια θα υπάρξει διακοπή μέχρι και 8 ώρες απο ΔΕΗ. συνηθως η διακοπή είναι γύρω στις 3-4 ώρες, απλά η ΔΕΗ κολλάει το χαρτάκι γιατι καμμια φορά μπορεί και να τις συμπληρώσει.

έχω ένα ενυδρείο 72 λίτρων με μονομάχο. απο την στιγμή που θα γίνει διακοπή και το φίλτρο θα σταματήσει να δουλευει τι κάνω? θα αντέξει το φίλτρο τόση ώρα χωρίς ρεύμα?

πρεπει να βάλω οποσδήποτε αεραντλια με μπαταρία (είναι ακριβές?)

η μπορώ να κάνω μια αλλαγή νερού και απο κει και πέρα να περιμένω να επανέλθει το ρεύμα? επίσης είναι και το θέμα του θερμοστάτη αλλα ευτυχώς το σπίτι έχει καλη θερμοκρασία.

Αν έχεις ένα μόνο μονομάχο στα 72 λίτρα, τίποτα να μην κάνεις. Θα είσαι πολύ εντάξει. Αν τυγχάνει βέβαια να έχεις προγραμματήσει την αλλαγή νερού αύριο-μεθαύριο, τότε μπορείς.

Δεν υπάρχει πρόβλημα ανησυχίας όμως.

platy 24-04-13 23:17

με ενα μονομάχο σε αυτα τα λιτρα δεν εχεις απολυτως κανενα προβλημα..μην ταίσεις κιολας...


για αεραντλια μπαταρίας πολυ φθηνη ψάξε στο petsupermarket.gr

danny 24-04-13 23:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 758307)
Αν έχεις ένα μόνο μονομάχο στα 72 λίτρα, τίποτα να μην κάνεις. Θα είσαι πολύ εντάξει. Αν τυγχάνει βέβαια να έχεις προγραμματήσει την αλλαγή νερού αύριο-μεθαύριο, τότε μπορείς.

Δεν υπάρχει πρόβλημα ανησυχίας όμως.

ναι μόνο μονομάχος είναι στα 72 λίτρα (καλοπερνά) ;)

αλλαγές κάνω συνήθως κάθε βδομάδα γύρω στις 6-7 μέρες.

οπότε το αφήνω όπως είναι και περιμένω να επανέλθει το ρεύμα.

τα βακηρίδια απο το φίλτρο δεν θα χαθούν φαντάζομαι για τόσες ώρες?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 758310)
με ενα μονομάχο σε αυτα τα λιτρα δεν εχεις απολυτως κανενα προβλημα..μην ταίσεις κιολας...



για αεραντλια μπαταρίας πολυ φθηνη ψάξε στο petsupermarket.gr

καλησπέρα τάσο - ευκαιρία να κάνει και διαιτα :grin:

in the pond 24-04-13 23:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από danny (Μήνυμα 758314)
τα βακηρίδια απο το φίλτρο δεν θα χαθούν φαντάζομαι για τόσες ώρες?

Όχι, δεν κινδυνεύουν.

danny 24-04-13 23:26

ευτυχώς γιατι την είχα την αγωνία μου για τον ψάρι μου :cool:

ευχαριστώ

Nick74 25-04-13 00:04

μοδα εγινε με τις 8ωρες διακοπες?
Πριν δυο βδομαδες ειχαν κανει εδω...

Κανενα απολυτως προβλημα. Εγω το μονο που ειχα ανησυχησει ηταν η θερμοκρασια -κι ειναι το μονο που πρεπει να σε ανησυχει- αλλα ενταξει δεν εκανε τρελη βουτια.
Αν ηταν χειμωνας πιθανο να σκεπαζα με κουβερτες η και παπλωμα

exelix 25-04-13 00:07

Υπάρχουν ήδη πολλά θέματα με την ίδια ερώτηση αν γίνει μια αναζήτηση.

Κουραμπιές 25-04-13 07:22

Για την ιστορια και αεραντλια σιγουρα δεν θα χρειαστεις μιας και...ειναι μονομαχος. :p

maneni 25-04-13 11:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 758341)
Υπάρχουν ήδη πολλά θέματα με την ίδια ερώτηση αν γίνει μια αναζήτηση.

Νομιζω οτι το παρον μπορει να θεσει υποψηφιοτητα με αξιωσεις για το βραβειο του περισσοτερο επναλαμβανομενου θεματος.
Μαλιστα εχει τεθει τοσες φορες που μαλλον θα υπαρχει αντιστοιχο ακριβως και ως προς τις ωρες διακοπης.....

enydreiakias 25-04-13 11:44

Διακοπή Ρεύματος μέχρι και 8 ώρες, τι κάνω?
 
Επρεπε να βαλουμε ενα λινκ στο παιδι με παρομοιο θεμα να το διαβασει...

platy 25-04-13 14:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 758367)
Για την ιστορια και αεραντλια σιγουρα δεν θα χρειαστεις μιας και...ειναι μονομαχος. :p

δεν εχεις και άδικο..:mrgreen: αλλα καθε φορα το προτείνω :smt019

danny 25-04-13 19:28

τελικά έκανα ρεκόρ η ΔΕΗ 8 ωρες ακριβώς και με το νόμο.

ο μονομάχος μια χαρά και το νερό χωρίς να αλλάξει θερμοκρασία διότι ήταν ζεστή μέρα

ευχαριστώ

nazgul 25-04-13 19:34

Αντε ωραια!
Αυτη την περιοδο ειναι πιο ευκολα τα πραγματα σε διακοπη ρευματος, παντως, γιατι η θερμοκρασια δωματιου ειναι πολυ κοντα σε αυτη των ενυδρειων μας. Ηδη ανοιξαν τα ανεμιστηρακια σημερα στα δικα μου.

Το καλοκαιρι ειναι δυσκολα, γιατι αν ανεβει πολυ η θερμοκρασια, μειωνεται δραματικα το ποσοστο οξυγονου στο νερο. Οποτε μια αεραντλια μπαταριας θα ηταν απαραιτητη σε καθε χομπιστα, για καλο και για κακο.

danny 25-04-13 19:38

απο αύριο το βάζω στο πρόγραμμα για αγορά αεραντλίας με μπαταρία.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maneni (Μήνυμα 758449)
Νομιζω οτι το παρον μπορει να θεσει υποψηφιοτητα με αξιωσεις για το βραβειο του περισσοτερο επναλαμβανομενου θεματος.
Μαλιστα εχει τεθει τοσες φορες που μαλλον θα υπαρχει αντιστοιχο ακριβως και ως προς τις ωρες διακοπης.....


θα ήθελα να πω για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις ότι παρόμοιο θέμα υπηρξε και πριν λίγο καιρό και έκανα αναζήτηση στο φορουμ και δεν το έβγαλε και επειδή το θεμα ήταν επειγόν δεν μπορουσά να ψάξω τόσο θέματα και απο την στιγμή που δεν το έβγαζε.


ευχαριστώ

Κουραμπιές 25-04-13 22:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 758590)
Ηδη ανοιξαν τα ανεμιστηρακια σημερα στα δικα μου.

:smt119:smt119:smt119:smt119 TI!?!?:smt119:smt119:smt119:smt119

nazgul 25-04-13 22:34

Oh yes! :smt083

Και στα 3 ενυδρεια...24.5-26 εχω θερμοκρασια σε ολα, ομως.

Κουραμπιές 25-04-13 22:38

δηλαδη εφτασες 25 βαθμους εσωτερικη θερμοκρασια ρε? Παρτε ολοι δισκαδικα ρε, εγω δεν αγχωνομαι δεν ταχω βαλει τα ανεμιστηρακια ακομα αλλα μεχρι να χρειαστουν εχουμε μελλον :D

nazgul 25-04-13 22:44

Τους δισκους, μονο σε βινυλιο προτιμω να τους εχω! (κατσε μην πλακωσουν οι δισκαδες και φαμε κραξιμο!) :D

Ετοιμασου σιγα-σιγα, ομως, μην το αφησεις για τελευταια στιγμη. Ετσι οπως το παει, αποτομα θα αρχισουν τα 40αρια.

Κουραμπιές 25-04-13 22:51

αστα να πανε πολυ αποτομα δεν εχεις αδικο, για να μου λες οτι ανοιξες ηδη εσυ θεσσαλονικη....εδω σερρες εχουμε αβαντζο δεν ειμαστε τοσο ζεστη αλλα και παλι....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01913 seconds with 11 queries