Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα λαβυρινθόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=129)
-   -   Προβλημα με γκουραμι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39710)

TolisT 18-04-10 12:19

Προβλημα με γκουραμι
 
Την Παρασκευη ο θειος μου,μου εφερε 2 γκουραμι (γκουραμι που φιλαει) και μερικα φυτα για δωρο.Εψαξα στο βιβλιο που εχω να μαθω γι αυτα και λεει:Ειναι πολυ ειρινικο ψαρι που αρεσκεται να τρωει μικρα αλγη,πραγμα που το κανει χρησιμο ξενιστη,κλπ.Τα εβαλα λοιπον στο ενυδρειο μαζι με ενα μεγαλο χρυσοψαρο και 3 guppy.Μετα απο λιγη ωρα αρχισαν να κυνηγουν το αρσενικο guppy και το εβγαλα αμεσως.Μετα εκαναν το ιδιο και με το χρυσοψαρο και τελικα αναγκαστηκα να τα βγαλω ολα και να τα μεταφερω σε ενα μικροτερο.Τωρα που δεν εχουν αλλα να κυνηγησουν ,επιτιθεται το ενα στο μικροτερο.Σκεφτομαι να τα γυρισω πισω και να παρω αγγελοψαρα,θα εχουν προβλημα με guppy,χρυσοψαρο και 2 γαριδουλες?

Αλέξης6 18-04-10 12:29

Τα ψάρια που είχες ήδη μέσα δεν ταίριαζαν μεταξύ τους..

Τα χρυσόψαρα είναι κρύου νερού και δεν ταιριάζουν με τα γκάπυ...

Τα γκουράμι που σου έδωσαν μπορεί να είναι και τα δυο αρσενικά και γι αυτό να μάλωναν και μεταξύ τους ή να ήταν αρσενικό θηλυκό και να κυνηγά ο αρσενικός τη θηλυκιά...

Πόσα λίτρα ενυδρείο έχεις??

Τα αγγελόψαρα να ξέρεις θέλουν μαλακό νερό και ελαφρώς όξινο πεχά...

TolisT 18-04-10 12:58

Ναι,σωστα.60 λιτρα εχω.Τι μου προτεινεις να κανω ,να τα κρατησω μονα τους η να παρω κατι αλλο που να ταιριαζει με τα guppy?Καμια ιδεα?

Αλέξης6 18-04-10 13:06

Eννοείς να κρατήσεις το ζευγάρι γκουράμι, ή να κρατήσεις τα γκάπυ...

Πάντως το χρυσόψαρο δεν μπορεί να μείνει μαζί τους...

Εγώ θα σου πρότεινα να επιστρέψεις τα γκουράμι και το χρυσόψαρο και να πάρεις ακόμα λίγα γκάπυ να έχεις μόνο γκάπυ..

Τα γκάπυ που έχεις τώρα είναι τρια έτσι..

Είναι όλα αρσενικά??

jimmis1974 18-04-10 13:20

sory :confused: σαν να τα εχεις μπερδεψει λιγο !!!! διαβασε λιγο μερικα θεματα για συνδιασμους ψαριων ωστε να αποφασισεις τι τελικα θα βαλεις.
παντως θα μπορουσες να το γεμησεις φυτα να παρεις guppy αρσενικα και θυληκα και αστα να γεννουν , θα γεμησεις γκαπακια !!:D

nikosm1 18-04-10 13:55

Τα kissing gourami γίνονται μεγάλα ψάρια (20-30 cm) και σε καμιά περίπτωση δεν μπορείς να τα κρατήσεις σε 60 lt. Κάνε σ' αυτά τα λίτρα ένα όμορφο ενυδρείο με ζωοτόκα και άσε τα kissing gourami για αργότερα σε ενυδρείο πάνω από 200 λίτρα

Αλέξης6 18-04-10 13:56

Συμφωνώ απολύτως...

TolisT 18-04-10 14:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από repanas6 (Μήνυμα 437338)
Eννοείς να κρατήσεις το ζευγάρι γκουράμι, ή να κρατήσεις τα γκάπυ...

Πάντως το χρυσόψαρο δεν μπορεί να μείνει μαζί τους...

Εγώ θα σου πρότεινα να επιστρέψεις τα γκουράμι και το χρυσόψαρο και να πάρεις ακόμα λίγα γκάπυ να έχεις μόνο γκάπυ..

Τα γκάπυ που έχεις τώρα είναι τρια έτσι..

Είναι όλα αρσενικά??

Για τα γκουραμι λεω αν τα κρατησω η οχι.Τα guppy τα εχω καιρο,εχουν γεννησει,ειναι και αρσενικα και θηλυκα.Το χρυσοψαρο θα μπει αλλου.Αλλα guppy δεν παιρνω εχω αρκετα.

Αλέξης6 18-04-10 14:11

Τι φίλτρο έχεις το ενυδρείο??

Είναι ''καθαρά'' τα 60 λίτρα ή είναι ο μικτός όγκος??

Ρωτάω για ναδούμε εαν μπορείς εναλλακτικά να βάλεις πλάτυ μέσα μαζί με γκάπι...

TolisT 18-04-10 23:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από repanas6 (Μήνυμα 437360)
Τι φίλτρο έχεις το ενυδρείο??

Είναι ''καθαρά'' τα 60 λίτρα ή είναι ο μικτός όγκος??

Ρωτάω για ναδούμε εαν μπορείς εναλλακτικά να βάλεις πλάτυ μέσα μαζί με γκάπι...

Καθαρα

Αλέξης6 18-04-10 23:11

Ένα 60άρι καθαρό με πλάτυ και ελεγχο του αριθμού τον ψαριών(γέννες, μεγάλωμα μικρών, δωρεές σε συνχομπίστες:D:D) πιστεύω είναι πολύ καλή επιλογή!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01467 seconds with 11 queries