Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Αγορά καινούργιο ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63775)

silve992 28-07-12 19:02

Αγορά καινούργιο ενυδρείου
 
Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 54ρων λίτρων (είχα την εντύπωση ότι ήταν μεγαλύτερο) και θα ήθελα φυσικά να πάρω ένα μεγαλύτερο γιατί απ' ότι διαβάζω δεν αξίζει να έχεις τόσο μικρό.

Έχω βρει λοιπόν το Econoline Set 80cm με χωρητικότητα 112 λίτρα από εδώ http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=2872 . Καταρχήν θα ήθελα να ρωτήσω γνωρίζει κάποιος το συγκεκριμένο ενυδρείο αν είναι καλό; Εννοώ φίλτρο, θερμάστρα κλπ ή θα χρειαστεί να πάρω έξτρα; Πάντως σαν κόστος πιστεύω είναι πολύ καλά! Τι λέτε;

Επίσης γνωρίζετε κάποιο παρόμοιο ενυδρείο με μέγιστο μήκος 90εκ και πλάτος 45εκ σε καλή τιμή πάντα; Το περιορίζω λίγο λόγο του χώρου μου...

Kostis-Salonika 28-07-12 19:23

Δεν βλέπεις και αυτό;
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2336
Υπάρχει και σε προσφορά, με αξιόλογο εξοπλισμό, επίσης...
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2340
Ή, μπορείς να πάρεις σκέτο το παραπάνω ενυδρείο και σε αυτά τα λίτρα να πάρεις πιο μικρό θερμοστάτη π.χ. Jagger 125-150 (όχι 200 που δίνει και είναι και μεγάλος για αυτά τα λίτρα) και κάποιο άλλο, επίσης καλό εξωτερικό φίλτρο, π.χ. Eheim ή Tetra, που είναι σίγουρα πιο καλή λύση από ένα εσωτερικό.
Θα έχεις σίγουρα καλύτερο εξοπλισμό από την αρχή αλλά και αυξημένο κόστος επίσης...:rolleyes:

silve992 28-07-12 19:40

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση! Το φίλτρο του ενυδρείου βλέπω ότι είναι εξωτερικό και νομίζω πως είναι καλό αν κρίνω και από την τιμή του. http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2265 Αυτό που με απασχολεί είναι ότι επειδή το ενυδρείο θα το βάλω σε ένα τραπέζι πλάτους 50εκ το ενυδρείο είναι 45εκ. Άρα υπάρχει ελάχιστος χώρος πίσω. Το εξωτερικό φίλτρο που μπορεί να μπει; Γίνεται και στα πλάγια;

Φιλικά πάντα! :)

Kostis-Salonika 28-07-12 19:53

Και στα πλάγια, φυσικά.
Αρκεί να μην είναι μακριά και δεν φτάνουν μετά οι σωλήνες εισόδου-εξόδου στο ενυδρείο. Δίπλα να είναι.
Η τιμή, από μόνη της δεν λέει πάντα την αλήθεια.
Πρέπει να μπορεί να γυρνάει τα λίτρα του ενυδρείου σου 5-6 φορές τουλάχιστον, στην ονομαστική ροή που λένε οι προδιαγραφές του φίλτρου το βλέπεις αυτό, να έχει όσο πιο υψηλό μανομετρικό γίνεται και χαμηλή κατανάλωση ρεύματος.
Μετά βλέπεις και αν έχει και υλικά και δεν τα αγοράζεις έξτρα, για να δεις "πόσο κάνει" το φίλτρο πραγματικά.

Nick74 28-07-12 19:56

γνωμη μου, παρε οσο μεγαλυτερο μπορεις και αντεχεις.
Οσο μεγαλυτερο ενυδρειο εχεις τοσο μικροτερες οι πιθανοτητες για προβληματα, και μεγαλυτερη η ποικιλια ψαριων που μπορεις να διαλεξεις

silve992 28-07-12 20:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostis-Salonika (Μήνυμα 682067)
Και στα πλάγια, φυσικά.
Αρκεί να μην είναι μακριά και δεν φτάνουν μετά οι σωλήνες εισόδου-εξόδου στο ενυδρείο. Δίπλα να είναι.
Η τιμή, από μόνη της δεν λέει πάντα την αλήθεια.
Πρέπει να μπορεί να γυρνάει τα λίτρα του ενυδρείου σου 5-6 φορές τουλάχιστον, στην ονομαστική ροή που λένε οι προδιαγραφές του φίλτρου το βλέπεις αυτό, να έχει όσο πιο υψηλό μανομετρικό γίνεται και χαμηλή κατανάλωση ρεύματος.
Μετά βλέπεις και αν έχει και υλικά και δεν τα αγοράζεις έξτρα, για να δεις "πόσο κάνει" το φίλτρο πραγματικά.

Κατάλαβα. Επειδή δε γνωρίζω και πολλά θα μπορούσες να μου προτείνεις και ένα καλό φίλτρο για να ξέρω που βαδίζω;

Kostis-Salonika 28-07-12 20:51

Δες, για τα λίτρα σου, πολύ καλή λύση είναι αυτό
http://fish.aquaristic.net/Tetratec-...er-EX-600.html ή ακόμη καλύτερα αυτό
http://fish.aquaristic.net/Tetratec-...er-EX-700.html
Εγώ, μετά από συζήτηση στο forum, κατέληξα και περιμένω το 1200, για 200 λτ ενυδρείο.
Πολύ καλή λύση για τα λεφτά τους τα Fluval, 205 ή καλύτερα το 305 για τα λίτρα σου και φυσικά Eheim, πιο ακριβές λύσεις όμως, που θα προτείνουν σίγουρα πολύ συγχομπίστες που τα έχουν χρόνια στα ενυδρεία τους και θα σου πουν πολύ καλά λόγια!
Υπάρχουν βεβαίως και φθηνότερα φίλτρα στην αγορά, κυρίως κινέζικα, που χάνουν όμως συνήθως σε κατάναλωση ρεύματος (σημαντικό στις μέρες μας):wink:
-------------------------
Διάβασε και αυτό να πάρεις και επιπλέον απόψεις, όπως έκανα και εγώ:D
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63256

silve992 28-07-12 23:17

Παιδιά αν έπαιρνα ένα εσωτερικό φίλτρο για το ενυδρείο μου θα ήταν καλό; Το εξωτερικό είναι καλύτερο από το εσωτερικό και γιατί; (αν είναι). Με προβληματίζει το θέμα χώρου γιατί βλέπω ότι το φίλτρο έχει ύψος 43εκ (!!!) δηλαδή μεγαλύτερο ύψος από το ενυδρείο! Δεν έχω χώρο να το βάλω από κάτω καθόλου. Δίπλα θα ήταν άσχημο και πιστεύω ότι θα ήταν μπέρδεμα με τις "σωλήνες" που μπαίνουν μέσα στο νερό...

Δεν ξέρω, τη βοήθειά σας!

Nick74 28-07-12 23:29

τα εσωτερικα φιλτρα (με τα οποια εχω παρει διαζυγειο εδω και χρονια) εχουν ενα σωρο προβληματα, τη μια μπουκωνουν, την αλλη δεν εχουν χωρο, την αλλη ειναι δυσκολα στον καθαρισμο των υλικων τους, δε μπορεις να φτιαξεις τη ροη τους κτλ κτλ κτλ
Αν ειναι οικονομικο το θεμα αυτα που εχω δει απιστευτα καλα και οικονομικα ειαι τα ELITE (δες στο θεμα "φθηνα ενυδρεια" στην κατηγορια των μαγαζιων, απο κει τα εχω παρει) ειναι η "κατωτερη" σειρα της Fluval αλλα προσωπικα αν εξαρεσουμε την εμφανιση τους (ειναι λιγο πιο "κουμουτσες") δεν εχω καταλαβει σε τι υστερουν απο την ακριβοτερη σειρα, συν οτι εχουν πολλα λιτρα για υλικο (εχεις δει πολλα εσωτερικα με 15 λιτρα υλικο?)
Αν παλι ειναι απλα θεμα ομορφιας το high end της fluval ειναι κουκλι με τα ψηφιακα θερμομετρα κι ολα αυτα που εχει πανω

exelix 28-07-12 23:33

Συνήθως στα εξωτερικά φίλτρα η εισαγωγή του νερού γίνεται με τη βαρύτητα, οπότε το να το βάλεις δίπλα στο ενυδρείο μπορεί να είναι από απλά επίφοβο έως και αδύνατο. Πρέπει να υπάρχει μια ελάχιστη υψομετρική διαφορά με την κατώτατη επιφάνεια του νερού.

Ο χώρος για υλικά που σου δίνει ένα εξωτερικό δε συγκρίνεται συνήθως με ενός εσωτερικού. Είναι γενικά πιο εύκολη η συντήρηση, διαχωρίζεις πιο εύκολα τους ρόλους των υλικών για καλύτερο αποτέλεσμα και γενικά μπορείς να χρησιμοποιείς διαφορετικά υλικά για κάθε περίσταση.

Όταν μάλιστα το ενυδρείο αρχίζει να περνάει το φράγμα των 100 λίτρων ένα εσωτερικό φίλτρο ίσως δυσκολευτεί να κρατήσει την απαραίτητη βιολογία για τους κατοίκους και αρχίζει να γίνεται πιο δύσκολη και η σωστή κυκλοφορία του νερού.

Πώς είναι το έπιπλό σου; Μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία;

Nick74 28-07-12 23:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 682101)
Συνήθως στα εξωτερικά φίλτρα η εισαγωγή του νερού γίνεται με τη βαρύτητα, οπότε το να το βάλεις δίπλα στο ενυδρείο μπορεί να είναι από απλά επίφοβο έως και αδύνατο. Πρέπει να υπάρχει μια ελάχιστη υψομετρική διαφορά με την κατώτατη επιφάνεια του νερού.


Σε ενα 60ρι ετσι το χω και αν και θεωρητικα δε στεκει, πρακτικα δεν εχω προβλημα στη λειτουργια του.
Το μονο "μανικι" ειναι στον καθαρισμο να ξαναγεμισω τους σωληνες για να παρει μπρος, κατι που δεν εχω στα αλλα ενυδρεια που εχω το φιλτρο κανονικα κατω

silve992 28-07-12 23:49

1 Συνημμένο(α)
Παιδιά το ξέρω ότι έχετε δίκιο στο θέμα του φίλτρου. Δεν ήξερα ότι υπάρχουν εξωτερικά φίλτρα αλλά όταν τα είδα εντυπωσιάστηκα με την ευκολία που παρέχουν! Λόγο χώρου τα λέω όλα αυτά.

Ορίστε και μια φωτογραφία.

silve992 28-07-12 23:57

Αυτό που σκέφτηκα είναι να μπει το φίλτρο στο συρτάρι κάτω από το ενυδρείο αλλά στα πλάγια. Σαν μέγεθος το παίρνει άνετα, μόνο που δεν ξέρω αν πειράζει να το έχω ξαπλωμένο... :/ Θα κάνω και μια τρύπα από πίσω για να περάσουν οι σωλήνες.

Nick74 28-07-12 23:57

οκ κοιτα, σε παρομοιο χωρο εχω κι εγω ενα ενυδρειο.
Θα εχεις λιγο προβλημα στο ξεκινημα του λογο ελειψης βαρυτητας (θα πρεπει να γεμισει το φιλτρο και οι σωληνες με νερο) αλλα οταν ξεκινησει δε σταματαει.
Βασικα απλα πρεπει να διαλεξεις ενα κοντο μοντελο, οσο πιο κοντο γινεται
αν μπορεις βεβαια να το βαλεις στο συρταρι ακομα καλυτερα

exelix 29-07-12 00:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 682103)
Σε ενα 60ρι ετσι το χω και αν και θεωρητικα δε στεκει, πρακτικα δεν εχω προβλημα στη λειτουργια του.
Το μονο "μανικι" ειναι στον καθαρισμο να ξαναγεμισω τους σωληνες για να παρει μπρος, κατι που δεν εχω στα αλλα ενυδρεια που εχω το φιλτρο κανονικα κατω

Αν όμως βρεθεί πιο ψηλά από τη στάθμη του νερού σε μια διακοπή ρεύματος δεν μπορείς να πάρεις όρκο ότι θα ξαναξεκινήσει!;)


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από silve992 (Μήνυμα 682108)
Αυτό που σκέφτηκα είναι να μπει το φίλτρο στο συρτάρι κάτω από το ενυδρείο αλλά στα πλάγια. Σαν μέγεθος το παίρνει άνετα, μόνο που δεν ξέρω αν πειράζει να το έχω ξαπλωμένο... :/ Θα κάνω και μια τρύπα από πίσω για να περάσουν οι σωλήνες.

Στο ντουλάπι αριστερά δε θα ήταν πολύ πιο άνετα; Α και όχι στα πλάγια, μόνο όρθιο!

Nick74 29-07-12 00:04

1 Συνημμένο(α)
λοιπον, αν και η φωτο ισως δε φαινεται πολυ καλα λογο οτι δεν θελω να αναψω φωτα, πιστευω καταλαβαινεις πως το εχω κανει

Nick74 29-07-12 00:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 682111)
Αν όμως βρεθεί πιο ψηλά από τη στάθμη του νερού σε μια διακοπή ρεύματος δεν μπορείς να πάρεις όρκο ότι θα ξαναξεκινήσει!


Ξεκιναει, ενα σωρω φορες το χω τσεκαρει και εχει τσεκαριστει και με τις διακοπες της ΔΕΗ περυσι... απλα αν αδειασουν οι σωληνες απλα θελει να τους ξαναγεμισεις, καθως και το φιλτρο (γειζω το φιλτρο και το γερνω λιγο να γεμισουν κι οι σωληνες)

silve992 29-07-12 00:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 682111)
Αν όμως βρεθεί πιο ψηλά από τη στάθμη του νερού σε μια διακοπή ρεύματος δεν μπορείς να πάρεις όρκο ότι θα ξαναξεκινήσει!;)

Στο ντουλάπι αριστερά δε θα ήταν πολύ πιο άνετα; Α και όχι στα πλάγια, μόνο όρθιο!

Στο ντουλάπι αριστερά δε γίνεται. Έχει ράφια μέσα και δε θέλω να το χαλάσω. Το μόνο που μπορούσε να γίνει ήταν στο συρτάρι από κάτω, χωράει άνετα αλλά πρέπει να είναι πλάγια! Γιατί πειράζει να είναι πλάγια; Αφού τον ίδιο κύκλο δεν κάνει (υποθέτω);

Nick74 29-07-12 00:14

νομιζω καλυτερα να το βαλεις οπως το δικο μου παρα να το βαλεις πλαγια.
Δεν ειναι τοοοσο δυσκολο το ξεκινημα του. Μετα απλα δουλευει

exelix 29-07-12 00:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 682113)
Ξεκιναει, ενα σωρω φορες το χω τσεκαρει και εχει τσεκαριστει και με τις διακοπες της ΔΕΗ περυσι... απλα αν αδειασουν οι σωληνες απλα θελει να τους ξαναγεμισεις, καθως και το φιλτρο (γειζω το φιλτρο και το γερνω λιγο να γεμισουν κι οι σωληνες)

Βρε μια φορά θα στην κάνει για όλες!:p Εξάλλου λέω αν η στάθμη πέσει κάτω από το φίλτρο.


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από silve992 (Μήνυμα 682115)
Στο ντουλάπι αριστερά δε γίνεται. Έχει ράφια μέσα και δε θέλω να το χαλάσω. Το μόνο που μπορούσε να γίνει ήταν στο συρτάρι από κάτω, χωράει άνετα αλλά πρέπει να είναι πλάγια! Γιατί πειράζει να είναι πλάγια; Αφού τον ίδιο κύκλο δεν κάνει (υποθέτω);

Το μεγαλύτερο πρόβλημα θα είναι να μαζευτεί αέρας και αν είναι πλάγια δε θα μπορεί να τον διώξει, άρα πάπαλα. Δεν μπορώ να είμαι και σίγουρος, αλλά ίσως να δημιουργεί πρόβλημα και στο impeller.

silve992 29-07-12 00:17

Δεν είναι θέμα δύσκολο ή όχι, Το θέμα είναι να λειτουργεί σωστά χωρίς προβλήματα. Απ' ότι βλέπω όμως το δικό σου φίλτρο είναι πιο χαμηλό από το ενυδρείο. Μπορείς να μου πεις λίγο τις διαστάσεις του ενυδρείου σου και πιο φίλτρο έχεις;

Nick74 29-07-12 00:28

το ενυδρειο ειναι 33 εκατοστα στηλη νερου και το φιλτρο ειναι 25 εκατοστα υψος.
ΕLITE CRYSTAL-FLO 20 ειναι το φιλτρο

Παράθεση:

Βρε μια φορά θα στην κάνει για όλες!:razz: Εξάλλου λέω αν η στάθμη πέσει κάτω από το φίλτρο.
Αποκλειεται να αφησω να πεσει τοσο χαμηλα η σταθμη για να την κανει ;)
-------------------------

silve992 29-07-12 00:35

Καλά που βρήκες τόσο μικρό φίλτρο; Εγώ ψάχνω παντού και δε βρίσκω. Λοιπόν το ενυδρείο που λογικά θα πάρω είναι αυτό http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2336 άρα πιστεύω ένα φίλτρο γύρω στα 25 εκατοστά θα ήταν καλά όπως εσένα. Τώρα που θα βρω είναι άλλο θέμα. Το συζητάμε και αύριο γιατί κουράστηκα :P Αν μπορείτε βρείτε μου κανένα καλό γιατί δε ξέρω πολλά πολλά.. (ακόμα τουλάχιστον)

Και πάλι σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!

EDIT

Χμμ απ' ότι βλέπω το ΕLITE CRYSTAL-FLO 20 είναι μέχρι 75 λίτρα. Για κάτι πιο μεγάλο όπως το ενυδρείο που λέω να πάρω δεν υπάρχει ε; :/

Nick74 29-07-12 01:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από silve992 (Μήνυμα 682123)

Χμμ απ' ότι βλέπω το ΕLITE CRYSTAL-FLO 20 είναι μέχρι 75 λίτρα. Για κάτι πιο μεγάλο όπως το ενυδρείο που λέω να πάρω δεν υπάρχει ε; :/

κι εχει και χωρο και ροη τριπλασια απο αλλα που λενε οτι ειναι για 200 λιτρα ;) (δεν ξερω τι παιζει με τα λιτρα που γραφουν τα ΕLITE, αλλα σου λεω απλα πως με τα συγκεκριμενα ειμαι υπερ-ευχαριστημενος παρολο που ο αντιπροσωπος προσπαθει να πουλησει τα fluval. Αν το κανεις βιδες δε θα δεις καποιο ελαττωμα η κατι που να το καθστα κατωτερο, και προπαντων τιποτα που να δειχνει πως ειναι για τα λιτρα που λενε)
btw εγω οπως ειπα σε 60-65 λιτρα το χω (οκ 80ρι λεει αλλα δεν ειναι)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από silve992 (Μήνυμα 682123)
Για κάτι πιο μεγάλο όπως το ενυδρείο που λέω να πάρω δεν υπάρχει ε; :/

Φυσικα και υπαρχουν, ενα "μοσχαρακι" που εχω της ιδιας μαρκας ειναι για ονομαστικα 600 αλλα εχει 65-70 εκατοστα υψος και διαμετρο μεγαλυτςρη απο ενα 12ρι subwoofer

leandros69 29-07-12 01:21

1 Συνημμένο(α)
μια φτηνη λυση παντως για ενυδρεια ειναι τα ενυδρεια που παροπλιζουν τα pet shop λογο ανακαινισης,μετακομισης η λουκετου.
εγω πηρα ενα 130 λιτρα με βιολογικο φιλτρο 40€ σκετο τζαμι και το επενδυσα με πολυ μικρο κοστος.......

stav 29-07-12 06:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από silve992 (Μήνυμα 682050)
Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 54ρων λίτρων (είχα την εντύπωση ότι ήταν μεγαλύτερο) και θα ήθελα φυσικά να πάρω ένα μεγαλύτερο γιατί απ' ότι διαβάζω δεν αξίζει να έχεις τόσο μικρό.

Έχω βρει λοιπόν το Econoline Set 80cm με χωρητικότητα 112 λίτρα από εδώ http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=2872 . Καταρχήν θα ήθελα να ρωτήσω γνωρίζει κάποιος το συγκεκριμένο ενυδρείο αν είναι καλό; Εννοώ φίλτρο, θερμάστρα κλπ ή θα χρειαστεί να πάρω έξτρα; Πάντως σαν κόστος πιστεύω είναι πολύ καλά! Τι λέτε;

Επίσης γνωρίζετε κάποιο παρόμοιο ενυδρείο με μέγιστο μήκος 90εκ και πλάτος 45εκ σε καλή τιμή πάντα; Το περιορίζω λίγο λόγο του χώρου μου...

Το συγκεκριμενο ενυδρειο το εχω αγορασει απο τον Αμαζονιο με λαμπα
Τ5 24W.Το φιλτρο εχει μονο μαυρο σφουγγαρι το οποιο δεν ειναι ανθρακας,εαν θελεις το κοβεις στην μεση και συμπληρωνεις siporax mini
(πληροφοριακα εγω το εχω αφησει μονο με το σφουγγαρι εξαρταται τι
ιχθυοφορτωση θα εχεις στο ενυδρειο σου).

dimosal 29-07-12 07:49

Μπορεις να κατασκευασεις το ενυδρειο συμφωνα με τις μεγιστες διαστασεις του επιπλου και να κατασκευασεις ένα φιλτρο πλατης στην δεξια πλευρα του οπου εκτος τα υλικα φιλτρανσης θα εχεις καιι τον θερμοστατη

silve992 29-07-12 10:16

καλημέρα. Λοιπόν τελικά θα χρησιμοποιήσω το αριστερό ντουλάπι (θα πρέπει να κάνουμε και μερικές θυσίες). Εγώ προτείνω τα εξής:

Ενυδρείο: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2335
Φίλτρο: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1254
Θερμοστάτης: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1017

Είναι καλός συνδυασμός λέτε; Προτίμησα τα 96 λίτρα λόγο τιμής. Δε μπορώ να δώσω και μια περιουσία καταλαβαίνεται...
Είναι καλή επιλογή ή να πάω σε κάτι άλλο;

EDIT:

Α επίσης καλό θα ήταν να τα πάρω αυτά (ενυδρείο, φίλτρο, θερμοστάτη) από ένα κατάστημα για λόγους ευκολίας.
Και κάτι πολύ σημαντικό! Το νερό της βρύσης μου έχει 800+ άλατα! Βρίσκομαι σε παραθαλάσσιο μέρος για αυτό. Μήπως θα ήταν καλύτερα να έκανα αργότερα τις αλλαγές νερού με εμφιαλωμένο;

exelix 29-07-12 10:39

Με εμφιαλωμένο σίγουρα όχι. Αν χρειάζεται να μαλακώσεις το νερό το κάνεις εύκολα με μια συσκευή αντίστροφης όσμωσης και ξεμπερδεύεις. Αλλά αυτό θα εξαρτηθεί από τα ψάρια που θα μπουν. Το 800+ είναι TDS; Είναι δική σου μέτρηση;

Απλά να ξέρεις ότι αυτό το φίλτρο παρόλο που θα είναι σκυλί για μια ζωή θα σε παιδέψει γιατί δεν έχει βανάκια, ώστε να κλείνεις τους σωλήνες όταν θες να το ανοίξεις (και είναι ακριβά τα άτιμα), δεν έχει αυτόματο ξεκίνημα, οπότε θα θες ρούφηγμα και θα πρέπει να πάρεις και βιολογικό υλικό, γιατί δεν έχει.

silve992 29-07-12 10:46

Επειδή μετακομίσαμε πρόσφατα, ελέγξαμε το νερό της βρύσης στο χημείο και η σκληρότητά του είναι 750 - 800 δηλαδή από 7,5 - 8. Δε ξέρω τι είναι το TDS για να σου πω. Δηλαδή δε πειράζει να βάζω από τη βρύση έτσι;

Όσον αφορά το φίλτρο μπορείς να μου προτείνεις κάποιο καλύτερο; Δε θέλω να έχω προβλήματα.

Ένα από αυτά θα ήταν καλύτερο;

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2328
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2264

Επίσης να πάρω των 96 λίτρων ή των 126; Τι λέτε; Αλλά πάμε για μεγαλύτερο και ακριβότερο φίλτρο με 126l ενυδρείο σωστά;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02705 seconds with 11 queries