Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Τι κάνουν; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19673)

anasios 23-09-07 21:43

Τι κάνουν;
 
4 Συνημμένο(α)
Αν και έχω δίσκους αρκετά χρονάκια, ποτέ μου δεν είδα αυγά στο ενυδρείο μου.Πολλές φορές έβλεπα να τρεμοπαίζουν , να καθαρίζουν κάποιο φύλλο ,αλλά μέχρι εκεί. Η απογοήτευση μεγάλη αλλά τι να κάνεις...
Λοιπόν εδώ και 4-5 μέρες ένα σίγουρο ζευγάρι που έχω , άρχισαν τα ίδια και δεν έδωσα σημασία.Από χθες όμως στο θηλυκό προεξέχει το αναπαραγωγικό όργανο πολύ και τα παιχνίδια ήταν εντονότερα.Σαν να μην έφτανε αυτό μαζί με τον Μητσάρα καθάριζαν ένα σημείο στο πλαινό τζάμι του ενυδρείου.
Και σήμερα από το πρωί προσπαθεί ... να αφήσει αυγά; Αλλά αυγά δεν άφηνει. Τι κάνει;; Θα με τρελάνει.
Για κοιτάξτε τις φωτο που έβγαλα << κατασκοπευτικά >> και πες τε μου να καταλάβω τι στο καλό κάνουν.
Στην 1η ο Μητσάρας , στην 3η η όμορφη , στην 2η και 4η προσπαθεί ...

giagligian 23-09-07 21:54

Πολύ μάγκας ο Μητσάρας να σου ζήσουν:smt041 και υπομονή. Α! και κάτι άλλο.. υπομονή:rolleyes: όλα θα γίνουν...

Yiannis59 23-09-07 22:06

Συνηθισμένο φαινομενο δοκιμές κανει συντομία αν ολα παν καλα θα έχεις αυγά τωρα για μετα εσυ ξερεις......

anasios 24-09-07 13:52

Καλού κακού ετοίμασα ένα 80λιτρο και λέω να τα μεταφέρω.

mikele 25-09-07 17:43

μπραβο σου φιλε πολυ ομορφα ψαρια ....μακαρι να παρεις και μικρα.....

anasios 27-11-07 00:34

Γυρίζοντας αργά το απόγευμα πρόσεξα το ζεύγος να κάνει παρόμοια κίνηση...

anasios 27-11-07 00:36

...πλησιάζοντας πιο κοντα....

anasios 27-11-07 00:38

...Και τι να δω ; ; ; ;

ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ ...ΑΥΓΑ ...ΑΥΓΑ ...ΑΥΓΑ Έμεινα...

Η θυληκια γεννούσε ....

anasios 27-11-07 00:42

Δε το πιστευω ρε παιδιά δισκοαυγά....

Αλλά ο Μητσάρας τα έτρωγε.Τα έτρωγε ο βλάκας...






Τι γίνεται τώρα ;

Τσιόνογλου Σταύρος 27-11-07 00:58

Καποια στιγμή θα ξαναγεννήσουν και μπορεί να τα ξαναφάνε και ξανά και ξανά ώσπου κάποια στιγμή θα μάθουν και θα τα προσέχουν κλπ κλπ ,ας απαντήσει καλύτερα κάποιος που επιδίωξε τις αναπαραγωγες, διάβασε και το ποστ του πρύτανη για ανπαραγωγή και θα καταλάβεις τι παίζει.

johnpalavos 27-11-07 10:20

σταυρο μπραβο σου!!!! αντε και δισκομπαμπας! ελπιζω οταν καταφερεις να κρατησεις μικρα να μπορεις να τα αναθρεψεις... για να μην γινουν αλητακια και τρωνε το φαγητο απο τα αλλα ψαρια!!!:smt064. ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑΥΡΟ !!!!

Τσιόνογλου Σταύρος 27-11-07 10:26

Γιάννη εγώ δεν έκανα ποτέ αναπαραγωγή και ούτε προσπάθησα ποτε.Μου γέννησαν πάρα πολλες φορές έτσι όπως τα είχα, κράτησαν τα μικρά μέχρι 10 ημέρες αλλά μετα αυτά έγιναν μεζές στα άλλα.Δεν έχω χρόνο και χωρο και αν σου πώ ότι κάποια στιγμή σκέφτομαι να αλλάξω και την σύνθεση των ψαριών σε κάτι πιο απλο δεν θα σου πώ ψέματα.Στον Θανάση να ευχηθούμε καλή επιτυχία.

Takis 27-11-07 11:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από anasios (Μήνυμα 217147)
Δε το πιστευω ρε παιδιά δισκοαυγά....

Αλλά ο Μητσάρας τα έτρωγε.Τα έτρωγε ο βλάκας...
Τι γίνεται τώρα ;

Αφου αρχισαν να γεννανε, και αφου εχεις καλες συνθηκες στο ενυδρειο, συντομα θα μπουν σε σειρα και θα κανουν το καθηκον τους!!!
Καλη επιτυχια!!!

johnpalavos 27-11-07 11:41

ναι οντως Θαναση ηθελα να πω... αλλα σε ειχα στο νου μου να σε παρω τηλεφωνο και ,οπιον μελετας .... φτερνιστηκες καθολου?? εχεις pm .
Συγνωμη για την παρενθεση!!! ΘΑΝΑΣΗ και εις ανωτερα!!!!

anasios 27-11-07 19:22

Σήμερα το θηλυκό καθάριζε το ίδιο σημείο στο φίλτρο και το αρσενικό δεν επέτρεπε σε κανένα άλλο ψαράκι να πλησιάσει.

Να τα μεταφέρω σε ένα 80αρι ή να τα αφήσω και να περιμένω τι θα γίνει την άλλη φορά, αν υπάρξει άλλη φορά ;

sak 27-11-07 19:30

Γεια σου ρε Θανο με τις δισκαρες σου.Καλα γεννητουρια φιλε.Μπορει να αργησαν λιγο να παρουν μπροστα αλλα ειναι να μην κανουν την αρχη.Αν την κανουν δεν παιρνουν ανασα :D :D :D !!!!!!!
Καλη επιτυχια και υπομονη.

Τσιόνογλου Σταύρος 27-11-07 20:20

Το ότι θα υπάρξουν κιάλλες φορές είναι σχεδόν σίγουρο όπως και το ότι μπορεί να σου ξαναφάνε τα αυγά ,αλλά κάποια στιγμη θα μάθουν.Τα 80 λίτρα φαίνονται λίγα για γεννήστρα απότι θυμάμαι αυτή που πήραν γέννες τις πήραν σε μεγαλύτερες δεξαμενές.

anasios 07-01-08 19:24

Πέρασε 1,5 μήνας και σήμερα είναι η τέταρτη φορά που ξαναγεννούν.Το ζευγάρι είναι μόνο του σε 110 λίτρα χωρίς υπόστρωμα και με φίλτρο τύπου Αμβούργου.Τις προηγούμενες το αρσενικό τα έτρωγε πάλι, αλλά όχι την ίδια στιγμή.Σήμερα από το απόγευμα τα αυγά είναι κολλημένα στον κώνο και τα δύο τα αερίζουν.έχω κρυφές ελπίδες ...

John T 08-01-08 02:42

Αντε, αντε :D

Εύχομαι κάθε επιτυχία!

anasios 09-01-08 11:03

Δυστυχώς ενώ μέχρι αργά το απόγευμα πρόσεχαν τα αυγά, έκενα το λάθος να τα ταίσω και φάγαν και τα αυγά ταυτόχρονα.Πάντως το ότι τα πρόσεχαν τόσες ώρες είναι κάτι.Την άλλη φορά....

anasios 03-02-08 00:52

Απογοήτευση:( .Μετά χ γέννες ,ο αρσενικός συνεχίζει και τρώει τα αυγά.Σήμερα είπα να τον βγάλω και να αφήσω τη μάνα, αλλά τα έφαγε αυτή μετά.Καμιά ιδέα; Το καλό πάντως είναι ότι γεννάνε καθε 10 μέρες.Αλλά...

mikele 03-02-08 10:10

κριμα σε παιδευουν πολυ .....
αλλα συνεχισε μη τα χωριζεις τα ψαρια το ενστικτο θα τα δειξει το δρομο ..

καλη επιτυχια....;) ;) ;)

Pritanis 04-02-08 11:51

διαφανη σωληνα με αερα......Αν μετα απο τοσες γεννες δεν εμαθε.....μαλλον δεν θα μαθει......

Discuslover 06-02-08 00:52

file
-------------------------
file ego tha sou elega na ta afiseis ta psaria kai ligo...
sto kanoniko enidrio tous kai min ta kinigas na tous alazeis xorous nomizontas oti etsi einai kalitera... ta idia ekana kai ego mexri pou ta psaria arxisan na exoun anoreksies na sou po kai 2 mines!!! me apotelesma na tous les good bye.... An einai na gien itha ginei an ta psaria einai orima na to kanoun tha to kanoun xoris na xriazonte idieteres metaxiriseis...

MiziGr 06-02-08 10:49

Σε παρακαλώ μην γράφεις σε greeklish

anasios 09-02-08 23:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Discuslover (Μήνυμα 234873)
file
-------------------------
file ego tha sou elega na ta afiseis ta psaria kai ligo...
sto kanoniko enidrio tous kai min ta kinigas na tous alazeis xorous nomizontas oti etsi einai kalitera... ta idia ekana kai ego mexri pou ta psaria arxisan na exoun anoreksies na sou po kai 2 mines!!! me apotelesma na tous les good bye.... An einai na gien itha ginei an ta psaria einai orima na to kanoun tha to kanoun xoris na xriazonte idieteres metaxiriseis...

Φίλε μου, δε νομίζω να με κατάλαβες.Τα ψαράκια τα είχα σε 400 λίτρα.Όταν είδα ότι γεννήσαν, τα έβαλα σε γεννήστρα 110 λίτρων μόνα τους.Γιατί όπως θα ξέρεις οι ελπίδες να βγουν μικρά σε κοινωνικό ενυδρείο είναι ελάχιστες.Απλά επειδή έτρωγε το αρσενικό τα αυγά σκέφτηκα να το απομακρύνω μπας και τα βγάλει η μάνα.

mikele 10-02-08 19:11

ακομα δε στρωσανε......:( :( :(
αστα λιγο καιρο μεσα στο κοινωνικο οπως σε προτειναν......χρονος και παρατηρηση....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02113 seconds with 11 queries