Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Fluval A3977 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=100267)

kurios_kavouris 08-04-18 21:33

Fluval A3977
 
Καλησπερα,http://www.fluvalaquatics.com/cache/...lw300-h300.png
βρηκα αυτο το προιον..
Πιστευεται θα ειναι χρησιμο για φυτεμο ενυδρειο για την μειωση του στρες στα ψαρακια μου;

Diskus fan 20-04-18 02:05

Ποία είναι η τιμή αυτού του προϊόντος;

kurios_kavouris 20-04-18 20:12

Κανα 25αρι καινουργιο, ουσιαστικα ειναι ενα ντιμμερ,το οποιο το ρυθμίζεις σε φωτοπεριόδους, (ξημέρωμα, πρωι, μεσημέρι..) εχει δυο υποδοχές για δυο φωτισμους Led, οποτε μπορεις να προσαρμόσεις τον βασικό σε διάφορα στάδια, και καπου στο τελος θα ξεκινάει ο νυχτερινός φωτισμός (εχω βαλει μπλε diy, τον εχω χαμηλο)

Diskus fan 20-04-18 22:20

Με μπέρδεψες... το έχεις αγοράσει ή όχι;
Από μια πρόχειρη "έρευνα" που έκανα... ΔΕΝ είδα να έχει καλές κριτικές... γιατί παρουσιάζει συχνά προβλήματα.
Το κόστος του είναι γύρω στα 27-28 ευρώ.
Επίσης ΑΝ κατάλαβα καλά... χρειάζεται και τροφοδοτικό (επιπλέον κόστος δηλαδή).
Αυτή η "μόδα" copy paste... με τον μπλε νυχτερινό φωτισμό, κατά την άποψη μου (πολλές φορές διατυπωμένη) είναι λάθος.
Βγες το βράδυ έξω, κοίτα τον ουρανό κι ΑΝ δεις κάπου μπλε... πες το και σε μένα.
ΑΝ ΔΕΝ το έχεις αγοράσει, υπάρχει φτηνότερο σύστημα για ανατολή-δύση (αλλά για λεντοταινία)... από ebay.-

alexkotsis 21-04-18 08:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 1039983)
Αυτή η "μόδα" copy paste... με τον μπλε νυχτερινό φωτισμό, κατά την άποψη μου (πολλές φορές διατυπωμένη) είναι λάθος.
Βγες το βράδυ έξω, κοίτα τον ουρανό κι ΑΝ δεις κάπου μπλε... πες το και σε μένα.

Τι? Δεν είναι μπλέ???? :D:D:D:D

Diskus fan 21-04-18 15:15

Τι να σου πω ( ; )... έχω και πρόβλημα στα μάτια, λόγω ηλικίας.- :D

alexkotsis 21-04-18 15:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 1040026)
Τι να σου πω ( ; )... έχω και πρόβλημα στα μάτια, λόγω ηλικίας.- :D

😂🤓😂🤓

kurios_kavouris 22-04-18 19:05

Προς πληροφοριση, Δεν χρειαζεται ενισχυτη η ανταπτορα η κατι τετοιο, χρησιμοποιεί των λέντ, πχ ((καλωδιο μετασχηματιστη φωτισμου)) >>> Fluval >> Φωτισμός.
Δεν το εχω παρει ακομα Απλα κανω ερευνα οχι οτι ειναι ακριβο για να το δοκιμασω, αλλα μην το περιμενω τζαμπα και βρει μακακια..
Παρ' όλα αυτα, ναί το φώς της νύχτας δεν ειναι μπλέ αλλα ούτε και άσπρο. Το φως απο την ανακλαση της σεληνης ειναι ασπρο(κατα καποιον τροπο) ομως φαινεται μπλε (σχετικα) και αυτο λογο του ουρανου. Αρα γιατι αγχωνεσαι; Επισης θα ηθελα να σας παρακαλεσω να μιλατε λιγοτερο επιθετικα, Αν θελετε να βοηθησεται στο ερωτημα μου γινεται και με πιο ευγενικο τροπο
-------------------------
Πως λεγεται το προιον που αναφεροσουν ομως;

alexkotsis 22-04-18 19:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kurios_kavouris (Μήνυμα 1040095)
Πως λεγεται το προιον που αναφεροσουν ομως;

https://www.ebay.com/itm/Led-time-Co...-/151367081867
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kurios_kavouris (Μήνυμα 1040095)
Επισης θα ηθελα να σας παρακαλεσω να μιλατε λιγοτερο επιθετικα, Αν θελετε να βοηθησεται στο ερωτημα μου γινεται και με πιο ευγενικο τροπο

Δεν υπήρξε πουθενά επίθεση.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kurios_kavouris (Μήνυμα 1040095)
Παρ' όλα αυτα, ναί το φώς της νύχτας δεν ειναι μπλέ αλλα ούτε και άσπρο. Το φως απο την ανακλαση της σεληνης ειναι ασπρο(κατα καποιον τροπο) ομως φαινεται μπλε (σχετικα) και αυτο λογο του ουρανου. Αρα γιατι αγχωνεσαι;

Πουθενά κάτω από το νερό το φώς της σελήνης δεν δίνει μπλέ χρώμα.
Είναι άλλο πράγμα το ότι σε πολλούς αρέσει ο μπλέ φωτισμός (προσωπικά δεν μου αρέσει) και άλλο ότι η σελήνη λόγω του ουρανού δίνει μπλέ φως.
-------------------------
The ocean looks blue because red, orange and yellow (long wavelength light) are absorbed more strongly by water than is blue (short wavelength light). So when white light from the sun enters the ocean, it is mostly the blue that gets returned. Same reason the sky is blue." In other words, the color of the ocean and the color of the sky are related but occur independently of each other: in both cases, the preferential absorption of long-wavelength (reddish) light gives rise to the blue. Note that this effect only works if the water is very pure; if the water is full of mud, algae or other impurities, the light scattered off these impurities will overwhelm the water's natural blueness.

Diskus fan 23-04-18 00:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kurios_kavouris (Μήνυμα 1040095)
Προς πληροφοριση, Δεν χρειαζεται ενισχυτη η ανταπτορα η κατι τετοιο, χρησιμοποιεί των λέντ, πχ ((καλωδιο μετασχηματιστη φωτισμου)) >>> Fluval >> Φωτισμός.
Δεν το εχω παρει ακομα Απλα κανω ερευνα οχι οτι ειναι ακριβο για να το δοκιμασω, αλλα μην το περιμενω τζαμπα και βρει μακακια..
Παρ' όλα αυτα, ναί το φώς της νύχτας δεν ειναι μπλέ αλλα ούτε και άσπρο. Το φως απο την ανακλαση της σεληνης ειναι ασπρο(κατα καποιον τροπο) ομως φαινεται μπλε (σχετικα) και αυτο λογο του ουρανου. Αρα γιατι αγχωνεσαι; Επισης θα ηθελα να σας παρακαλεσω να μιλατε λιγοτερο επιθετικα, Αν θελετε να βοηθησεται στο ερωτημα μου γινεται και με πιο ευγενικο τροπο
-------------------------
Πως λεγεται το προιον που αναφεροσουν ομως;

Τώρα ΑΝ εγώ σε ρωτήσω που είδες την επίθεση... έχεις απάντηση; :confused:
ΑΝ εξακολουθείς να βλέπεις το μπλε του ουρανού ΚΑΙ την νύχτα... πρέπει να το ψάξεις σε κάποιον "ειδικό". :smt025 :smt043
Παρόλ' αυτά ΑΝ θέλεις το συζητάμε... για να το καταλάβεις.
Να μου μιλάς στον πληθυντικό... ως ένδειξη σεβασμού.- :D

ΥΓ. Το προϊόν στο έβαλε ήδη... και το χρησιμοποιώ στα ενυδρεία μου, πολύ καιρό ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ. Στο link που έβαλε όμως η τιμή είναι στα "σύννεφα"... γι αυτό... κοίτα εδώ... και ψάξτο και μόνος σου λίγο παραπάνω.- ;)

kurios_kavouris 23-04-18 17:23

"Τώρα ΑΝ εγώ σε ρωτήσω που είδες την επίθεση... έχεις απάντηση;
ΑΝ εξακολουθείς να βλέπεις το μπλε του ουρανού ΚΑΙ την νύχτα... πρέπει να το ψάξεις σε κάποιον "ειδικό".
"

Κλεόβουλος 23-04-18 18:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kurios_kavouris (Μήνυμα 1040136)
"Τώρα ΑΝ εγώ σε ρωτήσω που είδες την επίθεση... έχεις απάντηση;
ΑΝ εξακολουθείς να βλέπεις το μπλε του ουρανού ΚΑΙ την νύχτα... πρέπει να το ψάξεις σε κάποιον "ειδικό".
"

Βρε κύριε καβούρη
κι εγώ δεν βλέπω καμιά επίθεση
απλά κάποιοι έχουν ένα ιδιαίτερο τρόπο να επικοινωνούν
και δεν χρειάζεται να παρεξηγιόμαστε ;)
BORKED

Diskus fan 24-04-18 01:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kurios_kavouris (Μήνυμα 1040136)
"Τώρα ΑΝ εγώ σε ρωτήσω που είδες την επίθεση... έχεις απάντηση;
ΑΝ εξακολουθείς να βλέπεις το μπλε του ουρανού ΚΑΙ την νύχτα... πρέπει να το ψάξεις σε κάποιον "ειδικό".
"


ΑΝ τα "emoticons" που υπάρχουν δίπλα στο κείμενο (και προσδίδουν έκφραση) ΔΕΝ είναι ορατά... κι αυτό πρέπει να το ψάξεις, με κάποιον ειδικό.
Από ολόκληρη την απάντηση... μόνο αυτό διάβασες;
Απάντηση για το ΑΝ εξακολουθείς να βλέπεις το μπλε του ουρανού και στο σκοτάδι... υπάρχει;
Να υποθέσω (αυθαίρετα) και ότι... κακώς ασχολούμαι(μαστε ΙΣΩΣ) με το θέμα σου; Θα προτιμούσες... να ΜΗΝ λαμβάνεις απαντήσεις; :rolleyes:
Σου προτείνω να ασχοληθείς λίγο παραπάνω, με την ουσία αυτών που σου γράφω... αντί να κυνηγάς "φαντάσματα".- ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02081 seconds with 11 queries