Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Tanganyika (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=117)
-   -   Τη βοηθεια σας για ενα σωστο στησιμο... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57879)

Konstantin79 26-11-11 21:59

Τη βοηθεια σας για ενα σωστο στησιμο...
 
1 Συνημμένο(α)
Ετοιμαζω το "εδαφος" για τον βιοτοπο μου Tanganyika και θα ηθελα μερικες προτασεις!

Καταχρας θα ηθελα τη γνωμη σας για τον διαχωρισμο που εχω κανει στο ενυδρειο, καθως το σκεφτηκα πρακτικο για να διαχωριστουν οι περιοχες του καθε ειδους!
Αριστερα θα απλωσω περι τα 60 κελυφη (για τα οποια θα ηθελα μια βοηθεια πριν τα βαλω μεσα απο θεμα καθαρισμου) κ σκεφτομουν να βαλω κ μια μικρη φεγγαροπετρα στη γωνια αριστερα πισω με μια-δυο spiralis.
Δεξια θα στησω μια αναρχη στιβα πετρες (αν βρω κ βοτσαλα θα ειναι τελειο) για το αλλο ειδος!

Απο συνθεση, θελω αριστερα να βαλω Multies και δεξια Julidochromis transcriptus ή Altolamprologus calvus.

Αν εχω περιθωρια κ για τριτο ειδος, ισομεγεθες των Multies, παρακαλω ενημερώστε με γι'αυτο!

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Παναγιώτης Κ 26-11-11 22:58

Για το στρώσιμο με βοήθησε και εμένα:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656

Επείσης μπορείς να βρείς μπόλι και να είναι πολύ πιο εύκολο.

Konstantin79 26-11-11 23:01

Εννοω με το στησιμο του ενυδρειου! Τα ξερω αυτα!!! :)

Παναγιώτης Κ 26-11-11 23:05

sorry παρερμίνευση. Όσον αφορά το στήσιμο καλά τα λες να δούμε και στην πράξη πως θα είναι. Περίμενε να σου πουν και οι άλλοι και ανέβασε και καμιά φωτό με τα αποτελέσματα.

Κλεόβουλος 27-11-11 10:31

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου?

Konstantin79 27-11-11 19:19

92*41*55
-------------------------
λοιπον???

nikosn 27-11-11 19:24

Kωστα αυτο προσπαθω και γω να βρω για το δικο μου...γιατιμ προκειται να το ξεστησω και ξανα απο την αρχη...ιδεες πολλες εσυ κανε την αρχη για συνεχισουμε και μεις...για να δουμε τι περιπου εχεις στο μυαλο σου

Konstantin79 27-11-11 19:31

Οκ λοιπον!

Κλεόβουλος 27-11-11 19:47

Λίτρα έχεις αρκετά για να φιλοξενήσεις ένα είδος πετρόψαρου+ένα είδος κοχυλόψαρου (αν και το μήκος είναι οριακό).
Την στοίβα με τις πέτρες σήκωσε την όσο μπορείς σε ύψος.
Τα A.calvus θα έλεγα να μην τα βάλεις.Εκτός του ότι μεγαλώνουν πολύ(αν και με αργούς ρυθμούς), είναι και ικανοί θηρευτές των μικρών multies.
Θα μπορούσες να δοκιμάσεις τα Altolamprologus sp. "Compressiceps Shell".
Καλή συνέχεια!

Konstantin79 27-11-11 21:38

1 Συνημμένο(α)
Ναι, τα Altolamprologus τα εχω βαλει στο ματι, αλλα δεν μπορω να τα βρω καπου! Εβαλα αγγελια, αλλα δν ξερω ποσο ευκολα θα μπορουσε να βρεθει.
Απο τιμες ph και kh ειναι οτι πρεπει γιατι τις πληρω χωρις πολλες προσπαθεις.

Ετσι ειναι ηδη τωρα...

Καθαρισα πολυ καλα τα κελυψη, τα απλωσα αριστερα (αν κ θα τα κανω να πιανουν κ ολο το εμπρος μερος που ειναι κενο) κ θα κανω κ λιγο χωρο αριστερα στη γωνια για μια στοιβα πετρες (ή και μια-δυο φεγγαροπετρες στο μεγεθος ανοιχτης παλαμης μια πανω στην αλλη, αν συμφωνειτε με την ιδεα), γιατι διαβασα οτι η θηλυκια θα σκαβει για να ριξει μεσα τα κελυφη οποτε θελω άπλα πισω αριστερα.
Επισης σκεφτομαι περα απο τις πετρες που διακρινετε στο μεσο με την κρυπτοκορινα, για διαχωριστικο, να βαλω στην πλατη μια σπιραλις ή γιγαντεα για να κλεινει το "περασμα"...

Konstantin79 28-11-11 16:15

1 Συνημμένο(α)
Τελειωνοντας την αριστερη πλευρα των κοχυλοψαρων...

Γνωμες??? :rolleyes:

Κλεόβουλος 28-11-11 17:49

Καλά πας :)

Konstantin79 28-11-11 22:40

1 Συνημμένο(α)
Τελευταια πινελια...

Plakas 29-11-11 10:26

Φίλε χωρίς να είμαι ειδικός (εως και άσχετος) από Ταγκανίκα, αν και όμορφο το στήσιμο σου θα έλεγα ότι θέλει και άλλες πέτρες για να φιλοξενίσεις πετρόψαρα.
.....μου φαίνουνται λίγες :smt017 ....άλλες τόσες ίσως?....χώρο πάντος έχεις!

Konstantin79 29-11-11 17:37

Το σκεφτομουν κ εγω φιλαρακι, αλλα εβαλα λιγες για να εχουν ισα ισα κατι για κρυψωνα κ να εχουν χωρο να κινουνται χωρις να μπλεκονται οι περιοχες!
-------------------------
Αλλη γνωμη κανεις????:confused:

Konstantin79 01-12-11 16:25

Ok! Ευχαριστω... :smt017

kouman 12-12-11 21:28

βαλε πετρουλες! μην της λυπασαι! λιγο φαντασια να γεμισει το ματι!!! καλη συνεχεια!

genecr 31-05-12 14:10

update έχουμε; :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01716 seconds with 11 queries