Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Αρχάριος+Στρώσιμο=Απορίες! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19792)

LeeHook 29-09-07 15:25

Αρχάριος+Στρώσιμο=Απορίες!
 
Γειά χαρά σε όλους. Μετά από πολύ διάβασμα και περιήγηση στο INTERNET ήρθε η ώρα να μπώ και εγώ στο κόσμο σας. Αγόρασα λοιπόν ένα ενυδρείο 53Λτ (για 200άρι πήγαινα αλλά.. οι παντρεμένοι θα με καταλάβουν!) με ένα εσωτερικό κινέζικο φίλτρο (σύντομα θα αντικατασταθεί) και θερμοστάτη.
Ποτέ δεν είχα σκοπό να στρώσω το ενυδρείο με χρυσόψαρα, αλλά αυτό κάνω γιατί η γυναίκα μου είχε αγοράσει ένα τέτοιο ψάρι και το έβαλε σε γυάλα, οπότε εγώ υπέθεσα πως είναι καλύτερα να μέσα ζήσει στο ενυδρείο(πρέπει βέβαια να σκεφτώ για το μέλλον του όταν έρθει η ώρα να βάλω μέσα τα ψάρια που έχω αποφασίσει).
Πρός το παρόν δεν έχω βάλει μέσα τίποτε άλλο εκτός από κάποια πετραδάκια (μη ασβεστολιθικά) και φυσικά το ψάρι. Στο άμεσο μάλλον βέβαια θα το αδειάσω για να προσθέσω υπόστρωμα, φυτά, ξύλα, πέτρες κ.λ.π.
Από περιέργεια και για "προπόνηση" έκανα σήμερα τα πρώτα μου τέστ (το ενυδρείο λειτουργεί εδώ και 3 ημέρες) και τα αποτελέσματα είναι τα παρακάτω:
PH: 8,5 (τόσο PH έχει και το νερό του δικτύου)
ΝΗ3-ΝΗ4: 0,5 mg/l
NO2: 0,1 mg/l
NO3: 10 mg/l
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι οι μετρήσεις δείχνουν ότι το στρώσιμο έχει προχωρήσει πολύ σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο;

Neoklis 29-09-07 15:30

Με τι μετράς...??? Υγρά τεστ ή στικ...?

LeeHook 29-09-07 15:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Neoklis (Μήνυμα 202819)
Με τι μετράς...??? Υγρά τεστ ή στικ...?

Υγρά τέστ της SERA

Neoklis 29-09-07 15:36

Πόσο καιρό έχεις μέσα το χρυσόψαρο....? Μπορεί να άρχισε ο κύκλος του αζώτου, ανα αναλογιστείς ότι κρατάει από 3-5 εβδομάδες...
Τα ΝΗ3-ΝΗ4: 0,5 mg/l & NO2: 0,1 mg/l είναι εντάξει, αλλά το NO3: 10 mg/l είναι κάπως.... Της sera τα νιτρικά είναι πιθανό να έχουν κάποια προβληματα...
Είχε αναφερθεί στο παρελθόν κάτι για την αξιοπιστία τους...

LeeHook 29-09-07 15:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Neoklis (Μήνυμα 202824)
Πόσο καιρό έχεις μέσα το χρυσόψαρο....?

Το χρυσόψαρο το έχω μέσα 3 ημέρες. Έχω προσθέσει επίσης στο ενυδρείο και το νερό της γυάλας στην οποία ζούσε μέσα (4 ημέρες περίπου) στο οποίο λογικά θα υπήρχε αμμωνία.

netblues 29-09-07 15:45

Σε τρεις μερες, αποκλειεται. Ειτε δεν μετρας καλα, ειτε το νερο της βρυσης σου εχει No3...

LeeHook 29-09-07 15:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 202826)
Σε τρεις μερες, αποκλειεται. Ειτε δεν μετρας καλα, ειτε το νερο της βρυσης σου εχει No3...

Αν συμβαίνει αυτό με το νερό της βρύσης τότε πρέπει να είμαι πολύ τυχερός, χε χε.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Θα κάνω ένα τέστ στο νερό του δικτύου και θα επανέλθω.

netblues 29-09-07 15:50

Τυχερος? Εγω δεν θα το επινα.....

aaaooll 29-09-07 15:56

Off topic:
της κομοτηνης εχει ΝΟ3 12,5 (υγρα τεστ της τετρα), λες να υπαρχει προβλημα που πινουμε?

netblues 29-09-07 16:03

Αυτο σημαινει οτι τα λιπασματα των καλλιεργειων εχουν περασει στον υδροφορο οριζοντα, λογω υπερβολικης ποσοτητας.
Οπως και για τα ψαρια, σε χαμηλο επιπεδο δεν ειναι ακριβως επικινδυνα, αλλα σιγουρα ειναι θεμα για προβληματισμό.
Ο λογος ειναι οτι το Νο3 το μετρας.... Τι αλλο ομως εχει που ΔΕΝ το μετρας?
Χρωμιο ας πουμε? (οπως εγραφε η εφημεριδα για την Αυλιδα τις προαλλες) ??

aaaooll 29-09-07 16:10

και ομως, επειδή δουλεύω σε ραδιοφωνικο σταθμο, βγαλαμε της προαλες τον διευθυντη της ΔΕΥΑ, ειπε οτι το νερο της κομοτηνης ειναι απο τα καλυτερα της ελλαδας. λες το ΝΟ3 να πρεπει να μας απασχολισει?

LeeHook 29-09-07 16:14

Αποτελέσματα νέων μετρήσεων NO3:
Νερό βρύσης: 0 mg/l (Ευτυχώς!)
Νερό ενυδρείου: 0 mg/l

netblues 29-09-07 16:16

Δεν εχω ιδεα τι μπορει να δηλωσε.. Μπορει να ειπε απλα οτι εκτος απο No3 δεν εχει τιποτε αλλο.
Απαντησεις σε αυτο το θεμα μπορει να δωσουν ΜΟΝΟ τακτικες χημικες αναλυσεις που πρεπει να γινονται στα δικτυα υδρευσης.
Παντως ενα καλο νερό νιτρικα δεν εχει μεσα..... Κακο μπορει να μην κανει, αλλα σιγουρα ειναι ενα θεματακι...

Neoklis 29-09-07 16:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 202839)
Δεν εχω ιδεα τι μπορει να δηλωσε.. Μπορει να ειπε απλα οτι εκτος απο No3 δεν εχει τιποτε αλλο.
Απαντησεις σε αυτο το θεμα μπορει να δωσουν ΜΟΝΟ τακτικες χημικες αναλυσεις που πρεπει να γινονται στα δικτυα υδρευσης.
Παντως ενα καλο νερό νιτρικα δεν εχει μεσα..... Κακο μπορει να μην κανει, αλλα σιγουρα ειναι ενα θεματακι...

(Αν και είμαστε λίγο off topic...)
Δεν ξέρω αν έχει νιτρικά το νερό στην Κομοτηνή αλλά εγώ 3 χρόνια αγοράζω εμφιαλωμένο...
Δεν πίνεται το νερό.... Έχει μία γεύση άστα να πάνε...
Άσε που κάθε τρεις και λίγο ακούγονται περιστατικά γαστρεντερίτιδας από το νερό...

crazyio 29-09-07 18:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 202832)
Χρωμιο ας πουμε? (οπως εγραφε η εφημεριδα για την Αυλιδα τις προαλλες) ??

Εδώ υπάρχει μεγάλο θέμα .....
Η Αυλίδα είναι πολύ κοντά στο Σχηματάρι που είναι βιομηχανική ζώνη ...
Το κακό της υπόθεσης είναι πως τα απόβλητα καταλήγουν δεν ξέρω και εγώ που με αποτέλεσμα να μολύνουν το δύκτιο του νερού ....
Βλέπεις ο βιολογικός καθαρισμός κοστίζει ...... zw
Το τραγικό της υπόθεσης είναι πως αυτό έγινε γνωστό τώρα ενώ οι κάτοικοι πίνανε το ίδιο νερό εδώ και χρόνια ...

Giorgos 29-09-07 21:02

Στο θέμα μας και πάλι (για τα υπόλοιπα μπορείτε να ανοίξετε νέα θεματική ενότητα στην κατηγορία Επί παντός επιστητού).
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από LeeHook (Μήνυμα 202838)
Αποτελέσματα νέων μετρήσεων NO3:
Νερό βρύσης: 0 mg/l (Ευτυχώς!)
Νερό ενυδρείου: 0 mg/l

Τώρα δείχνουν φυσιολογικές οι μετρήσεις σου. Συνέχισε να μετρά καθημερινά (ή κάθε δεύτερη μέρα) και φρόντισε να κρατάς σε σχεδόν μηδενικά επίπεδα την αμμωνία (ΝΗ3) και τα νιτρώδη (ΝΟ2) εκτελώντας αλλαγές νερού όποτε χρειάζεται (θα σ' το πουν οι μετρήσεις).
Διάβασε και αυτά:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm

LeeHook 29-09-07 23:15

Ωραία! Χαίρομαι που "μπήκε το νερό στο αυλάκι" και σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Προς το παρόν έχω μία τελευταία ερώτηση. Όταν θελήσω να στήσω το ενυδρείο με υπόστρωμα, πέτρες, φυτά κ.λ.π. θα χρειαστεί φυσικά να βγάλω όλο το νερό, να καθαρίσω το ενυδρείο κ.λ.π. Το στρωμένο νερό μπορώ να το αποθηκεύσω κάπου (π.χ. μπετόνια 16 λτ) και πόσο χρονικό διάστημα ώστε να μην εξαφανιστούν τα ωφέλιμα βακτηρίδια; Φαντάζομαι οτι θα χρειαστούν περίπου 1-2 ώρες μέχρι να το στήσω και να ξαναβάλω το νερό μέσα.

Neoklis 30-09-07 00:04

Δεν στρώνεται το νερό αλλά το φίλτρο....
Καλό είναι βέβαια να κρατήσεις μια μικρή ποσότητα του....
Αν και να μην το κάνεις δεν είναι κακό... It's up to you.... :D

maikl 30-09-07 06:03

-Βαλε σε ενα δοχειο νερο απο το ενυδρειο σου και βαλε μεσα το φιλτρο σου να δουλευει...;)

notos 30-09-07 12:05

Ενας αλλος τροπος ειναι να βγαλεις το ψαρακι για οση ωρα θα κανεις τις αλλαγες που θες, να αδειασεις το μισο νερο και να κανεις τη δουλεια σου. Το υποστρωμα και το χαλικι θα χρειαστουν λιγη προσοχη στην τοποθετηση, αλλα τα φυτα σου θα τα φυτεψεις ευκολοτερα με γεματο ενυδρειο...

PascM 01-10-07 12:08

Τα φυτά φυτεύονται ευκολότερα με μισο γεμάτο ενυδρείο!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01943 seconds with 11 queries