Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   SOS!!!Παιδιά δεν βρίσκω αμμωνία! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18669)

ioannist 19-07-07 17:42

SOS!!!Παιδιά δεν βρίσκω αμμωνία!
 
Παιδιά βοήθεια!!Έχω στήσει το ενυδρείο όλα δουλεύουν ρολόι και επειδή δεν θέλω να χρησιμοποιήσω χρυσόψαρα για το στρώσιμο ψάχνω για αμμωνία.Έχω ήδη πάει σε 5 φαρμακία και έχουν μόνο το Roll on που μάλλον είναι για τσιμπήματα εντόμων.Μένω Καλλιθέα. Μήπως ξέρει κανείς που θα βρώ?:smt009zw

Lsourtzo 19-07-07 18:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ioannist (Μήνυμα 190521)
Παιδιά βοήθεια!!Έχω στήσει το ενυδρείο όλα δουλεύουν ρολόι και επειδή δεν θέλω να χρησιμοποιήσω χρυσόψαρα για το στρώσιμο ψάχνω για αμμωνία.Έχω ήδη πάει σε 5 φαρμακία και έχουν μόνο το Roll on που μάλλον είναι για τσιμπήματα εντόμων.Μένω Καλλιθέα. Μήπως ξέρει κανείς που θα βρώ?:smt009zw

Παιδιά υπάρχει κανείς απο την καλλιθέα να δώσει έτοιμο στρομένο βιολογικό υλικό στον φύλο μας ???

αν δεν βρεθεί κάποιος κοντά σου ... σε βλέπω να παίρνεις το μετρουδάκι και να σκας Αγιο Αντώνιο να σου δώσουμε λίγο υλικό να κάνεις δουλειά ...

γιατί να μπλαίξεις με στρωσήματα όταν μπορείς να βρείς υλικό έτοιμο ??

ioannist 19-07-07 18:42

Σε ευχαριστώ πολύ θα με βοηθούσε πολύ αυτό.

PascM 19-07-07 22:55

Σε αντίθετη περίπτωση έλα στις συναντήσεις του συλλόγου μας για να βρεις αυτό που θέλεις!!!!

spirosta 19-07-07 23:20

Για πόσα λίτρα ενυδρείο μιλάμε?? Είμαι καλλιθέα αλλά έχω μονάχα ένα μικρό 15λιτρο και όπως καταλαβαίνεις η ποσότητα δεν θα είναι μεγάλη.. Αν έχεις κανα 60άρι μόνο θα στύψω τα σφουγγάρια καλά και ελπίζω ότι θα έρθει πράμα..
-------------------------
Ξέχασα να πω πως και πάλι θα θέλεις αμμωνία να βεβαιωθείς πρώτα ότι το στρώσσιμο έγινε σωστά. ¶!και ξέρω ένα φαρμακείο επί της Σοφοκλέους και Δαβάκη περίπου που 99% θα έχει..
-------------------------
Μόλις είδα ότι έχεις 100 λίτρα.. Το στημένο νερό αό τα σφοθγγάρια μου θα βοηθήσει σίγουρα αλλά καλύτερα αν βραθεί άλλος από κάπου κοντά ή μακρια... Θα δούμε.. Αν δεν βρεθεί στείλε pm γιατί έχεις καιρό μέχρι το σάββατο πριν φύγω μάλλον.

MiziGr 20-07-07 13:46

[
Ξέχασα να πω πως και πάλι θα θέλεις αμμωνία να βεβαιωθείς πρώτα ότι το στρώσσιμο έγινε σωστά. [/quote]
Παιδιά ισχύει κάτι τέτοιο;;; Εγώ νόμιζα πως αν πάρω έτοιμο υλικό είμαι κομπλέ!!! Με έβαλες σε σκέψεις φίλε μου

spirosta 20-07-07 17:51

Φίλε μου αν πάρεις βιολογικό υλικό ή αν απλά στήψεις τα σφουγγάρια στρωμένου φίλτρου μέσα στο νερό σου θα είναι όλα έτοιμα.. Αλλά εγώ δεν θα δοκίμαζα να βάλω ψάρια χωρίς να βεβαιωθώ ότι όλα πήγαν καλά..

Yiannis59 20-07-07 18:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MiziGr (Μήνυμα 190626)
[
Ξέχασα να πω πως και πάλι θα θέλεις αμμωνία να βεβαιωθείς πρώτα ότι το στρώσσιμο έγινε σωστά.

Παιδιά ισχύει κάτι τέτοιο;;; Εγώ νόμιζα πως αν πάρω έτοιμο υλικό είμαι κομπλέ!!! Με έβαλες σε σκέψεις φίλε μου[/quote]

Είσαι αν βάλεις στρωμένο υλικο στο φιλτρο σου το εχω κανει πολλές φορες χωρίς πρόβλημα αλλά υπάρχει πάντα και το μια στις χίλιες

spirosta 20-07-07 19:20

Να διευκρινήσω ότι το λέω για να είμαστε απόλυτα σίγουροι.. Και ιδιαίτερα αν εγώ δώσω στο φίλο υλικό από 15 λίτρα μόνο θα είμαστε πιο σίγουροι αν ανεβάσει την αμμωνία στα 3ppm και την επόμενη μέρα έχει εξαφανιστεί και δεν υπάρχουν ούτε νιτρικά.

Φυσικά εννοείται πως το ενυδρείο θα πρέπει να ξεκινήσει με χαμηλή ιχθυοφόρτιση...

Οπότε συνοψίζοντας η πιθανότητα είναι 1 στις 1000 αλλά αν έχουμε μόνο λίγο στρωμένο υλικό καλό είναι να μην ρισκάρουμε.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01395 seconds with 11 queries