Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   Βοήθεια για ξεκίνημα ενός reef!(αρχάριος μέχρι αηδίας) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=95760)

alan boy 14-05-17 19:09

Εγώ θα έβαζα και άνθρακα και αντιφωσφορο.
Special blend εχεις;
Ο αραγωνιτης τι κοκομετρια είναι; από αγγελία τον πήρες;
Καλή αρχή στο μαγικό κόσμο του θαλασσινού :smt120

shadowlod 14-05-17 20:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alan boy (Μήνυμα 1009316)
Εγώ θα έβαζα και άνθρακα και αντιφωσφορο.
Special blend εχεις;
Ο αραγωνιτης τι κοκομετρια είναι; από αγγελία τον πήρες;
Καλή αρχή στο μαγικό κόσμο του θαλασσινού :smt120

2-3mm fiji τ αγόρασα απο μαγαζί.έναν βρήκα αγγελία κ ήθελε τ ίδια τιμή. special blend εχω ναι..θα το πάω βάση προγράμματος των special blend? νωμίζω μ έχει συντήρηση μετα τ μερα 29..τότε θα αλλάξω νερό πρώτη φορά ?

voas 14-05-17 22:37

Άντε έφτασε επιτέλους η μεγάλη στιγμή,καλη αρχη να εχεις σου εύχομαι!
Οι Αλγες θα έρθουν οπως και όλες οι παιδικές ασθένειες που θα βγάλει ο νεοσύστατος ύφαλος!
Η αρχη με το στρώσιμο της φωτοπεριόδου ποικίλουν και υπάρχουν πολλες απόψεις περί αυτού,προσωπικά ξεκίνησα κανονικά με οκτάωρο τ5 και πλέον εχω δωδεκάωρο σε Λεντ!
Ενεργό και αντιφωσφορο κανονικά απο την αρχη και τα βακτήρια που εχεις βάση δοσολογίας κατασκευαστή!
Νερο θα αργήσεις να αλλάξεις πρωτη φορά οπως στο λέει!
Τεστακια να πάρεις και εισαι οκ!
Καλη συνεχεια κρατά μας ενήμερους με πολλες φωτο!

alan boy 14-05-17 22:41

Και βάλε και το σκιμερ να λειτουργεί.

voas 14-05-17 22:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alan boy (Μήνυμα 1009363)
Και βάλε και το σκιμερ να λειτουργεί.

Ολα γιωργαρε να πάρουν μπρος να ρολαρουν σιγα σιγα!

Sakisdraminos 16-05-17 05:54

μπράβο αγόρι μια χαρά το πας .

alan boy 16-05-17 21:52

Φίλε κάναμε τίποτα;

shadowlod 18-05-17 18:59

γέμισα παιδιά με νεράκι ΑΟ.. εσπασα το αλάτι στ βαρέλι τ αφησα 1 μερα( σχεδόν) κ τώρα τα έβαλα ολα μέσα κ τα έβαλα να δουλεύουν όλα..θα τ αφήσω μέχρι αυριο..να ειμαι σιγουρος...μετα θα μετρίσω αλατοτητα.. κ αν όλα ειναι καλά θα ρίξω βακτήρια... Ερώτηση για αρχη εχω για wave μια rw 15 τερμα χαμηλά..πως θα καταλάβω οτι η κυκλοφορία μ ειναι οκ? η ειναι δυνατη η χαμηλή ? φώτο μετά αν θα πάω σπίτι :D

Hudds 18-05-17 21:06

Καλο ξεκίνημα! Ωραία φάση..!
Ρίξε μέσα μια κατεψυγμένη γαρίδα και μόλις σηκώσει αμωνία βγαλτην.

Δυνάμωσε τέρμα την κυκλοφορία και οταν / αν ειναι πολλή θα το καταλάβεις και χαμηλώνεις λιγο :D

Sakisdraminos 19-05-17 06:27

Γενικά φίλε με έναν κύκλόφόρίτή δεν μπορείς να έχεις σωστή ροή. Είναι πολύ δύσκολο να πετύχεις σωστή ροή γιατι η κυκλοφορία θα είναι αλλού περισσότεροι και αλλού λιγότερη.

Λογικά στα λίτρα σου άμα την ανοίξεις τέρμα θα σου γυρνάει τον αραγωνιτη σε όλο το ενυδρείο.
Καλό είναι να επιλέγουμε "μικρο σχετικα" κύκλόφόρίτή ώστε να βάζουμε περισσότερους για να γίνεται η ροή πιο ομαλή και δυνατή σε όλα τα σημεία!

Στα λίτρα σου με αυτή θα δοκίμαζα άμα σε καλύπτει στο W1 να συντονίζει το ενυδρείο και να έχει κύμα τουλάχιστον 6εκ .

voas 19-05-17 14:15

Καλύτερα να πάρεις και εναν φτηνό για αρχη και να τον βάλεις αντικριστά και λιγο πλάι απο τον υπάρχον,ετσι ώστε να δημιουργείς στροβιλισμο στον ύφαλο,αργότερα και οταν μπορεις τον αλλάζεις με εναν καλύτερο ποιοτικά!
Άντε να ζεστάνουμε ταν εξοπλισμό σιγα σιγα........
Καλη αρχη και αναμένουμε φωτο φωτο......

shadowlod 19-05-17 18:32

2 Συνημμένο(α)
κατάλαβα ευχαριστώ παιδιά,αργότερα θα πάρω 2χ jecod 4.. θέλω να ρωτίσω ..τους σωλήνες π πιανουν πανω στς ανλιες θελουν σφικτιρακια ? αν και μπαινουν πολυ σφικτα εβαλα ταιρ απ προχειρα.. να βρώ ινοχ ι κατι αλλο? επίσης το σκιμμερακι μου υπερχειλίζει ειναι λογικό ? χθες ποιο πολυ σημερα ελαττώθηκε,το εχω τελειως ελευθερο το νερο,ειναι λογικο? αλλατοτιτα 1025 (το ρεεφακτομετρο το καλιμραρισα με νερο ΑΟ,καλα εκανα ? :rolleyes: )


`` διόρθωση τώρα έστρωσε το σκιμμερ`` οτι θελει κανει :P

golf4470 23-05-17 18:53

Μια χαρά ειναι με τα ται ραπ. Απόφυγε τα inox σφυκτηράκια γιατι δεν ξέρεις κατά πόσο καθαρό είναι το μέταλλο κ μπορεί να σου σκουριάσει μέσα στο νερό.
Το σκίμερ θα στρώσει σιγα σιγά αλλά δεν είναι σωστό να κάνει υπερχείλιση το νερό. Παίξε μετο ύψος του σκίμερ κ με τον αέρα.

shadowlod 24-05-17 18:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από golf4470 (Μήνυμα 1010705)
Μια χαρά ειναι με τα ται ραπ. Απόφυγε τα inox σφυκτηράκια γιατι δεν ξέρεις κατά πόσο καθαρό είναι το μέταλλο κ μπορεί να σου σκουριάσει μέσα στο νερό.
Το σκίμερ θα στρώσει σιγα σιγά αλλά δεν είναι σωστό να κάνει υπερχείλιση το νερό. Παίξε μετο ύψος του σκίμερ κ με τον αέρα.

τώρα δεν υπερχειλίζει έστρωσε μόνο τ δεν ξέρω..τ αφησα 1-2 μέρες ελευθερο τ νερό τώρα νταξ διχνει..θα φανει.. εντάξη μόνο ταιρ απ λοιπόν.. φωτισμό έχω 6 ώρες για αρχή μετά θα ανεβάσω σιγα σιγα. ευχαρτιστώ

Sakisdraminos 26-05-17 07:34

Μια χαρά το ενυδρείο.
Καλό είναι να βρεις πλαστικους σφυχτιρες....

alan boy 30-05-17 11:32

Πως πάμε φιλαράκι; όλα καλά;

voas 30-05-17 20:14

Πανέμορφο το στήσιμο του βράχου σου,πολλά μπράβο!
Να σε ρωτήσω τι ειναι αυτο το ενυδρείακι δίπλα απο το σκίμμερ ψιλά;
Μήπως δουλεύει πολύ wet το σκίμμερ σου,βλέποντας την φωτο!

shadowlod 31-05-17 09:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 1011778)
Πανέμορφο το στήσιμο του βράχου σου,πολλά μπράβο!
Να σε ρωτήσω τι ειναι αυτο το ενυδρείακι δίπλα απο το σκίμμερ ψιλά;
Μήπως δουλεύει πολύ wet το σκίμμερ σου,βλέποντας την φωτο!

ευχαριστώ φίλε μου..το σκιμμερ έστρωσε εδώ κ κάτι μέρες τς πρώτες μέρες υπερχείλιζε τωρα καλα φαίνεται. το ενυδρειάκι ειναι η αυτόματη αναπλήρωσή μου στ ουσία..εχει φλοτεράκι κ μολις κατέβει η σταθμη βαζει νερό..σαν καζανακι ενα πραμα..περνει περιπου 8 λιτρα..κρατάει 4-5 μερες..τωρα καλοκαιρι δ ξερω
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alan boy (Μήνυμα 1011675)
Πως πάμε φιλαράκι; όλα καλά;

Καλά Άλαν Το αφήνω να ρολαρει...Καλά δείχνει..Άλγες τέτοια δ έβγαλε ακόμα...Τι αλλά τεστ να πάρω; Έχω no 2 no3 αμμωνία.

voas 06-06-17 00:00

Τι νεα φιλαρακι,πως ειναι οι πρώτες μερες του ονείρου;

shadowlod 07-06-17 14:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 1012835)
Τι νεα φιλαρακι,πως ειναι οι πρώτες μερες του ονείρου;

όλα καλά δείχνουν φίλε μ..ξέρω γώ ..άλγες κ τέτοια δεν έχω βγάλει τιποτα..θερμοκρασιες κτλπ σταθερές..ανέβασα 8 ωρες τ φωτισμό ..αμονια-νο2 έχω :) νο3 25 ,, τώρα το ότι δεν έχω άλγες δεν ξερω αν ειναι καλό η κακό.. ρίχνω τα special blends βάση προγράμματος.. προχωράμε :P

alan boy 07-06-17 15:14

Μπράβο φίλε. Όσο για τις άλγες διατομικη σίγουρα θα βγάλεις κάποια στιγμή. Οι άλλες θα δείξει.

voas 09-06-17 00:02

Μια χαρά το πας,απλα θέλει να κανεις λιγο υπομονη μέχρι να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου!
Θα εμφανιστούν κάποια στιγμή οι Αλγες και θα κανουν των κύκλο τους και αυτές!
Καλη συνεχεια κρατά μας ενήμερους και με φωτογραφικό υλικό αν γίνεται!:D

shadowlod 13-06-17 22:00

παιδιά να ρωτήσω.. έκανα σήμερα μετρήσεις..εκτός απο αυτα π έχω αμονια (λιγο) νο2 2.0 :P τα no3 μου ειναι 100+ να αλλάξω νεράκι ή να το πάω βάση προγράμματος των blends? (ειμαι μέρα 22..τα blends λένε μετά τ 29) απο άλγες κτλπ τπτ ακόμα.. θα ανεβάσω κ φώτο κάποια στιγμη

Hudds 13-06-17 22:24

Ακομα δημιουργείται η βιολογία σου. Περίμενε μεχρι να μηδενίσεις εντελώς αμωνία και νιτρώδη και μετα αρχίζεις αλλαγές.

shadowlod 14-06-17 13:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Hudds (Μήνυμα 1014033)
Ακομα δημιουργείται η βιολογία σου. Περίμενε μεχρι να μηδενίσεις εντελώς αμωνία και νιτρώδη και μετα αρχίζεις αλλαγές.

οκ σε ευχαριστώ!

tnick 14-06-17 20:58

Με τι τεστ μετρας αμμωνια; γιατι εγω με σαλιφερτ που μετραγα παντα το δειγμα μου δειχνε 0.25 και μετα που αλλαξα εταιρεια μου εδειχνε 0.


Sent from my iPhone using Tapatalk

shadowlod 15-06-17 14:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tnick (Μήνυμα 1014139)
Με τι τεστ μετρας αμμωνια; γιατι εγω με σαλιφερτ που μετραγα παντα το δειγμα μου δειχνε 0.25 και μετα που αλλαξα εταιρεια μου εδειχνε 0.


Sent from my iPhone using Tapatalk

salifert έχω κ εγώ, θα πάρω και άλλη εταιρία να δω,ευχαριστώ! no2 έχω αρκετά ακόμα.. άρα αναμένουμε :D

tnick 15-06-17 15:39

Αν μηδενισουν τα Νο2 μην δωσεις και τοσο σημασια στην αμμωνια


Sent from my iPhone using Tapatalk

Hudds 16-06-17 00:34

Στην φάση του στρωσιματος δίνουμε πολυ σημασία.

Μην ξεχνάς οτι ακομα ειναι ασταθές το συστημα, ιςως υπάρχουν ακομα πηγές της και επίσης ο σχήματισμος των βακτηριακων πληθυσμών δεν εχει ολοκληρωθεί.

Αμμωνία, όπως και νιτρώδη, σταματάς να τσεκάρεις οταν πλέον έχει στρωςεί τελείως το συστημα και πέρνεις σταθερά μηδενικές τιμες και στα δυο για ενα διάστημα.

shadowlod 16-06-17 23:37

κατάλαβα ευχαριστώ παιδιά .. ενταξή δεν βιάζομαι..θα κάνει των κύκλο του.. προχωράμε!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02784 seconds with 12 queries