Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   θανατος σε γκαπι... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75243)

vasilhs 01-11-13 12:24

θανατος σε γκαπι...
 
καλημερες παιδια...σημερα βρεικα ενα γκαπι πεθαμενο κ με πρισμενη κοιλια σαν να ηταν εγκυος δεν ειχε δει3ει κατι περιεργο κ ετρωγε κ ολα...μετρισης εκανε χθες...ολα οκ..απο τι μπορει να το επαθε??

Κλεόβουλος 01-11-13 12:38

Έτσι όπως ρωτάς βρε Βασίλη μόνο κάποιος μάντης μπορεί να απαντήσει :D
Για συμπλήρωσε τη φόρμα μήπως καταλάβουμε κάτι
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298

vasilhs 01-11-13 12:54

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 125 λιτρα
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:5 μηνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: πριν 1 μηνα
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 27
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): ζωοτοκα γκαπη μολι 10 μεγαλα κ αρκετα μικρα(15)
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):red jery
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ:
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ:
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:7.2
KH:-
GH:-
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):10
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: ναι
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ φουσκομενη κοιλια
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1
2. ΔΕΡΜΑ:κανονικοο
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:κανονικη ως χθες που το δα τελευτεα φορα..
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):-
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):-
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :ναι
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: ειχε φουσκομενη κοιλια κανα 2 μερες τωραα αλλα ειπα οτι θανε εγκυος
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:-

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :oxi
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :oxi
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
__________________________________________________ ___________
-------------------------
α εχθες τους εκανα κ αλλαγη νερου!

korman709 01-11-13 13:25

μηπως το ταισες πολυ?

vasilhs 01-11-13 13:34

υπαρχει θεμα αν εφαγε πολυ?γενικα τα ταιζωω καλα τα ψαρακιαα!

ChocolatePuma 01-11-13 14:27

Αν ταιζεις υπερβολικά τοτε θα πρεπει να το μειώσεις
Λογικά όμως με τέτοιες μετρήσεις, δεν φαίνεται να ταιζεις υπερβολικά

Θερμοκρασία νερου αλλαγής;
Κυνηγητό έντονο παρατηρησες;

nazgul 01-11-13 15:12

To νερο της αλλαγης το προετοιμαζεις καπως? Και κυριως, ειναι της ιδιας θερμοκρασιας με αυτη του ενυδρειου? Τωρα που κρυωνει λιγο ο καιρος, η αποκλιση μπορει να ειναι πολυ μεγαλη.

nikolaosbouk 01-11-13 16:13

Τα γκαπυ δεν ειναι και τα ποιο ανθεκτικα ψαρια....προσεξε τα αλλα και μετρα ph - gh σλλα και αμμωνια να εισαι μηδεν;)

korman709 02-11-13 13:15

νομιζω πως κανεις λαθος....ειναι πολυ ανθεκτικα ψαρακια...

ChocolatePuma 02-11-13 13:21

H αλήθεια είναι κάπου στη μέση

"Παράλληλα είναι από τα πιο φτηνά ψάρια στην αγορά και αυτό τα κάνει προσιτά σε όλους. Δεύτερο γιατί είναι πολύ πιο ανθεκτικά και προσαρμόζονται πολύ πιο εύκολα από ότι πολλά άλλα είδη. Όμως, επειδή είναι ψάρια που προέρχονται από επαναλαμβανόμενες αναπαραγωγές, αυτό τα κάνει τελικά ευαίσθητα σε διαφορετικές συνθήκες, από αυτές που έχουν γεννηθεί."
Πηγή : http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/guppy.htm

Επίσης

"Unfortunately many commercially bred guppies are not very hardy due to inbreeding and over-production and are prone to disease and premature death."
Πηγή : http://www.seriouslyfish.com/species...ia-reticulata/

nazgul 02-11-13 13:41

Και αυτο, αλλα και στο γεγονος οτι αποτελουν απο τις πρωτες επιλογες αρχαριων, με αποτελεσμα να μη βρισκονται παντα σε στρωμενα ενδρεια.

nikolaosbouk 06-11-13 21:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korman709 (Μήνυμα 796829)
νομιζω πως κανεις λαθος....ειναι πολυ ανθεκτικα ψαρακια...

Νομίζω ότι εσύ κάνεις λάθος φίλε μου....

korman709 06-11-13 21:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolaosbouk (Μήνυμα 797940)
Νομίζω ότι εσύ κάνεις λάθος φίλε μου....


ας απαντησουν και αλλοι κατοχοι guppy...
το συμπερασμα το εβγαλα απο προσωπικη εμπειρια,δεν εχω διαβασει...
τουλαχιστον προσωπικα δεν ειχα κανενα προβλημα με το συγκεκριμενο ειδος με αρρωστιες και θανατους.στην αρχη μονο 2 απωλειες λογω μη στρωμενου ενυδρειου και ανυπαρκτης βιολογιας.

nazgul 06-11-13 22:09

Η γνωμη μου για το θεμα ειναι λιγο πολυ αυτη που ανεφερα πιο πανω.

Ισως εχουμε συνηθισει να διαβαζουμε συνεχως θεματα για αρρωστα guppies, αλλα αυτο συμβαινει σχεδον παντα σε αστρωτα ενυδρεια ή σε ενυδρεια που δεν τηρουνται σωστες ρουτινες. Σε ολα τα ψαρια θα συνεβαινε το ιδιο, απλα τα guppies ειναι ωραια ψαρακια για ξεκινημα στο χομπι.

Ευαισθητα ψαρια για εμενα δεν υπαρχουν, απλα το καθε ειδος εχει ιδιαιτεροτητες και απαιτει καποια πραγματα. Αν δεν τα προσφερουμε, δε σημαινει οτι δεν ειναι ανθεκτικο. Αλλο θελει μαλακο νερο για να ειναι υγιες, αλλο ελαχιστα νιτρικα, αλλο πολλα λιτρα...τα guppies απλα θελουν σκληρο νερακι (ευκολο στη χωρα μας), στρωμενο ενυδρειο (οπως ολα τα ψαρια) και το αλλο φυλλο για να αναπαραγονται ολη την ωρα. Αν δεν παρεχουμε αυτες τις ελαχιστες απαιτησεις...ναι, δεν ειναι ανθεκτικα.

Τάκης 06-11-13 22:25

Οσο δεν ήξερα και έκανα ΧΟΝΤΡΕΣ ΠΑΤΑΤΙΕΣ τα έχανα, τώρα που κάτι έμαθα πάνε όλα μια χαρά, να σκεφτέιτε περσι το καλοκαίρι μόλις με έβλεπε ο πετσοπας με ρώταγε "Πόσα αρσενικά και πόσα θηλυκα ?" με είχε μάθει, όλοι μοίραζαν γκαπι και εγώ αγόραζα, τώρα χαρίζω εγώ. Εχει δίκιο ο φίλος nazgul, αν έχεις ένα ανάλογο σωστό ενυδρείο για το είδος των ψαριών που έχεις όλα τα ψάρια είναι ανθεκτικά, αν το έχεις μπάχαλο, όλα είναι ευαίσθητα και αρωστιάρικα (Ευτυχώς μόνο γκαπι έχανα). Αντε να μάθω να έχω και ανθεκτικά φυτα τώρα, μάλλον εκει έχω μέλλον ακόμα

korman709 07-11-13 17:33

παιδια σιγουρα εχετε δικιο....τη μεγαλυτερη σημασια εχει το ποσο ενα ενυδρειο ειναι στρωμενο.εγω τα κρατησα ενα χρονο ...τα χαρισα λογω υπερπληθυσμου.τωρα παμε για αλλα....αυτη τη φορα με μετρησεις,με υπευθηνοτητα και φροντιδα.

Τάκης 07-11-13 17:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korman709 (Μήνυμα 798132)
παιδια σιγουρα εχετε δικιο....τη μεγαλυτερη σημασια εχει το ποσο ενα ενυδρειο ειναι στρωμενο.εγω τα κρατησα ενα χρονο ...τα χαρισα λογω υπερπληθυσμου.τωρα παμε για αλλα....αυτη τη φορα με μετρησεις,με υπευθηνοτητα και φροντιδα.

Πολυ ωραία, και όχι μόνο καλά στρωμένο (που σε ένα χρόνο θα έχει στρώσει σίγουρα) αλλά να κρατάς και τις ρουτίνες σου (τακτικές και σταθερές αλλαγες νερού, μετρήσεις κλπ)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01856 seconds with 11 queries