Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=105)
-   -   Dart frogs (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90181)

Πάνος 15-02-16 13:13

Dart frogs
 
6 Συνημμένο(α)
Πριν 10 μηνες περιπου ξεκινησα κι εγω δειλα-δειλα με έναν Azureus για να καταληξω σημερα με 3 ειδη από dart frogs. Πανέμορφα και τα 3 ειδη με το δικο τους ταμπεραμεντο.

Φιλοξενω τους Dendrobates leucomelas που κατοικουν σε ένα βιβαριο με ζωντανα φυτα (βανιλια, βρομελιες, γρασιδια κ.τ.λ.), Dendrobates Tinctorius (Azureus) ελπιζοντας να εχω διακρινει σωστα τα φυλα και πριν μερικες μερες προμηθευτηκα και τους Dendrobates Auratus blue form.

Ολοι τους βρίσκονται σε προσωρινα καταλλυματα μιας και ο ιδιος βρίσκομαι σε προσωρινο κατάλυμα και μολις "σταθεροποιηθω" θα γινουν και οι οριστικες κατοικιες τους. Ως τοτε τρωνε και μεγαλωνουν.

Πολύ καλοι αναρριχητες και εξαιρετικα λαιμαργοι. Οι φωτο είναι από κινητο οποτε όχι πολύ καθαρες.

(Στις φωτο τα ειδη είναι με τη σειρα που αναφέρονται στο κειμενο)

lingistis 15-02-16 13:14

πολύ όμορφα :smt041

moradin 15-02-16 13:16

Υπέροχα πλάσματα! Να τα χαίρεσαι!

sarpijk 15-02-16 13:33

Τελεια τα μπακακακια! Aπο συντηρηση καθαριοτητα τι χρειαζονται? Ακουγονται καθολου?

Σκεφτεσαι να κανεις κατι τετοιο?

https://www.youtube.com/watch?v=Yux-TskkreI

Κλεόβουλος 15-02-16 13:36

Να τα μας!....βρε κεκεξ κουαξ κουαξ :smt055
Που θα πάει θ' ανέβεις.....και θα μου κάνεις φροντιστήριο :D

Πάνος 15-02-16 13:59

Ευχαριστω παιδια.
Κλεοβουλε οποτε θες.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 921507)
Τελεια τα μπακακακια! Aπο συντηρηση καθαριοτητα τι χρειαζονται? Ακουγονται καθολου?

Σκεφτεσαι να κανεις κατι τετοιο?

https://www.youtube.com/watch?v=Yux-TskkreI

πολύ ωραιο το βιντεο και σε πριζωνει ασχημα...(οι epipedobates tricolor που δειχνει είναι άλλο ένα ειδος που με ενδιαφερει πολύ) ....για την ωρα όμως δε μπορω να κανω τιποτα αν και σχεδια υπαρχουν πολλα. Απλα ξεκινησα τωρα μιας και βρεθηκαν κυριολεκτικα στο δρομο μου (το κατάστημα που τα φερνει είναι 20 μετρα απο το σπιτι μου), αργοτερα αν είμαι μακρυα ...
Συν το ότι ηθελα να εξοικειωθώ με τη φροντιδα τους.

Απο συντηρηση και καθαριοτητα δε θελουν τιποτα. Ένα ψεκασμα μια φορα τη μερα αν δεν εχεις αυτοματο ψεκασμα. Ταισμα μερα παρα μερα. Το ολο θεμα είναι η καλλιεργεια των τροφων τους που μολις το μαθεις βλέπεις πως δεν είναι και κατι σπουδαιο. Ασχολούμαι μια φορα την εβδομαδα μονο ένα τεταρτο για να φτιαξω 3 νεες καλλιέργειες ώστε να συντηρω 12 που ανανεωνονται κάθε μηνα στην ουσια.
Αυτή είναι και η μονη ενασχοληση που απαιτείται. Αλλαγες δε θελουν. Την καθαριοτητα την αναλαμβανουν τα ισόποδα.
Που και που φυτρωνει και κανενα μανιταρακι απο μονο του.
Προσοχή στις υψηλες θερμοκρασίες του καλοκαιριου....αυτά. Γενικα είναι πιο ευκολοσυντήρητα απο τα ενυδρεια μας.

Τα leucomelas που "κελαηδάνε" εχουν μεγαλωσει αρκετα ώστε να ακουω καθημερινα το τραγουδι τους. εχω 2 αρσενικους κι ελπιζω τα αλλα 2 να είναι θηλυκα και να μη κελαηδησουν. Οι αζουρεοι δεν ακούγονται σχεδόν καθολου...και οι auratus είναι νιανιαρα αυτή τη στιγμη.

stanisalus18 15-02-16 14:01

πολυ ομορφα πλασματακια οντως :D:D:D ειναι σε καλα χερια πιστευω, μπραβο Αλεξ.

και το βιντεο που εβαλε ο sarpijk ειναι ολα τα λεφτα :)

Artemisia 15-02-16 14:04

Όλα τα λεφτά!!! :smt041:smt041:smt041:smt041 Πανέμορφα να τα χαίρεσαι :D:D

Yiannis 15-02-16 14:36

Τι όόμορφαααα!! Τώρα θελω κι'εγω vivarium! Αλλα θα δειξω αυτοσυγκρατηση..:smt073

Τάκης 15-02-16 14:53

Μπράβο Πάνο,
πανέμορφα, και εξωτικά χρώματα :)

Πάνος 15-02-16 19:07

Ευχαριστω για τις ευχες παιδια.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis (Μήνυμα 921536)
Τι όόμορφαααα!! Τώρα θελω κι'εγω vivarium!Αλλα θα δειξω αυτοσυγκρατηση..:smt073

όχι άλλο καρβουνο...εεε ενυδρειο ηθελα να πω Γιαννη μου. Άλλο ένα και από την υγρασια στο σπιτι σου θα μπαινεις με μασκα και βατραχοπέδιλα.

more2 15-02-16 19:17

Καλά επαθα πλακα! Τι χρωματιστές είναι αυτές! Πανέμορφα! ΦΤου φτου!
Έχετε βαλθει να μας τρελανετε εδώ μεσα! :smt080
Με βλέπω να πηγαίνω στον κύπριο και εγώ Πάνο!!
Αλλά με τον καιρό του και αυτό!

alexis cosmo 15-02-16 19:20

Πανεμορφα και το μπλε τελειο.
Δεν μας αφηνετε σε ησυχια τελικα..χαχαχα

Πάνος 15-02-16 19:20

οι ξενοι τα αποκαλουν...."κοσμήματα του δασους της βροχης" (jewels of the rainforest). Δεν είναι τυχαιο. Υπαρχει τεραστια ποικιλια και χρωματισμοι απίστευτοι.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από more2 (Μήνυμα 921700)
Με βλέπω να πηγαίνω στον κύπριο και εγώ Πάνο!!

Το κακο είναι ότι αν πας....ξαναπας!!! :D

no_name 15-02-16 19:41

Πολύ όμορφα Πάνο... απίστευτα όμορφα!!!

Βρήκα τι θα βάλω στο ενυδρείο μου... :grin: :grin:

tsala 15-02-16 19:46

Υπεροχα Πανο!!!! Να σου ζησουν!:p
Μπορω να πω οτι ζηλεψα!!!!!

pagokoftis 15-02-16 21:38

Πολύ όμορφο φίλε μου!!! Το έχεις στήσει ωραία!! Απίστευτα χρώματα!!!!!!
Να υποθέσω οτι αν και κετροφής λίγο δηλητήριο θα το έχουν ε? Οπότε handling το ξεχνάμε...
Καμιά πληροφορία για τις τροφές θα θέλαμε...

nicpapa 15-02-16 23:13

Πανο τα ειχα δει, ή μαλλον μου τα δειξανε πριν λιγες ημέρες. :D
Πολυ ομορφα ...
Ρε συ αυτα ειναι δηλητηριωδη ?

tsantos 16-02-16 01:11

Να τα χαιρεσε Πανο,πολυ ωραια χρωματα!!!
Ειναι οντως κοσμηματα!!!

Cohiba 16-02-16 02:39

Υπεροχα και πανεμορφα τα σιχαμενα:-P

Αν σου ειναι ευκολο παραθεσε μας μερικες πληροφοριες για την εκτροφη της τροφης τους ...και μετα μας δινεις κ τα στοιχεια του προμηθευτη σου;-);-)

επισης μιας και δεν μπορουσα στην αγγελια να εκφρασω ταις ευχαριστιες μου ...ας το κανω αποεδω ...ευχαριστω σε πολλακις για το μπολι που μου εδωσες ,για τις συμβουλες σου στις αποριες σου και για την υπομονη κ τοχρονο σουγενικα :-):-)

ChocolatePuma 16-02-16 08:22

Να τα χαίρεσαι!!:smt041

Νομίζω είναι το μοναδικό είδος που δεν θα έβαζα σπίτι μου :D

Πάνος 16-02-16 08:36

Ευχαριστω για τις ευχες σας!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nicpapa (Μήνυμα 921816)
Ρε συ αυτα ειναι δηλητηριωδη ?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis (Μήνυμα 921755)
Να υποθέσω οτι αν και κετροφής λίγο δηλητήριο θα το έχουν ε? Οπότε handling το ξεχνάμε...

Όχι δεν εχουν καθολου δηλητηριο....δυστυχως...γιατι ολο και καποιον αντιπαθητικο θελουμε να ξεκανουμε...:D
το δηλητηριο προερχεται από τα αλκαλοειδή των φυτων που περνανε στα μυρμηγια που τα τρωνε (fire ants) και στη συνεχεια στους βατραχους που τα καταβροχθιζουν. Στην αιχμαλωσια εφόσον τρεφονται διαφορετικα δεν παραγουν καθολου δηλητηριο. ΟΜΩΣ το handling το ξεχνας ετσι κι αλλιως γιατι αν τα αγγίξεις τα αλατα από τον ιδρωτα στα χερια σου θα τους προκαλεσει ζημιες στο υπερευαισθητο δερμα τους. Οποτε λοιπον βλέπετε, αλλα μην αγγιζετε.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis (Μήνυμα 921755)
Καμιά πληροφορία για τις τροφές θα θέλαμε...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Cohiba (Μήνυμα 921857)
Αν σου ειναι ευκολο παραθεσε μας μερικες πληροφοριες για την εκτροφη της τροφης τους ..

Οσον αφορα τη διατροφή τους:
Δεχονται μονο ζωντανη τροφη δηλαδή ζωντανα εντομα και σε μέγεθος που μπορουν να καταπιουν. Ετσι η βασικη τους τροφη θεωρείται το πιο γνωστο πειραματοζωο, η μυγα Drosophila (οι γνωστες μας φρουτομυγες). σε διαφορα ειδη: melanogaster, hydei, funebris...(για οποιον θελει να κανει σχετικη αναζητηση). Είναι εργαστηριακα τροποποιημένες ώστε ειτε να μην εχουν φτερα (wingless) ειτε να εχουν ατροφησει και να μην πετουν (flightless). Ετσι δε κινδυνεύετε να τις κυνηγάτε στο δωματιο και να πεφτει παντοφλα από το ετερον ημισυ.

Κάθε καλλιεργεια καλο είναι να μην την κρατας πανω από μηνα γιατι είναι ευκολο να πιασει ακαρεα και γιατι δεν είναι και παραγωγικη ετσι κι αλλιως. Όπως ειπα και πιο πανω..κρατω 12 βαζακια (για καμια δεκαρια βατράχια φτανουν και περισσευουν) και χαλαω τις 3 παλιότερες κανοντας καινούριες. ετσι ανανεώνονται κάθε 28 μερες και εγω ασχολουμε μια φορα τη βδομαδα να φτιαξω 3 βαζακια.
Εννοείται πως οποιος εχει μονο 1-2 ζωα, δε χρειαζεται να κρατα τοσες πολλες καλλιέργειες. μπορει να φτιαχνει μια μονο ανα βδομαδα π.χ.

Ο ανδρεας (tsilojohn) πρωτοπόρος στους darts και που μου εβαλε χρονια πριν το μικροβιο με τα θεματα του εχει παραθεσει εδώ υπόμνημα για φροντιδα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51929 κι εδώ για την καλλιεργεια τροφης http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52306.
Από εκει και περα υπαρχουν και αλλα εντομα να τους προσφερεις όπως bean beetles (φασουλοσκαθαρα) που είναι ακομη πιο ευκολα στην καλλιεργεια (δεν κανεις απολυτως τιποτα)...ισόποδα (isopods colembola), woodlice. Τα 2 τελευταια αποτελουν και το συνεργειο καθαρισμου του βιβαριου. Πλεον τα βρίσκεις όλα και ιντερνετικα και απο καταστήματα εδώ.
Παραπανω πληροφοριες όπως πατεντες για τα βαζακια για να μην παραγγείλετε excelsior ή ειδικα βαζα και να χρησιμοποιείτε υλικα σπιτιου μπορω να δωσω σε οποιον ενδιαφέρεται. όλα προσαρμόζονται στα μετρα μας. Και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι μπορω να προσφερω και μυγες-σκαθαρια-ισοποδα ώστε να ξεκινησει καποιος αν θελει.

Η εκτροφη μυγων είναι πολύ καλη επιλογή και για ταισμα των ψαριων μας. Τοσο οι ιδιες οσο και οι προνύμφες τους που μοιαζουν πολύ με τα grindal. Δινω στα ψαρια μου τακτικα τις προνύμφες τους.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 921868)
Νομίζω είναι το μοναδικό είδος που δεν θα έβαζα σπίτι μου :D

Γιατι βρε? Ακακα είναι τα πλασματακια. Θα εβαζες δηλαδή πιο ευκολα φιδια, σκορπιους και αραχνες που κρατουν το δηλητηριο τους και στην αιχμαλωσια??
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Cohiba (Μήνυμα 921857)
επισης μιας και δεν μπορουσα στην αγγελια να εκφρασω ταις ευχαριστιες μου ...ας το κανω αποεδω ...ευχαριστω σε πολλακις για το μπολι που μου εδωσες ,για τις συμβουλες σου στις αποριες σου και για την υπομονη κ τοχρονο σουγενικα :-):-)

Δεν κανει τιποτα Αγγελε, χαρα μου και συγχομπιστικη αλληλεγγυη. Ελπιζω να σε δω στην πιτα να τα ξαναπούμε.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Cohiba (Μήνυμα 921857)
...και μετα μας δινεις κ τα στοιχεια του προμηθευτη σου

ο προμηθευτης είναι πολύ γνωστος στους κυκλους των ερπετο-αμφιβιο-εντομο-αραχνο-τρελλαμενων. Το κατάστημα reptilia nostra στη μεσογειων.

Γιώργος Κ 16-02-16 09:31

Α παπα ομορφιες!!!!
Να σου ζησουν!!!! :p:smt020

takaros 16-02-16 14:06

Πανεμορφα!! πολλα μπραβο! springtails kai beanbeatles ταιζεις??
ετοιμαζω και εγω ενα παλουνταριουμ για τις bombina orientalis μου.. οταν ειναι ετοιμο θα ανεβασω φωτος ;)

Πάνος 16-02-16 16:22

ναι. και springtails και bean beetles. αραιοτερα όμως και συμπληρωματικα στις δροσοφιλες.
πολύ ομορφα και τα bombina. Αναμενουμε φωτο!

pagokoftis 16-02-16 22:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 922009)
ναι. και springtails και bean beetles. αραιοτερα όμως και συμπληρωματικα στις δροσοφιλες.
πολύ ομορφα και τα bombina. Αναμενουμε φωτο!

Πάντα θεωρούσα τα δροσόφιλα φασαρία, αν και έχω καλλιεργήσει για σύντομα χρονικά διαστήματα για μωρά ταραντούλες...
Νύμφες κατσαριδών ξέρεις αν αποτέλούν τροφή?? Είναι πολύ πολύ εύκολες στην παραγωγή..
Επίσης πασπαλίζεις με σκόνη ασβεστίου?? Πάντα απορία το είχα γιατί το κάνουμε, ειδικά στην περίπτωση που προσέχουμε αρκετά τι τρώει η τροφή των ζωντανών μας...

takaros 16-02-16 23:19

Δροσοφιλες ειναι παιχνιδακιι! αρκει να εχεις καλο μειγμα στα δοχεια τους για να γενανε..πουρες πατατας και λιγη μαγια ειναι οτι πρεπει για να μην σου μουχλιαζει..καθε 2 βδομαδες βεβαια τελειωνει ο κυκλος τους και πρεπει να τις αλλαξεις δοχειο απλα..δεν ειναι κατι δυσκολο! και μωρα κατσαριδακια(red runners και αλλα μικρα ειδη ομως) οπως και pinheads γρυλους μπορουν να φανε..

Πάνος 16-02-16 23:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis (Μήνυμα 922152)
Πάντα θεωρούσα τα δροσόφιλα φασαρία, αν και έχω καλλιεργήσει για σύντομα χρονικά διαστήματα για μωρά ταραντούλες...
Νύμφες κατσαριδών ξέρεις αν αποτέλούν τροφή?? Είναι πολύ πολύ εύκολες στην παραγωγή..
Επίσης πασπαλίζεις με σκόνη ασβεστίου?? Πάντα απορία το είχα γιατί το κάνουμε, ειδικά στην περίπτωση που προσέχουμε αρκετά τι τρώει η τροφή των ζωντανών μας...

δε ξερω το μέγεθος των νυμφων κατσαρίδας. οι λαρβες των δροσοφιλα είναι σαν τα γκρινταλ, πολύ μικρες οποτε τις τρωνε. τι μέγεθος εχουν αυτές των κατσαριδων?

οσο για το ασβεστιο...εδώ και πολλα χρονια το χρησιμοποιουν και το ελαβα ως κανονα. Δεν ασχοληθηκα να δω ποσο ασβεστιο εχουν οι μυγες και με ποια τροφη και ποσο από αυτό απορροφαται από τους βατραχους...όμως εφόσον οι μαστερ του είδους το χρησιμοποιουν και με αυτή την τακτικη κρατουν για πολλα χρονια ζωα υγιη που δινουν καλους απογονους, δεν εχω λογο να μη το ακολουθησω. Φανταζομαι ότι αν δε βοηθουσε ως συμπλήρωμα θα ειχε εγκαταλειφθεί.

δεν θεωρω φασαρια τα μυγακια . Κρινω τη δυσκολια με βαση το χρονο που απαιτείται. ένα τεταρτο τη βδομαδα δεν είναι σπουδαιο για μενα.

lingistis 16-02-16 23:23

Πέρα από τον Πάνο, έχει ασχοληθεί κάποιος άλλος φίλος-η με dart frogs;

Πάνος 16-02-16 23:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takaros (Μήνυμα 922168)
Δροσοφιλες ειναι παιχνιδακιι! αρκει να εχεις καλο μειγμα στα δοχεια τους για να γενανε..πουρες πατατας και λιγη μαγια ειναι οτι πρεπει για να μην σου μουχλιαζει..καθε 2 βδομαδες βεβαια τελειωνει ο κυκλος τους και πρεπει να τις αλλαξεις δοχειο απλα..δεν ειναι κατι δυσκολο! και μωρα κατσαριδακια(red runners και αλλα μικρα ειδη ομως) οπως και pinheads γρυλους μπορουν να φανε..

εγω χρησιμοποιώ τη συνταγή με πουρε, γαλα σκονη και ζαχαρη. εχω δει ότι και να μη βαλω μαγια δεν εχει διαφορα. Λιγη κανελα βοηθα στο "αρωμα".
ο κυκλος των 2 εβδομάδων ισχυει για τις melanogaster. οι hydei και funebris είναι στο διπλασιο τουλάχιστον.
τους γρυλους δε τους εμπιστεύομαι γιατι κρυβονται καλα και καποιοι χομπιστες σε ξενα φορα εγραψαν πως ειχαν πρόβλημα γιατι μεγαλωσαν και δαγκωναν τα βατραχάκια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03926 seconds with 11 queries