Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=89)
-   -   ερωτηση για φακους (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53801)

akoulis 16-06-11 23:19

ερωτηση για φακους
 
kapios ειπε οι φακοι ειναι η μαγια.το πιστευω.εμενα μ'ενδιαφερη η φωτογραφια κι'οτι συνεπαγεται.μακρο,τοπια,πανοραμα,πουλια στο φτερο,σπορ,πορτρετο,σχεδον ολα.εχω την canon eos500d με 2 φακους εναν18/55 και εναν 55/250 και οι 2 ειναι EF.S πια πιθανοτητα υπαρχει μ'αυτους τους φακους να παρω ωραιες φωτο;φυσικα την μακρο και το πανοραμα τα βγαζω απ'εξω.εκει θελω αλλους φακους.και αν εχετε προτηνετε μου καποιον που να μην ειναι πολυ ακριβως και να κανει δουλεια για εναν αρχαριο.με το πανοραμα τι γινεται;η canon δεν παρεχει αυτη την λειτουργια στο μενου της;;;:confused:ειχα καποτε μια κοντακ των 50 ευρο και ειχαι μεσα πανοραμα.θελω εξτρα φακο για την canon;;ευχαρηστω εκ των προτερων.

aquaman 16-06-11 23:43

Είμαι σε παρόμοια περίπτωση με σενα (έχω την 450D). Προσωπικά, σαν αρχάριος στην φωτογραφία είμαι πολύ ευχαριστημένος με τους 2 φακούς.

Αυτό που θα συμπλήρωνα στη θέση σου είναι ένας 50άρης φακός με χαμηλό f-stop (π.χ. η canon έχει με 1.8, ως και 1.2 νομίζω) ο οποίος θα σου χρησιμεύσει για πορτραίτα (κυρίως για να πετύχεις το "κλασσικό" εστιασμένο το πρόσωπο π.χ. μεντεμι-θολο το background). Για f 1.8 βγαίνει γύρω στο 100άρι...


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akoulis (Μήνυμα 599966)
kapios ειπε οι φακοι ειναι η μαγια.το πιστευω.εμενα μ'ενδιαφερη η φωτογραφια κι'οτι συνεπαγεται.μακρο,τοπια,πανοραμα,πουλια στο φτερο,σπορ,πορτρετο,σχεδον ολα.εχω την canon eos500d με 2 φακους εναν18/55 και εναν 55/250 και οι 2 ειναι EF.S πια πιθανοτητα υπαρχει μ'αυτους τους φακους να παρω ωραιες φωτο;φυσικα την μακρο και το πανοραμα τα βγαζω απ'εξω.εκει θελω αλλους φακους.και αν εχετε προτηνετε μου καποιον που να μην ειναι πολυ ακριβως και να κανει δουλεια για εναν αρχαριο.με το πανοραμα τι γινεται;η canon δεν παρεχει αυτη την λειτουργια στο μενου της;;;:confused:ειχα καποτε μια κοντακ των 50 ευρο και ειχαι μεσα πανοραμα.θελω εξτρα φακο για την canon;;ευχαρηστω εκ των προτερων.


akoulis 17-06-11 00:09

νομιζω στης λειτουργιες η 500 εχει κατι για θολο μπακραουντ.εκτος αυτου το πετηχενεις κι'αλλιος αυτο νομιζω.για την μακρο και για το πανοραμα εχω ανδειαφερον..σ'ευχαρηστω παντος για την αμεση απαντηση;) μπωρεις να μου πεις πια η διαφορα μεταξη των EF.S και των EF φακων;;τον φακο που λες τον ειδα σημερα στα 104 ευρω

tsoum 17-06-11 03:52

Μπορεί και να είναι μπαρουφα αυτό που θα πω, αλλα νομιζω πως οι EF-S εχουν μοτερακι για την αυτοματη εστιαση, ενω οι EF οχι. Ετσι, σε μια μηχανη που δεν εχει ενσωματομένο μοτερ, η αυτόματη εστιαση δεν λειτουργει.

Αυτο εχω καταλαβει...

aquaman 17-06-11 06:24

Αυτό που λες είναι το auto-focus. Βρήκα αυτό:

http://www.slrphotographyguide.com/c...EFS-lens.shtml

N4505 17-06-11 11:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akoulis (Μήνυμα 599991)
μπωρεις να μου πεις πια η διαφορα μεταξη των EF.S και των EF φακων;;τον φακο που λες τον ειδα σημερα στα 104 ευρω

Οι EF-S φακοί κουμπώνουν μόνο σε cropped μηχανές (400d-600d, 60d, 7d κτλ) και όχι σε full frame που είναι οι πιο ακριβές (5d mark ii κτλ).
Οι EF μπαίνουν σε όλες.. Αν δεν έχεις σκοπό να περάσεις κάποια στιγμή σε full frame τότε δεν είναι θέμα. Auto focus μοτεράκι έχουν και οι δύο απ'οσο ξέρω.

tsoum 17-06-11 11:15

http://en.wikipedia.org/wiki/Canon_EF_lens_mount

N4505 17-06-11 11:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaman (Μήνυμα 599976)
Αυτό που θα συμπλήρωνα στη θέση σου είναι ένας 50άρης φακός με χαμηλό f-stop (π.χ. η canon έχει με 1.8, ως και 1.2 νομίζω) ο οποίος θα σου χρησιμεύσει για πορτραίτα (κυρίως για να πετύχεις το "κλασσικό" εστιασμένο το πρόσωπο π.χ. μεντεμι-θολο το background). Για f 1.8 βγαίνει γύρω στο 100άρι...

Με τον 50mm 1.8 όντως αξίζει να ασχοληθείς..
Είναι ό,τι πρέπει για πορτρέτα και για εσωτερικό χώρο/νυχτερινές γενικότερα και με την προσθήκη ενός extension tube 25mm της canon ή άλλο φθηνότερο της kenko μπορείς να έχεις πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα macro, αφού πετυχαίνεις μεγέθυνση αρκετά κοντά στο 1:1 (όπως οι macro). Ο συνδυασμός αυτός κάνει περίπου 200€ σε καινούργια.

Απο την άλλη με λίγα ακόμα ευρά (300-350€), μπορείς να βρεις κάποιον μεταχειρισμένο macro 90-105mm, ο οποίος τα σπάει και κάνει και για πορτρέτα (με μοναδικό μειονέκτημα οτι είναι τόσο οξύς, που τονίζει τις ατέλειες στα πρόσωπα :grin:)

akoulis 17-06-11 11:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από N4505 (Μήνυμα 600103)
Με τον 50mm 1.8 όντως αξίζει να ασχοληθείς..
Είναι ό,τι πρέπει για πορτρέτα και για εσωτερικό χώρο/νυχτερινές γενικότερα και με την προσθήκη ενός extension tube 25mm της canon ή άλλο φθηνότερο της kenko μπορείς να έχεις πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα macro, αφού πετυχαίνεις μεγέθυνση αρκετά κοντά στο 1:1 (όπως οι macro). Ο συνδυασμός αυτός κάνει περίπου 200€ σε καινούργια.

Απο την άλλη με λίγα ακόμα ευρά (300-350€), μπορείς να βρεις κάποιον μεταχειρισμένο macro 90-105mm, ο οποίος τα σπάει και κάνει και για πορτρέτα (με μοναδικό μειονέκτημα οτι είναι τόσο οξύς, που τονίζει τις ατέλειες στα πρόσωπα :grin:)

για αυτον τον συνδυασμο της canon που λες θα την ψαξω αν και νομηζω οτι για μακρο θα παω σε κανα πιο δηνατο.ο tamron AF 10-24mm στα 400 ευρω ειναι καλος;;

N4505 17-06-11 12:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akoulis (Μήνυμα 600114)
για αυτον τον συνδυασμο της canon που λες θα την ψαξω αν και νομηζω οτι για μακρο θα παω σε κανα πιο δηνατο.ο tamron AF 10-24mm στα 400 ευρω ειναι καλος;;

Ο συνδυασμός που σου πρότεινα συμφέρει μόνο αν δεν προκειται να πάρεις κανονικό macro αλλά θέλεις αξιοπρεπή αποτελέσματα..

Τώρα για τοπία αν δεν είσαι διατεθειμένος να "ξηλωθείς" για τον canon 10-22mm ή τον tokina 11-16mm, τότε κατα την γνώμη μου καλύτερα να μείνεις με τον 18mm του κιτ που είναι μια χαρά γι'αυτή την δουλειά..

Πάντως σαν φιλική συμβουλή, θα σου έλεγα να μην βιαστείς κρίνοντας από γνώμες άλλων γιατί παίζει να πετάξεις λεφτά χωρίς να πιάσουν τόπο. Αν ασχοληθείς αρκετά και ρίξεις αρκετό διάβασμα μπορείς να εκμεταλλευτείς του φακούς που έχεις ήδη, και θα έρθει η ώρα που θα ξέρεις τι θες χωρίς να χρειάζεται να ρωτήσεις άλλους.. ;)

akoulis 17-06-11 12:26

1 Συνημμένο(α)
σ'ευχαρηστω και σενα κι'ολα τα παιδια για της συμβουλες.προς το παρων μου αρκουν οι 2 φακοι.τωρα για μακρο εχω μια lumix και παιζω μ'αυτη.αλλα η αληθεια ειναι πως θελω να ασχοληθω με την canon;);) η φωτο ειναι απ'την lumix:confused:

prospathw 22-06-11 21:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 600019)
Μπορεί και να είναι μπαρουφα αυτό που θα πω, αλλα νομιζω πως οι EF-S εχουν μοτερακι για την αυτοματη εστιαση, ενω οι EF οχι. Ετσι, σε μια μηχανη που δεν εχει ενσωματομένο μοτερ, η αυτόματη εστιαση δεν λειτουργει.

Αυτο εχω καταλαβει...

Αυτη ειναι η σωστη επεξηγηση. ;) Αυτο που γραφεις ισχυει για τους νικον AF, AF-S.

akoulis 23-06-11 04:20

πολυ καλο αρθρο αλλα δεν καταλαβα τιποτα:confused:δεν εχω μεταφραση:(:(

prospathw 23-06-11 08:04

Λεει πως η διαφορα αναμεσα στους EF και EF-S φακους ειναι πως οι δευτεροι μπαινουν περισσοτερο μεσα στο σωμα και φτανουν πιο κοντα στο κλειστρο και στον αισθητηρα. Αυτο εγινε για να ειναι οικονομικοτεροι οι ευρυγωνιοι ζουμ φακοι που απευθυνονται στο μεσο χρηστη dSLR μηχανης. Γραφει ομως πως πολλοι ειδικοι δεν εχουν παρατηρησει καποια διαφορα. Ο μονος λογος για να μην αγορασεις EF-S φακους ειναι η αγορα καποιου καλυτερου σωματος στο μελλον αλλα σημερα ολα τα Canon σωματα μεχρι και την 7D υποστηριζουν EF-S φακους. Τα μονα σωματα που δεν τους υποστιριζουν ειναι τα πολυ ακριβα 5D mkII, 1D mkIV και 1Ds mkIII τα οποια απευθυνονται καθαρα σε επαγγελματιες. Για να δεις μελλοντικα (η 500D υποστηριζει) αν το σωμα σου υποστηριζει EF-S φακους δες το εμπρος μερος του σωματος στο οποιο μπαινει ο φακος. Αν διπλα απο το κοκκινο κυκλο εχει ενα ασπρο τετραγωνο τοτε το σωμα υποστηριζει και EF-S φακους.

akoulis 23-06-11 14:37

ευχαριστω.τους υποστιρηζει και τους δυο.

vaspiou 23-06-11 15:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από prospathw (Μήνυμα 601947)
Αυτη ειναι η σωστη επεξηγηση. ;) Αυτο που γραφεις ισχυει για τους νικον AF, AF-S.

ελα ρε PROSPATHW αρχοντα! περιμενα να γραψεις να σου πω την αληθεια!!
παιδες , οπως τα λεει ο φιλος prospathw ειναι....

prospathw 23-06-11 15:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από prospathw (Μήνυμα 601994)
Λεει πως η διαφορα αναμεσα στους EF και EF-S φακους ειναι πως οι δευτεροι μπαινουν περισσοτερο μεσα στο σωμα και φτανουν πιο κοντα στο κλειστρο και στον αισθητηρα. Αυτο εγινε για να ειναι οικονομικοτεροι οι ευρυγωνιοι ζουμ φακοι που απευθυνονται στο μεσο χρηστη dSLR μηχανης. Γραφει ομως πως πολλοι ειδικοι δεν εχουν παρατηρησει καποια διαφορα. Ο μονος λογος για να μην αγορασεις EF-S φακους ειναι η αγορα καποιου καλυτερου σωματος στο μελλον αλλα σημερα ολα τα Canon σωματα μεχρι και την 7D υποστηριζουν EF-S φακους. Τα μονα σωματα που δεν τους υποστιριζουν ειναι τα πολυ ακριβα 5D mkII, 1D mkIV και 1Ds mkIII τα οποια απευθυνονται καθαρα σε επαγγελματιες. Για να δεις μελλοντικα (η 500D υποστηριζει) αν το σωμα σου υποστηριζει EF-S φακους δες το εμπρος μερος του σωματος στο οποιο μπαινει ο φακος. Αν διπλα απο το κοκκινο κυκλο εχει ενα ασπρο τετραγωνο τοτε το σωμα υποστηριζει και EF-S φακους.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akoulis (Μήνυμα 602109)
ευχαριστω.τους υποστιρηζει και τους δυο.

:p

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vaspiou (Μήνυμα 602120)
ελα ρε PROSPATHW αρχοντα! περιμενα να γραψεις να σου πω την αληθεια!!
παιδες , οπως τα λεει ο φιλος prospathw ειναι....

:grin::grin: σιγα βρε
για πιο απο τα δυο λες(EF, EF-S ή AF, AF-S)

vaspiou 23-06-11 15:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από prospathw (Μήνυμα 602124)
:p



:grin::grin: σιγα βρε
για πιο απο τα δυο λες(EF, EF-S ή AF, AF-S)

Nikon

prospathw 23-06-11 15:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vaspiou (Μήνυμα 602128)
Nikon

:p Παντως η Νikon ονομαζει πολυ καλυτερα τα συστηματα της (AF, AF-S, FX, DX κλπ.) και επισης δεν προμοταρει τους φακους με το "Golden Ring" οσο η Canon τους L. ΔΕ λεω πως ειναι κατωτεροι οι Canon απλα σχολιαζω την πολιτικη της καθε εταιριας.:)

akoulis 24-06-11 04:36

πολιτικη ΙΣΟΝ 'φραγκα με λιγα λογια:rolleyes::rolleyes:....οσο πιο λιτα τοσο πιο απλα....:D:D

prospathw 24-06-11 07:20

Εδω κανεις λαθος αφου η Nikon πουλαει τα μισα της Canon ;)

akoulis 24-06-11 14:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από prospathw (Μήνυμα 602421)
Εδω κανεις λαθος αφου η Nikon πουλαει τα μισα της Canon ;)

για να το λες κατι θα ξερεις;)στο θεμα μας ομως.στα 549 ευρω απο 1059 βρηκα της tamron τον SP AF 70-200/2,8.makro.για μενα κανει;γραφη για canon AF.μετα για 130 ευρω τον AF 70-300/4-5,6 .makro 1:2 πολυ πιο φτηνος για καποιο λογο ομως :confused:μπορεις να μου εξηγησεις:)ευχαριστω πολυ για της απαντησεις;)

prospathw 24-06-11 23:12

Οι λογοι ειναι δυο. 1) Ο δευτερος εχει πολυ κατωτερα κρυσταλλα οποτε ειναι λιγοτερο οξυς και 2) εχει μεταβλητο διαφραγμα f/4 - f/5.6 αρα περνα πολυ λιγοτερο φως στον αισθητηρα (1 στοπ στα 70mm και 2 στοπ στα 300mm). Τι σημαινει αυτο; Οτι στα 300mm αν με τον 2.8 παιρνεις ταχυτητα 1/500 (που ειναι το ελαχιστο στα 300mm) στο 5.6 θα παιρνεις 1/125 αρα η φωτογραφια θα ειναι κουνημενη. Στα 70 αν ο 2.8 σου δινει ταχυτητα 1/125 (που ειναι η ελαχιστη ταχυτητα) στο f/4 θα παιρνεις 1/60 αρα παλι η φωτο θα βγαινει κουνημενη. Επισης ο 2.8 θα σου δωσει πολυ καλυτερο μποκε για πορτραιτα;).

akoulis 25-06-11 14:14

μαλιστα :rolleyes:.σ'ευχαριστω.υπαρχει και της canon ο μακρο ποιος ειναι καλητερος;

prospathw 29-06-11 06:51

Μπορεις να μου δωσεις ενα link?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02306 seconds with 11 queries