Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Απτο πρωί φαίνεται η ωραία μέρα!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28685)

supermanx 15-12-08 10:27

Απτο πρωί φαίνεται η ωραία μέρα!!!!
 
Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα!!!
Ξύπνησα λοιπόν πριν από λίγο και πήγα να ανάψω την λάμπα του ενυδρείου μου και να ταΐσω τα ψάρια μου αλλά έπεσα πάνω σε μια έκπληξη....είδα 3(μέχρι στιγμής) νεογέννητα guppακια...Δν φαντάζεστε τι χαρά μου έδωσαν-+13!!!
τι τρώνε αυτά τα τόσο μικρά στοματάκια μπορείτε να μου πείτε?

asourtzo 15-12-08 10:43

Μπορεις να παρεις απο το πετ σοπ μια τροφη για μωρα, η μπορεις να εκολαψεις αρτεμια , αν και τα γκαπυ δεν εχουν προβλημα , τρωνε συνηθως τις αγοραστες τροφες οποτε δεν χρειαζετε να παιδευτεις με αρτεμια ,(εκτος και αν θες για την εμπειρια μονο και μονο, και για την καλυτερη αναπτυξη των μικρων);)

supermanx 15-12-08 10:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asourtzo (Μήνυμα 313030)
Μπορεις να παρεις απο το πετ σοπ μια τροφη για μωρα, η μπορεις να εκολαψεις αρτεμια , αν και τα γκαπυ δεν εχουν προβλημα , τρωνε συνηθως τις αγοραστες τροφες οποτε δεν χρειαζετε να παιδευτεις με αρτεμια ,(εκτος και αν θες για την εμπειρια μονο και μονο, και για την καλυτερη αναπτυξη των μικρων);)

πως το κανω αυτο? υπάρχει κάπου αντιστιχο ποστ?

asourtzo 15-12-08 10:54

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ta/artemia.htm Ριξε εδω μια ματια , και κανε και ψαξιμο στο φορουμ θα βρεις ολες τις πληροφοριες που χρειαζεσαι για την αρτεμια ;)

supermanx 15-12-08 11:27

Ζητώ artemia
 
υπάρχει κάποιος που να εκτρέφει αρτέμια και μπορεί να μου χαρίσει ή του τα πληρώνω?
μόλις γέννησε η γκαπίνα μου και δν έχω τν απαιτούμενο χρόνο να εκτρέψω
σας ευχαριστώ

ΧρήστοςΠ 15-12-08 11:33

Για guppy δεν χρειάζεσαι πάντως .;)

supermanx 15-12-08 11:35

τα τρώνε τα φυλαράκια αν τα σπασω σε πολυ μικρά κομμάτια?
-------------------------
μπορώ να τους δωσω κάτι άλλο?

ΧρήστοςΠ 15-12-08 11:37

Για αρχή κάνε σκόνη τα φυλλαράκια και μετά αγόρασε baby food από κανένα πετ .

Οτι η αρτέμια είναι καλύτερο για αρχή είναι αλλά μια και δεν έχεις προχωράς με φυλλαράκια κτλ

supermanx 15-12-08 11:40

οκ σε ευχαριστω πάρα πολύ!!!
-------------------------
καθε πότε ταΐζω τα μικρά?

ΧρήστοςΠ 15-12-08 11:53

2-3 φορές την μέρα με μέτρο

harilaos 15-12-08 11:54

Όσο πιο συχνά μπορείς ώστε να διατηρούνται φουσκωμένες οι κοιλίτσες τους.

Και πρόσεξε τις μετρήσεις σου. Είναι βρωμιάρικα τα μικρά.

supermanx 15-12-08 11:54

νασαι καλα!!
o mod μπορει να κλείσει το τοπικ

supermanx 15-12-08 13:17

τροφή για νεογέννητα guppy
 
1 Συνημμένο(α)
πήγα στο πετ σιτι να πάρω τροφή για τα νεογέννητά μου και μου έδωσε αυτό κάνει?

supermanx 15-12-08 13:29

4 Συνημμένο(α)
Σας βάζω και φώτο με τα νεογέννητα

Πάνος 15-12-08 15:09

οχι φιλε μου......αυτη ειναι αποξηραμενη δαφνια για ολα τα ψαρια που τρεφονται και με δαφνια....ισως αν την τριψεις πολυ αλλα δε νομιζω οτι θα εχεις καλο αποτελεσμα....
μπορεις να τριψεις και τα φυλλαρακια που δινεις στα ενηλικα...

αν δε θελεις να εκολλαψεις αρτεμια τοτε ζητησε ειδικη τροφη για μωρα ζωοτοκων σε σκονη ;)..

το θεμα σου μεταφερετε στην κατηγορια των ζωοτοκων...

halvas69 15-12-08 15:12

Λίγη κανονική τροφή σε φυλλαράκι από αυτή που ταΐζεις και τα κανονικά σου ψάρια.
Απλά να την τρίψεις καλά να γίνουν μικρά τα κομματάκια για να μπορούν να την φάνε.

xontros 15-12-08 15:20

Για να μή μείνει έτσι το θέμα, να προσθέσω ότι δεν "εκτρέφει" κανείς αρτέμια ώστε να σου δώσει μια μεγάλη ποσότητα για να έχεις να ταϊζεις.. Αυτό που κάνουμε είναι να εκκολάπτουμε αυγά, και οι ναύπλιοι αρτέμιας που βγαίνουν, τις πρώτες μέρες της ζωής τους, έχουν μεγάλη θρεπτική αξία, οπότε τους χρησιμοποιούμε σαν τροφή.. (μπορεί και να τη μεγαλώσει κανείς βέβαια, για να τη δει πώς είναι, και υπάρχει και κατεψυγμένη αρτέμια, σε μεγαλύτερο μέγεθος, αλλά δεν είναι για να ταίζεις τα μικρά..) Με άλλα λόγια, αν θέλεις να ταίζεις αρτέμια για μωρά ψαράκια, θα πρέπει να φτιάξεις εσύ ο ίδιος ένα συστηματάκι για να έχεις διαρκή παραγωγή..

Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο πάντως, αρκετά απλό είναι.. Και χρήσιμο και σαν εμπειρία, ώστε αν στο μέλλον δοκιμάσεις με άλλα ψαράκια, να μήν τρέχεις τελευταία στιγμή σε περίπτωση αναπαραγωγής.. Έχουν γραφτεί πολλά, αλλά έχω στα υπ'όψιν, να γράψω και να βγάλω και μερικές φωτογραφίες και από το πώς εκκολάπτω εγώ (καθώς τα περισσότερα post αναφέρονται σε σύνθετες κατασκευές και ίσως αποθαρρύνουν.. στην πράξη είναι απλούστατο)..

Όσο για τα γκαπάκια, σου απάντησαν παραπάνω.. Η αρτέμια θα ήταν καλή, αλλά όχι απαραίτητη/υποχρεωτική.. Μπορείς να ταίζεις ψιλοτριμμένα φυλαράκια, ή ακόμα καλύτερα baby food (συνήθως περιέχουν σπιρουλίνα, σε σκόνη)..

PascM 16-12-08 00:17

Η αποκελυφοποίηση της αρτέμιας εν τέλει δεν είναι και τόσο δύσκολη.

http://www.aquaspace.gr/as/cgi-bin/i...viewnews&id=36


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01695 seconds with 11 queries