Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=104)
-   -   Σε 8,2 PH τι γαρίδες βάζουμε;; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=104652)

batman_gardiki 20-04-21 23:01

Σε 8,2 PH τι γαρίδες βάζουμε;;
 
Δυστυχώς οι συνθήκες του νερού μου είναι οριακές.
Παρόλα αυτά θα ήθελα να δοκιμάσω κάποιο είδος γαρίδας όπως πχ την Rainbow Malayan shrimp ή την Red cherry και μαζί με τα πλατυ και τα σαλιγκάρια μου να εμπλουτιστεί κι άλλο ο βιότοπος μου των 140 λίτρων φυτεμένου ενυδρείου.

Τι λέτε να προχωρήσω;;
Το ενυδρείο τρέχει με 2 θηλυκά πλατυ και 1 αρσενικό εδώ και 4μηνες και ακόμα εγκυμοσύνη δεν έχω.

Ευχαριστώ.

tsala 21-04-21 13:48

ρεντ τσερυ μπορεις να βαλεις, αλλα δεν το προτεινω ,καθως τα πλατυ θα κανουν παρτυ με τον γοννο τους. καλυτερα να εβαζες ενα μεγαλοσωμο ειδος γαριδας που δεν αναπαραγεται, πχ amano ή bamboo

batman_gardiki 21-04-21 18:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 1061955)
ρεντ τσερυ μπορεις να βαλεις, αλλα δεν το προτεινω ,καθως τα πλατυ θα κανουν παρτυ με τον γοννο τους. καλυτερα να εβαζες ενα μεγαλοσωμο ειδος γαριδας που δεν αναπαραγεται, πχ amano ή bamboo

Ενός φύλου θα πείραζε;;

tsala 22-04-21 13:02

και ενος φυλου να βαλεις , καποια στιγμη θα ξεμεινεις και θα πρεπει να παιρνεις συνεχεια.. επισης θα ναι πολυ λιγες (και θα παραμεινουν, μιας και δεν θα αναπαραγονται) που και λογω των ψαριων θα κρυβονται , οποτε θα βλεπεις καπου καπου 3-4 .. για μενα δεν αξιζει.
απο την αλλη αν βαλεις 4-5 αμανο , πιστευω θα τις χαρεις περισσοτερο μιας και δεν θα κρυβονται

Themis_aqua 24-04-21 00:32

Εγω παλι πιστευω πως αμα το ενυδρειο ειναι πυκνοφυτεμενο με κρυψωνες και moss, μπορει να βαλει red cherry.ενα φεγγαρι που ειχα πλατυ και πολυ περισσοτερα, οι γαριδες μπορει και να εφτασαν καμια 100αρια και χωρις να κρυβονται! Δεν αποκλειω να τσιμπουσαν γοννο,αλλα κι η αποικια μεγαλωνε..
Εννοειται να βαλεις amano!

batman_gardiki 16-12-21 23:27

πήρα 10 red cherry τον ιουνιο και απο νοεμβριο δεν εχω καμία !!
σε 4 μήνες καπουτ.


τι να φταίει;;
2 πλάτυ ειχα τότε τα οποια μετα τους καυσωνες που το νερο εφτασε τους 30 βαθμους δεν αντεξαν και με χαιρέτησαν.

λετε να τις τελείωσε η θερμοκρασία, να τις εφαγαν τα πλάτυ ή να φταιει το 8,2 ph ;;;


εμεινα με ενα νεογεννητο το οποιο τοτε ηταν 2-3 μηνων και τωρα ειναι περιπου 6 μηνων.

dearangelo 17-12-21 08:28

τα πλάτυ τρώνε το γόνο τους, big time!

batman_gardiki 17-12-21 09:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dearangelo (Μήνυμα 1063324)
τα πλάτυ τρώνε το γόνο τους, big time!

οποτε τι λες να εγινε;;

dearangelo 17-12-21 22:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από batman_gardiki (Μήνυμα 1063325)
οποτε τι λες να εγινε;;

κοιτα, θα μπορούσα να πω "εξαρτάται", στην ουσία ειναι λίγο απο το ένα, λίγο απο το άλλο και όλα μαζί κανουν ενα περιβάλλον οχι και τόσο καλό, αν θέλεις να έχεις γαρίδες,χρειάζεται να κάνεις καποια προετοιμασία σε υποδομή, ειναι ευαίσθητα πλασματα και καταρέουν ευκολα οι κοινωνίες τους, θέλεις συγκεκριμένο νερό, θέλεις θερμοκρασία σταθερή, θέλεις πολλή καθαριότητα... και μια τέτοια προσέγγιση, αλλως θα αγοράζεις και αυτές σιγα σιγα θα μειώνονται, εγω που σου γράφω, ειχα επιτυχία σε 13 λίτρα αλλα που κατέρευσε μετα απο υπερπληθισμό, ενω δεν κατάφερα να έχω επιτυχία σε 30 λίτρα επειδή ειχα ραμς και γκαπυς... πιστεύω. Εχω σταθερή θερμοκρασία και σταθερο πεχα σε φυτεμενο με κοντρόλλερ, το νερό όμως ειναι πολύ σημαντικό... στα μεταλλα του και στα στοιχεία του, αυτό μπορώ να πω, επίσης σαν γενικό κανόνα, κοιτα πως το κάνουν οι επιτυχημένοι και αντίγραψέ τους!!! δεν ειναι όσο απλό φαίνεται, πολλά ειπα, καλή συνέχεια!

ΕΕ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01406 seconds with 11 queries