Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   νεο 60αρι ακουω ιδεες... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73877)

kgf12345 06-09-13 13:44

νεο 60αρι ακουω ιδεες...
 
οπως ειπα χτες στο ευχριστηριο θεμα που ανοιξα,μου χαρισανε ενα 60αρι ενυδρειο hailea το οποιο θα στηθει αμεσα αυτη τη βδομαδα με ενα μονο ειδος ψαριων.
ειτε ζευγαρι ειτε μικρο κοπαδακι.

δεν εχω μετρησει ακομα διαστασεις αλλα το βλεπω οπως ητανε το Juwel record.ενα συνηθισμενο 60αρι ενυδρειο δηλαδη.
υπαρχει και ο κυβος,τον οποιο τον αδειασα για να μη με περιοριζουνε οι διαστασεις του.
στρωμενο φιλτρο υπαρχει και θα μπει στο νεο μολις στηθει.

εχω σκεφτει για διαφορα ψαρια και βρισκομαι αναμεσα σε Multies και απιστο κυριως,αλλα και με τα δυο ειδη υπαρχουν καποια θεματα.

τα Mουλτι θαναι ευκολα στο νερο,αλλα αν αρχισουν οι γεννες θα υπαρχει προβλημα γιατι θα λειπω και δε θα μπορω να τα χαρισω ευκολα.ενταξει μπορει κατι να κανονιστει,αλλα δεν θαναι πολυ απλο.

με τα απιστο δεν πιστευω πως θαχω τετοιο θεμα,αλλα θαναι πιο απαιτητικα στο νερο.υποψιν οτι στη βρυση εχω 7.5 ph και σκληρουτσικο νερο.

οποτε οι αλλαγες θαναι πιο πολυπλοκες.τυρφες κλπ.

οποτε ακομα δεν εχω κατασταλαξει τι να βαλω.πρεπει να κανω και μια βολτα στα μαγαζια γιατι δεν ξερω τι υπαρχει διαθεσιμο.

αυτος ειναι ο τριτος "ορος":D να ειναι καποιο ειδος που μπορω να βρω.οχι να παραγγειλω απο aquabid:D

χρυσοψαρο δε θελω να βαλω γιατι με τοσο ταισμα που κανω θα μεγαλωσει γρηγορα και δεν θα χωραει να στριψει νομιζω:D

αν σας ερχεται τιποτα πεστε μου.
το ανοιγω εδω το θεμα γιατι μολις στηθει θα γινει εδω παρουσιαση.

nikolaosbouk 06-09-13 14:07

Ταμαμ για γκαπυ σε βλεπω:D:D

kgf12345 06-09-13 14:09

λες δεν το σκεφτηκα?:Dαν δεν ητανε οι γεννες μια χαρα θα ητανε:D

η αληθεια ειναι πως σκεφτομαι για αφρικη περισσοτερο,ετσι για αλλαγη,αλλα δεν τα ξερω τα αφρικανικα καλα.μονο τα Multi ξερω που θα μπορουσανε να μπουνε.

κλεοβουλε?....:D

nikolakis94 06-09-13 14:40

Βαλε μονο αρσενικα γκαπυ

kgf12345 06-09-13 15:04

λοιπον,βρισκω julidochromis και lamprologus oscelatus.παω σπιτι σε λιγο να δω αν μπαινει καποιο απαυτα σε 60 λιτρα....
πανακριβα ειναι ομως:mad:

τα αρσενικα γκαπυ δεν ειναι κακη ιδεα,αλλα το θελω πιο φυσικο το ενυδρειο:D

stratigos24 06-09-13 15:06

Φίλος πήρε ζευγάρι άπιστο, του γεννήσαν με την πρώτη αλλά δεν επιβίωσαν διότι η μάνα ήταν άπειρη, ο φίλος δεν ασχολήθηκε ιδιαίτερα και τα έφαγε ο αρσενικός. Δεύτερη γέννα μετά από δύο - τρεις εβδομάδες και απέκτησε αλλά έξι (τόσα επέζησαν) οπότε και με τα άπιστο ίσως να έχεις θέμα. Όλα τα παραπάνω σε οχτώ πεχα.

Κρίμα να μπουν μόνο αρσενικά γκαπυ.

Ψάχνω να βρω πώς λέγεται ένα είδος πού μπαίνει σε αυτά τα λίτρα να στο πω.

Edit: Το θυμηθηκα. Τι λες για καποιο ειδος Pseudomugil? (δεν ξερω τι παιζει με τις αναπαραγωγες τους, τωρα παω να δω) - - - (Mε αυτα ειναι ιδιο ειδος? ...Tanichthys albonubes (White Cloud Mountain Minnow)...)

Ακομα τι θα ελεγες για καποιο κοπαδι απο boraras ή microrasboras κλπ? Ειχε καποια στιγμη η Αβυσσος καποια απο αυτα τα ψαρια και μαρεσαν (βεβαια ειναι πολυ μικρα αλλα βαζεις πολλα και φτιαχνεις κατι σαν συννεφο απο μυγακια στον αερα :)).

kgf12345 06-09-13 15:38

τα white cloud τα σκεφτηκα κιεγω και μου τα προτεινανε κιολας σε πμ:D

τα ειδα και τωρα στον ωκεανο που πεταχτηκα.(πολυ σπανια εχω δει white cloud εκει,αντε αλλη μια φορα ναχω δει)

αλλα φοβαμαι λιγο τις θερμοκρασιες γιατι δεν εχω ψυξη και δεν ξερω ποσο ακομα θα τραβηξουν οι ζεστες.

παντως παιζουνε σαν επιλογη.αν και θα προτιμουσα καποιο ζευγαρι να πω την αληθεια.
-------------------------
παντως αποτι βλεπω και τα δυο ειδη που βρηκα,jullidochromis και ocellatus μπαινουνε σε 60αρι.την τριτη θα παραλαβει και Brichardi,οποτε παιζουνε και αυτα.

αν απαντησει κανεις αφρικανος μπορει να βγαλουμε ακρη:D

το μονο θεμα ειναι οτι τα Jullidochromis πανε 17.50 ευρω το ενα:o
και τα ocellatus 7.50ευρω το ενα:o

ChocolatePuma 06-09-13 16:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 783971)
...τα αρσενικα γκαπυ δεν ειναι κακη ιδεα,αλλα το θελω πιο φυσικο το ενυδρειο:D

Μια χαρά φυσικό θα είναι - Θα το ονομάσεις ΚΨΜ :p

Συμφωνώ με τον Νικο - Ωραία ψαράκια, με συνεχή κίνηση...
Αρχίζω κι εγώ να τα "αναπολω"...:cool:

kgf12345 06-09-13 16:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 783984)
Συμφωνώ με τον Χρήστο (Stiv) - Ωραία ψαράκια, με συνεχή κίνηση...
Αρχίζω κι εγώ να τα "αναπολω"...:cool:

χαχαχα:D

για ποια ψαρια λες τωρα?γιατι εχασα τη μπαλα:D

ChocolatePuma 06-09-13 16:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 783985)
χαχαχα:D

για ποια ψαρια λες τωρα?γιατι εχασα τη μπαλα:D

Γκαπις - Μόνο αρσενικα (εκεί κολλαει το ΚΨΜ) ;)

kgf12345 06-09-13 16:15

ναι δεν ειναι ασχημα.αλλα δε μου καθονται καλα τα γκαπι για καποιο λογο δεν ξερω:D

τελικα ειμαι πολυ δυσκολος μαλον:rolleyes:

μια ιδεα που επεσε τωρα ειναι το γαριδαδικο.να μπουνε ρεντ τσερυ και αρκετα φυτα.υπαρχει και στρωμενος βυθος απτο αλλο...ψηνομαι λιγο ,μπορω να πω...

ακου 17.50 ευρω το ψαρι...εχουμε ξεφυγει τελειως μου φαινεται.αμα ειναι ετσι να βαλω δισκους:D

nikolakis94 06-09-13 16:25

Kribensis?

kgf12345 06-09-13 16:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 (Μήνυμα 783991)
Kribensis?

για κατσε να κοιταξω γιατι δεν τα θυμαμαι ολα απεξω:D

οκ,τα βρηκα.
http://www.seriouslyfish.com/species...romis-pulcher/

ωραια ψαρια,αλλα δεν θα το παλεψουν εδω με τη φροντιδα τους δυστυχως.

για γαριδαδικο με βλεπω...

nikolakis94 06-09-13 16:30

Τι εννοεις?Ζευγαρι ειναι ωραια χρωματα εχουν,το νερο δεν θελει επεξεργασια δεν ειναι ευαισθητα

kgf12345 06-09-13 16:33

εννοω οτι αφου λεει ανωτερο 7.5 Ph και εχω 7.5 στη βρυση δεν θα μπορει οποιος το φροντιζει να μανατζαρει το νερο.αφου εγω δεν θαμαι εδω.

egeorgiou 06-09-13 16:37

Τανγκανίκα και μια αποικία κοχυλόψαρα μόνο στα 60 lt.
Από αυτά που θα βρεις και από χομπίστες πρόσθεσε τα similis
http://www.cichlid-forum.com/profile...es.php?id=1758.

nikolakis94 06-09-13 16:39

Ειναι ανεκτικα ψαρια.Τελος παντων οι αποψεις μας οσον αφορα τις τιμες νερου διαφερουν.Εσυ ξες.

kgf12345 06-09-13 16:42

ναι δεν αμφιβαλω οτι ειναι ανεκτικα.μπορει να ισχυει οτι ισχυει και με τα απιστο εκτροφης που καθονται ανετα.αλλα αφου εχω κολλημα,τι να κανουμε?:D

nikolakis94 06-09-13 16:47

Εγω βλεπω πως τελικα θα βαλεις γκαπυ.Πετα 10 αρσενικα να χαρεις χρωμα

sarpijk 06-09-13 18:10

ΣΤο 6οαρι εχω white cloud minnows και cpd. Ευκολα stem plants και ενα κοπαδακι μικροψαρα ειναι πολυ καλυ επιλογη. Πολυ ωραια ειναι και τα mosquito Rasbora.

kgf12345 06-09-13 22:37

δεν ξερω,εχω δυσκολευτει πολυ σημερα να αποφασισω:(

θα το παω μαλον με τη μεθοδο της "απορριψης".

με λιγο διαβασμα εδω μεσα,βλεπω οτι τα julidochromis (τουλαχιστον τα transcriptus)μαλον δεν ειναι καταλληλα για 60αρι.
οποτε αυτα τουλαχιστον απορριπτονται.

αν απαντησει κανεις αφρικανος θα βοηθησει πολυ....

προς το παρον παμε στα επομενα...

και υπαρχει και το θεμα της φιλτρανσης γιατι ειναι εσωτερικο φιλτρο, και δεν ειμαι σιγουρος οτι χωρις φυτα θα ειναι ικανο να σηκωσει τα αφρικανακια...
-------------------------
μεχρι στιγμης,αυτα που βλεπω οτι μπαινουν ανετα ειναι τα μουλτι(αν δεν υπαρχει θεμα με το φιλτρο),

τα white cloud,οι γαριδες αν το κανω γαριδαδικο,και τα απιστο(αν το αποφασισω)...

ακυρο και τα regαni γιατι βλεπω κατι χαζα μεγεθη στο seriously fish,οποτε για 60αρι χλωμο.

Bill-Samos 06-09-13 23:02

Αρα εχεις τρεις επιλογες,τις εξης δυο:γαριδες!

kgf12345 06-09-13 23:15

ε να σου πω:rolleyes: δεν βλεπω να βαζω ουτε μουλτι λογω του φιλτρου.αν ειχα εξωτερικο μαλον θα εμπαιναν,αλλα χωρις φυτα,το βλεπω λιγο δυσκολο.

οποτε,Χ και τα μουλτι μαλον:rolleyes:

τι μας μενει? απιστο,γαριδες και white cloud.

τα τελευταια ειναι πολυ δελεαστικα οσον αφορα τις συνθηκες που θελουνε,αλλα κατα τα αλλα δεν με τρελαινουνε σαν ψαρια.δεν ειμαι σιγουρος ακομα,καθομαι και βλεπω βιντεακια τωρα μπας και αποφασισω:D

Bill-Samos 06-09-13 23:30

Να σου στειλω κανενα ψαρακι απο το Φουρνιωτικο ρεμα,πετρες απο τον Καρβουνη και μος και πλατανοφυλλα απο τον Κερκη να το κανεις βιοτοπικο Σαμου? :D
Μηπως θα μπορουσες με καποιο τροπο να αξιοποιησεις φυτα απο τη λιμνη?

Stivv27 06-09-13 23:33

Ενα πανεμορφο βιοτοπικο με ενα πανεμορφο μονομαχο απο τους δικους σου!!

kgf12345 06-09-13 23:39

κοιτα,στη χειροτερη αυτο θα γινει:D

με φυτα απτη λιμνη θα γινει σουπερ.απλα ελεγα να αλλαξω λιγο...

tsoui 06-09-13 23:57

Πως σου φιανονται τα γετρουδια μπαινουν και με γαριδες για γονο νομιζω απιθανο χωρις φυτα να επιζησει κατι
http://www.seriouslyfish.com/species...gil-gertrudae/

kgf12345 07-09-13 01:44

ομορφα ψαρια.νομιζω αυτα ελεγε κ ο στρατηγος παραπανω.δε νομιζω να τα βρω,αλλα θαχω το νου μου.

ασχετο-σχετικο:
εκανα μια βολτα σε 3 μαγαζια σημερα,ολοι τα ιδια και τα ιδια.υπαρχει μεγαλη ελλειψη φαντασιας απτους επαγγελματιες σαυτο το χομπι:rolleyes:

Κλεόβουλος 07-09-13 12:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 783963)
λες δεν το σκεφτηκα?:Dαν δεν ητανε οι γεννες μια χαρα θα ητανε:D

η αληθεια ειναι πως σκεφτομαι για αφρικη περισσοτερο,ετσι για αλλαγη,αλλα δεν τα ξερω τα αφρικανικα καλα.μονο τα Multi ξερω που θα μπορουσανε να μπουνε.

κλεοβουλε?....:D

Παρών :)

Επειδή είσαι επιμελής και προσεκτικός
θα σου στείλω εγώ μια 5άδα μικρά, από τα σπάνια similis μου :smt031
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70967

kgf12345 07-09-13 13:45

ευχαριστω πολυ,νασαι καλα,αλλα ωπα κατσε:D.χωρις φυτα,με εσωτερικο φιλτρο aquael 500λτ/ω δε θαχουν θεμα;γιατι αυτο φοβαμαι πιο πολυ.
-------------------------
αποφασισα.επιτελους:D θα μπουνε 15 white cloud.ευχαριστω ολους τους συμφορουμιτες που προσφερθηκαν να μου δωσουν ψαρια κ απο δω κ μεσω πμ;)
ξεκιναω να στηνω:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02278 seconds with 11 queries