Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Δίσκους...!!! τι λέτε να το προσπαθήσω; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16801)

akisk 17-04-07 12:57

Δίσκους...!!! τι λέτε να το προσπαθήσω;
 
Θα ήθελα τη γνώμη σας για το αν θα μπορούσε στο 230λ ενυδρείο μου να μπει ένα κοπαδάκι 4 δίσκων. Ουσιαστικά με ενδιαφέρει δίνοντάς σας διάφορα δεδομένα για χώρο, σύνθεση, εξοπλισμό και ρουτίνα συντήρησης να με συμβουλέψετε αν ένα τέτοιο εγχείρημα θα μπορούσε να είναι επιτυχημένο.
Η παρουσίασή του ενυδρείου έχει γίνει εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16689
Τα λίγα πιστεύω ψάρια που έχω θα ήθελα να τα κρατήσω όλα αν δεν πρόκειται να δημιουργηθεί πρόβλημα.
Υπάρχουν Ζεύγος Apistogramma agassizii (+ τα 2 μικρά τους 50 ημερών) και 3xCrossocheilus siamensis (SAE)
Να παρατηρήσω ότι δεν υπάρχει περίπτωση αγοράς μεγαλύτερου ενυδρείου (για κάποια χρόνια έστω) και δεν σκέφτομαι να διώξω τα agassizii (για τα SAE μπορεί και να το σκεφτώ). Δεν θα ήθελα όμως και ένα ενυδρείο που να κυνηγιούνται τα ψάρια συνέχεια μεταξύ τους λόγο χώρου ή σύνθεσης.
Υπάρχει ΑΟ, πιθανόν να πάρω και ph controller για την μπουκάλα CO2 που έχω.
Αλλαγές νερού μπορούν να γίνονται 1 φορά / βδομάδα κοντά στο 30%.
Τι λέτε να προχωρήσω; :confused:

PascM 17-04-07 13:12

Γιατί όχι? Καλώς να έρθεις στον κόσμο των δίσκων! Βέβαια εφόσον δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία λίγο διάβασμα πριν την αγορά αλλά και η προετοιμασία συνθηκών (δεν αναφέρεις τι έχεις τώρα)! Και θα είσαι οκ!

Yiannis59 17-04-07 13:17

Το αναφέρει :p:p

PascM 17-04-07 13:21

:smt030 :smt050 Σωστά!!! sorry δεν το είχα προσέξει!

Mitsos 17-04-07 16:47

3xCrossocheilus siamensis
σε αντιστοιχο ενυδρειο αυτα οσο μεγαλωναν ενοχλουσαν τους δισκους μου οχι λογο συμπεριφορας απεναντι τους αλλα κυριως λογω ογκου και επειδη είναι λίγο <<ατσουμπαλα>> στις κινησεις τους... νομιζω πως τους ενοχλουσαν λογω ογκου και γρηγορων κινησεων........

βεβαια αν ειναι μικρα ακομη το βλεπεις οσο μεγαλωνουν, απλα το αναφερω να το εχεις υποψιν σου... ;)

Pritanis 17-04-07 18:28

εισαι ιδανικα και απο εξοπλισμο και απο κατοικους....... Αν εχεις και μερακι μπορεις να κανεις θαυματα..... ΞΕκινα και ειμαστε εδω για οτι θελησεις......

Steve 17-04-07 19:03

καλη τυχη!!!!!!
(αν και προσοχη θελει και οχι τυχη!)

akisk 18-04-07 12:27

Ευχαριστώ για την ενθαρρυντική σας γνώμη.
Για τα SAE το έχω σκεφτεί ότι είναι αρκετά νευρικά και είναι μεγάλα 10cm+ αφού τα έχω 2 χρόνια περίπου. Θα δω πως θα πάνε και θα πράξω ανάλογα.
Αρχικά σκέφτομαι να αυξήσω σταδιακά την θερμοκρασία στους 28 και να κατεβάσω το ph στο 6.8 (μέσα σε μια βδομάδα).
Μετά θα πάρω 4 μικρούς δίσκους (8 με 10cm).
Τώρα και ένα τελευταίο που θα ήθελα τη γνώμη σας. Υπάρχει πιθανότητα σε ένα τέτοιο ενυδρείο να επιβιώσουν μικρά από τα apistogramma ή τους δίσκους σε πιθανή μελλοντική γέννα;
Ξέρω ότι καλύτερο είναι μόνο του το ζευγάρι κλπ αλλά στο ενυδρείο αυτό τα όποια μικρά έχουν ελπίδα να επιβιώσουν ή όχι (υπάρχουν φυτά και κρυψώνες) αλλά δεν θα παύει να είναι 230λτ με 11 κατοίκους (2 απιστο + τα 2 μικρά τους + 3 ΣΑΕ + 4 δίσκους τότε).

klaz 18-04-07 12:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akisk (Μήνυμα 168833)
Τώρα και ένα τελευταίο που θα ήθελα τη γνώμη σας. Υπάρχει πιθανότητα σε ένα τέτοιο ενυδρείο να επιβιώσουν μικρά από τα apistogramma ή τους δίσκους σε πιθανή μελλοντική γέννα;

ειδικα για τους δισκους δεν υπαρχει καμμια τυχη να επιβιωσουν,εκτος και αν στην αρχη απομονωσεις με διχτακι το ζευγαρι,αλλα και παλι.....

akisk 18-04-07 12:56

ΟΚ :(
ευχαριστώ Klaz.

Mitsos 18-04-07 13:37

επισης προσωπικα θα σου προτεινα τα SAE να τα διωξεις...
ειναι αρκετα μεγαλα και με τα πολλα ξυλα και το εσωτερικο φιλτρο χανεις καμποσα λιτρα ακομα...
Ειναι πολυ χρησιμα αλλα αν τα θελεις τοσο πολυ αντικατεστησε τα με ποιο μικρα γιατι θα τους ενοχλουνε αρκετα.

Δεν ξερω αν ειναι απαγορευτικα στον συνδιασμο που θελεις να φτιαξεις αλλα θεωρω πως χωρις αυτα οι δισκοι σου θα ειναι περισσοτερο χαρουμενοι...

ας μιλησουν και αλλα παιδια ποιο εμπειρα απο εμενα γιατι αυτα στα λεω απο προσωπικη εμπειρια που μπορει να εκανα εγω κατι λαθος...


φιλικα,
Μητσος.

caverman 18-04-07 14:21

Παράθεση:

Υπάρχει πιθανότητα σε ένα τέτοιο ενυδρείο να επιβιώσουν μικρά από τα apistogramma
Τα μωρά apisto δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα...

(Φαντάζεσαι δίσκο να κυνηγάει μωρά apisto....:D :D :D :D :D )

Pritanis 18-04-07 15:56

εγω παντως εχω 5 σαε στο δισκοενυδρειο μου χωρις κανενα προβλημα.....Θα σε βοηθαει και με την αλγη.....εγω προτεινω να τα κρατησεις......

klaz 18-04-07 15:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis (Μήνυμα 168904)
εγω παντως εχω 5 σαε στο δισκοενυδρειο μου χωρις κανενα προβλημα.....Θα σε βοηθαει και με την αλγη.....εγω προτεινω να τα κρατησεις......

1 απο τα ιδια...:p

akisk 18-04-07 16:00

[quote=caverman;168872]Τα μωρά apisto δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα...
*

(Φαντάζεσαι δίσκο να κυνηγάει μωρά apisto....

... και να προσπαθεί να χωρέσει σε καμιά σπηλίτσα :smt120 ...χαχα... :D Όντως πλάκα θα έχει.
Όταν όμως είναι fry και έχουν βγει βόλτα, με τη μαμά να μην είναι δίπλα τους, θεωρείς ότι οι δίσκοι δεν θα τα πειράξουν; Ρωτάω γιατί πραγματικά δεν ξέρω κατά πόσο θα τα δουν σα μεζεδάκια (αν τα δουν θα μου πεις τόσο μικρά που είναι...).

Pritanis 18-04-07 16:19

επιτυχημενες αναπαραγωγες σε κοινωνικο ενυδρειο ειναι θεμα τυχης..... Αν σε ενδιαφερουν καλο ειναι να διαθεσεις ενυδρεια αποκλειστικα για τα ζευγαρια σου...... Εκτος του οτι τα μικρα θα γινουν μεζες για οποιοδηποτε αλλο ψαρι , οι γονεις θα ειναι μονιμα σε κατασταση επιφυλακης - στρες και ολο το ενυδρειο θα ειναι σε αναταραχη..... Τα ψαρακια μας γενικα ειναι αρκετα επιβαρυμενα απο την αιχμαλωσια για να τους προσθεσουμε και αλλο στρες........Επιπλεον τοσο το ταισμα οσο και οι σωστες συνθηκες που θελουν τα μικρα για να μεγαλωσουν ειναι πολυ δυσκολα σε ενα ενυδρειο μεγαλο και με πολλους γειτονους......

akisk 18-04-07 17:38

@pritanis: Δίκιο έχεις είναι κάτι που το βίωσα στην αναπαραγωγή των απίστο όπου από δύο γέννες επιβίωσαν μόνο δύο από την πρώτη.
Τα της δεύτερης γέννας ούτε 5 μέρες δεν μπόρεσαν να επιβιώσουν παρά τις φιλότιμες προσπάθειες της μαμάς.
Για να τα ταίσω με αρτέμια σκέψου ότι κάθε μέρα τα ψάχνω στο ενυδρείο και έχοντας προσαρμόσει ένα σωληνάκι σε μια σύριγγα τις φέρνω όσο ποιό κοντά τους μπορώ. Το πιο ξεθαρρεμένο είναι 3-4 φορές μεγαλύτερο από το άλλο, διαφορά που πιστεύω δεν μπορεί να οφείλετε μόνο στο ότι μπορεί το ένα να είναι αρσενικό και το άλλο θυληκό.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02145 seconds with 11 queries