Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Δύσκολη περίπτωση... ασθένειας. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92951)

Diskus fan 18-07-16 01:59

Δύσκολη περίπτωση... ασθένειας.
 
1 Συνημμένο(α)
Όπως έγραψα προ ημερών στο θέμα του alexteo... μου "χτύπησε" την πόρτα κι εμένα "το κακό".
Βέβαια τίποτα ΔΕΝ είναι τυχαίο... λόγω έλλειψης χρόνου από αυξημένες προσωπικές υποχρεώσεις και πολλών ενυδρείων (εκτός των άλλων)... είχα να κάνω αλλαγή νερού πάνω από μήνα... και ακαθάριστα φίλτρα, από τον περασμένο Αύγουστο (22 για την ακρίβεια).
Πλησίασα να ταΐσω και ο αρχηγός της ομάδα και πατέρας αρκετών γενεών "παιδιών" μου ΔΕΝ πλησίασε... παρέμενε κάτω από μια ρίζα με μπάρες (stress bars) και τότε πρόσεξα ότι... έχει πρησμένο στομάχι. Από την αριστερή πλευρά μάλιστα... εξείχε κάτι σαν να του είχε "κάτσει" κόκκαλο...

Diskus fan 18-07-16 02:07

1 Συνημμένο(α)
Τον έβγαλα για ένα μπάνιο με epsom salts... και τον γύρισα στο ενυδρείο.
Την επόμενη μέρα... το ψάρι ακόμα πιο πρησμένο και εξόγκωμα και από την δεξιά πλευρά.
Μπάνιο με Bactopur direct... και επιστροφή στο ενυδρείο, για παρατήρηση.
Εννοείται πως είχα ήδη από την πρώτη στιγμή ξεκινήσει άμεσα... αλλαγές νερού και καθαρισμό φίλτρων.
Την επόμενη μέρα το ψάρι βγήκε στο νοσοκομείο.... γιατί τέτοιο χάλι... ΔΕΝ έχω ξαναδεί, στα τόσα χρόνια...

Diskus fan 18-07-16 02:10

2 Συνημμένο(α)
Την επόμενη μέρα... την περισσότερη ώρα... ήταν και με το κεφάλι κάτω (Head Standing)...

ΔημήτρηςΤ 18-07-16 07:32

Νίκο επειδη βλεπω στην φωτο ,7 του μηνος,το ψαρι πως ειναι τωρα;;κ αν επιτρεπεται ποσο ετων ειναι;;;;

Diskus fan 18-07-16 12:15

Δημήτρη... οι φωτογραφίες ξεκινάνε από τις 8 Ιουλίου... πως τα κατάφερες να βρεις στις 7 του μήνα; :D
Πρέπει να ψάξω το αρχείο μου 6 ή 7 χρονών... ΔΕΝ το θυμάμαι αυτή τη στιγμή.
Θα φτάσουμε... και στο αποτέλεσμα.- ;)

Diskus fan 18-07-16 12:23

2 Συνημμένο(α)
Η κατάσταση του ψαριού έγινε πολύ άσχημη μέσα στο επόμενο 24ωρο... και φυσικά δέχτηκε φαρμακευτική αγωγή...

ΔημήτρηςΤ 18-07-16 15:06

Σορρυ για το 7 του μηνος δεν είδα καλά.στεναχωριέμαι πολύ με αυτές τις καταστάσεις η αληθεια είναι.γιατον ενα μήνα Αλλαγή νερου την δεκαετία του 90 νομιζω ηταν κ συχνη κ δεν είχαμε θεμα.για το καθάρισμα των φιλτων όμως θες μαλωμα αλλα δεν ειναι της παρούσης.πρόσφατα δυο ψάρια διαφορετικων χομπιστων με το ιδιο συμπτωμα(το ενα το ειδα με τα ματια μου) αποφασησαν να μην χορηγησουν τιποτα!!!!αυτο που κανανε ηταν αλλαγες νερου 100 τοις 100 καθε μερα σ καταντινα με πολύ καλο καθάρισμα της γυαλας.τα ψαρια επανήλθαν σ 20 μερες.ισως ηταν κατι αλλο. ισως ετσι το ηθελε ο Θεός.ελπιζω ολα να πανε καλα κ μην στεναχωριεσαι.

Dimitris77 18-07-16 15:38

Eσωτερικη βακτηριακη Νκο?Εχει πρησμενα ματια?
Ειχα blue diamond σε ιδια κατασταση απο ενυδρειο φιλου με πλημμελεις αλλαγες και κακη ποιοτητα νερου,χρησιμοποιησα bactopur direct αλλα το ψαρι δεν τα καταφερε.Iσως το Furan 2 να ειναι πιο αποτελεσματικο σε συνδιασμο με general cure?

Diskus fan 18-07-16 23:50

Όπως έχω ήδη γράψει... ο φόρτος εργασίας με ήταν μεγάλος και έχω επιλέξει (καλώς ή κακώς) να υπάρχουν πολλά ενυδρεία στο σπίτι. Παράλληλα ένας φίλος που εγκατέλειψε το χόμπι (λόγο παντελούς έλλειψης ελεύθερου χρόνου) με παρακάλεσε να πάρω το τελευταίο ψάρι του... ΠΡΙΝ κι αυτό πεθάνει και το οποίο ήταν σε τραγική κατάσταση... οπότε έστρεψα όλη την προσοχή μου εκεί. Αυτό όμως ΔΕΝ δικαιολογεί... τις κινήσεις μου.
Πρησμένα μάτια... ΔΕΝ έχει. Και η δική μου εκτίμηση ήταν... Furan-2 και General Cure.-

Diskus fan 20-07-16 13:02

4 Συνημμένο(α)
Όπως έγραψα ήδη λοιπόν... η αρχική μου εκτίμηση ήταν πως έπρεπε να ξεκινήσω αγωγή με Furan-2 και General Cure. Το ψάρι ήταν πλέον... στην κατάσταση που βλέπετε στις φωτογραφίες που ακολουθούν...

Diskus fan 22-07-16 23:20

4 Συνημμένο(α)
Το ψάρι δέχτηκε φαρμακευτική αγωγή μετά και από συνομιλία με τον Κώστα (Kostas G.)... Kanaplex, Flagyl, Tremazol... σε συνδυασμό. Το Furan-2 όπως μου εξήγησε είναι αμφίβολου αποτελεσματικότητας και τοξικό.
Από την ίδια κι όλας μέρα άρχισε να προσπαθεί να αποβάλει τα "πράγματα" που είχε μέσα του... κάτι που προφανώς ήταν αρκετά επίπονο.

Dimitris77 23-07-16 08:19

Απο τι υποφερει το ψαρι,ξερουμε?
Μπορεις να αναφερεις δοσολογια φαρμάκων ανα λιτρο?

odin79 23-07-16 09:59

τι ειναι αυτο το πραγμα ρε Νικο?εχω σοκαριστει!

Diskus fan 23-07-16 14:21

4 Συνημμένο(α)
Εντερικά προβλήματα κυρίως...
Kanaplex : 2 κουταλάκια (περιέχεται στη συσκευασία του) στα 40 λίτρα.
Flagyl : 250 mg. στα 40 λίτρα.
Tremazol : 1 ml. στα 10 λίτρα.

Η θεραπεία είχε διάρκεια από τις 11 μέχρι τις 19 του μήνα και ήδη από τις 16 ήταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση. Άρχισε σιγά-σιγά και να τρώει... οπότε... "πέρασα" στην τροφή του τα φάρμακα.

tsoui 23-07-16 14:24

Νικο να σου ευχομαι τα καλυτερα!!

Diskus fan 23-07-16 14:40

Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.-

GN_AZ 23-07-16 16:26

ελπίζω να είναι λιγότερο επίπονο απ'ότι φαίνεται κ να περάσει γρήγορα :(

tsala 24-07-16 00:07

Ω ρε συ Νικο ,τρομαξε το ματι μας!
Ελπιζω να πανε ολα καλα και να γυρισει το συντομοτερο στο ενυδρειο του.

delta66 24-07-16 01:22

Κριμα για το ψαρι, αλλα εσυ καλα να παθεις.
Εκει ρε να τρεχεις καθε μερα με το ενυδρειο και να πληρωνεις φαρμακα.
Αλλη φορα ξαναφησε το ενυδρειο χωρις αλλαγη και το φιλτρο χωρις καθαρισμα.

:smt016:smt016:smt016

stanlee 24-07-16 10:15

....
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 955449)
Κριμα για το ψαρι, αλλα εσυ καλα να παθεις.
Εκει ρε να τρεχεις καθε μερα με το ενυδρειο και να πληρωνεις φαρμακα.
Αλλη φορα ξαναφησε το ενυδρειο χωρις αλλαγη και το φιλτρο χωρις καθαρισμα.

:smt016:smt016:smt016

Καλα τα λέει ο Σπύρος Νικόλα....
Περαστικά και μπράβο σου ρε doctor....:D

Diskus fan 24-07-16 14:37

Μια χαρά τα λέει ο φίλος μου ο Σπύρος... μόνο που... ΔΕΝ τον περίμενα... το έγραψα από την αρχή μόνος μου (για να μαθαίνουμε όλοι).
Θέλω να πω ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον Κώστα (Kostas G.) για την βοήθεια του.
ΔΕΝ ξέρω τι αποτέλεσμα θα είχα με την "παλιά συνταγή"... αλλά από τις συνομιλίες που έγιναν μαζί του, ακολούθησα λίγο διαφορετική τακτική και είδα ότι υπήρξε άμεσα αποτέλεσμα.
Το ψάρι είναι ακόμα υπό παρακολούθηση... τρώει τροφή εμποτισμένη με το φάρμακο... και θα δω πως θα κινηθώ, για την επιστροφή του στο κύριο ενυδρείο.-

Artemisia 24-07-16 19:45

Περαστικά Νίκο , όλα να πάνε καλά .
Πάντως έχει μεγάλη βελτίωση. Μπραβο και στον Κώστα για την βοήθειά :D

Diskus fan 25-07-16 12:56

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Αρτεμισία.
Το ψάρι επέστρεψε στο κύριο ενυδρείο... και δείχνει πολύ πεινασμένο.-

Pritanis 25-07-16 17:38

το εκανα υπομνημα για να το θυμομαστε κιολας, γιατι ειναι τρομερο που καταφερες να σωσεις ψαρι σε τετοια κατασταση

Diskus fan 25-07-16 19:30

Να 'σαι καλά Νίκο... είχα την τύχη (και τον Κώστα) με το μέρος μου... γι' αυτό μάλλον.-

odin79 25-07-16 20:36

δεν πιστευω στην τυχη ειναι θεμα ικανοτητας.μπραβο και στους 2 δεν περιμενα να σωθει!

Γιώργος Κ 25-07-16 22:34

Οντως φαινοταν καταδικασμενο!!! Χαιρομαι πολυ που ανακαμψε!!!

tsala 26-07-16 00:11

Μπραβο Νικο , μπραβο και στον Κωστα που παντα βοηθαει!:smt041

Τάκης 26-07-16 08:06

Μπράβο βρε Νίκο
ο Κώστας εγγύηση,
και πάντα εξηγεί αναλυτικά για το κάθε βήμα,
και εξηγεί και τους λόγους

Πάνος 26-07-16 09:50

Αισιο τελος! :smt041


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02514 seconds with 11 queries