Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Αρρωστο cherry barb? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=99851)

Mindcrime 17-02-18 20:18

Αρρωστο cherry barb?
 
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 60 λιτρα
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 1 χρονος
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: Εξ αρχης
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 7 cherry barbs (3 αρσ, 4 θυλ)
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): ~15 red cherry
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25-28
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 30% καθε κυριακη
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: Την προηγουμενη κυριακη
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2 φορες τη μερα flakes tropical supervit
11. ΦΙΛΤΡΟ : fluval 206
12. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: 7
KH: 15
GH: 6
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):<15
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: NH3 με υγρα σερα
ΣΤΙΚΣ: τα υπολοιπα με στικσ της σερα
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1 θηλυκο cherry barb
2. ΔΕΡΜΑ:
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: Καθεται στην πισω μερια του ενυδρειου σαν να κρυβεται δηλαδη, κινηται ελαφρως αλλα ακουμπωντας την κοιλια κατω σαν να μη μπορει να σηκωθει. Εχει φουσκωμενη κοιλια
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): μαλλον αυξημενη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : το μεσημερι εφαγε κανονικα μαζι με τα υπολοιπα
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: σημερα το απογευμα
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Πριν 3-4 μερες εριξα δυο κομματακια καροτο και μισο αρακα βρασμενα για να φανε οι γαριδες, μηπως εχει καποια σχεση? δεν εχω κανει κατι διαφορετικο στο ενυδρειο

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Dimitra_ 18-02-18 10:57

Θεωρητικά είναι dropsy. Ξεκινά να δώσεις αχνιστο αρακά κι βλέπουμε...

Mindcrime 18-02-18 13:45

Δημητρα ευχαριστώ για την απάντηση! Βασικά περιέργως μετα από κάνα δυωρο ήταν πανω με τα υπόλοιπα μια χαρα δραστήρια και περιμενε να φάει. Δε καταλαβαίνω γιατί ειχε αυτή τη συμπεριφορά. Ως αναφορά τον αρακα λες κανει καλο δηλαδή?

Dimitra_ 18-02-18 17:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mindcrime (Μήνυμα 1036409)
Δημητρα ευχαριστώ για την απάντηση! Βασικά περιέργως μετα από κάνα δυωρο ήταν πανω με τα υπόλοιπα μια χαρα δραστήρια και περιμενε να φάει. Δε καταλαβαίνω γιατί ειχε αυτή τη συμπεριφορά. Ως αναφορά τον αρακα λες κανει καλο δηλαδή?

Ναι φυσικά!! Πρεπει να έχουν ποικιλία στην τροφή , θα σου πρότεινα να πάρεις κι σπιρουλίνα...

Aqua Paradise 19-02-18 15:22

Ερώτηση!
 
Γειά σου Φίλε! :) Λοιπόν για όλο το Θέμα που Περιέγραψες εμένα πήγε το μυαλό μου στο ότι μπορεί να είναι εγγυος αλλά μπορεί και όχι.. Εγώ θέλω να σου κάνω βασικά κάποιες ερωτήσεις γιατί σκέφτομαι να πάρω ψάρια cherry barbs και έχω ένα ενυδρείο 55 λίτρα και σκέφτομαι να βάλω μέσα 5 αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να τα βάζω σιγά σιγά και πρέπει να τα βάλω και τα 5 μαζί ή ερώτηση είναι θα ανάβει η Αμμωνία απότομα? Επίσης έχω τρωφες με χρωματιστές νυφαδες και μια της tetra που έχουν πειρηνα που αυξάνει το χρώμα τι άλλο μπορώ να τους ταΐζω? Αυτά και ελπίζω το ψαράκι σου να γίνει γρήγορα καλα:rolleyes:

Mindcrime 19-02-18 22:25

Φιλε μου αν το ενυδρείο το εχεις στρωσει όπως πρέπει, δε νομίζω να σου ανεβασει αμμωνία με τα πέντε ψαρακια αλλά καλύτερο θα ήταν να ανοιξεις ενα νέο θεμα για να σου απαντήσουν και οι πιο έμπειροι


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01336 seconds with 11 queries