Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες του γένους Caridina (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=224)
-   -   Υβριδισμός Caridina-Paracaridina (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=101681)

gvergyris 09-11-18 13:05

Υβριδισμός Caridina-Paracaridina
 
Γεια σας, ήθελα να ρωτήσω κάτι σε σχέση με τον υβριδισμό μεταξύ των ειδών γαρίδων για όποιον τυχόν γνωρίζει. Tο είδος Paracaridina raccoon υβριδίζει με τις γαρίδες του γένους Caridina; Θεωρείται δηλαδή ίδιο γένος ή διαφορετικό; Δεν βρίσκω στους πίνακες υβριδισμού αυτήν την πληροφορία. Παρακαλώ να απαντήσει όποιος γνωρίζει έγκυρα για να μην έχουμε ατυχήματα...

nicpapa 09-11-18 19:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gvergyris (Μήνυμα 1048597)
Γεια σας, ήθελα να ρωτήσω κάτι σε σχέση με τον υβριδισμό μεταξύ των ειδών γαρίδων για όποιον τυχόν γνωρίζει. Tο είδος Paracaridina raccoon υβριδίζει με τις γαρίδες του γένους Caridina; Θεωρείται δηλαδή ίδιο γένος ή διαφορετικό; Δεν βρίσκω στους πίνακες υβριδισμού αυτήν την πληροφορία. Παρακαλώ να απαντήσει όποιος γνωρίζει έγκυρα για να μην έχουμε ατυχήματα...


Γεια χαρα , ναι υβριδιζει.
Οι raccoon ειναι tigers .

Tι γαριδες εχεις ?

gvergyris 09-11-18 19:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nicpapa (Μήνυμα 1048600)
Γεια χαρα , ναι υβριδιζει.
Οι raccoon ειναι tigers .

Tι γαριδες εχεις ?

Γεια χαρά, τι εννοεις τι γαρίδες εχω; Τις red crystal που εσυ μου εστειλες με το ταχυδρομείο, το ξεχασες;;; Ειδα καπου να πουλανε τις racoon και μου αρεσαν. Ελεγα μηπως μπρουσα να τις βαλω στο ιδιο ενυδρείο αλλα προφανως δεν γινεται. Παρεπιπτοντως οι γαριδουλες σου πανε καλά, ζουν ολες, αλλάξαν κελυφος και περιμενω πως και πως να δω καμμια αυγωμενη.
Χαιρετισμούς.

nicpapa 09-11-18 20:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gvergyris (Μήνυμα 1048603)
Γεια χαρά, τι εννοεις τι γαρίδες εχω; Τις red crystal που εσυ μου εστειλες με το ταχυδρομείο, το ξεχασες;;; Ειδα καπου να πουλανε τις racoon και μου αρεσαν. Ελεγα μηπως μπρουσα να τις βαλω στο ιδιο ενυδρείο αλλα προφανως δεν γινεται. Παρεπιπτοντως οι γαριδουλες σου πανε καλά, ζουν ολες, αλλάξαν κελυφος και περιμενω πως και πως να δω καμμια αυγωμενη.
Χαιρετισμούς.


Οκ ...

Με τα ονοματα δεν το εχω... :D
Χαιρομαι που πανε καλα.

Οχι δεν γινεται θα υβριδισουν.. Οι μονες γαριδες που μπορεις να βαλεις με τις crs ειναι neocaridina , αλλα θα πηγαινουν αργά.

lingistis 13-11-18 01:08

Βασικά επικρατεί ότι οι γαρίδες Paracaridina raccoon είναι οι Caridina sp. Raccon tiger από το Vietnam. Δηλαδή γένους Caridina όπως και οι red crystal... οπότε ως κανόνα έχουμε "ίδιο γένος = υβριδίζουν".

Paratheristis 21-11-18 13:23

Οι raccoon μπορούν από άποψη παραμέτρων να ζήσουν μαζί με red cherry?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01215 seconds with 11 queries