Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Φωτοευαισθησια;;;; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93355)

Fishermen1234 27-08-16 10:57

Φωτοευαισθησια;;;;
 
Εδω και μια εβδομαδα εχω ενα προβλημα και με τα εφτα χρυσοψαρα που ζουν στο τριακοσαλιτρο ενυδρειο. Ειναι ενα σουμπουκιν ενα οραντα, ενα κομετ ενα σαρασα δυο λεμον και ενα pearlscale. Το τελευταιο το εβαλα πριν δυο μηνες , το δευτερο λεμον δλδ. Κατα τα αλλα ειναι μια χαρα στην υγεια τους.

Οποτε αναβει το φως του σαλονιου η το φως που ριχνω στο ενυδρειο με προβολακι απο το ταβανι ειτε οταν ανοιγω το πατζουρι το πρωι ως και το μεσημερι πανε ολα μαζι σε ενα σημειο κοντα στον πατο και δεν ανεβαινουν καθολου προς τα πανω. Μηπως φταιει που δεν εχει φωτισμο το ενυδρειο και οχι σταθερη φωτοπεριοδο;
Μηπως αν μπει φως κανονικο για ενυδρεια στο ενυδρειο , και βαλω και
καπακι δεν θα εχουν προβλημα;


Στάλθηκε από το Turbo-X_pi μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lth1 27-08-16 10:59

Ακριβως..(τους ερχεται αποτομα)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Fishermen1234 27-08-16 11:07

Ευχαριστω για την απαπαντηση;);) .Λεω να βαλω φωτισμο κανονικο 45watt με moonlight και χρονοδιακοπτες για ομαλη ανατολη-δυση ωστε να μαθουν την ωρα την οποια θα αναβουν τα φωτα και να μην στρεσαρονται.:):)

Lth1 27-08-16 11:36

Μια χαρα θα ειναι...θα το συνηθίσουν ετσι και θα ισιωσουν σε κανα 3-4 μερες...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kgf12345 27-08-16 11:47

καλου κακου,κανε και καμια μετρηση στο νερο αν δεν εχεις προσφατες...

Fishermen1234 27-08-16 11:49

Έτσι πιστεύω κι εγώ. Να και κάποιες φωτογραφίες από την κατάσταση στην οποία βρίσκονταιται σε τέτοιες αλλαγές στον φωτισμό.
http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...bab9665692.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...bdbd52f10b.jpg
Δεν είναι η ίδια φωτ. δύο είναι ,απλώς τα ψάρια είναι που κάθονται έτσι ακίνητα όταν στρεσαρονται από αλλαγές στον φωτισμο.

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης 27-08-16 11:49

Δεν χρειάζεται ανατολή δύση, απλά σταθερές ώρες και όχι πολύ απότομα από το σκοτάδι στο φως, αν δηλαδή ανάβεις τα φώτα στις 2 ή 3 το μεσημέρι , θα υπάρχει κάποιο φως στο δωμάτιο ή από τα παράθυρα, και δεν θα είναι τόσο απότομο, και το βάζεις να σβήνει κατα τις 11 ή 12 το βραδύ, να είναι αναμμένα τα φώτα δηλαδή και τις ώρες που είσαι σπίτι να τα βλέπεις και εσύ.
Αν όμως την ώρα που ανάβεις τα φώτα το σπίτι είναι κλειστό και δεν υπάρχει καθόλου φως, βάλε 2 χρονοδιακόπτες και 2 λάμπες να ανάβουν σταδιακά , και να σβήνουν το ίδιο και δεν θα έχεις πρόβλημα

Fishermen1234 27-08-16 11:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 960230)
Δεν χρειάζεται ανατολή δύση, απλά σταθερές ώρες και όχι πολύ απότομα από το σκοτάδι στο φως, αν δηλαδή ανάβεις τα φώτα στις 2 ή 3 το μεσημέρι , θα υπάρχει κάποιο φως στο δωμάτιο ή από τα παράθυρα, και δεν θα είναι τόσο απότομο, και το βάζεις να σβήνει κατα τις 11 ή 12 το βραδύ, να είναι αναμμένα τα φώτα δηλαδή και τις ώρες που είσαι σπίτι να τα βλέπεις και εσύ.
Αν όμως την ώρα που ανάβεις τα φώτα το σπίτι είναι κλειστό και δεν υπάρχει καθόλου φως, βάλε 2 χρονοδιακόπτες και 2 λάμπες να ανάβουν σταδιακά , και να σβήνουν το ίδιο και δεν θα έχεις πρόβλημα

[emoji106]

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 960228)
καλου κακου,κανε και καμια μετρηση στο νερο αν δεν εχεις προσφατες...

Δεν έχω μετρήσεις , μου τελείωσαν πριν δύο εβδομάδες . Για αυτό εριξα βακτήρια στο νερό για να είμαι πιο σίγουρος πως θα είναι ολλα καλά .
Αλλά αυτά τα συμπτώματα τα εμφανίζουν μόνο όταν γίνεται κάποια αλλαγή στον φωτισμό , κατά τα άλλα όταν τον συνηθίζουν είναι υγειεστατα και ζωηρά. Επίσης δεν τα είδα να παίρνουν αέρα από την επιφάνεια .

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kgf12345 27-08-16 12:03

απλα στο λεω γιατι ειναι επισης συνηθισμενο,να στρεσαρονται απο πολλα νιτρικα και να αντιδρουν ετσι στο φως.
το εχω δει πολλες φορες.
μπορει και να ειναι απλα επειδη δεν εχουν συνηθισει το φως,αλλα κακο δεν κανει να εχεις και μετρησεις...
προσωπικα σε οσα ενυδρεια ειχα,ακομα και οταν δεν ειχα φωτισμο,τα ψαρια δεν αντιδρουσαν ετσι σε αποτομες αλλαγες φωτισμου.
απλα εχε το υποψη σου,καλο θα ειναι να κανεις μετρησεις μολις μπορεσεις...

Τάκης 27-08-16 12:04

Καλά, τα βακτήρια μη φανταστείς πως θα κάνουν και κάτι, αν έχεις σταθερές ρουτίνες είναι καλύτερα, και αν δεις κάτι που σου κάνει εντύπωση, μεγαλώνεις τις αλλαγές , και σε συχνότητα και σε ποσότητα, αρκει το νερό να έχει σχεδόν ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου, λιγο χαμηλότερη, ποτε μεγαλύτερη
--------------------------
Με τη 1η ευκαιρία κάνε όμως και μετρήσεις για να είσαι σίγουρος

Fishermen1234 27-08-16 12:10

Την τελευταία αλλαγή νερου την έκανα πριν καμια εβδομάδα . Κάνω αλλαγές μία φορά το μήνα 1 τριτο (100λιτρα). Να κάνω περισσότερες αλλαγές μήπως δω διάφορα;

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kgf12345 27-08-16 12:11

μετρα νιτρικα οπωσδηποτε...

Fishermen1234 27-08-16 12:14

Λογικά θα πάω σύντομα να πάρω τεστ νιτρικών , να κάνω μήπως τώρα και καμία αλλαγή νερου;

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας ;
Tapatalk
-------------------------

Τάκης 27-08-16 12:15

Κάνε μια αλλαγή, κακό δεν θα κάνει,
και μη τις φοβάσαι τις αλλαγές, αρκεί να είναι ήρεμες και με σωστές παράμετρες το νερό

Τάκης 27-08-16 12:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fishermen1234 (Μήνυμα 960242)
Την τελευταία αλλαγή νερου την έκανα πριν καμια εβδομάδα . Κάνω αλλαγές μία φορά το μήνα 1 τριτο (100λιτρα). Να κάνω περισσότερες αλλαγές μήπως δω διάφορα;

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τώρα το είδα
Λαθος

Καθε εβδομάδα τουλάχιστον, και πάνω από 30%
και πρέπει να μετρήσεις νιτρικά πριν την αλλαγή μήπως πρέπει να κάνεις μεγαλύτερη ή και συχνότερη

Fishermen1234 27-08-16 12:20

Αλλά συμπτώματα από υπερβολικά νιτρικά ξέρετε; Να κοιτάξω μήπως βρω και άλλα .

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης 27-08-16 12:26

Μπορεί να είναι νωχελικά και χωρίς όρεξη, φωτοευαισθήσια που είπε και ο Γιώργος.
Θα σου έλεγα να αρχίσεις αμέσως καθημερινές αλλαγές 50 λίτρα και πάνω και θα πρέπει να κάνεις μετρήσεις οπωσδήποτε να βρεις τις ρουτίνες σου.
Ο τρόπος που το κάνεις έχει τουλάχιστον 2 προβλήματα,
1ον τα ψάρια ζουν σε νερό με υπερβολικά πολλά νιτρικά
και 2ον , οι αλλαγές μειώνουν απότομα τα νιτρικά που και αυτό δεν είναι καλό, δηλαδή και 100% να έκανες μετά από τόσο καιρό πάλι ζημιά μπορεί να γίνει.
Το λέμε τακτικά, ΟΧΙ ΑΠΟΤΟΜΕΣ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ

Fishermen1234 27-08-16 12:35

Ορεξη έχουν παρανοϊκή. Όταν τρώνε κάνουν σαν να είχα να τα ταισω μία εβδομαδα!
Θα αρχίσω καθημερινές πενηνταλιτρες αλλαγές αφου παρω τεστ νιτρικων όπως μου ειπες , να προσθέτω και βακτήρια σε αυτες τις αλλαγές; Επίσης έχω λίγη καφέ άλγη, είναι και αυτό ένα σημάδι, έτσι;
Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης 27-08-16 13:26

Μη ριξεις βακτήρια, δεν θα κάνουν τίποτα.
Η άλγη μπορεί να είναι και απο τα νιτρικά, συντελούν και αυτά

Fishermen1234 27-08-16 13:31

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις , θα ενημερόσω για εξελίξεις.

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala 27-08-16 14:16

Νομιζω πως ειναι καθαρο στρες λογω φωτισμου.
Πρεπει να φταξεις ενα φωτιστικο , δεν θελει πολλα βατ και λιγα αρκουν, με σταθερο ωραριο.
Αν φτιαξεις και δυο ξεχωριστα ,να αναβει πρωτα το ενα και μετα το αλλο ωστε να τους ερχεται πιο ομαλα,ακομη καλυτερα.
Μετρησεις ,ειδικα νιτρικων και αμμωνιας, καλο ειναι να υπαρχουν παντα .

Fishermen1234 27-08-16 14:50

Θα πάρω σήμερα τεστ και σιγά σιγα αρχίζω την κατασκευή Diy καπακιού με φωτιστικό.

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 960277)
Νομιζω πως ειναι καθαρο στρες λογω φωτισμου.
Πρεπει να φταξεις ενα φωτιστικο , δεν θελει πολλα βατ και λιγα αρκουν, με σταθερο ωραριο.
Αν φτιαξεις και δυο ξεχωριστα ,να αναβει πρωτα το ενα και μετα το αλλο ωστε να τους ερχεται πιο ομαλα,ακομη καλυτερα.
Μετρησεις ,ειδικα νιτρικων και αμμωνιας, καλο ειναι να υπαρχουν παντα .

Όταν λες να φτιάξω ενοείς πως δεν είναι ανάγκη να πάρω ένα από πετ και μπορώ να το κάνω μόνος μου με οποιαδήποτε λάμπα αρκεί να μην έρθει σε επαφή με υδρατμούς; Δεν έχουν κανένα πλεονέκτημα αυτές του εμπορίου;

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala 27-08-16 14:55

Ακριβως , ειτε μπορεις να φτιαξεις με λεντοταινια , ειτε με μπαλαστ και λαμπες με στεγανα ακροφυσια ,ειτε με ετοιμο φωτιστικο μη ενυδρειακο.
Δεν χρειαζεται ενυδρειακο ,ειδικα για ενυδρεια με χρυσοψαρα που μπαινουν πανευκολα φυτα.
Ολα εξαρτωνται απο το καπακι, πως θα το κανεις..
Με γυαλι/πλεξι ,με ξυλο κλπ.

Fishermen1234 27-08-16 14:55

Με ξύλο θα γίνει το καπάκι.

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala 27-08-16 14:59

Ε, τοτε μπορεις να βαλεις μπαλαστ (μεσα στο επιπλο) ,στεγανα ακροφυσια (τα οποια τα φτιαχνεις φθηνα και μονος σου) και μια απλη λαμπα με 3-4 ευρω.
Στην ουσια το μονο εξοδο ειναι το μπαλαστ ,τα υπολλοιπα ειναι φθηνα.
Τι μηκος εχει το ενυδρειο;
Επισης με + κανενα 10ρικο μπορεις να βαλεις και μια λεντοταινια ,να αναβει πριν τον κυριο φωτισμο.

Fishermen1234 27-08-16 15:06

1.20

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Λεντοταινια αδιάβροχη ξέρω μία από τα jumbo που έχει όντως 10€

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

delta66 27-08-16 15:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fishermen1234 (Μήνυμα 960232)
[emoji106]
Για αυτό εριξα βακτήρια στο νερό για να είμαι πιο σίγουρος πως θα είναι ολλα καλά .

Για ποιο πραγμα να εισαι πιο σιγουρος?

Fishermen1234 27-08-16 15:20

Πως θα είναι όλα καλά με τις παραμέτρους του νερου

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

delta66 27-08-16 15:25

Τοτε για πιο σιγουρια, βρες τα βακτηρια του Dr Doxey.

Fishermen1234 27-08-16 15:27

:)

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02347 seconds with 11 queries