Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Πρωινές κακές σκέψεις! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=101579)

tkalamat 23-10-18 11:11

Πρωινές κακές σκέψεις!
 
Μου κόλλησε μια κακή ιδέα για ένα ενυδρείο 180χ50χ50 που θα αντικαταστήσει το παλιό 135χ45χ45 και περιττό να σας πω τις αντιδράσεις τις συζύγου για μια τετοια αλλαγή και μάλιστα μέσα στον χειμώνα. Έχω Metriaclima estherae OB και Pseudotropheus Elongatus Mpanga πόσα χαρέμια και ποια θα μπορούσα να προσθέσω?

isidor 23-10-18 11:37

Αυτή η ιδέα μου έχει κολλήσει και εμένα και ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω.

Tanganyiκας 23-10-18 11:51

4 χαρέμια συνολικά άνετα (μπορεί και 5)! Θα μπορούσες να προσθέσεις κάποιο labeotropheus, κάποιο labidochromis (πχ hongi)..............δες τι σου αρέσει και το συζητάμε.

Κλεόβουλος 23-10-18 18:24

Θόδωρε μ' αρέσουν οι κακές ιδέες σου :)
Εγώ θα αφαιρούσα τα Ps.esherae (θεωρώ ότι είναι από τα πιο επιρρεπή είδη σε υβριδισμό) και μπορεί να έβαζα 4 έως 5 είδη.
Συνδυάζονται άνετα με τα Mpanga : κάποιο είδος labidochrmomis, Iodotropheus, acei, Labeotropheus, Metriaclima callainos, Ps. cyaneorhabdos, κάποιο Tropheops.

tkalamat 23-10-18 19:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1048074)
Θόδωρε μ' αρέσουν οι κακές ιδέες σου :)
Εγώ θα αφαιρούσα τα Ps.esherae (θεωρώ ότι είναι από τα πιο επιρρεπή είδη σε υβριδισμό) και μπορεί να έβαζα 4 έως 5 είδη.
Συνδυάζονται άνετα με τα Mpanga : κάποιο είδος labidochrmomis, Iodotropheus, acei, Labeotropheus, Metriaclima callainos, Ps. cyaneorhabdos, κάποιο Tropheops.

Θεωρείς ότι πρέπει να φύγουν τα Metriaclima estherae OB? μου αρέσουν πολύ,αν και δεν μου δώσει μικρά όπως τα Mpanga, θα το παλέψω το θέμα και ελπίζω να τα καταφέρω αν όχι γρηγορότερα την ανοιξη να το έχω ολοκληρώσει.

Κλεόβουλος 23-10-18 19:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tkalamat (Μήνυμα 1048078)
Θεωρείς ότι πρέπει να φύγουν τα Metriaclima estherae OB? ...

Ναι και ανέφερα τον λόγο. Σε περιορίζουν στην επιλογή συγκατοίκων. Αν και πάντα ένας υβριδισμός είναι πιθανό σενάριο με τα mbuna, ακόμα και μεταξύ όχι πολύ συγγενικών ειδών, (πχ σε περίπτωση έλλειψης θηλυκών κάποιου είδους) κάνουμε ότι μπορούμε για να τον αποφύγουμε ;)

tkalamat 15-11-18 13:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1048079)
Ναι και ανέφερα τον λόγο. Σε περιορίζουν στην επιλογή συγκατοίκων. Αν και πάντα ένας υβριδισμός είναι πιθανό σενάριο με τα mbuna, ακόμα και μεταξύ όχι πολύ συγγενικών ειδών, (πχ σε περίπτωση έλλειψης θηλυκών κάποιου είδους) κάνουμε ότι μπορούμε για να τον αποφύγουμε ;)

Αποφάσισα να τα βγάλω τα Metriaclima estherae OB από τώρα και να αρχίσω να φτιάχνω σιγά σιγά τα νέα χαρέμια και θέλω βοηθεια στην επιλογή,μπορώ να βάλω κάποιο από τα παρακάτω. δέχομαι και προτάσεις για ψάρια που μπορώ να βρω από καποιον φίλο.
Labidochromis Caeruleus
Pseudotropheus socolofi "Albino
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tkalamat (Μήνυμα 1048737)
Αποφάσισα να τα βγάλω τα Metriaclima estherae OB από τώρα και να αρχίσω να φτιάχνω σιγά σιγά τα νέα χαρέμια και θέλω βοηθεια στην επιλογή,μπορώ να βάλω κάποιο από τα παρακάτω. δέχομαι και προτάσεις για ψάρια που μπορώ να βρω από καποιον φίλο.
Labidochromis Caeruleus
Pseudotropheus socolofi "Albino

Metriaclima lombardoi
Labidochromis hongi Red Top Kimpuma
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tkalamat (Μήνυμα 1048737)
Αποφάσισα να τα βγάλω τα Metriaclima estherae OB από τώρα και να αρχίσω να φτιάχνω σιγά σιγά τα νέα χαρέμια και θέλω βοηθεια στην επιλογή,μπορώ να βάλω κάποιο από τα παρακάτω. δέχομαι και προτάσεις για ψάρια που μπορώ να βρω από καποιον φίλο.
Labidochromis Caeruleus
Pseudotropheus socolofi "Albino
-------------------------

Metriaclima lombardoi
Labidochromis hongi Red Top Kimpuma

Pseudotropheus Red Zebra

Κλεόβουλος 15-11-18 14:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1048074)
....
Συνδυάζονται άνετα με τα Mpanga : κάποιο είδος labidochrmomis, Iodotropheus, acei, Labeotropheus, Metriaclima callainos, Ps. cyaneorhabdos, κάποιο Tropheops.

Διάλεξε κάποια απ' αυτά που ανέφερα :roll:

tkalamat 15-11-18 16:14

Ένα από την πρωτη ομάδα και ένα από την δεύτερη και όταν φτιάξω το μεγάλο βλέπουμε το θέμα είναι να τα βρούμε.αν έχεις να προτείνεις κάτι παρομοιο σε χρώματα το συζητάμε.



α
Labidochromis caeruleus (Lion's Cove I)
previous
Labidochromis caeruleus (Kakusa)


β
Labeotropheus trewavasae (Chadagha
Labeotropheus fuelleborni (Maisoni Reef)

Κλεόβουλος 15-11-18 19:49

Labidochromis caeruleus δεν νομίζω ότι θα βρεις εύκολα στην Ελλάδα άγρια (εκτός κι αν κάνεις παραγγελία) και από κάποια συγκεκριμένη γεωγραφική περιοχή. Αυτά που βρίσκεις είναι αναπαραγωγής και κυκλοφορούν δυστυχώς και υβρίδια. Διάλεξε ένα αξιόπιστο κατάστημα για να πάρεις καθαρής μορφής ψάρια.
Labeotropheus πάρε ένα είδος (όλα είναι όμορφα) από έναν μόνο προμηθευτή για να μη μπλέξεις διαφορετικές ποικιλίες. Θέλουν αναλογία 1 αρσ.+ τουλ. 4 θηλ.

tkalamat 30-11-18 21:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1048079)
Ναι και ανέφερα τον λόγο. Σε περιορίζουν στην επιλογή συγκατοίκων. Αν και πάντα ένας υβριδισμός είναι πιθανό σενάριο με τα mbuna, ακόμα και μεταξύ όχι πολύ συγγενικών ειδών, (πχ σε περίπτωση έλλειψης θηλυκών κάποιου είδους) κάνουμε ότι μπορούμε για να τον αποφύγουμε ;)

Ακολουθώντας τις οδηγίες σου έφυγαν τα Metriaclima estherae OB και 2 από τα
Mpanga δίνοντας περισσότερο χώρο στα μικρά Labeotropheus.

tkalamat 30-04-19 14:01

Δουλεύοντας σιγά σιγά την ιδέα οι απορίες είναι πολλες θα μπορούσα να δουλέψω ένα ενυδρείο 180χ55χ55 με τα φίλτρα που έχω FLUVAL 206, FLUVAL 306,και σιγά σιγά να φτιάξω σαμπ στο σαμπ θα με καλύπτει μια αντλία σαν την
JEBAO DCP-2500 αντλία με controller 2500L/H.το ενυδρείο θα μπορούσε να γίνει με 10αρη τσάμι και κόντρες πάνω κάτω,γιατί με 12αρι η τιμή ανεβαίνει πολλή και θα αναγκαστώ να μικρύνω τις διαστάσεις. Αν το ύψος είναι 55το νερό θα είναι στους 50 περίπου αν αφαιρέσουμε και την άμμο με τις πέτρες το νερό είναι 400λτ περίπου.

Κλεόβουλος 30-04-19 18:15

Όσον αφορά τα φίλτρα πιστεύω ότι μπορείς να το δουλέψεις με αυτά στην αρχή (με λογική ιχθυοφόρτωση, πιο τακτικό καθάρισμα κλπ) προσθέτοντας και ένα κυκλοφορητή.
Για σαμπ δεν γνωρίζω. Περίμενε απόψεις όσων τα προτιμούν.
Για τζάμι προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν το 10άρι. Παρά το κόστος θα έβαζα 12άρι με κόντρες πάνω-κάτω.

tkalamat 30-04-19 19:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1053363)
Όσον αφορά τα φίλτρα πιστεύω ότι μπορείς να το δουλέψεις με αυτά στην αρχή (με λογική ιχθυοφόρτωση, πιο τακτικό καθάρισμα κλπ) προσθέτοντας και ένα κυκλοφορητή. Και εγώ αυτό πιστεύω για τα φίλτρα
Για σαμπ δεν γνωρίζω. Περίμενε απόψεις όσων τα προτιμούν.
Για τζάμι προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν το 10άρι. Παρά το κόστος θα έβαζα 12άρι με κόντρες πάνω-κάτω.

για το10αρι αν το κανω 170?

ΔημήτρηςΤ 30-04-19 20:58

Φιλε μου καλος η κακως σ ολα που λες εισαι όριο. Τα φιλτρα με το ζόρι φτανουν, για το σαμπ η αντια παλι οριακα,το 10αρι τζαμι σ 180cm απορω πως θα κοιμασαι.η πρεπει να κανεις εκπτώσεις η λιγες υπερβάσεις. Το οτι θα εχει αμμο κ λιγοτερο νερο δεν σημαίνει λιγοτερη πιεση.

tkalamat 30-04-19 21:58

[QUOTE=ΔημήτρηςΤ;1053371]Φιλε μου καλος η κακως σ ολα που λες εισαι όριο. Τα φιλτρα με το ζόρι φτανουν, για το σαμπ η αντιαΓια την αντλία δεν έχω πρόβλημα JEBAO DCP-4000 αντλία με controller 4000L/H παλι οριακα,το 10αρι τζαμι σ 180cm απορω πως θα κοιμασαι.η πρεπει να κανεις εκπτώσεις η λιγες υπερβάσεις. Το οτι θα εχει αμμο κ λιγοτερο νερο δεν σημαίνει λιγοτερη πιεση.αν το μήκος είναι 165 είμαι καλά

ΔημήτρηςΤ 30-04-19 22:47

Δεν καταλαβαινω τι γραφεις..σορρυ.

tkalamat 30-04-19 22:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ (Μήνυμα 1053375)
Δεν καταλαβαινω τι γραφεις..σορρυ.

Αν είναι 165χ55χ55 είναι εντάξει με 10αρι?
-------------------------
Αντλία έχει και μεγαλύτερη
JEBAO DCP-4000 αντλία με controller 4000L/H

ΔημήτρηςΤ 01-05-19 00:02

Mε αυτήν ναι ,κανεις δουλεια.κ 1.65 με 50 καθαρα νερο ναι μπορείς να βαλεις 10αρι μ δυο τελαρα κόντρες.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01972 seconds with 11 queries