Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=183)
-   -   Kαφέ τριχοειδής άλγη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92736)

Lightt 28-06-16 23:30

Kαφέ τριχοειδής άλγη
 
Καλησπέρα,

Τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω μία καφέ τριχοειδής άλγη σαν καφέ διατομική τριχοειδής..

Γνωρίζετε μήπως τι είναι αυτό;

Tο έχει αντιμετωπίσει κάποιος να ρίξει καμία ιδέα;

Eυχαριστώ

sarpijk 28-06-16 23:36

Καλησπέρα. Μερικές φωτογραφίες μαζί με μία παρουσίαση του ενυδρείου θα βοηθούσε.

Lightt 29-06-16 00:21

3 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 950945)
Καλησπέρα. Μερικές φωτογραφίες μαζί με μία παρουσίαση του ενυδρείου θα βοηθούσε.

Καλησπέρα ,

Αναφέρω αναλυτικά τα στοιχεία.

Ενυδρείο 96 μοικτά λίτρα

80 χ 30 χ 40

3 λάμπες 24w Τ5, 2 τ5 ΗΟ daylight & 1 freshpowerplants eheim ροζ 4000k

υπόστρωμα: Prodibio aquagrowth soil ενεργό υπόστρωμα

Φυτά hemianthus cuba, pogostemon helferi, fissidens fontanus, alternanthera red ruby, alternanthera mini, peakok moss, cabomba furcata, rotala wallichi
Σύντομα στο setup θα ενταχθούν staurogyne repens, ludwigia perennis και κάποια crypts μεσαίας δυσκολίας.

Το υπόστρωμα μου είναι γύρω στα 8 εκατοστά μέσο όρο με κάποια υψώματα στα πλάγια που μέχρι και χτες φτάνανε τα 17 εκατοστά. Κατάφερα με κάποιον τρόπο και μείωσα λίγο το ύψος τους.

Απόσταση λάμπας από την επιφάνεια 10 εκατοστά γαντζωτά.

Ζωή στο ενυδρείο : 9 cardinal tetra, 2 oto, 5 amano

Διακοσμητικά: ρίζα, μοπάνι, 2 μικρές πέτρες ΑΤΛΑΣ μη ασβεστολιθικές από χωματεχνική.

Ph γύρω στο 6 6,3
ΚΗ 2,5-2,8
gh 4


Περιγραφή προβλήματος:

Το ενυδρείο λειτουργεί 40 ημέρες. Ξεκίνησε απροβλημάτιστα για 10 ημέρες μέχρι που προέκυψε αυτή η καφέ τριχοειδής άλγη. Σαν διατομική άλγη αλλά τρίχα. Αφαιρούσα, ρούφαγα την επόμενη μέρα εκεί και ακόμα περισσότερη.
Το πρόβλημα αυτό ξεκίνησε πιθανότατα από την μείωση που είχα κάνει στο co2 γιατί πίστευα πως τα ψάρια μου αντιμετώπιζαν κάποιο πρόβλημα πιθανότατα εσφαλμένα..

Πριν από 2 ημέρες, έκανα εντατικό καθαρισμό , καθάρισα φίλτρο , έριξα excel με την αλλαγή νερού και αύξησα το διοξείδιο μου κατακόρυφα.
Για 1 ημέρα πίστεψα πως την κερδίζω έως σήμερα που άρχισε πάλι να καβαλάει το ενυδρείο.

Την χτεσινή μέρα το μόνο που είχα κάνει ήταν λίπανση με Κάλιο και σίδηρο.
Σήμερα με χαιρετάει ξανά φανταχτερή φανταχτερή.. Να φταίει το σίδηρο; Πίστευα πως το σίδηρο δεν θα σχετίζεται με αυτή την άλγη ειδικά στην ποσότητα που ρίχνω εγώ (μισό Ml).

Άλλη μία παρατήρηση που έχω κάνει είναι πως σηκώνω αρκετά νιτρικά. Κάνω αλλαγή 50-60% και στις 3 ημέρες μετράω 10-20 νιτρικά. Μήπως αυτά είναι η δυναμή της;
Για αυτά τα νιτρικά παιδιά μάλλον φταίει το υπόστρωμα που απελευθερώνει και λειτουργεί κάπως σαν το ADA και θέλει αλλαγές νερού. Μέχρι να ηρεμήσει νομίζω πως το μόνο που μπορώ να κάνω είναι αλλαγές και να ταίζω λιγότερο τα ψαράκια.

Σας επισυνάπτω φωτογραφίες.

Το iwagumi Που σας επισυνάπτω είναι ένα άσχετο ενυδρείο αλλά δείχνει πολύ χαρακτηριστικά την ίδια άλγη που έχω και εγώ.

Οι άλλες φωτό περιλαμβάνουν το ενυδρείο το δικό μου αλλά δεν φαίνεται τόσο καλά γιατί είναι τραβηγμένες όταν είχα κάνει καθαρισμό.

Να σας πω πως από τις φωτογραφίες έχουν αλλάξει διάφορα γιατί στην προσπάθεια μου για συντήρηση έκανα πολύ trimming και συμμάζεμα. Τα φυτά δείχνουν οκ παρόλο που ακόμα δεν έχω καταφέρει να ακολουθήσω πρόγραμμα λίπανσης συστηματικό.

Σας ευχαριστώ πολύ

Lightt 29-06-16 00:33

Και 1 ακόμα φωτογραφία .

http://i1074.photobucket.com/albums/...pskoyqsr2v.jpg

G_AQUA 29-06-16 15:08

Απο ότι βλέπω, βγάλαμε μπόλικο μαλλάκι:D
Για 40 ημέρες λειτουργείας είναι περίεργο να πιάσεις τόσο πολύ. Οι 3 λάμπες σου πόσες ώρες λειτουργούν; Τα 72 βάτ συνολικά+νιτρικά+λίπανση+αυξομειώσεις CO2, δεν θέλει και πολύ να γίνει το κακό...
Διοξείδιο τι έχεις; Φιάλη ή DIY;

Βασικά, θα μειώσεις το φως, θα σταματήσεις για ένα χρονικό διάστημα να ρίχνεις υγρή λίπανση (εκτός απο κάλιο που δεν ενοχλεί) , θα αφαιρείς καθημερινά όση μπορείς μηχανικά και θα κάνεις δυο αλλαγές νερού την εβδομάδα 30-40%.
Το εξέλ με γαρίδες όσο μπορείς να το αποφεύγεις.

Απο που έκρινες ότι τα ψάρια σου αντιμετωπίζουν πρόβλημα με το διοξείδιο;

Lightt 29-06-16 15:35

To ιwagumi που βλέπεις δεν είναι δικό μου.

Η 3η φωτό είναι το δικό μου. Δεν έχω τόσο αλλά αν το άφηνα θα είχα :)

7 ώρες τα φώτα. Μπουκάλα...

Μήπως να έτρεχα με 2 λάμπες; Αν ήξερα κάπως πως τα φυτά μου τα πιο δύσκολα δεν θα είχαν πρόβλημα θα πήγαινε σίγουρα σε setup με 2 λάμπες.

Κατά τα άλλα από συντήρηση αυτά κάνω που λες.

Μιάζει πολύ με filamentous diatoms. Δεν ξέρω ακριβώς από τι τρέφεται...

Από υγρά λιπάσματα έχω ρίξει με πολύ σύνεση.

Ευχαριστώ!

apostolis.pan 29-06-16 15:49

Αν και ειμαι αρκετα αρχαριος στα φυτεμενα, κραταω μονο low tech μεχρι τωρα χωρις co2..
νητρικα ποσα εχεις?? μηπως ριχνεις παραπανω λιπασμα για νητρικα απο οτι χρειαζεται? πιστευω πως δεν χρειαζεται να μειωσεις φωτισμο μιας που υπαρχει co2 αρκει να βρεις τις σωστες αναλογιες στα λιπασματα.
βασικα πιστευω πως υπαρχουν 2 δρομοι..
ειτε να μειωσεις φωτισμο , και να συνεχισεις με λιγα λιπασματα,
η να συνεχισεις με αυτον τον φωτισμο, και να παιξεις με τα λιπασματα μεχρι να βρεις σωστες δοσολογιες.. φανταζομαι πως τωρα εισαι στην φαση που πρεπει να βρεις την καταληλη ισοροπια.. με ενα σωστο προγραμμα λιπανσης, χωρις προσθηκη αχρειαστων λιπασματων , πιστευω θα καταφερεις να το στρωσεις.. Δεν ξερω τι φταιει, δεν ξερω απο mid-high tech..
ομως πιστευω οτι εαν βρεις σωστο προγραμμα λιπανσης, θα στρωσει!
κατι ριχνεις περισσοτερο απο οτι πρεπει ,(δυστιχος δεν ειμαι αρκετα διαβασμενος για να σου πω τι αυτην την στιγμη..)
ή εχεις παραπανω νητρικα απο οσα χρειαζεσαι, ειτε απο ταισματα, ειτε απο λιπασμα νητρικων..

Δεν γραφω τιποτα με σιγουρια, ειμαι αρχαριος, περιμενε και αλους και ενοειτε οποιος δει κατι πολυ στραβο σε αυτα που λεω παρακαλω να με διορθωσει!

G_AQUA 29-06-16 15:54

Το κατάλαβα ότι δεν είναι δικό σου το iwagumi, εγώ για το δικό σου μιλάω:D
Αν μπορείς να αφήσεις τις 2 λάμπες κάντο για 2-3 βδομάδες ώστε να αρχίσει να υποχωρεί σταθερά. Ρίξε και την φωτοπερίοδο κατά μια ώρα. Ολα τα άλλα όπως είπαμε. Είναι καινούργιο το ενυδρείο, το μπουστάρισες γι' αυτό και έχεις τόσο νωρίς προβλήματα...

Νάσος Αναγνώστου 29-06-16 18:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA (Μήνυμα 951054)
Το κατάλαβα ότι δεν είναι δικό σου το iwagumi, εγώ για το δικό σου μιλάω:D
Αν μπορείς να αφήσεις τις 2 λάμπες κάντο για 2-3 βδομάδες ώστε να αρχίσει να υποχωρεί σταθερά. Ρίξε και την φωτοπερίοδο κατά μια ώρα. Ολα τα άλλα όπως είπαμε. Είναι καινούργιο το ενυδρείο, το μπουστάρισες γι' αυτό και έχεις τόσο νωρίς προβλήματα...

Συμφωνώ απόλυτα

Lightt 29-06-16 20:24

Παιδιά αν και να σας πω την αλήθεια το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν το φως, γιατί όπως και να το κάνουμε άλλο 0,6 και άλλο γύρω στο 1 w/λίτρο έχω αρχίσει κάπως να αναθεωρώ για το πόσο αυτό θα βοηθήσει.

Διάβασα περίπτωσεις που η μείωση δεν έκανε τίποτα αλλά κυρίως αυτό που με οδηγεί σε αυτό το σκεπτικό είναι πως παρατηρώ ιδιαίτερη αύξηση αυτής της άλγης ακόμα και τις βραδινές ώρες.

Ο φίλός παραπάνω που διατηρεί τα Lowtech είπε κάτι το οποίο διερευνώ. Τα νιτρικά..

2-3 μέρες μετά την αλλαγή και μετράω καμία 20αρια νιτρικά. Μου φαίνονται πολλά για 3 ημέρες μετά από αλλαγή 50-60%..

Σε αυτό το κομμάτι, επειδή δεν ταιζω πολύ αλλά λίγο 1 φορά την ημέρα , υποψιάζομαι το υπόστρωμα μου που είναι ενεργό.
Πιθανότατα αυτό βγάζει πολύ αμμωνία και κατά συνέπεια μαζεύει νιτρικά το ενυδρείο. Ξέρω πως το υπόστρωμα αυτό θέλει αλλαγές νερού αλλά πόσες; Το ADA πχ σου λέει ξεκάθαρα πως κάνεις 2-3 αλλαγές νερού την εβδομάδα μεγάλες για 40 μέρες. Το ίδιο και η τρόπικα. Στο δικό μου αυτό δεν ήταν ξεκάθαρο.

Σήμερα έκανα μία δοκιμή και έβαλα στο φίλτρο purigen. Η κίνηση μου ίσως είναι λάθος αλλά το είχα πρόχειρο από παλια και το purigen γενικά ελέγχει τα νιτρικά σε χαμηλά επίπεδα. Το έβαλα πιο πολύ για να τεστάρω πως θα συμπεριφερθεί η άλγη στα χαμηλά νιτρικά και να δω αν τρέφεται από αυτά..

Πειράματα κάνω όπως καταλαβαίνετε για να προσδιορίσω από τι τρέφεται το πρόβλημα μου.

Επίσης, ξεκίνησα παράληλη χρήση excel μαζί με τη μπουκάλα και σκέφτομαι να ρίξω για 1 εβδομάδα, την κανονική δόση για τα λίτρα μου να δω αν και αυτό θα αποτελέσει μία λύση στο πρόβλημα.

Περίεργα πράγματα γενικά παιδιά. Περίεργη άλγη και με πολύ μεγάλη όρεξη. Θέλω να πω μεγαλώνει με τόσο υψηλούς ρυθμούς που θα με βγάλει Knock out από την συντήρηση που χρειάζεται.

Όλες οι ιδέες καλοδεχούμενες.

Το επόμενο βήμα είναι πάντως το φως να ξέρετε.

odin79 29-06-16 22:51

αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα με σενα και ο σιδηρος ηταν η αιτια.κανε αυτο που ειπαν τα παιδια να βγαλεις την μια λαμπα αλλα επειδη θα σου φαινεται το ενυδρειο σκοτεινο και δεν θα σου αρεσει μπορεις να καλυψεις την μιση λαμπα με αλουμινοχαρτο και να μειωσεις 1 ωρα την φωτοπεριοδο.τον σιδηρο κοφτον εντελως.εχω φυτα που στο προφιλ τους γραφει οτι χρειαζονται πολυ σιδηρο αλλα τα πανε τελεια σε μενα χωρις να ριχνω καθολου.οσον αφορα τα νιτρικα θα κανεις μια μετρηση την μερα της αλλαγης να εισαι γυρω στα 20-25ppm.καθαρισε τους σωλινες του φιλτρου πολυ καλα και το φιλτρο.δεν φευγει αμεσως,στον μηνα θα δεις μια διαφορα!

sarpijk 29-06-16 23:19

Καλησπέρα συμφωνω ότι πρέπει να μειώσεις την ένταση του φωτός. Επίσης μερικά φυτά επιφάνειας θα βοηθούσαν την κατάσταση. Βλέπω ότι έχεις fluval φίλτρο. Έτσι όπως έχεις το μπαστούνι δεν έχεις την καλύτερη κυκλοφορία σε όλες τις γωνίες του ενυδρείου και αυτό είναι εξαιρετικά σημαντικό σε ένα high tech φυτεμένο.

apostolis.pan 30-06-16 00:28

και απο νητρικα να ειναι, οταν ριξεις τον φωτισμο δεν θα εχεις προβλημα..
μην σου μπενουν ιδεες για το υποστρωμα δεν χρειαζεται.. το καλυτερο απο ολα ειναι να αφαιρεσεις μια λαμπα και να κατεβεις λιγο σε απαιτησεις..
τουλαχιστον μεχρι να στρωσει λιγους μηνες το ενυδρειο γενικοτερα..
και οταν στρωσει, ξαναβαλτου πανω την λαμπα, και ψαξου να βρεις σωστες αναλογιες στα λιπασματα.. Μαλλον οντος το εχεις μπουσταρει πολυ, σε μικρο χρονικο διαστημα.. ακομα καλα καλα δεν εχει στρωσει το υποστρωμα.. υπομονη, τρεξτο τωρα με λιγοτερο φωτισμο να ξεφορτωθεις και την αλγη , και οταν στρωσει καλα, βαλε και την αλλη λαμπα και ψαξε τις σωστες αναλογιες σε λιπασματα αναλογα με το τι χρειαζεται το δικο σου ενυδρειο.. Επαναλαμβανω πως ειμαι αρχαριος , ομως προσοπικα θα εβρισκα τις σωστες αναγκες σε λιπασματα μεσω των ελειψεων που θα παρατηρουσα απο τα φυτα.. πχ .. απο τα φυλα, απο τις αλγες και τα λοιπα.. και γενικα απο αυτα θα καταλαβαινα τι χρειαζοντε, και καπως ετσι θα εβρισκα τα λιπασματα.. δεν ξερω αν ειναι σωστο η λαθος.. αλλα απο τις ελειψεις βγαζω ακρη αυτην την στιγμη,
Δεν ξερω αν ειναι σωστο η λαθος αυτο, εαν δειτε κατι πολυ λαθος , πειτε το μου για να διορθωσω και τον τροπο σκεψης μου.

υγ. 1w/lt ..πολυ δεν ειναι?ισως να αργησεις πολυ να βρεις ισοροπιες..
και με λιγοτερο πιστευω οτι φυτα και να εχεις δεν θα εχουν θεμα..
μαλλον θα πεδευτεις ομως..

Lightt 30-06-16 02:07

Παιδιά παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον αυτά που μου γράφετε. Συμφωνώ απόλυτα. Το ενυδρείο είναι μπουσταρισμένο. Ενεργό υπόστρωμα, υψηλός φωτισμός, διοξείδια λιπάσματα κλπ είναι δύσκολο να βρει την ισορροπία του όταν όλα τρέχουν τόσο γρήγορα.

Εμένα το επόμενο μου βήμα στην καταπολέμηση αυτής της άλγης θα είναι να τοποθετήσω ένα window screen σχετικά λεπτό να πέσει η γενικότερη ένταση χωρίς να αφαιρεθεί λάμπα. Σαν κατά κάποιον τρόπο να τις σηκώνω πιο ψηλά.
Το μόνο που με ανησυχεί είναι πως θα ανταποκριθούν φυτά όπως η ροτάλα wallichi η Ludwigia κλπ. Tην cuba δεν την φοβάμαι τόσο γιατί εδώ βλέπω πως την μεγαλώνουν σε πολύ χαμηλότερους φωτισμούς.

Τι να κάνεις ούτως ή άλλως παιδιά με ένα χαλί "τριχωτό" :P :P

Odin αυτό με το σίδηρο θέλω να το σχολιάσω λίγο. Παρατήρησα ένα ξέσπασμα όταν έβαλα σίδηρο. Μην φανταστείτε ποσότητες υψηλές τύπου ΕΙ, πολύ λιγότερο. Σαν να μην απορροφήθηκε από τα φυτά αλλά να επωφελήθηκαν τα συγκεκριμένα διάτομα. Είναι ένα λίπασμα στο πείραμα που κάνω τώρα που θα σταματήσω να το ρίχνω. Δεν πρόκειται να βγάλουν έλειψη σιδήρου ούτως ή άλλως.

Sarpjik γιατί το λες αυτό για το μπαστούνι; Εκεί που το έχω παρατήρησα πως δημιουργείται κυκλική ροή και είχα την αίσθηση πως πρέπει να είμαι ικανοποιημένος. Κάνω λάθος; Έχεις να προτείνεις καλύτερη διάταξη; Επίσης, λες για τα φυτά επιφάνειας! Θα μπορούσα να βρω μερικές πιστίες. Θεωρείς πως δεν θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα τα φυτά που έχω από κάτω; Να μου τα σκιάσει κλπ ή απλά θα τις ξεμπουκώνω όταν μαζεύονται και αυτό είναι όλο;

Για το Purigen δεν είδα να λέτε τίποτα . Λογικά δεν θα κάνει και τίποτα.. Άντε να περιορίσει τα νιτρικά σε χαμηλά επίπεδα..Kακό δεν κάνει οπότε λέω να μη το βγάλω εκτός αν δω τίποτα 0 νιτρικά.

Το excel λέτε να το συνεχίσω για κανένα 10ημερο; Σκεφτόμουν να βάλω 1 10ημερο την κανονική δόση για τα λίτρα μου. Ξέρω γω...ίσως μπουστάρει λίγο τα φυτά, δεν περιμένω και θαύματα να κάψει άλγες και τέτοια.

Τέλος, να σας πω πως θα αυξηθεί και άλλο η φυτομάζα μου. Περιμένω κάποια φυτά που είναι να προστεθούν. Νομίζω πως αυτό μόνο καλό θα κάνει στον ανταγωνισμό φυτών-διάτομων.

Κάπου είχα δει πως τα διάτομα τρέφονται με πυριτικά άλατα. Υπάρχει περίπτωση να έχω κάτι μέσα που να αφήνει στη στήλη του νερού; Τα διακοσμητικά μου είναι οι ρίζες μου και 2 πολύ μικρές πέτρες μη ασβεστολιθικές ΑΤΛΑΣ από χωμτεχνική.. Νομίζω πως δεν έχουν θέμα.

Εν κατακλείδι, συνεχίζω το πείραμα με το excel-χαμηλά νιτρικά-λίπανση χωρίς σίδηρο και 2 αλλαγές νερού 50-60% την εβδομάδα και αν η άλγη δεν αποχωρίσει περνάω σε μείωση φωτισμού και διατηρώ τις ρουτίνες...

Που θα πάει..θα την εξολοθρεύσουμε :)

υγ. Για την μείωση φωτισμού αν φτάσουμε τελικά εκεί είχα σκεφτεί και το άλλο. Από το να βάζω window screen Κλπ απλά να αλλάξω την daylight Μου που είναι 24w με μία ίδια αλλά 14 w. Νομίζω και αυτό μπορεί να δουλέψει;

Ευχαριστώ πολύ

odin79 30-06-16 10:19

δεν χρειαζεται να ριξεις τα νιτρικα,αν τα ριζεις πολυ θα δεις ελειψη στα φυτα εκτως αν ειναι την μερα της αλλαγης πανω απο 25ppm.τα διατομα ειναι σε ολα τα νεα ενυδρεια θα κανουν τον κυκλο τους και θα φυγουν.η λουνβιγκια δεν θα παθει τιποτα μην φοβασαι.οτι αλλαγη κανεις χρειαζεται πανω απο μηνα για να δεις βελτιωση.εγω εξελ βαζω καθημερινα και ασ εχω διοξειδιο υπερβολη?μπορει αλλα εχω δει οτι τα φυτα μου το εκτιμουν και οι αλγες χαιρετανε

Νάσος Αναγνώστου 30-06-16 11:17

Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να εστιάσεις σε δύο πράγματα:
1) μείωση φωτισμού
2) ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ: αλλαγές νερού 3 ανά εβδομάδα για κανένα 20 ήμερο.
Έχε υπομονή για μερικές εβδομάδες, ΜΗΝ περιμένεις άμεσα αποτελέσματα.
Επίσης, προσοχή στις γαρίδες (αν τελικά χρησιμοποιείς excel).

Lightt 30-06-16 12:22

Βάζω την κανονική δόση excel για τα λίτρα μου. Έχω θέμα με τις γαρίδες ακόμα και με αυτή; Να σου πω την αλήθεια πρώτη φορά φιλοξενώ γαρίδες.

Θα το κάνω παιδιά..Εννοώ την μείωση της έντασης.

Ήδη έχω βρει μία ίδια λάμπα με την τρίτη που χρησιμοποιώ αλλά 11w. Να βγάλω την τρίτη την 24w και να βάλω την 11w.

Αν και πάλι δεν.. τότε θα ρίξω την γενική ένταση. Απλά ναι θα χρειαστεί ένα βάθος χρόνου για να δούμε αποτελέσματα.

Odin δεν ξέρω αν τα συγκεκριμένα διάτομα εγκαταλείπουν σαν την κλασική διατομική. Μακάρι βέβαια τι να πω :)

Να σας πω ότι μου ήρθε και ένας ριάκτορας για το co2 και ίσως κάνει πιο εύκολη τη ζωή μου με το διοξείδιο. Απλά φοβάμαι στην παρούσα φάση να κάνω αλλαγή μην δημιουργήσω νέα προβλήματα μέχρι να βρω που πρέπει να τρέχει.

G_AQUA 30-06-16 12:31

Το πρόβλημά σου- το ξαναλέω- είναι το μπουστάρισμα που έκανες σε καινούργιο ενυδρείο.
Οι 3 λάμπες που σε αυτή τη φάση δούλευαν όλες μαζί, ήταν υπερβολικές. 3 λάμπες μπορείς να έχεις (και 4 και...14 ) αλλά σε άλλη φάση ωρίμανσής του. Επίσης, όταν έχουμε πάνω απο 2 λάμπες είναι προτιμότερο να τις ανάβουμε και τις κλείνουμε σταδιακά. Οχι όλες μαζί.

Οι άλγες βγαίνουν και επειδή έχουμε πολύ φως και επειδή έχουμε λίγο. Μόνο που στην περίπτωσή σου, εσένα βγαίνουν γιατί δίνεις περισσότερο φωτισμό απο όσο επιτρέπουν οι παράμετροι που έχουν δημιουργηθεί ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ- στο ενυδρείο σου.
Μην βάλεις μικρότερη λάμπα. Βγάλε τελείως την μία! Κι αυτή που θα βγάλεις θα είναι η μία daylight. Αν ένα φυτό έχει πρόβλημα, θα δούμε τι κάνουμε. Αν δεν αρχίσεις να την ελέγχεις σύντομα θα χάσεις φυτά και πρώτα-πρώτα θα χαλάσεις χαλάκι σου...

Το εξέλ όταν έχεις σωστή δοσολογία Cο2 είναι εντελώς άχρηστο. Η δυνατότητα απορρόφησης θρεπτικών που έχουν τα φυτά είναι συγκεκριμένη σε κάθε φάση ανάπτυξής τους. Δεν θα "φάνε" παραπάνω όσο κι αν τους δώσεις. Αν έχουν όσο CO2 πρέπει, τσάμπα χαλάς λεφτά με το εξέλ...

Σίδηρο ούτε για αστείο δεν βάζεις τώρα. Γενικά για 3-4 βδομάδες δεν ρίχνεις τίποτα υγρό και κάνεις αλλαγές νερού ώστε να κρατάς τα νιτρικά σου σταθερά κάτω απο 20. Το υπόστρωμα στην κάνει την δουλειά, πρέπει να "ξεθυμάνει".

Πάντως αν διακρίνω καλά δεν έχεις μόνο μια άλγη, έχεις δύο. Καφέ διατομική και τριχοειδή.

Αν περιμένεις άλλα φυτά τώρα, θα σου έλεγα να μην τα βάλεις εκτός κι αν είναι γρήγορης ανάπτυξης. Αν είναι αργής, μέχρι να εγκλιματιστούν και να βρουν ρυθμό, κινδυνεύεις να στα προλάβουν οι άλγες...

Το ξαναγράφω, πρόσεξε το εξέλ όταν έχεις γαρίδες....

Lightt 30-06-16 12:51

Bασικά ένας λόγος που κάνω χρήση και excel είναι επειδή έχω την αίσθηση πως ακόμα δεν έχω βρει τα απαραίτητα επίπεδα co2 στο νερό.

Ελπίζω οι αμάνο να μην πάθουν τίποτα.. Δεν κάνω χρήση χ2 και χ3 , ρίχνω την κανονική δόση.

Και μπουσταρίστηκε και το υπόστρωμα ακόμα βράζει και κάνει αμμωνίες. Έπρεπε να το πάω 1 μήνα πιο ήρεμα, με 2 λάμπες και σύνεση μέχρι να μου επιτρέπει το σύστημα να πάω σε κάτι παραπάνω.

1 άλγη έχω. Αυτήν την διατομική, απλά είναι τριχοειδής. Μιάζει με Melosira, rhizonium, synadra. Και οι 3 μου μιάζουν σχεδόν ίδιες. Διατομικές τριχοειδής.

Σίδηρο ούτε για πλάκα ξανά ρε συ μέχρι νεοτέρας..Στην τελευταία δόση σιδήρου είχα ξέσπασμα. Δεν ξέρω αν έφταιγε πραγματικά αυτό αλλά δεν ξαναρίχνω μέχρι να λυθεί το πρόβλημα.

Λίγο γενικό λίπασμα ρίχνω. Το γενικό έχω παατηρήσει πως το δεχόταν ευχάριστα το σύστημα εξαρχής χωρίς θέματα.

Τα φυτά είναι μεσαίας ανάπτυξης που έχω παραγγείλει. Να σου πω την αλήθεια δεν μπορώ να του τα ακυρώσω τώρα. Απλά αν μου τα περιλάβει αυτή η άλγη θα πρέπει να διατηρώ αυτή την υψηλή συντήρηση όπως κάνω και με αυτά τώρα για να μην μου τα χαλάσει.

G_AQUA 30-06-16 14:20

Δεν είναι ένας παράγοντας που οδήγησε στο ξέσπασμα της άλγης. Είναι συνδιασμός.

Τα καινούργια φυτά (αν δεν είναι απαιτητικά) θα μπορούσες να τα κρατήσεις στα γλαστράκια τους σε ένα διάφανο δοχείο νερό δίπλα σε ένα παράθυρο. Αν τους αλλάζεις το νερό κάθε 3-4 μέρες, μπορούν να κρατήσουν άνετα και 2 και 3 βδομάδες. Αλλά με τις υψηλές θερμοκρασίες που έχουμε το καλοκαίρι, θα την ακούσουν....:D
Εναλλακτικά μπορείς τα φυτέψεις (ή να τα αφήσεις στο γλαστράκι τους) στο ενυδρείο πρόχειρα σε σημεία που βλέπεις ότι δεν έχει πιάσει ή άλγη ή πιάνει λιγότερο. Συνήθως σε πιο "σκιερές" περιοχές. Αρκεί βέβαια αν μην θέλουν πολύ φωτισμό.

Για 2-3 βδομάδες προσπάθησε να μην ρίξεις ΟΥΤΕ γενικό λίπασμα! Αν δεις ότι υπάρχει πρόβλημα, σπάσε μια ταμπλέτα σε 2-3 κομμάτια και φύτεψέ τα κοντά στις ρίζες των πιο δύσκολων φυτών σου....

Θέλει υπομονή, μπορεί να σου πάρει αρκετές βδομάδες να φύγει γιατί το ενυδρείο σου είναι καινούργιο...

apostolis.pan 30-06-16 14:54

συμπερασματικα , αφαιρεσε την μια λαμπα, εαν εχεις και αλλη παροχη co2 κοψε το excel, (ετσι καταλαβα, εαν καταλαβα λαθως ακυρο αυτο)
και κοψε μαχαιρι τα λιπασματα για καποιες βδομαδες..
Οταν στρωσει το συστημα και εξαφανηστει η αλγη, μετα βλεπεις τι κανεις..

Lightt 30-06-16 15:12

Ok! Nαι καλά κατάλαβες ξεκίνησα excel ταυτόχρονα με το co2 μπας και λειτουργήσει λίγο θετικά.

Κάλιο να μη βάζω;Νομίζω το κάλιο δεν επηρεάζει σε κάτι την άλγη.


Επίσης, έχετε δει που βάζουν κάτι Window screen κάτω από τα φώτα και ρίχνουν την ένταση; Ωραίο κόλπο και οικονομικό δείχνει και αυτό. Κάπου 5ευρώ έρχονται αυτά τα screen.

G_AQUA 30-06-16 15:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis.pan (Μήνυμα 951245)
συμπερασματικα , αφαιρεσε την μια λαμπα, εαν εχεις και αλλη παροχη co2 κοψε το excel, (ετσι καταλαβα, εαν καταλαβα λαθως ακυρο αυτο)
και κοψε μαχαιρι τα λιπασματα για καποιες βδομαδες..
Οταν στρωσει το συστημα και εξαφανηστει η αλγη, μετα βλεπεις τι κανεις..

Το εξέλ στην περίπτωσή του δεν έχει σχέση με εμφάνιση (ή μη) άλγης. Δεν θα του αλλάξει κάτι αν το κόψει ή αν το συνεχίσει. Οπότε δεν είναι μια κρίσιμη παράμετρος στην οποία πρέπει να επέμβει σώνει και καλά.
Αυτό που λέω είναι ότι κατά 99,9% το προσθέτει χωρίς να του προσφέρει τίποτα.

Κάλιο μπορεί να ρίχνεις. Για ποιό λόγο δεν βγάζεις την λάμπα να τελειώνεις και ψάχνεις άλλα τρυκ;

Lightt 30-06-16 15:30

Όταν την έκλεισα τελείως παρατήρησα να σκοτεινιάζει η πλάτη. Το πίσω 1/3 δηλάδη του ενυδρείου . Δεν ξέρω γιατί , ίσως η κατασκευή του φωτιστικού στέλνει σε συγκεκριμένη δέσμη το φως.

Σκεφτόμουν μήπως ένα καθολικό window screen έριχνε την ένταση και από τις 3 λάμπες..

Τέλοσπάντων, δεν πειράζει εγώ θα την κλείσω και αν είναι τώρα κανένα φυτό να την ακούσει την άκουσε. Ας περάσει η καταιγίδα με αυτή την άλγη και μετά το βρίσκουμε.

Το excel πράγματι 99% τίποτα δεν κάνει. Ίσως να έκανε μόνο σε υπεροδοσολογία αλλά δεν προτίθεμαι να ρισκάρω αυτή την τεχνική. Το είχα από παλιό setup και λέω δεν το ξεκινάω και αυτό μπας και πάρουν τα πάνω τους τα φυτά και την στείλουν σπίτι της :P :P

G_AQUA 30-06-16 16:10

Λογικά το φωτιστικό έχει τις τρείς τοποθετημένες λάμπες παράλληλα.1-2-3.

Δες ποιά πρέπει να βγάλεις για να έχεις για να έχεις καλύτερη διάχυση φωτός. Μπορεί να πρέπει να βγει η μπροστινή και να μείνει η μεσαία και η πίσω. Μπορεί να πρέπει να βγει η μεσαία και να μείνει η μπροστά και η πίσω....
Σε κάθε περίπτωση οι δύο που θα μείνουν να είναι μια daylight και μια για φυτά.

Το φυτό που θέλει πολύ φως αν είναι να την ακούσει θα την ακούσει είτε σβύσεις την μια λάμπα είτε σκιάσεις και τις τρείς.

apostolis.pan 30-06-16 16:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA (Μήνυμα 951255)
Λογικά το φωτιστικό έχει τις τρείς τοποθετημένες λάμπες παράλληλα.1-2-3.

Δες ποιά πρέπει να βγάλεις για να έχεις για να έχεις καλύτερη διάχυση φωτός. Μπορεί να πρέπει να βγει η μπροστινή και να μείνει η μεσαία και η πίσω. Μπορεί να πρέπει να βγει η μεσαία και να μείνει η μπροστά και η πίσω....
Σε κάθε περίπτωση οι δύο που θα μείνουν να είναι μια daylight και μια για φυτά.

Το φυτό που θέλει πολύ φως αν είναι να την ακούσει θα την ακούσει είτε σβύσεις την μια λάμπα είτε σκιάσεις και τις τρείς.

αυτο! κατα προτημηση εαν δεν δουλευει σε σειρα με καποια αλλη σβησε την μεσαια και ασε τις 2 ακρειανες, μια 10,000k και μια ασπρη στα 6~7000κ day light. στην περιπτωση που εχεις κιτρινη λαμπα πανω, ~4000κ ισως ειναι και η πιθανοτερη αιτια της αλγης!
υγ. αφου εχεις οντος αλλη παροχη co2 ,το excel δεν θα σε βοηθισει και πολυ, γενικα πιστευω πως δεν υπαρχει λογος να το κινιγας τοσο πολυ...οταν μεινεις για καιρο με τις 2 λαμπες θα καταλαβεις και μονος σου πως τα φυτα σου θα πηγενουν καλυτερα.. το σημαντικο εξαλου ειναι ο φωτισμος να ειναι ομοιομορφος ασχετα αν παιζεις συστημα με πολυ η λιγο φωτισμο

Lightt 30-06-16 18:43

Παραπάνω σας ανέφερα και το πρόβλημα με τα νιτρικά για τα οποία μάλλον ευθύνεται το υπόστρωμα.

Λογικά παιδιά βρήκα μία λύση γα την ώρα που θα με διευκολύνει και λέγεται purigen. Το είχα πεταμένο από 1 παλαιό setup και δεν το είχα χρησιμοποιήσει ποτέ.
Όπότε είπα να το βάλω χτες γιατί δεν μπορούσα άλλο με αυτό το κομμάτι των νιτρικών. Μέσα σε 2 μέρες μετρούσα 20 νιτρικά και πήγαινα σε αλλαγή νερού. Μετά από 2 μέρες πάλι τα ίδια. Λογικά αμμωνία από το υπόστρωμα.

Το έβαλα χτες , μετράω σήμερα 0 έως 5 τα νιτρικά. Άρα την δουλειά του την κάνει.

Αυτό όμως τι προυποθέτει; Προυποθέτει λίπανση με nitrogen Μέχρι να το αφαιρέσω; Σκέφτομαι να το αφήσω έως ότου γίνουν όσες αλλαγές χρειάζονται για να εκτονωθεί το υπόστρωμα. Να με βοηθήσει λίγο και εμένα σε αυτό το κομμάτι γιατί δεν τα προλαβαίνω και καταλήγουν να πεινάνε και τα ψαράκια μου :)

apostolis.pan 30-06-16 18:54

αφου βαζεις κατι για να σου περιοριζει τα νητρικα.. με πια λογικη να ξαναβαλεις νητρικα... :D:D:D το καλυτερο απο ολα ειναι να περιμενεις να βρει την ισσοροπια του το υποστρωμα με φυσικες μεθοδους.. δηλαδη απλα περιμενοντας. αυτο που ριχνεις θα σε βοηθησει με την αλγη λογικα, σε συνδιασμο με λιγοτερο φωτισμο.. Ομως ουτε απαραιτητο ειναι, ουτε και πολυ σωστη ληση.. το καλυτερο απο ολα ειναι να αποφευγουμε τα πολλα πολλα ζουμια, και να τα δουλευουμε σε περιπτωσεις που οντος υπαρχει αναγκη.. σαν βασικη αρχη να ξερεις πως οσο πιο πολλα ζουμια δουλευεις τοσο περισσοτερα θα χρειαστεις για να βρεις την σωστη ισοροπια.. Επησις και εληψεις να σου δειξουν τα φυτα τον πρωτο καιρο, το πιθανοτερο ειναι απλα να μην εχει στρωσει το υποστρωμα.. πολλες φορες σε ενυδρεια δικα μου παρατηρουσα ελειψεις μεχρι να στρωσει το υποστρωμα το οποιο οταν εστρωνε με τον καιρο αυτες οι εληψεις δεν υπηρχαν πια

Lightt 30-06-16 19:02

Aποστόλη αν και τα φυτά ξεκίνησαν πολύ δυνατά κάτι τύπου μικρό ελλείψεις τις είδα και εγώ.

Για το Nitrogen το ανέφερα για να μην αφήνω τα νιτρικά να είναι 0.

Αυτό το purigen είναι ένα είδος χημικής φίλτρανσης , θυμίζει λίγο άνθρακα αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι. Δηλαδή δεν τραβάει λιπάσματα. Το μόνο που κάνει είναι να μηδενίζει την αμμωνία και κατά συνέπεια τα νιτρικά.

Δεν είναι η λύση σίγουρα , η λύση είναι η υπομονή και οι αλλαγές νερού. Απλά δεν σου κρύβω πως κουράστηκα λίγο στο κομμάτι του υποστρώματος. Ίσως φταίει ότι έβαλα και 16 λίτρα υπόστρωμα σε 96 λίτρα μοικτά ενυδρείο :P

Πάντως σήμερα είναι η πρώτη άτριχη μέρα.. Υπάρχει τρίχα μόνο εκεί που δεν είχα καθαρίσει! Κατά κάποιον τρόπο το χαίρομαι λιγάκι σήμερα το ενυδρειάκι..!

apostolis.pan 30-06-16 19:11

απλα βγαλε την μεσαια λαμπα , εαν δεν ειναι σε σειρα με τις αλλες, μην βαζεις τιποτα, ουτε λιπασματα , ουτε αυτο που βαζεις.. μονο co2..
μετρα νητρικα συχνα , να βρεις μια ρουτινα για αυτη την στιγμη στις αλαγες , και υπομονη.. Να προσθεσεις κατι μονο οταν δεις πολυ σοβαρη ελειψη και σιγουρευτεις.. οπου και παλι το πιθανοτερο ειναι οταν στρωσει το υποστρωμα να μην εχεις ακομα τις ιδιες ελειψεις.. επειτα το βλεπεις..
Μην προσπαθεις να μπουσταρεις την αναπτηξη των φυτων σου,
Προσπαθησε να καληψεις απλα οτι χρειαζοντε και αστα στην ησιχια τους :D
Και τα φυτα ειναι ζωντανοι οργανισμοι , σαν τα ψαρια..
δεν θα εβαζες περιτα φαρμακα τα οποια δεν χρειαζοντε τα ψαρια στα αληθεια..
γιατι να το κανεις στα φυτα :)
Το υποστρωμα θα στρωσει, δεν υπαρχει στανταρ χρονος του στρωσιματος, το καθε υποστρωμα στρωνει διαφορετικα.. οι 2 μηνες που λενε ειναι ενας γενικος κανωνας
οταν στρωσει θα το καταλαβεις αμεσως μονος σου.
αλλα και παλι καπου εκει θελει.. εμενα τωρα αρχησε να στρωνει σε ενυδρειο που τρεχει απο αρχες απρηλιου.. μεχρι την προιγουμενη βδομαδα εβλεπα καποιες ελειψεις,
που τωρα δεν υπαρχουν


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02710 seconds with 11 queries