Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Μεσογειακό (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=35)
-   -   Νέο ενυδρείο 60lt "της ανηψιάς" (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88423)

Sakisdraminos 16-08-16 08:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Samian (Μήνυμα 958282)
H "Ανηψιά" μάλλον είναι σε συνεχείς διακοπές.

Μας ξέχασες........

Δώσε info και foto στο λαό.....:p:p:p

Μάλλον οι διακοπές σταματάνε με την έναρξη της σχολικής περιόδου .....:D

pagokoftis 17-08-16 15:38

2 Συνημμένο(α)
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Όπως το είπατε!! Δάσκαλοι και οι δύο γονείς, έχοντας παράνοια με τις διακοπές...

Το ενυδρείο ανανεώθηκε ριζικά όπως φαίνεται από την παρακάτω φωτό... :smt009:smt009:smt009
Έφυγα για 5 μέρες από Πάτρα και γυρίζοντας βρίσκω ένα ρελέ πεσμένο και ρεύμα στο σπίτι πουθενά...
Ένα μεγάλο ψυγείο και ένας καταψύκτης ντουλάπι γεμάτο ζουμιά από τα αλλοιωμένα κρέατα και ψάρια... και ένα ενυδρείο... να σε πιάσει η καρδιά σου... η μπόχα άρχισε να φεύγει μετά από 5-6 μέρες...

Εκτός από 3 ανεμώνες (Actinia) που άντεξαν κλειστές, όλα τα υπόλοιπα, ψόφια μέσα σε ένα γαλακτώδες νερό... Οι ανεμώνες φιλοξενούνται προς το παρόν σε ένα 15άλιτρο με λίγη chaeto με συχνές αλλαγές νερού...

Μου έφαγε μία μέρα να καθαρίσω τα πάντα και reboot από Σεπτέμβρη...
Ανηψιά δεν ξέρει κάτι ακόμα... να δω πως θα της το πω...

Πάει και το κοράλι Samian!!! Το έφαγες!!!! :smt052:smt052:smt052

Δυστυχώς και με τον ηλεκτρολογο που μίλησα δεν κατάφερα να βρω τι έφταιξε... Κάποιο βραχυκύκλωμα κατέληξε... αλλά από που?? Μόνο τα ψυγεία και το ενυδρείο ήταν ανοιχτά.. και στο ενυδρείο ήταν όλα οκ... :smt120:smt120:smt120

Συνημμένο Αρχείο 81182 Συνημμένο Αρχείο 81183

Τάκης 17-08-16 15:56

Κρίμα :(
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis (Μήνυμα 958615)
Δυστυχώς και με τον ηλεκτρολογο που μίλησα δεν κατάφερα να βρω τι έφταιξε... Κάποιο βραχυκύκλωμα κατέληξε... αλλά από που?? Μόνο τα ψυγεία και το ενυδρείο ήταν ανοιχτά.. και στο ενυδρείο ήταν όλα οκ... :smt120:smt120:smt120

Επειδή και εγώ φοβόμουνα μη συμβεί και σε εμένα, 2 ημέρες πριν φύγω για διακοπές φώναξα ηλεκτρολόγο και μου έβαλε ένα διακόπτη bypass που απενεργοποιεί την αυτόματη ασφάλεια, γύρισα και ήταν όλα μια χαρά.
Να ξέρεις πως οι αυτόματες ασφάλειες διαρροής πέφτουν και με μία αστραπή ή κεραυνό

voas 17-08-16 16:06

κρίμα κρίμα γιαννη!να ειναι και το τελευταίο φιλε!
ειμαι σιγουρος όμως οτι θα το κάνεις ακόμα καλύτερο!

Samian 17-08-16 16:41

Κρίμα ρε συ .....και δεν λυπήθηκα μόνο το κοράλλι για να ξέρεις.....:confused::confused:

Reboot της "ανηψιάς" λοιπόν...

Θα μείνεις στο 60αρι ή θα πιάσεις εκείνο το 400αρι που είχες υποσχεθεί ;;;:D

Sakisdraminos 17-08-16 18:00

Οοοοο παίξε Τζόκερ.
Θα συμφωνήσω με τον Τάκη για της ασφάλειες.

Πιστεύω ότι μετά από το καλοκαίρι το ενυδρείο θα δουλεύει πολύ δυνατότερα .....

Φαντάζομαι τι άκουσες από την γυναίκα ......

pagokoftis 19-08-16 11:43

Η αδερφή μου και ο γαμπρός μου είναι ακόμα διακοπές... τους είπα τι έγινε στο σπίτι τους, αλλά σίγουρα δεν κατάλαβαν ποτέ τι τράβηξα για να καθαρίσω :-)
Κάτι τέτοιο μου είπε οτι θα βάλει, το οποίο θα κλείνει ο ρελές και μετά θα τον ξανανοίγει... δεν τα πάω καλά με τα ηλεκτρολογικά...
Αγχώθηκα μη μου συμβεί το ίδιο και στο δικό μου στο σπίτι μου πλέον...

Samian έχω υλικό από τότε που το έφτιαχνα... θα το βρω και θα κάνω παρουσίαση... αν και έκανα κι εγώ ένα μικρό reboot όταν μετακόμισα πρόσφατα... το υπόσχομαι...

Samian 19-08-16 12:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis (Μήνυμα 958881)
Samian έχω υλικό από τότε που το έφτιαχνα... θα το βρω και θα κάνω παρουσίαση... αν και έκανα κι εγώ ένα μικρό reboot όταν μετακόμισα πρόσφατα... το υπόσχομαι...


Πρόσεχε τι τάζεις.......:smt020

Samian 23-10-16 19:07

Περιμένουμε ότι μας έταξες......

Πέρασαν 2 μήνες.....

Ανοιπομονούμε !!!!

Βαρέθηκα την μοναξιά.....

:smt120:smt120:smt120:smt052

voas 19-11-16 20:50

Γιάννη καλησπέρα!
Έχουμε κανενα νέο για το μέλλον;
Εύχομαι να εισαι καλα φιλαρακι!

pagokoftis 21-11-16 11:11

Reboot δυστυχώς δεν έγινε, ακόμα τουλάχιστον...
Μετά από μια μίνι καταθλιψούλα, συμβιβάστηκε με ένα μικρότερο φυτεμένο με tetras...
Το είχα αγαπήσει περισσότερο από το δικό μου το ενυδρείο αυτό!!
Samian θα κάνω παρουσίαση απλά, γιατί το υλικό από την κατασκευή του θα με πάρει Χριστούγεννα να το βρω!! :D:D:D

Sakisdraminos 21-01-17 07:57

Φίλε τι έγινε με την παρουσίαση εδώ άρχισαν τα όργανα για τον διαγωνισμό.
Δεν βλέπω να μας δείχνετε οι μεσογειακοι της κατασκευές σας !


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01699 seconds with 11 queries